He I^etdsche H. B.*§. voor «Jongens. Van de „Leidsche Hoogere Burgerschool (voor jongens)'' is verschenen een vervolg harer geschiedenis tot aan haar v\jf-en-twintig- jarig bestaan, samengesteld door de* directeur dr. D. De Loos. Het nu uitgegevens loopt over het laatste vijfjarig tijdvak en strekt tot aanvulling van het vorig overzicht van de belangrijkste ge beurtenissen, welke aan de school hadden plaats gegrepen, mot vermelding tevens, voor -zooverre den directeur bekend was, van de betrekkingen, waarin de gewezen leerlingen werkzaam waren. De Leidsche school werd óén jaar na het in werking treden der Wet op het Middel baar onderwijs gesticht, het onderwijzend personeel benoemd op 21 Juli 1864, de school geopend op 10 October van dat jaar. Zü behoort dus tot de oudste in het land met die van Zutfen, Den Haag, Delft, Haarlem, Middelburg, Sneek, Deventer, Groningen. Maastricht en Roermond, alle scholen met vijfjarigen cursus. Het totaal aantal leerlingen, dat de school heeft bezocht of nog bezoekt, bedraagt (op het einde van den cursus 1888/89) 1146. Van de leerlingen, die het onderwijs in alle vakken bijwoonden, werden in ronde cijfers bevorderd en afgewezen: Cursus 1884/85 bev. 66 pet., afgew. 34 pet. 1885/86 69 31 1886/87 70 g 30 B 1887/88 75 25 1888/89 76 24 Het eind-examen werd met gunstig gevolg afgelegd in 1885 door 11, in 1886 doer 11, in 1887 door 8, in 1888 door 4, in 1889 door 9, te zamen 43 leerlingenmet ongunstigen uit slag reep. door 3, 1, 2, 1, 1, te zamen 8 leerlingen. Naast de namen van hen, die het eind examen met gunstig gevolg aflegden, wordt tevens hunne tegenwoordige burgerlijke of militaire betrekking, zoowel hier te lande als in IndiS, of het vak hunner studie vermeld. Voor zooverre sedert de vorige opgave wijzi ging of bevordering heeft plaats gehad, wordt daarvan insgelijks melding gemaakt. Van de 41 leerlingen van de laatste v(jf jaren, die het eindexamen aflegden, waren er 29 of 70 pCt., die de verschillende klassen in één jaar afliepen, 7 of 17 pCt., dio ge durende 2 jaar het onderwijs in ééne klasse bijwoonden, 4 of 10 pCt., die gedurende 2 jaar hot onderwijs in twee klassen bijwoonden en 1, die gedurende acht jaar het onderwijs aan de school genoot. Twee leerlingen zijn buiten rekening gelaten, die na slechts één jaar verblijf op onze school hot eindexamen met goed gevolg aflegden. Aan het Mathematisch-Literarisch examen, dat toegang geeft tot de universiteit voor de studie van arts en apotheker, onderwierpen zich eveneens eenige leerlingen voor zooverre de vroeger vermelde oud-leerlingen in hunne studie zijn bevorderd, wordt daarvan tevens melding gemaakt. Sedert het jaar 1878 worden er 28 vermeld. Na het verlaten der school werd dit examen nog afgelegd door 4 leerlingen. Zooals bekend is, kunnen zij, die dit examen hebben afgelegd, slechts den titel van arts, niet dien van doctor ia de medicijnen ver werven; evenmin is dit hot geval met hen, de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Nov. van Southampton; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Nov. van Padangjde „Utrecht", van Java naar Rotterdam, is 12 Nov. te Suez aangekomen; do „Leerdam", van de Plata-rivier naar Amsterdam, is 10 Nov. to St.-Vincent aangekomen en heeft 11 Nov. de reis voortgezet; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Nov. van Aden. Z. M. heeft L. J. Volkers, met ingang van 1 Januari 1890, benoemd tot machinist p. 's Rijks krankzinnigengesticht teMedemblik. Met ingang van 1 December 1889, aan J. A. H. Clerx, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzioner in het arrondis sement Weert. Den officier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht dr. J. M. Korver, met in gang van 1 December a. s. ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsge breken, op pensioen gesteld, onder toeken ning van een jaarltjksch pensioon van f 1400 en eene verhooging van f 300 's jaars, voor werkelijk verbiyf In militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniön en tus- .schen de keerkringen. die het diploma van het eind-examen bezitten. Do examens, die do artsen hebben afgolegd, zijn volmaakt dezelfde als die, welke van de doctoren in de medicijnen worden gevorderd; het eenige en geringe verschil bestaat daarin, dat voor het 1ste natuurkundig examen goono dierkunde wordt geëischt, hetgeen wel het geval is bjj hot daarmede gelijkstaande pro- paedoutisch examen. Een gevolg van de onbevoegdheid om te promoveeren is dan ook dat vele oud-leerlingen van het middelbaar onderwijs in Duitschland of Zwitserland gaan promoveeren en daar, na het afleggen van een examen, dat zoowel hot candidaats- als docto raalexamen omvat, en na het verdedigen van een proefschrift, den titel van doctor trachten te verkrijgen. Vele oud-leerlingen der Leidsche H. B.-School zijn ook op die wijze gepromoveerd. Hoogst zeldzaam zal een oud leerling eener H. Burgerschool, die in de medi cijnen wil studeeren, hier te lande promoveeren, omdat hy dan verplicht is eerst het eind examen der gymnasia af te leggen. Is men in het bezit van een diploma van het eind examen der h. burgerscholen, dan wordt voor het eindexamen der gymnasia slechts Latijn en Grieksch gevorderd en voor alle andere vakken vrijstelling verleend. De eischen in die talen zijn in don laalsten tijd verlaagd, zoodat jongelieden, met een vlug verstand en mot grooten ijver bezield, dit examen in één jaar na het verlaten der hoogere burgerschool met goed gevolg kunnen afleggen. In dit geval moet men echter tevens wat gelukkig zijn; de meesten bestedon dan ook twee jaar aan de studie van het Latijn en Grieksch. Dit examen wordt echter meer afgelegd door hen, die in de wis- en natuurkunde willen studeeren, daar men zich anders moet vergenoegen met het behalen Tan eene akte voor middelbaar onderwijs, die meermalen zeer veel studie vordert en voor enkele onder- deelon van wis- en natuurkunde slechts eene geringe bevoegdheid tot doceeren geeft. Nu gaan er bij ons te lande, evenals in Pruisen en Noorwegen, ook meer en meer stemmen op om hen, die het eindexamen der hoogere burgerscholen hebben afgolegd, tot de promotie in de medicijnen en in de wis- en natuurkunde toe te laten. Twee rectorale oraties, oen jaar na elkaar uitgesproken, wezen op de billijkheid van gelijkstelling van de diploma's van de hoogere burgerscholen en van de gymnasia voor bovengenoemde vakken. Vtjf leerlingen werden in 1885, na het af leggen van het vergelijkend examen, op de Koninklijke Militaire Academie te Breda toe gelaten. In 1888 had een der leerlingen plaatsing kunnen verkrijgen, en waarschijnlijk voor artillerie. Daar hy echter alleen voor genie plaatsing had verzocht, zoo kwam hy niet verder in aanmerking. Er is thans door den minister van oorlog een wetsontwerp aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden, waarbij de voor bereidende studie op de Militaire Academie wordt opgeheven, zoodat de leerlingen terstond worden ingewijd in het vak hunner keuze. Het admissie-examen zal dan in omvang ge lijkstaan met het eind-examen der hoogere burgerscholen. Daarenboven zullen er, volgens dat ontwerp, eene of meer cadettenscholen worden opgericht, alwaar voorbereidend onder wijs zal worden gegeven, ongeveer gelijk staande met dat in de 4de en 5de kl. onzer hoogere burgerscholen. Zy, die een voldoend eindexamen der cadettenscholen afleggen, zullen tot de Academie worden toegelaten de overige plaatsen zullen worden aangevuld door hen, die van de hoogere burgerscholen afkomstig z(jn. Vat men het aantal leerlingen samen, dat in de laatste vijf jaren examen heeft afge legd, dan blijkt het volgende: Eindexamen hoogere burgerscholen-, O.