BS fili V O v i.i T Tl T l H I 9 fese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (%on- en feestdagen, uitgegeven. ©14 oemraer bataat sit TWEE Leiden, 13 November. 19/ 1 I 02iclei*c1fs.r.r Novenibeir 3 1 O i'i. y i w j O kJ i i -I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1./©. PraDeo per post1.40. Affeozufcrlijko Noramora0.05. PBXJS DER ADVBRTENTEBN: Van 1—6 regale 1.01. Iedere regel meer/0.17*. Groetere lettere neer pleeteruimte. Voor het in- ceeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofiacieol© laaeE-aSjagg-evlEiLSj-esi.. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen oer algemeene keanie dat door ANTHONIE SCHRIJN- DERS, wonende te Naarden, oen verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in hot perceel Vrouwensteeg (vryklV) No. 18. Burgemeeator en Wethoudora voornoemd, Leiden, DE KANTER, BurgemeeBter. 12 November 1889. E. KIST, Secrotaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wot van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade kunnen veroorzaken Brengen bij dozo tor algomeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan H. KRAU en rechtver krijgenden, tot hot oprichten van eene smederij, in het perceel Oostdwarsgracht No. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgeiu. 12 Nov. 1889. E. KIST, Secretaris. De heer Jan G-. Striening alhier mocht zeer voel blijken van waardeering ondervin den in zyn plan om onzen stadgenooten een kostelyken muziek-avond te verschaffen. De kleine zaal van het Nut toch kon niet voller z(jn dan zo gisteravond was. Er bleef geene plaats onbezet. Achteraan moest men zelfs staan. Is alzoo in dit opzicht de onderneming van den wakkeren concertgever uitmuntend ge slaagd, ook wat het aangeboden kunstgenot betreft, kan hetzelfde verklaard worden. Het programma was vrij uitgebreid en de uitvoering er van in bekwame handen. Mej. Johanna Bruining Van don Borgh ïz eene sopraan-znngeres, in het bezit van een schoon, goed ontwikkeld orgaan. Zij wist, onder de verdienstelijke piano-bogeleiding, aan hetgeen zij zong, glo9d en uitdrukking te geven. Dit getuigde de meesleepende wijze, waarop zij de verschillende liederen voordroeg, waarvan zij er op aanhoudend verlangen één gedeeltelijk herhaalde. De heer Striening zelf handhaafde zijn naam als degelijk violist. Innig was de ver tolking der veel verscheidenheid aanbiedende werken, welke by voor dezen avond had go- kozen. Goede techniek, beschaafde streek en klankvolle toon zya eigenschappen, welke hem tot eer strekken, niet alleen als hij in be paalde viool-nommers speelde, maar ook in zijn samenspel met den heer S. Van Gro ningen, den beroemden pianist, die ons reeds een vorig jaar op zooveel heerlijks vergastte. Aan den Ibach-vleugel wist h\i tonen te ontlokken, welke aan de reeds zoo schoone akkoorden eene treffende reinheid verleenden, die, in verband met de verdere begaafdheden van dezen virtuoos, tot bewondering dwongen. Mot hem was ook de heer Mann zoo wel willend den violist van dezen avond in een drietal nummers (w. o. „Andante"' van den laat- sten zeiven) te accompagneeren, hetgeen hoo- geiijk op prijs gesteld werd door het publiek, dat bovendien den geheelon avond ingeno menheid met het gehoorde aan den dag legde. Aller wensch is zeker dat de heer Striening het niet bij dezen enkelen avond zal laten. Aan de universiteit alhier is hot doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer A. Van Gijn. De tot ritmeester bevorderde 1ste luit. jhr. A. S. E. Van Tets, van het 3de reg. huzaren, wordt belast met het bevel over het 2de eskadron van dat corps, in garnizoen te 's-Hago, ter vervanging van ritmeester L. B. A. Loisel, die benoemd is tot commandant van hot depot-eskadron, te Leiden in garnizoen. Prof. dr. M. De Vries alhier hoopt op Donderdag 28 November a. s. zijn veertig jarig professoraat te herdenken. De Nederlandsche mail met berichten uit Indiö wordt morgenochtend alhier verwacht. Akte-examens L. O. 's-Hage, 12 Nov. Geëxam. 16 vrouwelijke cand. Toegelaten de dames M. Hoon, van StellendamP. J. Scher- penhuijzen, "W. J. Schipper, M. M. Van Schoon- derloo en C. F. Sohn, allen van Rotterdam; S. Ch. Schouten, van Leiden; B. Van der Roer, van SchiedamA. C. Sigmond en "W. P. Straub, beiden vau 's-Hage. Het „Athenaeum" bevat een artikel van prof. J. P. Mahaffy over wijlen onzen Cobet. De schrijver deelt daarin, ter aanvulling van een vroeger artikel in genoemd Engelsch weekblad, eenige persoonlijke herinneringen aan den Nederlandschen geleerde moe. