Leiden, 12 November. van de Gehoorzaal te doen geschieden met zooveel mogelijk behoud van het bestaande, nl. van de heide voorzalen, dan zonde een dier plannen in hoofdzaak kunnen worden gevolgd, terwijl de kosten naar de nu veran derde omstandigheden geraamd zijn als volgt Plan A zonder sousterrain 63,000. Id. met 74,000. Plan B zonder 70,000. ld. met O O o_ co Plan C zonder 75,000. ld. met 87,000. By plan A zyn alleen het Telegraafkantoor en het huis Breestraat No. 60 by den bouw getrokken en by de plannen B en C tevens de beide huizen op de Aalmarkt Nos. 5 en 6. De gevel is by deze plannen bohouden met verandering van de ramen in deuren en aan brenging van een balkon. Blykens het overgelegd rapport is de Com missie van Fabricage van oordeel, dat met oen dozor laatst bedoelde plannen niet kan worden volstaan, maar dat het wenscheiyk is thans oen goheel nieuw gebouw op te richten, beant woordende aan de eischen des tyds en de vermeerderde behoeften, terwyi daaraan niet zal kunnen worden voldaan, wanneer het niet- verbrande gedeelte van de Zaal behoudeD blyft. Zy geeft verder de voorkeur aan het gewyzigd plan II met gebruikmaking van het IJkkantoor op de daarby aangevoerde gronden, welk gevoelen door het college van B. en Ws. wordt gedeeld, behoudens één lid, die zich om finantiëele redenen weoscht te vereenigen met het plan A, gebruikmaking van het be staande gedeelte van het gebouw. Ook B. en Ws. komt het voor dat dit plan verre is te verkiezen boven plan I, waardoor de meerdere uitgave huns inziens voldoende wordt opgewogen. De kosten zyn geraamd op 121,000, met inbegrip van eene nieuwe kosterswoning, terwyi hot IJkkantoor vermoedeiyk zal kunnen worden overgebracht naar een der lokalen van het Invalidenhuis. Zooals overigens by de behandeling van •de begrooting voor het volgende jaar werd opgemerkt, zal alsnu door den gemeenteraad moeten worden beslist omtrent de verschil lende vragen, die in verband met eene ver- houwing zyn gesteld. Vooreerst de vraag of de gemeente zelve tot de oprichting Tan een nieuw gebouw zal overgaan en zich met de voortdurende exploitatie zal biy'ven belasten, dan welofzy zal trachten eon em ander aan particulieren of vereenlgingen over te laten. Deze vraag wordt door B. en Vs. In eerst- gemelden zin beantwoord. Sedert tal van jaren heeft de gemeente de vrije beschikking gehad over eene Gehoorzaal voor allerlei doeleinden in het algemeen be lang en het komt B. en We. in alle opzichten wenscheiyk voor, dat deze bevoegdheid ook in het vervolg behouden blyve. Al moohten zich bovendien particulieren met de oprichting en de exploitatie willen belasten, dan blyft steeds het gevaar bestaan, dat de gemeente toch later, wellicht met belangryke finantiëele opofferingon, handelend zou moeten optreden, wanneer eenmaal de resultaten der exploi tatie mochten hiyken te ongunstig te zyn. Het is voor het publiek van het grootste belang, dat steeds voor een billyken prys ge schikte lokaliteit beschikbaar is voor byeen- komsten op wetenschappeiyk en kunstgebied, alsmede voor het gezellig verkeer, aan welke behoefte door de gemeente by het bezit van do noodigo lokalen ongetwijfeld op do beste en minst drukkonde wyze kan worden voldaan. By de oprichtiDg van de thans verbrande Gehoorzaal stond dan ook, naar B. en Ws. in hun advies opmerken, dit doel op den voor grond. Vat aangaat de plaats, waar het nieuwe gebouw zal worden opgericht, is hun geene andere plaats bekend dan de tegenwoordige, met gebruikmaking van eenige aangrenzende porceelen. Vel is de aandacht gevestigd op do voormalige Ruïne, thans in een Park her schapen, doch hiervan kan h. i. in geenen deele sprake wezen. Het Ruk toch heeft in gevolge Raadsbesluit van 28 Augustus 1884 gesloten contract gedurende 50 jaren de bo- voegdheid om de Ruïne kosteloos in eigendom over te nemen voor de oprichting van Acade mische gebouwen en B. en Vs. hopen van harte dat het Ryk, zoo mogeiyk binnen niet te zeer verwydord tydstip, van deze bevoegd heid een ruim gebruik moge maken. Met het oog op de dringende behoefte voor onze Hooge- school aan ïneordere lokaliteit voor verschil lende