1889. §sse jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 November. c. Het Roomsch-Katholiek Wees- en Oude- liedenhuis in ontvangst ad 17,544.77 en in uitgaaf ad 17,544.77, sluitende quitte. Femlleton0 HET GEHEIM Wordt vervolgd.) PBUB DBZHB OOTTBAITT: ▼mi LeM« i guuta.. .77.7tk".". 1.10. Vimm fi h.l.io. ASiocderlyke Kommenr..rrTT..O.Oi. Oflicieele Kenaiegevingcn. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de wot van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 102) tot herziening van do artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Brengen ter kennis dat hot lsto aupglMoir kohier der plaats, dir. bel., dionst 1S89, in afschrfi^edurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (finan- tiëele al'deeling) voor een ieder ter lezing is neder- gelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet teg® zijnon aanslag bc. waren bij rorzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbendo binnen dertig dagen na de mede- deeling van 's Itaads beslissing, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aan slag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgem. 4 Nov. 1889. E. KIST, Secretarie. Evenmin als by de commissie van fabri cage bestaat er by B. en Ws. bezwaar om vergunning te verleenen: lo. aan A. G. Kloots, om eene loozing te maken voor den afvoer van vuil water van het perceel Oude Vest No. 235 naar die gracht2o. aan de firma Tieleman Dros, om de spreekbuis langs het perceel Middelstegracht No. 107 te verlengen tot het perceel Middelstegracht No. 97, en zulks onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Ook geven zy in overweging aan de heeren P. J. Niesten en T. W. Ouwerkerk alhier, wegens den brand der Stadszaal tot weder- opzeggens vergunning te verleenen om ten behoeve van hunne kunstbeschouwingen de Gymnastiekschool op de Pieterskerkgracht dezen winter 2- of 3-malen op Vrydag avond te gebruiken, tegen betaling aan de ge meente van 5 por avond en onder de ge wone voorwaarden dat alle eventueele schade aan gebouw en meubilair door de gebruikers worden vergoed en de kosten van verlichting en verwarming komen voor hunne rekening. Tevens stellen zy voor: lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst be stemd is een strook grond gelegen aan den Nieuwen Ryn, by het kadaster der gemeente Leiden bekend onder de ongenummerde per- ceelen, ter breedte van 45 centimeter, groot ongeveer 1.6 centiare; 2o. dien grond in eigendom af te staan aan den heer P. Du Rieu Jr. onder de deer de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden, daar hy voornemens is het perceel in de Watersteeg No. 3 af te breken en ter plaatse een heeren huis te bouwen. In handen der commissie van financiën is gesteld het voorstel van Burg. en Weths. betreffende het inrichten van bergplaatsen voor slangenwagens, reddingladders en Well's-, lampen. Dat zulke bergplaatsen noodig zouden zyn, ware te voorzien geweest by do aanschaffing der te bergen voorwerpen. Het schynt de commissie geraden, dat Burg. en Weths. waar zy uitgaven voorstellen, die ontwyfelbaar weer andere uitgaven zullen noodzakeiyk maken, reeds terstond een overzicht geven van die welke zullen moeten volgen. Eerst wanneer aldus wordt te werk gegaan, is het den Raad mogeiyk de finantiëele gevolgen van het eerste voorstel in zulk eene reeks te overzien. De finantiëele commissie veroorlooft zich Burg. en Weths. in overweging te geven in het vervolg in dien geest te handelen. De thans ontworpen bergplaatsen schynen haar inderdaad noodzakeiyk en de commissi* acht met Burg. en Weths. wenscheiyk de verhooging van volgn. 116 der begrooting te vinden uit den post voor Onvoorziene Uitgaven. Zy adviseert dus, die voorstellen aan te nemen. By de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1890 werd door B. en Ws., naar aanleiding van de opmerkingen omtrent het toezicht op de Beestenmarkt, gewezen op de wenschelykheid om in de nabyheid van de markt eene afzonderlyke plaats aan te wyzen voor vee, dat, hoezeer niet lydend zynde aan eene besmettelyke ziekte, toch niet volkomen gezond kan worden geacht of wel zoogenaamd wrak vee. Na ingesteld onderzoek en na overleg met de Commissie van Fabricage is B. en Ws. gebleken dat daarvoor voldoende gelegenheid aanwezig is. Voor runderen kan nameiyk een gedeelte worden bestemd van de gedempte Binnenvestgracht naby het Wpkstraatje, af te scheiden met eenige palen door een lyn verbonden, en voor schapen een te overdekken strook grond langs don tuin dor Buitensocibtoit ,Amicitia", welke reeds voor den openbaren dienst is afgesloten en een deel uitmaakt van de gedempte Binnenvestgracht. Het komt B. en Ws. voor, dat door eene