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Westkust van Afrika, door middel van het stoomschip „Landana", van Ttotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag middag om één uur bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duidelijk op hot adres vermeld te worden. Voor het herhalingsonderwijs te "Wasse naar, dat gedurende 6 maanden gegeven wordt in do eerste openbare school aldaar, hebben zich 19 leerlingen aangemeld. Aanstaanden Zondag, 17 November, zal de heer J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Ryn, dos namiddags te twee uren in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoograade optreden. Tot leeraar in de plant- en dierkunde aan het gymnasium te Groninge* is benoemd de heer H. Burger, docts. in de plant- en dierkunde, leeraar te Haarlem. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan het gyirnasium te Kampen is benoemd de heer J. Yerwer, te Zwolle. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de Schoolwet, zou reeds heden, Woensdag, bijeenkomen tot vaststel ling van het voorloopig verslag. Naar het „Yad." verneemt, zal bij de behandeling van de Indische begroeting eok het verslag van de zoogenaamde koffie-com- missio aan de Tweede Kamer worden over- De Nederlandsche gezantschapsraad te Berlijn, mr. D. L. graaf Van Bylandt, is gisteren in de residentie aangekomen. In den brief van den minister van bin- nenlandsche zaken, waarbij nadere voorschrif ten worden gegeven ten aanzien der volks telling, verzoekt de minister den commissa rissen des Konings nogmaals al hun invloed aan te wenden tot eene goede keuze van tellers in de onderscheidene gemeenten. „Op de noodzakelijkheid daarvan", zoo luidt 's miaisters brief, „kan bij d© gemeentebesturen niet genoeg worden aangedrongen. Onder onderwijzers, opzichters en andere beambten, die waarborg geven van betrouwbaarheid en administratieve o*twikkeling, zullen de meeste gemeentebesturen wel in staat zijn geschikte tellers te vinden. Waar dergelijke personen voor het op zich nemen van deze taak ver gunning van eenige autoriteit behoeven, ver trouw ik dat deze voor dit bijzonder geval niet tevergeefs zal worden gevraagd. „Terwijl een nader bepaald en voor alle gemeentebesturen geldend voorschrift ter zake niet is te geven, beveel ik, voor zooveel noodig, dit punt alsnog bijzonder aan de zorg van U.H.E.G. aan, opdat het den gemeente besturen niet aan de noodige wenken en voorlichting ontbreke." Bij koninklijk besluit van 11 dezer i3: lo. tot hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Ryks-universiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in het burger lijk recht, het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering, benoemd mr. P. Pet, te Amsterdamen 2o. met ingang van den dag, waarop de hoogleeraar mr. P. Pet zijne lessen zal aanvaarden, de hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen, mr. N. K. F. Land,, onthoven van het geven van onderwijs in het burgerlijk recht, het handelsrecht en de bur gerlijke rechtsvordering, en belast met het onderwijs in het Romeinsche recht en zyne geschiedenis. Men meldt uit Arnhem, dd. 12 Nov.: Zoo is dan eindelijk de pachtquaestie van Musis Sacrum uit den Raad verwijderd. Hoden- namiddag om 3 uren kwam men bijeen; vijf leden ontbraken op het appèl. Na het lezen der notulen ging do vergadering over in comité- generaal; om ruim halfvjjf werden do deuren, heropend en stormden do belangstellenden, naar binnen. Mededeeling werd gedaan, dat vier inschrij vingen waren ingekomen: lo. van den heer Yan Oudtheusden uit Nijmegen, met de heeren mr. Cleveringa en A. Agema als borgen2o. van de heeren Traanboer, Bosch, Yan Manen en Philipse, met de heeron Hoinekon en Blanckenhagen als borgen; 3o. van den heer W. H. De Haan, te Elden, met mevr. wed. Nic. Terwindt en R. Van "Wtfck als borgen; en 4o. van den heer Houtslag met de heeren Jaski en "Wieringa als borgen. Het praeadvies van B. en "Ws. luidde om de pacht te gunnen aan de heeren Traanboer c. s., die aanbieden ƒ6000 voor het eerste jaar on 15,000 voor de volgende 12 jaren per jaar met 20 pCt. van de overwinst boven 5 pCt. aan de aan deelhouders. Yan den heer De Haan was nog dd. heden een brief ingekomen, waarin den Raad op het hart werd gedrukt om toch vooral zijn aanbod, dat hooger was, aan te nemen, maar het mocht niet baten; de Raad besloot zonder discussie hot voorstel van B. en Ws. goed te keuren. Slechts ééne stem was er tegen. Te Arnhem hebben eenige ingezetenen, die in de nabijheid van het artilleriepark wonen, zich tot den burgomeester vervoegd om hunne bezwaren mede te deelen tegen het gevaar, dat de nabijheid en de inrichting van die bewaarplaats voor ontplofbare stoffen voor personen en eigendommen oplevert. (A. C.) De heer D. Wolbers, sedert ruim 36 jaar secretaris der gemeente Heemstede, hoeft als zoodanig zyn eervol ontslag ingediend wegens hoogen leeftijd. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 14 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Nov. van Genua; F'ouLllleton. "het geheim van den Inspecteur van IPolitie. 55) Met een blik der uiterste verachting zag Brusel, onder het diepste stilzwijgen, den com missaris eene korte wijle aan. „Doe zooals je goeddunkt!" sprak hij toen, op gansch andoren en veel ernstiger toon. „Dat is uwe zaak en niet de mijne. Ik zal niemand beletten zich in het vuil te wentelen, als dat eenmaal zijne keus is!... Gij gaat met mij mede, nietwaar?" vervolgde hij, zich tot Power keeron ie. „Ik begin nu eerst oen goed licht in de zaak to krijgen. Reken op mij, zooals ik op u reken! Geloof mij, het zal goed afloopen. Ik heb in Londen onder mijne chefs oen paar vrienden, die mij niet zullen afvallen, ala ik hun alles vertel. Bij ons, onder do detectives, vallen dikwijls zulke dingen voor daar hebt gij hier bij uwe plattelands-politio geen begrip van maar onze chefs W6ten dat. Houd u aan my, Power, wat er ook gobsuro; als je my helpt, be zweer ik je da'; alias goed zal afloopen! Da toon van den detective was zóó har telijk en tegoiyk zóó overredend, dat Power zich gemakkelijk liet overhalen, do gevraagde belofte af te leggen; zijne overtuiging stemde trouwens voikomen met die van zyn vriend overeen. De sombere voorgevoelens van den com missaris Grand zouden intusschen maar al te spoedig bewaarheid worden. De hoofdin specteur van het graafschap deelde hem schriftelijk mede, dat hy het beter had ge acht, een ander ambtenaar, die uit de stad Dover zou komen (tegelijk met de in Frank rijk gearresteerde vrouw) met de behande ling der zaak te belasten, terwijl de detective Brusel byna tegelijkertijd naar Londen werd teruggeroepen met de opmerking, dat hy van het verder onderzoek der Sandbankscho zaak was ontheven, aangezien men zyne diensten elders boter geloofde te kunnen gebruiken. Het algemeen geschreeuw had gewerkt. „Ik moet, helaas, weg," zei de detectivetct Robert Power, aan wien hy den dienstbrief voorlas. „Prettig is het nu juist niet, van hooger hand zoo'n langen neus te krygen, vooral als je neus van nature al zoo lang ismaar daar geof ik niet om. Ik zal de lachers wel weer op mijne zij krygen, en wie het laatste lacht, lacht het best! Als ik u, beste kerel, maar niet zoo alleen hier moost latenze j zullen je het leven zuur genoeg m«ken, reken er op. Maar daar is niets aan te doen. En intusschen zult ge de oogen goed open houden, hé? en de ooren ook? Ge zult spoedig van mij hooren, vriend, en naar ik hoop, niets dan good nieuws I" De detective had juist gezien; er brak na zijn vertrek voor Robert inderdaad een moeilijke tyd aan. Brusel had hem beschermd zooveel hy kon, en Power had zich gaarne onder de hoede van zijn ouderen en meer ervaren vriend gesteld, voor wiens open, eerlijk karakter hy dagelijks meer had leeren gevoelen. Hy bespeurde, dat by een gewich- tigen steun had verloren, en dat juist op een oogenblik, nu de wereld hem voor de tweede maal in zijn loven den rug toekeerde en ieder hem met koude, zooal niet met minachtende of vijandige blikken aanzag. De houding van zyn chef maakte hem daarbfj hot leven nog moeilijker; de com missaris, nog steeds even verbitterd over de nederlaag, welke hy geleden had, vertelde aan een ieder, die het hooren wilde, hoe schande lijk hij door de onhandigheid en dwaasheid van zijn ondergeschikte was misleid en dat hij dus niet de minste schuld aan het ge hemde had, maar inderdaad zelfs eerder te beklagen dan te berispen was. By de enkele gelegenheden, dat hij Power persoonlijk te woord moest staan, was zyn toon ruw en bevelend om niet te zeggen beleedigend. Ro berts ambtgenooten deden al het mogelijke om hem belachelijk te maken; de grappen over den „dokter-diender" schenen onuitput telijk, en Power had dikwijls moeite genoeg om zich bedaard te houden en niet zijne han den uit te steken, ten einde dezen of genen eene gevoelige kastijding toe te dienen. In zulke oogenblikken dacht hy er ernstig aan, zyn ontslag te nemen en Sandbank den rug toe te keeren, gelyk by hot zyne vorige woonplaats had gedaan; er mocht dan van komen wat er van wilde. Slechts ééne zaak hield hem vooralsnog van dezen stap terug, en wel zijne nog onverzwakte belangstelling in den Rob-Roy-Villa-raoord. Er was nu eene vrouw gearresteerdze was on der begeleiding van Engelsche politie-beambten op reis naar Sandbank, waar zy ieder oogen blik kon verwacht worden. Power verlangde vurig baar te zien. Zijne overtuiging omtrent de schuld van Sint-Alba bleef wel is waar ongeschokt, maar de onverwachte wending, welke de zaak genomen had, bracht hom toch in verwarring. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1