doeleinden, zoo hoog noodig voor haren vorderen bloei en ontwikkeling, waarmede de belangen van onze gemeente zoo innig zyn vorbonden, zouden B. en Vs. vooizekor niet gaarne zelfs de geringste poging willon aan wenden om te trachten eenige wyziging te brengen in de gesloten overeenkomst. In de derde plaats is ter sprake gebracht de wyze, waarop een zoo goed mogelyk plan voor de verbouwing zal worden verkregen, m. a. w. of ter zake eene prysvraag zal worden uitgeschreven. Reeds in de Memorie van Antwoord op het sectieverslag hebben B. on Vs. als hunne meening te kennen ge geven, dat het uitschreven van eene prys vraag voor dit werk allerminst doeltreffend moet worden geacht. Daaraan zyn, naar hunne vaste overtuiging, geenerlei voordeelen verbondenalleen zoude zulks eene aanzien- ïyke uitgave vorderen en een belangryk op onthoud veroorzaken en B. en Vs. gelooven dat de thans door de commissie van fabri cage voorgestelde wyze van handelen, nl. voorloopige vaststelling van een der plannon met opdracht aan den Gemeente-Architect om eenige diergelyke gebouwen elders te gaan bestudeeren, de meest aannemelyke moet worden geacht. Op grond van een en ander geven B. en Vs. den gemeenteraad alsnu in overweging omtrent die plannen eene voorloopige beslis sing te nemen. Zy gaven boven reeds te kennen dat zu met de commissie van fabri cage de voorkeur geven aan het gewyzigd plan 2, waaromtrent, wat de finantiëele ge volgen betreft, het volgende wordt opgemerkt. De kosten zyn geraamd op 121,000; voor het meubilair is nog geene raming opgemaakt, doch daarvoor kan gesteld worden een bedrag van 10,000; (het bedrag is voor de ver- gelyking van de plannen van geen belang, omdat dit voor alle plannen hetzelfde blyfi), voor aankoop van het perceel op de Breestraat No. 60 is met inbegrip van de kosten uit gegeven 7104. Het Telegraafkantoor is gratis in gebruik gegeven aan het Ryk, terwyl de bovewBèning is verhuurd voor 180. Met het oog op de huurwaarde na aftrek van de onderhoudskosten kan aan het perceel eene kapitaalwaarde van 4000 worden toegekend. Het IJkkantoor is verhuurd aan het Ryk voor 200 en kan op dezelfde waarde van 4000 worden geschat. Intussohen zal by overbren ging van dat kantoor naar het Invalidenhuis vermoedeiyk dezelfde huureom van 200 kunnen worden ontvangen. De verbouwing van de zaal overeenkomstig plan II zal alzoo eene kapitaaluitgave vorderen van 146,100. Van de Assurantiemaatschap- pyen is daarentegen ontvangen een bedrag van 49,279; blyft in ronde cyfers 96,800. De rente en aflossing te zamen berekond op gemiddeld 4 pCt., zal daarvoor eene jaarlyksche uitgave van 3872, rond 3900, benoodigd wezen. Voor jaariykscli onderhoud, assurantie en belastingen kan een bedrag van 1500 worden geraamdte zamen 5400. Hiertegonover staan de ontvangsten. Voor de verpachting van het buffet werd ontvangenvan 1872 1877 300, van 1878 1887 14S0 en in 1888 2550. Voor verhuring van de lokalen werd in 1872 tot en met 1888 gemiddeld jaarlyks ontvangen ƒ1591, in het laatstgenoemd jaar 1662. Hierby gevoegd de verpachting buffet ad ƒ2550, maakt ƒ4212. Wanneer tot de voorgestelde verbouwing wordt overgegaan, kan op eene belangryk meerdere ontvangst worden gerekend; de groots zaal zal toch alsdan met een derde gedeelte worden vergroot en alzoo beter ge schikt worden voor grootere muziekuitvoerin gen, terwyl daarmede eene billyko verhooging van den huurprys kan gepaard gaan. De kleine zalen zullen aanmerkelyk worden verbeterd en meer gezocht zyn dan vroeger het geval was, al ware het alleen op grond, dat ze thans niet aan de zyde van de Breestraat zullen worden geplaatst, terwyl voor partyen en diners de foyer aan do voorzyde uitermate geschikt is. Hoezeer nu het maken van eene juiste raming by uitstek bezwarend is, schynt, met het oog op de ontvangsten in het afge- loopen jaar, zonder overdryving op eene ge- zamenlyke opbrengst van 5009 in het ver volg te kunnen worden gerekend. By uitvoe ring van het gewyzigd plan II zoude alzoo slechts een jaarlyksch verlies van 400 ten laste van de gemeente komen. De kosten van plan I zyn geraamd cp 95,000, alzoo 26,000 minder