A0. 1889. |i« jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van t§pn- en feestdagen, uitgegeven. SCHEURKALENDER 1890. Leiden, 11 November. Feuilleton. HET GEHEIM N°. 9122. Dinsdag; 115 TV«yvemtoev. LEIDSCI DAGBLAD. FEUI DIZBR OOXTBJLWT: Tnt L«W«a f«r I rnaanlw.1.10. ïniM p*r 1.40. AfcoQdorl^ke Hommen0.06. PRIJS DHR ADVTERTENTTEN Tu 1—6 r«g&La 1.06. Ieder* refel meer/0.17^. Grootore lettere baat plaatsruimte. Voor het iu- casBeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Slt nommer bestaat Bit ÏWK1 Bledea. Onzen Abonné's zal in de volgende maand, evenals vorige jaren, tegen zeer geringen pr\js, een SCHEURKALENDER worden aange boden. Wat betreft uitvoering en schild, laat ook deze kalender niets te wenschen over, zoo dat de Abonné's in staat zullen worden gesteld zich voor 1890 wederom van een uiterst netten SCHEURKALENDER te voorzien. ODicieele K©msil»g,owirELS'©si-c Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 November, des namiddags te twee uren Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1. (231) 2°. Idem als voren van eone derde onderwijzeres. (231) 3°. Idem van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (233) 4°. Voorstel tot inrichting van bergplaatsen voor braudblu8chmaterieel. (207 en 223) 5°. Verzoek van A. G. Kloots, om eene loozing to maken naar don Ouden Singel. (224) 6°. Idem van de firma Tieloman en Dros, om de spreekbuis Jangs de Middelstegracht to verlen gen. (224) 7°. Idem van P. J. Niesten en T. W. Ouwerkerk, om het Gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht te mogen gebruiken voor do Kunstbeschouwin gen. (225) Se. Begrooting voor 1890 van het H. G.- of Arme "Wees- en Kinderhuis. (228) 9°. Idem van het R.-K. Armbestuur. (228) 10°. Idem van het R»-K. Wees- en Oudeliodenhuis. (228) 11°. Idem van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (228) 12°. Voorstel tot hot makeo van inrichtingen voor de afzondering van vee op de Beestenmarkt. (229) 13°. Verzoek van P. Du Rieu Jr., ter bekoming van grond bij de Watersteeg. (230) 14°. Voorstel omtrent de benaming van do beide zijdon der Haven. (208 en 234) Door jhr. mr. Victor De Stuers is aan 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden een afgodsbeeld ten geschenke gegeven. De beschrijving komt voor in de „Staatscourant" van 10/11 Nov. Den schenker is dedar.kder regeering betuigd. Hedenmorgen ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 30 Sept. tot en met 4 Oct. Vervolgens ontvingen we hedenmiddag per Ulgelscho mail de Batavische bladen van 5 tot en met 9 Oct., alsmede do „Deli-Crt." van 2 12 Oct. By de voorgenomen verdeeliDg der spoor wegen hier te lande, waaromtrent waarschyn- ijk binnenkort een wetsontwerp de Tweede Kamer zal bereiken, zal de spoorweg Leiden Woerden worden geëxploiteerd door de Maat schappij van exploitatie van Staatsspoorwegen, Bij de heden ten Raadhuize alhier plaats gehad hebbende openbare besteding betreffende do levering van de benoodigde brandstoffen ten behoeve dezer gemeente, gedurende het jaar 1890, is ingeschreven lste voor de korte haardturf door de heeren J. J. Huy voor 0.70, U. J. Osinga voor 0.70, H. J. Blommestein voor ƒ0.68, G. Blommestein voor 0.52 en J. Christiaanse voor 0.60 per dubb. hectoliter. 2de voor de lange turf door de heeren J. J. Hny voor ƒ0.48, H. J. Blommestein voor 0.44.8, G. Blommestein voor ƒ0.45 en J. Christiaanse voor ƒ0.50 per 100 stuks. 3de voor de grove New-Castle-kolen, door de firma wed. Van Haansbergen en Dutilh voor 1.37, door de heeren K. T. Caronvoor ƒ1.35 en J. Christiaanse voor ƒ1.30 per 100 kilogrammen. 4de voor de grove Ruhrkolen door de heeren H. J. Blommenstein voor ƒ1.90, K. T. Caron voor ƒ1.24 en J. A. v. d. Made voor ƒ1.45 per 100 kilogrammen. 5de voor het steenkolengruis door de heeren H. J. Blommestein voor ƒ1.10, K. T. Caron voor 0.75 en de firma wed. Van Haans bergen en Dutilh voor ƒ0.721/, per hectoliter. 6de voor het keukenhout door de heeren H. J. Blommestein voor ƒ10.50 en J. Chris tiaanse voor 10 per stère. 7de voor de houtskolen door de heeren J. J. Huy voor ƒ0.85; H. J. Blommestein voor ƒ0.90 per hectoliter en J. A. Van der Made voor 0.50 per halven hectoliter. De gunning is acht dagen aangehouden. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 52, 27, 5.70 en 2.80de laagste52, ƒ26.50, 5.50 en 2.75. Blykens de statistiek der geboorten en dor sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland in de maand Sept. 1889, bedroeg liet aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 18.2; Arnhem 22.8; Dordrecht 19.5; 's-Gravenhage 18.5; Groningen 19.5; Haarlem 15.8;'s Her togenbosch 27.8Leeuwarden 13.9; Leiden 14.4; Maastricht 20.9Rotterdam 18.6; Utrecht 19.3 De Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de Onderwyswet komt a. s. Donderdag byeen tot vaststelling van het voorloopig verslag van het onderzoek in de afdeelingen, wolk stuk vermoedeiyk Zator dag d. a. v. aan de leden zal worden rond gedeeld. Eene wyze van behandeling als tusschen de Regeering en de Tweede Kamer plaats vond, is by het opmaken van het verslag niet gevolgd. In dit geval zouden de opmer kingen der afdeelingen het antwoord van den minister en het oordeel der commissie in één verslag moeten saamgevat worden. Mondeling overleg met de Regeering is evenwel tot dusver niet gevoerd. Alleen by hdt afdeelingsonderzoek is in hoofdzaak de leiddraad gevolgd, welke by de overweging in de sectiën van de andere Kamer was aangenomen. Da minister zal derhalve eerst na ont vangst van het voorloopig verslag zyne me morie van antwoord inzenden. Aangenomen dat de Regeering in 8 a 10 dagen met haar antwoord gereed komt, dan verwacht men dat de wet in het laatst van deze maand in openbare behandeling kan genomen worden. De Tweede Kamer is byeengeroepen tegen Dinsdag 19 November a. s., 's namid dags te twee uren. De president van de arrondissements rechtbank te 's-Hage, mr. A. A. Weve, is sedert eenigen tyd lydende. De kapiteins Staal, van den generalen staf, en jhr. Van der Wyck, van het regiment grenadiers en jagers, zyn uit Zwitserland te 's-Gravenhage teruggekeerd. Naar vernomen wordt, zyn door de Stoomvaart-Maatschappy „Nederland" by de firma Caird Co., te Greenock, twee stoom schepen besteld, welke in het volgende jaar op de lyn zullen gebracht worden, voor den maildienst tusschen Amsterdam, Genua en Java. Deze schepen worden grooter dan de „Prinses Amalia," zullen sneller loopen dan een der bestaande mailschepen en worden voorzien van de nieuwste verbeteringen in de pasaagiersverblyven. Deze bestelling is geschied, ten einde de Maatschappy in staat te stellen intyds ge reed te zyn voor de uitvoering van een nieuw poetcontract, waaromtrent de onderhande lingen met de Regeering reeds ver zyn ge vorderd. Het stoomschip „Amsterdam," van Amsterdam, arriveerde 8 Nov. te Nieuw-York de „Prins van OraDje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Nov. to Southampton; do „Sumatra" arriveerde 9 Nov. van Amster dam te Batavia. Z. M. heeft den officier-machinist 2de kl. by 's Ryks stoomvaartdienst J. Buis, met ingang van den 21sten dezer maand, bevor derd tot officier-machinist lste kl.aan den officier van gez. 2de kl. dr. A. J. Van Walsem, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, op zyn ver zoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en hem benoemd tot reserve- officier van gezondheid 2de kl. by do land macht. „Jacob CalsJ' De Leidscho tooneelvereeniging „Jncob Cats" mag thans op een voorrecht bogen, waarop zich niet steeds de hier ter slede opgerichte vereenigingen kunnen beroemen. Zy viert thans haren vyflienden verjaardag, op denzelfden datum dat de groote dichter, naar wien zy zich noemde, nu 312 jaren geledon, het eerste levenslicht aanschouwde. Het was een zeer goed denkbeeld om dit feit niet alleen niet onopgemerkt te doen voorbygaan, maar om het zelfs op byzondere wyze te herdenken. En daartoe bestond bovendien ook reden. Nam de Vereeniging vóór haar tienjarig be staan steeds in bloei toe, ook daarna wist zy de door haar op kunstgebied ingenomen plaats te handhaven. De avond van gisteron leverde daarvan het sprekend getuigenis, toen zy in den Schouw burg op de Oude Vest eene buitengewone voorstelling gaf. De ingezetenen legden daarby eene belang stelling aan den dag als slechts zelden het geval is, want alle rangen waren geheel bezet. De galery was voor een groot gedeelte door de jongens der Kweekschool voor Zeevaart inge nomen. Byna nergens lieten de genoodigden een plaatsje onbezet. Ze zullen daarenboven over hetgeen ten tooneele gevoerd is geworden, togen midder nacht voldaan zyn huiswaarts gekeerd, al moest de regisseur om halfacht beginnen met de mededeeling dat door ernstige ziekte- emstandigheden in het huisgezin van een der werkende leden gedurende de afgeloopen week in het reeds bekend gemaakte programma wyzi- ging moest worden gebracht, zoodat één stuk daarvan: „Baboe Rita," moest vervallen en vervangen werd door twee andere stukjes, tot instudeering waarvan slechts vyf dagen beschikbaar bleven. De toegeefiykheid van het publiek werd dus ingeroepen. Was dit noodig? Volstrekt niet. Wy wyzen daartoe al dadelyk op het eerst gegeven van den Inspecteur van Politie. 