afzondering van bovenbedoeld vee zeer in het belang zal worden gehandeld van de talryke veemarktbezoekers, terwyl het eventueel aan eene besmettelyke ziekte lydend vee, waartoe krachtens kon. besluit van 9 October jl. ook behooren de aan het kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel) lydende schapen, uit den aard der zaak onmiddellyk van de markt wordt verwyderd. De kesten van overdekking met onderzoe kingstafel en wat daartoe verder behoort zyn geraamd op 650, welke uitgave, naar het inzien van B. en Ws., met het oog op het hierby betrokken belang voldoende is gerecht vaardigd. Zy geven den Raad mitsdien in overweging hen tot het maken van de voorgestelde inrich ting te machtigen, zullende later, zoo noodig, een voorstel tot verhooging van het betrek kei yk artikel der bogrooting voor dit jaar worden ingediend. De commissie van financiën bericht, dat het onderzoek der begrootingen voor 1890 van de volgende gemeente-instellingen van weldadigheid, tot geene bedenkingen heeft geleid. Zy stelt mitsdien voor deze goed te keuren, al6 van: a. Het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis in ontvangst ad 27,300.45 en in uitgaaf ad 27,300.45, sluitende quitte. b. Het Roomsch-Katholiek Armbestuur in ontvangst ad. ƒ9096.27 en in uitgaaf ad ƒ9096.27, sluitende quitte. d. Het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis in ontvangst ad 9945.50 en in uitgaaf ad 9945.50, sluitende quitte. Het doctoraal-examen in de geneeskunde is alhier met goed gevolg afgelegd door den heer H. A, Stheeman. De onderofflders-vereenlging „Door vriendschap vereenigd" is voornemens op Zaterdag den 30sten November a. s. eene feestvergadering met introductie te houden in hot lokaal „Vondelhoven" (Stationsweg). Door jhr. mr. Victor De Stuers is aan 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven een bruin verglaasd aarden pot met wyden buik en korten hals. Deze pot, door den schenker te Amsterdam eenige jaren geleden aangekocht, heet in de Wieringer waard te zyn uitgegraven, doch behoort tot de zoogenaamde heilige potten der Dajsks. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Gedurende de tweede helft der maand Oct. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden F. Steinmetz, J. Van Kampen, J. Van Lan genhuizen, Amsterdam; C. Schlieker, Edam; PRIJS DHR ADVERTENTIEN: 1—1 ngili 1.05. Ieders regel meer/0.174. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het Ln- oeeeeeren buiten de eted vordt 0.10 berekend. mej. Van Kol, R. L9pping, Dina Hoefnagels, Café Hackorbi&u, 's-Gravenhage; S. Kuis, Nieswediep; J. S. Van Nouhuys, Vlissingon; B. Jansen, Weesp. Briefkaarten: F. Stein metz, G. Vlaanderen, mej. Hartkamp, C. Duq- kers, E. A. Van Aeck, A. R. Kuiper, Amster dam; P. Slingerland, Beverwyk; F. Reinman, Breda; K. Gus, Smink, Van Leeuwen,'s-Gra- venbage. Brieven, verzonden geweest naar Frankrqk W. J. Fel, J. J. H. Vogel, Parys. - Afrika: L. De Graaff, Tafelkop. Men meldt aan het „Vad." uit Leider, dat in de alhier in aanbouw zynde kunstzaal het volgend jaar, alvorens zy voor het Museum in gebruik zal worden gesteld, eenetontoon- «telling van moderne kunst zal worden ge houden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 54, 28, 6 en 2.95; de laagste: ƒ54, 27.50, 5.70 en 2.85. Uit Parys wordt aan het „Hbl." geseind Naar aanleiding der tentoonstelling zyn be noemd in do orde van het Legioen van Eer: tot commandeur de heer Van der Vliet; tot officier de hoer Wertheimtot ridders de heeren Artz, Boas, Baltmans, Freiwald, Hy- mans, Martens, Niermans, Obreen, De Vries, Wunderley en Van Zuylentot officiers d'in- struction publique de heeren Greive, De Loos (te Leiden), De Meester, Mesdag, Meyjes, Schol- ton, Stuart, Thy9sen en Zilleseu. Door den minister van waterstaat, handel en nyverheid is bepaald dat de nage- noemde ambtenaren by de administratie der posteryen, hunne functiên zullen uitoefenen als volgtde commies der 2de kl. J. S. Parker ten postkantore te Leiden; de com miezen der 3de kl.G. G. Beuningh ten postkantore te Zwolle, A. H. M. De Bruin ten postkantore te Breda, K. Schraver ten postkantore te Arnhemde commiezen der 4ie klasse: W. Van Ryn ten postkantore te Utrecht, A. Jonkers Jr. op het spoor wegpostkantoor No. 1 (standplaats Utrecht), S. De Witte Sz. ten postkantore te Leeu warden, G. R. Van Griethuysen ten post kantore te 's-Gravenhage. Aan de beide openbare scholen te Zwam- merdam zal gedurende de wintermaanden weder herhalingsonderwys worden gegeven. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Oegstgeest den heer W. F. Roozen, laatsteiyk rector van het St.-Josephs- gesticht te Haarlem. van den Inspecteur van Politie. 