-I. ambtenaren of daarvoor studeerende 7, inge nieurs 3, aanstaande artsen 14, apothekers of daarvoor studeerende 5, officieren infanterie van Haarlem 4, officieren artillerie van Delft 3, studenten in de wis- en natuurkunde 2, in het bezit eener akte M. O. 1, geplaatst bij de belastingen 1, koopman 1, student voor eind-examen gymnasia 1, ambteloos 1, te zamen 43. Literarisch-mathematisch examenaanstaan de artsen 12, apothekers of daarvoor stu deerende 6, te zamen 18. Koninklijke Militaire Academie: geplaatst bij de artillerie 1, geplaatst bjj de infanterie 4, officieren uit het leger 5, geplaatst te Kam pen of op een der militaire cursussen 12, examens van verschillenden aard, zooals sur numerairs by de posteryen, op de Machinisten- had school te Amsterdam, als machinist-leerling by de Marine 7, te zamen 24. Aan den door den hoer De Loos in zyn vorig verslag uitgesproken wensch, dat vele zyner collega's mochton besluiten ook de uit komsten van het onderwas aan hunne scholen te publiceeren, is sedert 18S4 slechts door hoogst enkelen voldaannogmaals doet hy een beroep op hunne bereidwilligheid, daar men alleen langs dien weg tot eene volledige statis tiek van ons M. O. en zyne uitkomsten kan komen. Gemeurd N ieuws. Uit Keulen wordt aan de „Frank furter Zeitung" gemeld dat een reiziger, die Vrydag-avond in het „Hotel Ernst" was afge stapt en zich den volgenden morgen niet zien liet, by onderzoek aan den deurknop hangende werd gevonden. De reiziger, die zich op die wyze van het leven had beroofd, bleek te zyn de Deensche consul G. Brandt, uit Arasterdam. In de Haarlemmermeer ia bij "W. Clay, IJweg-Vyfhuizerweg, eene ruit uit gesneden en zpn ontvreemd: 7 wittebroodjes, 1 stopflesch met 2'/, pond pepermunt- staal, 1 wekker en 1 kistje, half gevuld met sigaren. Op twee personen schynt vermoe den te bestaan. Het stoomschip „Queensmor van Baltimore naar Liverpool, geraakte 3 dezer in brand en niettegenstaande alle pogingen daartoe werden aangewend, mocht men er niet in slagen den brand te blusschen. Daarby kwam nog dat de gezagvoerder door den aanhoudenden dikken mist zyn bestek ver loor, waardoor het stoomschip den 9den Nov., toen het vuur reeds tot in de kajuit was doorgedrongen, op de rotsen beneden Three- Castle-Head, by Crookhaven, stootte en byna onmiddeliyk in 16 vadem water zonk. De équipage, bestaande uit 75 man, kon zich toen ternauwernood nog in eigen booten redden, en is te Crookhaven geland. De lading, waar van waarschynlyk nog iets zal kunnen worden geborgen, bestond uit: 900 stuks vee, 2100 balen katoen, 850 ton koperwerk, 58,682 bus hels tarwe, benevens reuzel, tabak, meel en kisten orgels. Een later bericht meldt dat de in Dunmanus- baai gestrande stoomboot midscheeps is door- gebrokon, zoodat de geheele lading, levend en dood vee, door de golven aan land gespoeld werd, terwyi de baai vol dryfhout is en balen katoen er in alle richtingen heen en weer dryven. De trein van ^Luxemburg naar Ottange is gisteren by laatstgenoemde plaats ontspoord. Een remmer is gedood en twee personen zyn ernstig gekwetst. Een aantal klanten van kap- pers, haarsnyders en scheerders, eenvoudig gezegd (want hier komt het op aan) van barbiers te Nordhausen is door overneming van ongezonde stof door middel van een scheermes nu behept met kwaadaardigen uitslag. Den heeren barbiers is nu bevel ge geven hunne instrumenten dadeiyk na het gebruik telkens met carbol of kreolin te zuiveren. Wordt dit bevel niet opgevolgd, dan worden de nalatigen gestraft. Een harddraver. Kolonel Con- ley, te Chicago, heeft verleden week voer 525,000 fr. een harddraver gekocht. Het beest heet Antell en is in Amerika zeer be roemd. Het legt eene myi af in twee minuten twaalf seconden, d. w. z. een kilometer in drie en tachtig seconden, hetgeen gelykstaat met de snelheid van een gewonen spoortrein. De grootste bakkery der wereld is die te Brooklyn, Amerika. Zy bakt dage- ïyks 75,000 brooden en verbruikt daartoe 300 vaten meel per dag. Zij geeft werk aan 350 lieden, alleen in de bakkery, en gebruikt 400 wagens om het brood rond te brengen. Gelukkig weergevonden. Te Nieuw-York had een bediende van de Inporters- en Tradersbank eene rol bankpapieren, ter waarde van 3,600,000 fr., in een huurrytuig laten liggen. Toen het huurrytuig na veel moeite terug gevonden was, lagen de banknoten nog rustig in haar hoekje. De blydsehap van den angstigon bediende was onbeschryflyk. De moord van een Schotsch toerist. Men horinnert zich dat dezen zomer do heer Rose uit Londen op een berg in Schotland zoek raakte en dat zyn lyk einde- lyk onder een hoop steenen gevonden werd. Zekere Lanrie, met wien hy op reis kennis gemaakt en die met hem den berg bestegen maar zonder hem teruggekomen was, werd verdacht. Na lang zoeken vond men hem en hy is Zaterdag 11. wegens moord ter dood veroordeeld. BUITENLAND. 