tige w\jze den uitvoer van kippen en eieren uit Nederland naar den vreemde zóódanig te bevorderen, dat dit, evenals elders, meer en meer een belangrijke tak van handel wordt?" Naar men verneemt, is de prijs (verguld zilveren medaille) toegekend aan den heer H. M. J. Van Lennep, te Haarlem, en zal het bekroonde antwoord in het orgaan der Vereeniging worden opgenomen. De prins Von Wied nam heden deel aan de vierde en laatste jachtpartij °P „Groot- Hazebroek", onder Wassenaar. Ook de Duitsche gezant, baron Von Saurma-Jelt6ch, behoorde weder tot de deelnemers. De prins verlaat morgenochtend om acht uren per Rynspoor de residentie. Wy vestigen de aandacht van reizigers naar Zuid-Afrika op den nieuwen reisgids, welke dezer dagen by de heeren Nygh Van Ditmar te Rotterdam het licht zag. Hy draagt tot opschrift: „Naar Zuid-Afrika met de Castle- lyn," en is volgens den Engolschen tekst van Edward P. Mathers door H. Tiedeman voor Nederland bewerkt. Het boekje, dat door zyn sieriyk uiterlijk meer het voorkomen heeft van eenig letter kundig werk dan van een gids, bevat niet alleen eene boeiende beschryving van de reis naar Zuid-Afrika, maar tevens allerlei inlich tingen en bpzonderheden omtrent en kykjes op de plaatsen, welke de booten der Castle- Ipn aandoen: Lissabon, Madeira, Canarische eilanden, St.-Helena en verder onderscheidene plaatsen in Afrika zelf. Een aantal illustraties, verschillende punten uit Zuid-Afrika en bovendien eene duideiyke kaart met de daarop aangegeven reisroute maken het boekje almede voor aanstaande landverhuizers tot eene aantrekkelyke lectuur. Het stoomschip „Obdam" vertrok 7 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Nov. van Genua; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Nov. van Aden; de „Zaandam," van Rotterdam naar Buenos-Ayres, is 6 Nov. te Boulogne aangekomen; de „Noord- Holland," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 7 Nov. van Port-Said; de „Noord-Bra bant," van Java naar Rotterdam, is 7 Nov. Dover gepasseerd. Z. M. heeft benoemdtot griffier by het kantongerecht t« Maastricht, mr. Ch. C. M. H. baron De Bieberstein Rogalia Zawadzky, thans kantonrechter-plaatsvervangor, advocaat en procureur tc Roermond; tot griffier by het kantongerecht te Harderwyk, jhr. mr. L. J. A. Schuurbeque Beeye, thans griffier by het kantongerecht te Vianen; tot griffier by het kantongerecht te Schagen, mr. J. A. G. baron De Yos van Steenwyk, advocaat, tevens be- eedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank te Amsterdam, wonende te Nieuwer-Amstel. Uitvoeringen der Maatschappy tot bevor dering der Toonkunst. Afd. Rotterdam, 8 Nov., te halfacht. Harmonie. „Das Paradies und die Peri", R. Schumann. Solistenmej. P. Von Sicherer (Muncben), sopraan; mevr. E. Exter (id.), alt; de heer F. Litzinger (Dusseldorp), tenor; de heer A. Spoel ('s-Gravenhage),bas. Directeur: de heer F. Gernsheim. Gemengd Nleawa- Op denzelfden dag, dat in de hoofd stad van Frankryk de internationale tentoon stelling van 1889 gesloten werd en de banden er aan het werk zyn geslagen om haar uit Parys weer te doen verdwynen, werd ze in onze Sleutelstad geopend! Dat is kras, zal men allicht zeggen, - en toch is het zoo. Wat nog wonderlykor scbynt: voor alles, waarvoor men daarginds zulk eene kolossale uitgestrektheid, nog grooter dan het Champ de Mars aanbiedt, noodig had, kan men hier ter stede volstaan met een gewoon heerenhuis op de Hoogewoerd, naby de socië teit „Concordia", schuin over de Barbara-steeg. Het daar in eene ruime voorkamer gevestigde Panorama is alleszins een bezoek waard. Voor vermoeidheid als in bovengenoemde wereld stad behoeft men niet bevreesd te zyn. Op een stoel gezeten, ziet men vyftig der schoonste tafereelen,by tusschenpoozen, voorbij zich trek ken, waarvan sommigen onwillekourig een uit roep van verrassing ontlokken, niet enkel om de fraaiheid der voorstelling, maar ook om de natuurlykheid, waarmede een en ander wordt ter bezichtiging geboden. Voor hen, die do tentoonstelling dezen zomer in werkelykheid hebben bezocht, is deze gelegenheid dan ook uitstekend geschikt om de