dan plan 116 en daarby wordt niet ingenomen het IJkkantoor, kapitaalwaarde 4000, verschil alzoo 30,000, waarvan 4 pCt. bedraagt 1200. Er zoude alzoo eene jaarlyksche bate van ƒ800 voor de gemeentekas overblyven. Het oorspronkelyk plan II is geraamd op ƒ118,000, alzoo ƒ3000 minder dan plan 116 en daarby wordt evenmin gebruik gemaakt van het IJklokaal. Het bedraagt alzoo 7000 minder, waarvan 4 pCt. is 280. De jaar lyksche uitgave voor de gemeente zoude daarby alzoo slechts 120 bedragen. Plan III is geraamd op 130,000, alzoo 9000 meer dan plan 116; hierby gevoegd de inneming van de twee huizen op de Aal markt, respectiovelyk verhuurd voor 325 en 300, tezamen een kapitaalwaarde uitmakende van 12,000, komt men tot een verschil van 21,000, waarvan 4 pCt. bedraagt 840, zoodat alsdan de jaarlyksche uitgave voor de gemeente zoude bedragen 1240. B. en Ws. meenen dat het finantiëele voor deel, aan plan I verbonden, niet opweegt tegen het in vele opzichten meer aannemelyke van plan 116, vooral, wanneer men in aanmerking neemt dat het hier geldt een gebouw, dat voor een tal van jaren dienst moet doen en alzoo de nadeelen, aan plan I verhonden, ge- ruimen tyd zouden worden ondervonden. Daar entegen zyn, zooals uit de Toelichting blijkt, de voordeelen van plan III uiterst gering, zoo dat de daarmede gepaard gaande hoogere uit gave naar het inzien van B. en Ws. niet zoude zyn gerechtvaardigd. Bovendien zoude alsdan later de noodzakelykheid kunnen blyken voor den aankoop van aangelegen terrein, die uit den aard der zaak eene belangryke uitgaaf zoude vorderen. Onder verwyzing naar het rapport der com missie van fabricage (voorkomende in het. hierbijgaande Tweede Blad) geven B. enWs. den Raad ten slotte in overweging te besluiten dat tot de verbouwing van de Gehoorzaal door do gemeente zal worden overgegaan voorloopig overeenkomstig het plan 116 en hun Collego te machtigen om, alvorens een defini tief plan wordt opgemaakt, de noodige onder zoekingen te doen instellen, met opdracht don uitslag daarvan aan den Raad mode te deelen. By de behandeling van het definitieve plan kan dan tevens eene beslissing worden ge nomen aangaande de beschikbaarstelling van de vereischte gelden. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de hoer C. M. H. Minderop, geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen over den Hypothekairen schuld- eischer in het faillissement", en de heer J. IV. Smidt, geb. te Assen, met academisch proefschrift, get.„Vrye uitoefening der ge neeskunde, en het Strafwotboek." Door B. en Ws. wordt aan den gemeen teraad overgelegd een schryven van cura toren van het Gymnasium en byiage, blykens welk voor eene benoeming tot tydelyk leeraar in do oude talen aan het Gymnasium voor den cursus 1889/90 wordt voorgedragen de heer P. Bolderman, candidaat in de klas sieke letteren, wonende te 's-Gravenhage. In de Raadszitting van 4 October jl. word tot de aanstelling besloten van een tydelyken leeraar in de oude talen voor den cursus 1889/90, welk besluit, blykens mededeeling in de zitting van 24 October jl:, door den minister van binnenlandsche zaken den 22sten October d. a. v. werd goedgekeurd. Onder mededeeling dat de betrokkeiyke stukken in de Leeskamer ter inzage van de leden zyn nedergelegd, geven B. en Ws. alsnu in overweging tot eene benoeming over te gaan, onder bepaling dat de benoe ming wordt geacht te zyn ingegaan op 1 November jl. De „Yryzinnige Kiesvereeniging" te Lei den zal eene ledenvergadering houden op Donderdag 14 November, 's avond te 7 uren, in het Nut3gebouw. Onderworpen ter behandeling zyn lo. Bal lotage van nieuwe leden. 2o. Benoeming van een lid van het bestuur. 3o. Benoeming van een candidaat voor den gemeenteraad. (Op de candidatenlyst is, aanbevolen door eenige leden, geplaatst mr. H. Van der Hoeven). 