40) Daar had men de „Morgue", eene plaats, waar de drenkelingen en de ïyken van andere personen, die door een gewelddadigen dood zyn getroffen, pubhek worden ten toon ge legd, ten einde iedereen in staat te stellen, een vermisten bloedverwant te herkennen of wel inlichtiugen aan de justitie te verschaf fen, die haar by het vinden van den moor denaar dikwerf van onschatbare waarde biy- ken te zyn. Maar in Engeland was zulk eene nuttige inrichting eene geheel onbekende zaak. Ja, nog erger: de Engelsche wet maakt het onderzoek dubbel moeilyk, doordat zy de voorloopige hechtenis niet kent. In byna alle laaien van het vasteland kan de rechter een beschuldigde zoolang in voor loopige (preventieve) hechtenis houden, als hy voor het onderzoek van de zaak noodig eordeelt. Meer dan eens is door de rechtsge leerden tegen dit stelsel te velde getrokken, voornamelijk op grond, dat het voor den onschuldig verdachte eene vreeseiyke marte ling en voor den schuldige eene onrechtvaar digheid oplevert, vooral waar de in voorloo pige hechtenis doorgebrachte tyd niet van de later opgelegde gevangenisstraf wordt afge trokken, hetgeen natuuriyk, vooral by kleinere overtredingen, geene geringe verlenging van den straftyd ten gevolge heeft. In Engeland echter, waar de wet den bur ger eene groote mate van persoonlyke vry- heid waarborgt, zooals in byna geen ander land van Europa geschiedt, heeft men van de voorloopige hechtenis tot nu toe niets willen weten, en zeker had Power in het geval, dat hem thans nacht e* dag bezighield, geen oogelyk dit te betreuren. „Wat kon hy doen? Reeds op den volgen den dag moest de gerechtszitting plaats heb ben, waarby Sint-Alba zou worden gehoord. Het vonnis moest even noodzakeiyk daarop onmiddellyk volgen, en Power ontveinsde zich niet, dat eene volkomen vryspraak, met het oog op de weinige gegevens, die het onder zoek had opgeleverd, bezwaariyk kon sitbiy- ven. Eene vryspraak van Sint-Alba betee- kende voor hem meer dan eene vernederende nederlaag 1 Als met de vingers zou men hem nawyzen als een brutaal, onhandig politie beambte niet alleen (dergelyke liefiykheden zou hy van hoogerhand wel hooren, zoo hem niet onmiddellijk zyn ontslag werd thuis gestuurd); maar, en dat vreesde hy meer dan al het andere, men zou het er voor houden, dat hy zich eene laaghartige wraak had wil len verschaffen uit wangunst, dat een man, dien hy in minder voordeelige omstandig heden gekend had, het verder in de wereld gebracht had dar. hy. Ernstig ging hy met zichzelven te rade en hy wist, dat zyn dryfveer van dergelyke ge dachten geheel vry was geweest. Het eenige, wat hy zich te verwyten had, was, dat hy en zyn bondgenoot, de detective, dien hy in deze dagen als een trouw vriend leerde kennen, veel te snel te werk waren gegaanzy hadden te zeer op de eerlykheid hunner zaak vertrouwd en de bezwaren niet eens in rekening gebracht. Andere «ogenblikken waren er, waari» Power aan zyn eigen doorzicht begon te twy- felen. Zou het mogeiyk zyn, dat hy zich ver gist had? vroeg hy zich af, en zeker is het, dat de houding van den gevangene maar al te zeer tot dergelyke vragen aanleiding gaf. Yan het oogenblik af aan, dat hy de eerste verrassing te boven was gekomen was het verrassing of schrik geweest? bleef hy in al zqn doen dezelfdede fatsoenlyke man, die op eene ongehoorde manier in zyne eer was getast en door een laaghartig komplot, dat spoedig aan het licht zou komen, in zijn tegen- woordigen toestand was gebracht. Hy onder wierp zich zonder morren of klacht aan al de onaangenaamheden, die deze neodzakeiyk medebracht. Werd hy ondervraagd, dan bleef zyn toon onveranderd dezelfde: scherp, spot tend en minachtend. Zyn eerste verzoek was geweest, hem zyn advocaat, mr. Ford, te wil len zenden, en met dezen bracht hy thans gansche uren in gesprek door. Zoo mogeiyk was zyn toon na zulke gesprekken nog scher per, zyne houding nog uitdagender. Het scheen dan somtyds, alsof hy met hot geheels geval den spot dreefhet was wel eens eene aardige ervaring, een paar dagen in eene cel te zit ten het was iets nieuws, dat een mensch later zyne vryheid te beter op prys deed stellen. Hy schertste met den cipier over den slechte* kost, dien de Sandbanksche ge vangenis haren gasten opdischte, en liet voor zyne eigen rekening dagelyks een fijn dineetje uit het Marine hotel komen, waarvan hy een groet gedeelte voor hem overliet. De vreese- ïyke beschuldiging, waaronder hy lag, scheen hem, in één woord, volstrekt niet te druk ken. Zelfs de opzichters en cipiers begrepen er niets van; zulk een vroolyken en tegeiyk toch zoo deftigen gevaDgene hadden zy nooit gehad.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1