toen verkregen indrukken te hernieu wen, terwyl ze den minder bevoorrechten in staat stelt zich een vry getrouw denkbeeld te vormen van den verbazenden rykdom, welke er uit alle werelddeelen, van byna alle punten der aarde, is te zien geweest. De Eiffeltoren, de zoo prachtige versierin gen enz. van het terrein, de afdeelingen van kunst en nyverheid, de paviljoenen van de onderscheidene natiën, die op de tentoonstel ling vertegenwoordigd waren, van dit alles ontvangt men een duideiyk overzicht. Wat het belangwekkende der voorstelling niet weinig verhoogt, is bovendien dat de oorspronkelyke kleuren tot in de kleinste onderdeelen getrouw zyn gevolgd, zoodat eentonigheid is vermeden en in de plaats daarvan afwisseling met streeling van het oog en getrouwheid der te aanschouwen gegeven gezichtspunten, met elkaar gepaard gaan. Twee en twintig personen kunnen er tegeiyker- tyd van proflteeren. De prys, tegen welken tot dit Panorama toegang wordt verleend, is waariyk zeer ge ring. Het bezoek zal er dus zeker te grooler door zyn. De onderneming verdient het ten volle. Ieder verlangt naar verbetering. Zoo ook de heer H. Brouwer. Tot nog toe had hy zgn magazyn en werk plaats van horloges en klokken in een perceel in de Diefsteeg, doch dit bleek gaandeweg met het oog op de uitbreiding zyner zaak onvoldoende. Thans heeft hy op de Haarlemmerstraat 44 eene woning betrokken, welke hy de voor zyn doel gewenschte veranderingen heeft doen ondergaan. Hy beschikt daar nu over meer licht en ruimte, waardoor hy in de flinke winkelkast fraai kan étaleeren, welke gelegenheid hy dan ook niet ongebruikt heeft laten voorbygaan. Zyne uitgebreide sorteering in allerhande uurwerken noodt er tot eene bezichtiging - en wat dies meer zy uit. Gisteravond te ongeveer negen uren is uit den Ouden Ryn opgehaald het ïyk van de 58-jarige vrouw M. L., verpleegde in het Minnehuis, die dat gesticht 's mid dags te voren verlaten had en lydende moet geweest zyn aan melancholie. Ruim een uur daarna werd uit den Ryn aan de Bloemmarkt opgehaald het lyk van den sedert jl. Woensdag vermisten 75-jarigen man D. v. d. H., die zeer byziende was en daardoor ongetwyfeld in het water is geloopen. Eerstbedoeld lyk werd naar de loods voor drenkelingen en het laatste naar de woning van den ongelukkige overgebracht. Uit Katwyk a a n Z e e w r d t o n 8 heden bericht: Gisteren is van de haringvis- schery aangekomen KW. 76 „Katwyk aan Zee V," van de naamlooze Vennootschap „Katwyk aan Zee," met 220 kantjes. Heden morgen arriveerden KW. 57 „de Gezusters," van den reeder N. Haasnoot Nz., met 244 kantjes pekelh. en 20,000 stuks steurh., KW. 50 „Neerland en Oranje," van den reeder L Van Duyn, met 190 kantjes pekelh., 60 kantjes steurh. en 16,000 stuks, KW. 19 „de Gebroe ders," van den reeder D. Haasnoot Nz., met 275 kantjes, en KW. 26 „de Vrouw Louisa," van den reeder P. Haasnoot Pz., met 240 kantjes en 7000 stuks steurharing. Gisteren werd eene party pekelharing ver kocht tegen ƒ13.35 de ton volle en 7.50 de yie. De politie te Delft heeft de hand gelegd op zekeren G. D., te Vryenban, die, met een Delftsch burger eene tappery be zoekende, dezen zyn nikkelen remontoir-horloge wist afhandig te maken. Derechtbaak te Haarlem heeft by haar gisteren gewezen vonnis bevestigd het vonnis vaa den kantonrechter aldaar, waarby de heer G. Eltzbacher te Amsterdam, tot geldboete is veroordeeld, wegens hot niet volgens de politieverordening van Zandvoort onderhouden van een voor het publiek opon- gestelden weg aldaar, waarvan de grond hem toebehoort. Oscar Carré zal op Zaterdag 23 November weder in Amsterdam optreden met een geheel nieuw programma. By het rangeeren vaneen goe- derentrein had eergisteravond te Oldenzaal een wisselwachter van het Staatsspoor het ongeluk er onder te geraken, met het gevolg dat de troin hem over het lichaam ging. Een been werd hem afgesneden, terwyl hem nog andere zware verwondingen werden toe gebracht. De man leeft nog, maar er is geene hoop dat hy in leven zal blyven. Omtrent den te Arnhem gepleeg- den zelfmoord meldt de „Arn. Crt." nader het volgende: Gistermorgen te