4o. Missive van de Kiesvereeniging „Burgerplicht" betreffende het aanhangig Wetsontwerp op het Lager Ondorwys. Men schryft ons uit Leiderdorp, dd. 11 November: Zooals reeds is gemeld, is de omnibusdienst Station - Haarlemmerstraat Leiderdorp voor esn jaar verzekerd, doch met opoffering van twee ritten daag3. Hot waarborgfonds is niet voltoekend. Leiden heeft nog voor geen 40 deelgenomen. De diensten van 12.50 en 7.5 van hot station te Leiden en die van 12.10 en 5.10 van Lei derdorp vervalien. De rit uit Leiderdorp van 7.45 zal, ten be hoeve van hen, die publieke byeonkomsten te Leiden willen bezoeken, vervroegd worden. De Lage Rijndyk wordt in twee sectiën verdeeld. De kostelooze handwerkschool aan den Heorensingel wordt hedenavond geopend. Ruim 100 meisjes hebben zich aangemeld. Dit aantal overtrof verre de verwachting van het gemeentebestuur, zoodat het thans noodzakelyk is het getal kinderen in drie afdeelingen te verdeelen, waardoor elke af- deeling tweemaal per week, twee uren les zal hebben. Verscheideno ouders, die voor hunne kin deren nog toelating vroegen, moesten, met het oog op de beschikbare ruimte, worden teleurgesteld. Het tweede suppletoir-kohier van den hoofdqUjken omslag te Zoeterwoudo, groot 70.®j is door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd. De 1ste luit.-kwartierm. C'. F. Frevel is van het 4de rog. inf. overgeplaatst naar het late reg. veld-art., en de lsteluit.-kwartierm. C. W. F. Doorman van het 1ste rog. veld-art. naar het 4de reg. inf. In den ouderdom van 68 jaar is te 's-Hage overleden jhr. mr. J. M. Van Haersma de With, oud-lid der Provinciale Staten van Friesland en oud-burgemeester van Leeuwar- deradeel. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is 11 Nov. Dungoness gepasseerd; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Nov. te Genua; de „Gelderland" is 11 November van Rotterdam te Padang aangekomen, via Atjehde „Leer dam", van de Plata-rivier naar Amsterdam, is 10 Nov. te St.-Vincent aangekomen; de „Ba tavia," van Rotterdam naar Batavia, is 9 Nov. Sagres gepasseerd; de „Drente," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 11 Nov. van Colombo; de „Zaandam," van Rotterdam naar de Plata- rivier, passeerde 9 Nov. Kaap Finisterre; de „Zuid-Holland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 10 Nov. van Marseille. By koninklyk besluit is agreatie verleend aan de door het kapittel der ridderlyke Duit- sche orde Balije van Utrecht gedane keuze van G. F. W. baron Van Neukirchen, ge naamd Nyvenheim, tot coadjutor dier orde. Benoemd tot burgemeesterste De Lier, H. C. Th. Cramer; te Naaldwyk, C. J. M. Noorduyn, burgemeester van Zwammerdam, met toe kenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De ritmeester J. H. D. graaf Van Limburg Stirum, van het 3de reg. huzaren, op aan vrage, op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1517 'sjaars, en aan genoemden ritmeester de rang van majoor verleend. Benoemd by het wapen der cavalerie, by het 8de reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste luit. jhr. A. S. E. Van Tets, van het corps. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 1ste klasse, de officier van gezondheid der 2de klasse E. J. Kiihne, van dat personeel. liet Lcldich Tooneel. Oom, tante en nichtje gaan oon viertal maanden op reisde zorg van het ryke, weeldorigo en groote huis wordt toevertrouwd aan een neef, student in de medicynen. Deze/ in stede van den vryen tyd aan de studie te wydon, zint slechts op middelen om het siyk der aarde machtig te worden, noodig: om een wissel te betalen. Een geniale knecht, een soort factotum!] geeft hem den raad van de afwezigheid denl familie gebruik te maken en de verschillende kamera voor enkele maanden te verhureD mot hot gewone beding van „vooruitbetaling.' In een oogwenk zien wy in dat huis ver eenigd: een vieux roué met jaloerscho echt genoote en lieftallige dochter, eene operetten zangeres, een zenuwachtigen muziekmeeste en componist en een waardig exemplaar de „panier-percé." Dat amalgama van individuen woelt e: dwarrelt door elkanderdo vieux rou wil de reeks zyner galante avonturen vei meerderen on coquetteert met de zangerei die hem tor belooning van zyne vrygevighei belooft zich door hem te laten bewondere in haar badkostuum, waarin zy zich in „N niche" zal tooien; de student-verhuurdi wordt verliefd op de dochter van den oude

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2