51) „Maar ik zal nog verder gaan. Ik zal u bewyzen, heeren rechters, onweersprekelyk bewyzen, dat de heer Sint-Alba in den avond van den 24sten October 1.1., den datum van den moord, zyne kamer niet verlaten heeft, maar zich integendeel vroegtydig te bed had begeven om er den slaap des rechtvaardigen te genieten. De eenige getuige, die dit laat ste het zekerst van allen zou kunnen ver klaren, voer de rechtsgeleerde voort, mot een sierlyken zwaai van zyne hand, is de dame, die daarginds gezeten is. Ik bedoel mevrouw Sint-Alba, de echtgenoote van myn cliënt; maar wy weten, dat de wet hare lippen ver zegelt. De verklaringen, die ik u zal doen hooren, zyn echter even afdoende en zullen u, hieraan twyfel ik geen oogenblik, de vol komen overtuiging schenken, dat de zoo diep beleedigde man, die nog op de bank der beschuldigden zit, door u ten spoedigste van alle rechtsvervolging behoort te worden ont slagen. Ais mannen van eer, bekleed met het gezag der wet, zal die plicht u ongetwyfeld nu reeds duidelyk zyn. Het is my onbekend of myn cliënt, wanneer hy weder in den kring der zynen zal zyn teruggekeerd, eene vervol ging zal instellen tegen de personen, die op zulk eene ondoordachte, onverantwoordelyke wyze den spot durven dry ven met de erkende rechten en vryheden van den Britschen onder daan dat is eene zaak, welke geheel aan zyne edelmoedigheid moet worden overgelaten. Maar uit kracht van myn ambt, met het oog op de wetten van ons land, durf ik van u, EdelAchtbaren, eene volkomen vryspraak vra gen de volkomen vryspraak van een man, die, diep beleedigd, van u het herstel zyner eer verwacht door ds raiteriyke verklaring, dat deze geheele zaak eene grove misvatting is geweest en hy deze gerechtszitting ver laat zonder een schyn van blaam op zjjn karakter." De toejuichingen, welke zich by dit krach tige slot hier en daar onder het publiek deden hooren, werden door den voorzitter onmiddel- lyk onderdrukt. De beurt was aan den heer Ford om zyne getuigen voor te brengen. De eerste van allen was onze oude kennis, de driftige, Schotsche directeur van het Marine- hotel, Mac Gregor. Hy was er de man niet naar veel woorden te verspillen. Op de vraag of het handschrift van den heer Sint-Alba hem bekend was, haalde hy zwygend een bundel brieven en rekeningen voor den dag. Ze waren allen met eene loopende, flinke koopmanshand geschre ven, en vertoonden niet de minste overeen komst met het staande, dunne, spinnepoot- achtige schrift, hetwelk de inspecteur Power onder eede verklaard had, als dat van den heer Sint-Alba te hebben herkend. De rech ters onderzochten het handschrift met de meeste Dauwkeurigheid. Kon da heer Mac Gregor bezweren, dat deze stukken door den heer Sint-Alba geschreven waren Natuurlyk by had den eed immers reeds afgelegd. Ver scheidene van die stukken, met name die, welke de maandelyksche afrekeningen be troffen, waren in zyne tegenwoordigheid ge schreven. Hy wees* er enkele van aan. „Was hy daarvan zeker? Kon er geene ver gissing plaats hebben?" Natuurlyk was hy daarvan zeker en ver gissingen waren in deze onmogelyk. De heer Kingsford schudde ernstig het hoofd. Do eerste bediende van den heer Mac Gregor legde eene gelyke verklaring af. Do volgende getuigen, twee bedienden van i hot hotel, verklaarden dat de heer Sint-Alba j zich op den avond van den 24sten October vroegtydig naar zyne kamer had begeven en deze, voor zoover zy wisten, niet verlaten had vóór den volgenden ochtend. Powers vriend de tweede huisknecht eindelyk, getuigde dat hy de schoenen van den heer Sint-Alba vóér middernacht buiten do slaapkamerdeur had gevonden en ze van daar had weggenomen om te poetsen. Dit besliste de zaak. De zitting had lang genoeg geduurd, maar do belangstelling der rechters was zoozeer gespannen, dat de voorzitter er niet oens aan gedacht had, ze volgens gewoonte een uur te schorsen om tyd tot het gebruiken van eenige ververschingen te geven. De heeren besloten eenstemmig, zonder verwyi te ver gaderen om over de uitspraak te beslissen. Het verdwynen van de rechters naar het voor hen bestemde al'zonderiyke vertrek gaf het sein tot een algemeen luidruchtig gesprek in de zaal. Iedereen wensebte zyn buurman deelgenoot te maken van zyne byzondere mee- ning over de zaak, en het bleek by deze ge legenheid, dat die meeningen weinig uiteen liepen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1