kwart over achten werden de bewoners van Arnhem, en meer byzonder die van den Amsterdamschen weg, opgeschrikt door een buitengewoon sterken slag, welke de huizen deed trillen en de glazen deed rin kelen. Zoo iets ongehoords deed in de eerste oogenblikken denken aan de ramp van Ant werpen. Men wist reeds dadelyk te vertellen, dat de overste Nyland met eene lading dynamiet van Pannerden naar Lobith op reis was. Zou hem een ongeluk zyn overkomen? Spoedig brachten melkboer, bakker en courantenjongen in deze de noodige ophelderingen. Een der manschappen van het corps rydende artillerie had op de afschuwelykste wyze zelfmoord gepleegd, door een kanon te laden met een granaat-kartets, en, door voor het kanon te staan en aan het aftrektouw te trekken, zich in stukken te schieten, op ongeveer 10 min. buiten de stad in het artillerie-park, aan de overzyde van de bekende buitenplaats „Sons- beek" gelegen. Daarby was een geheel uitgeruste munitie voorwagen in de lucht gevlogendeze wage» was, behalve met tal van andere kleine voorwerpen, bepakt met 17 granaten, 17 granaat-kartetsen, 2 kartetsen en 38 kar doezen, elk gevuld met 1.6 kilogram buskruit. Van dezen wagen was niets overgebleven dan enkele stukjes verbrand hout. Van een viertal andere wagens waren gedeeltelyk de raderen afgeslagen en min of meer vernield. Van een op een afstand van een 25-tal pas staand steenen gebouw, gevuld met duizenden infanterie-patronen, waren de dakpannen alle vernield, terwyl op verschillende plaatsen, vermoedelijk door granaatscherven, stukken steen waren weggeslagen. Het iaeen wonder dat dit gebouw gespaard is gebleven; de ramp ware by eene ontploffing niet te over zien geweest. Van eene in de nabyheid ge legen uitspanning waren van een der zyramen alle glasruiten verdwenen. De overblyfselen van het deerlyk verminkte lyk werden over het geheele park gevonden, zelfs op afstanden van meer dan 100 pas. Rechts van het kanon bevonden zich de beide beenen, links het hoofd met een gedeelte van een schouder en een arm. De ruggegraat was zelfs over het dak van een der aanwezige schuren geslingerd. Aan den ingang van het park bevindt zich een wachthuis, waarin 1 korporaal en 3 man waren, terwyl één man buiten op po6t stond. Gelukkig zyn dezen allen ongedeerd gebleven. De laatste dag der Parysche tentoonstelling kenmerkte zich door zeldzaam fraai woder en eene drukte, welke alles over trof, wat tot nog toe gezien was. In de nabyheid van de tentoonstelling was het ver keer in den namiddag zóó groot, dat men op sommige punten drie kwartier lang geen voet kon verzetten. Op de Cours la Reine, by de Pont d'Alma, stonden meer dan 200 trams, wagens, omnibussen en „tapissières" (tot omnibus gepromoveerde voertuigen van allerlei gedaante) opeengehoopt, zonder voorwaarts te kunnen. Het plaats gehad hebbende sluitings-nacht- feost was, evenals de vorige feesten van dien aard, schitterend. Tegen acht uren des avonds was de menigte zóó dicht, dat men letteriyk vóór- noch achterwaarts kon. Op de Jena-brug werd het gedrang meermalen levensgevaarlyk ongeveer vyfiig personen Werden gewond 'weg gevoerd vele kinderen braken armen en zeven kinderen geraakten verloren, maar werden later weer by de ouders gebracht. Ofschoon de tentoonstelling dus voorgoed gesloten is, blijft het Champ de Mars van 10 tot 4 uren voor het publiek toegankeiyk, evenals de café's en restaurants en de Eiffel- toren. De Decauville-spoorweg op de tentoonstel ling heeft van 6 Mei tot 1 Nov. 6,062,476 personen vervoerd. De directie heeft nu be sloten dat de winsten van 1-6 Nov., pl. m. 40,000 fr., zullen worden verdeeld onder het personeel. Op het terrein der tentoonstelling is gister morgen een aanvang gemaakt met de weg ruimingswerkzaamheden. Vele afdeelingen zyn reeds geheel ledig; eene compagnie van vyftig soldaten vervoert op wagens de tentoonge stelde wapenen naar het ministerie van oorlog. In Nieuw-Mexico hebben hevige sneeuwstormen gewoed, waarby veel levend vee omkwam. Men vreest dat ook herders en veehoeders het leven verloren. Volgens de „Indépendance beige" is men in officieuze kringen