7muikr||M. Tot handhaving der orde op de „Place de la Concorde" te Parys waren gisteren strenge maatregelen genomen. Tweehonderd politie agenten bevonden zich op bet plein en een eskadron cavalerie had post gevat voor het nyverheidspalei8, terwyi in verschillende ka zernes de manschappen gereed stonden. De toegangen tot het Elysée werden bewaakt, Intusschon meende men de zekerheid te hebben, dat niets ernstigs gebeuren zou. De „Place de la Concorde" was door de politie schoongeveegd en alleen voor de afgevaardigden toegankelyk. Te 2 uren naderde oene groep, door Dérou- löde en andere Boulangisten voorafgegaan, gemeld plein. Na eene waarschuwing werd de groep uiteengejaagd door do politie agenten, die alleen de afgevaardigden lieten doorgaan. Achter de agenten bewoog zich oene vry tairyke menigte. By een oploop in de Rue Royale werden Déroulède, Paulin, Mary, Lebérissó en Boudeau (Boulangistische afgevaardigden) in hechtenis genomen. Een zestigtal personen zyn aange houden wegens weigering om hun weg te vervolgen. Het wordt bevestigd, dat generaal Boulanger Jersey niet hoeft verlaten. In de Kamer van Afgevaardigden opende de heer Blanc, die als oudste in jaren het voorzitterschap bekleedde, de zitting met eene rede, waarin hy wees op de overwinning, door de republikeinen by de verkiezingen behaald. Zyne woorden werden levendig toe gejuicht. De heer Baudry d'Asson riep: „Gy hebt de overwinning te danken aan bedrog en diefstal!" De afgevaardigde Thévrier woonde de zit ting by, gekleed in een blauwen kiel. De heer Floquet werd voorloopig tot voor zitter gekozen met 348 van de 510 uitge brachte stemmen. De heeren Deville en Casimir Périer werden tot ondervoorzitters benoemd. De heer Floquet hield eene korte rede, waarin hy de afgevaardigden uitnoodigde om by het onderzoek der geloofsbrieven zich van de politiek te onthouden. Op generaal Boulanger werden 52 stemmen voor het presidentschap der Kamer uitgebracht. Het kabinet zal in de Kamer en den Se naat de redenen opgeven, welke het nopen aan het bestuur te blyven. Dnltsohlond. Volgens de „Pol. Nacbrichten" is het be richt ongegrond dat de Bondsraad zich bezig houdt met een voorstel omtrent de uitbrei ding van bet strategische spoorwegnet in het Oosten en "Westen van Duitschland. Zulk een voorstel bestaat niet. De Duitschers te Venetië zullen den Duitschen keizer en zyne gemalin by hunne aankomst eene prachtuitgaaf van Ongiana's belangryk werk over San-Remo aanbieden. Tien jonge meisjes zullen het geschenk over handigen. Uit Hamburg wordt gemeld dat prins Von BiBmarck zich de volgende week naar Beriyn zal begeven, ten einde in den Ryks- dag ophelderingen te geven omtrent de toe komstige politiek van Duitschland in het Oosten. Groot-BrltacnlS. De Londensche correspondent van het „Hbl." deelt mede dat baron Hirsch in vereeniging met lerd Rothschild stappen heeft gedaan tot het oprichten van Israélietische landbouw kolonie*, ten einde zoodoende den storenden invloed, dien de immigratie van Russische, Poolsche en Duitsche Israëlieten op de Engel- sche arbeidsmarkt oefent, te neutraliseeren, en tevens het lot der arme vreemdelingen, die onder het sweating-system zuchten, te ver beteren. De koloniën zullen in verschillende gedeelten van Canada worden opgericht. Niet tevreden met pachters te boycotten, hebben de Ieren nu eene geheele spoorweg- maatschappy, de „Great Northern- of Ireland- railway" tusschen Carrickmacross en Drogheda in den ban gedaan. Allen handelaars in vee en varkens is aangezegd, geen enkel dier over dezen spoorweg te verzenden, de toegang voor karren naar het station is afgesloten en al hot vee wordt nu naar de naastbygelsgen stations van den Nidlandspoorweg gebracht,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2