nog lang niet overtuigd dat Stanley en Emin-pacha de Duit sche kust van Oost-Afrika veilig zullen be reiken. Wel gelooft men dat, indien zy zich werkelyk naar Mpwapa begeven, zy vervolgens naar Mombassa of eenige andere plaats op Britsch gebied zullen gaan. Lord Falmouth, de bekende Engel- sche sportsman, is te Maidstone overleden. Volgens een regeeringsverslag is de bevolking in China, die in 1887 302,088,114 inwoners bedroeg, in 1888 tot 303,241,969 vermeerderd. In een jaar dus eene vermeerdering van meer dan 1,000,000 zielen. BUITENLAND. rnurkryk. De opbrengst der directe en indirecte be lastingen in de afgeloopen maand is 1,213,900 fr. meer dan de raming en 1,240,100 fr. meer dan in dezelfde maand van 1888. De heeren T. N. De Villiers en C. Van der Burg, commissarissen der Z.-A. Repu bliek (Transvaal) op de tentoonstelling te Parys, zyn door den president der Fransche Republiek benoemd tot ridders van het Legioen van Eer. De „République Franqaise", het hoofd orgaan der opportunisten, hetwelk in ditopzicht zeker wel het beste zal zyn ingelicht, haast zich te verzekeren dat Ferry's gezondheid niets te wenschen laat, en spreekt dus de ongunstige berichten tegen. Koning Milan van Servië is, geiyk men weet, voornemens zich te Parys metterwoon te vestigen. De gewezen koning heeft zich als lid aangemeld voor de Jockey-club en verzocht zyn ouden vrienden hem niet meer met „Sire" of „Majesteit", maar eenvoudig met „Monseigneur" aan te spreken. Dnlt»ohll>nd. De Ryksdag heeft gisteren de behandeling van het ontwerp der socialistenwet voortge zet en het »aar eene commissie van 28 leden verzonden. In de gisteren door de begrootings com missie van den Ryksdag gehouden zitting bevestigde de vertegenwoordiger van het depar tement van buitenlandsche zaken de berichten omtrent het vernietigen der expeditie van dr. Peters. Hy verklaarde verder dat de betrekkingen met Zwitserland van voortreffelyken aard zyn de regeering was niet ongeneigd, omtrent een nieuw vestigingsverdrag met de Zwitsersche republiek in onderhandeling te treden. Aangaande Zuidwesteiyk Afrika consta teerde de vice-minister Von Berchem, dat in zestig plaatsen reeds goud gevonden was, en dat men ook van het vinden van diamant, dat in dis streken plaats had, niet te gering denken moest. Wat Oost-Afrika aanging, hadden de blokkade en de zending van den heer Wissmann hun doel geheel bereikt: de slavenhandel was aanmerkelyk beperkt. Eene kabelverbinding met Kameroen zou overwogen worden. De „Reichsanzeiger" ontving gisterna middag een telegram van keizer Wilhelm, waarin deze opnieuw zyne ingenomenheid be tuigt met de ontvangst, welke hem te Kon- stantinopel is ten deel gevallen en waarin hy meldt, by fraai weder de Dardanellen te zyn gepasseerd. Het bericht dat keizer Wilhelm op zyne terugreis zoowel den koning van Italië als den keizer van Oostenryk zal ontmoeten, wordt in dë staatkundige kringenteBeriyn beschouwd als het duidelykste bewys, dat sedert het bezoek van den Czaar gewichtige diplomatieke onderhandelingen aanhangig zyn. Oo»tenr'Hong.-Hon»rehle. Aan het te Weenen verschynende „Frem- denblatt" wordt uit Berlyn geseindNaar men verneemt, was de byeenkomst tusschen graaf Kalnoky en prins Von Bismarck van byzonder vriendschappelyken aard. Daarin ligt een nieuw bewys van de goede betrekkingen tusschen de beide rykskanseliers en de twee natiën. Men mag er ook een nieuwen waar borg in zien voor het behoud van den vrede. De Landdag te Praag heeft gisteren be raadslaagd over het adres aan den keizer. Nadat de heer Rieger had voorgesteld tot de discussie over te gaan en de Jong-Czechen zich daartegen hadden verzet, sprak de heer Gregr gedurende twee uren ten gunste van het adres en werd door de Oud-Czechen toe gejuicht. De heer Von Schwarzenberg be toogde dat de rechten der Boheemsche kroon slechts dan kunnen gewaarborgd worden, wanneer men zich strikt aan do grondwet houdt. Te midden van toejuichingen ver klaarde de meerderheid zich uitsluitend te houden aan het woord des keizers. Heden voortzetting van het debat.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2