zingt or liederen, leest Gods Woord en geeft eenvoudige verklaringen. Eene kleine biblio theek van Hollandsche en Fransche werken geeft gelegenheid tot het uitleenen van boeken. Door de Hollandsche zeelieden, die door den directeur reeds op hunne schepen in hunne moedertaal tot een bezoek werden uitgenoo- digd, wordt de inrichting zeer op prijs gesteld. Uit tal van verdere bijzonderheden ont ving de vergadering den indruk, dat deze instelling uitmuntend slaagt en niet alleen voor de Noderlandsche zeelieden, doch ook voor Duinkerken zelf en zijne omgeving tot grooten zegen kan strekken. Verschillende sprekers wenschten den heer Chrispeels geluk met den aanvankelijken uitslag van zijn werk en gaven hunne wenken voor de toekomst, opdat die met vertrouwen kon worden tege moet gezien. Ds. Lacheret achtte het wenschelyk dat vanwege de Conférence van tyd tot tijd grootero of kleinere tractaatjes in 't Fransch werden verspreid. Dienovereenkomstig werd aan het comité opgedragen aan dit denkbeeld uitvoering te geven. Voor de volgende Conférence werden eenige nieuwe onderwerpén ter tafel gebracht, en tot leden van het comité benoemd' de heeren ds. Pfender te 's Gravenhage, voorzitter, ds. Lacheret te 's-Gravenhage, ds. Brun te Am sterdam, de heer J. J. Van den Berg te 's Gra venhage, penningmeester, en ds. Rochedieu te Delft, secretaris, waaraan voor het Zeemans huis te Duinkerken werd toegevoegd de heer ds. Daubanton, te Groningen. Te drie uren werd in Diligentia eene open bare bijeenkomst gehouden, door een groot aantal belangstellenden bijgewoond, waarin ds. Th. Monod, van Parijs, het volgende onder werp inleidde: „L'heure présente: de lat ache actuelle des croyants". Het presidium werd waargenomen door ds. Rochedieu, van Brussel. Door den heer A. L. Wichers, burge meester en secretaris van Woubrugge, is eervol ontslag verzocht als secretaris dier gemeente. De heer J. Van Bremen te Alkmaar heeft met iilgdBg vah 1 Januari a. s. ontslag aangevraagd als commissaris van politie, welke betrekking hij ongeveer 35 jaar heoft waar genomen. De abonnementsprijs voor de telefoon is te Deventer door de firma Ribbink, Van Bork Co. vastgesteld op f 36 per jaar. Door den minister van marine is af wijzend beschikt op eon adres om lotsver betering, ingediend door de gezamenlijke ambtenaren bij de drfo directién der marine. Naar de „N. R. C." vorneemt, zijn er, vooral onder de mindere rangen (adjunct-commiezen en klerken) verscheidene bij dat ambtelijk corps, die reeds 5 jaar en langer dienen op hetzelfde traktement, zonder dat er voor lien vooralsnog uitzicht op eenige promotie bestaat. Het stoomschip „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, is 30 Oct. Wight gepas seerd; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 30 Oct. te Marseille; de „P. Caland," van Nieuw York naar Am sterdam, passeerde 30 Oct. Wightde „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Oct. van Southampton. Z. M. heeft aan mejuffronw A. J. H. Rademakers, geboren te Maeseyck (Belgié), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Met ingang van 1 Dec. 1889 aan den commies der posterijen van de 4de klasse J. J. Miedema, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend. Gemengd Nleaws. Heden wordt ons uit Katwijk aan Zee geschreven: Van de haringvisscbery is aangekomen KW. 78 „Die Frau Maria," van den reeder Gohman, boekhouder L. Par- levliet, met 30 kantjes pekelharing, 220 kantjes steurharing en 50,000 stuks, en KW. 20 „Katwijk I," van den reeder W. Taat, met 165 kantjes pekelharing, 30 kantjes steurharing en 30,000 stnks. Voor den wal is eene schuit van den reeder N. Parlevliet, welke op eene goede ge legenheid wacht om aan te zetten. Te Leimuiden had de gemeente veldwachter, die nog maar ééne week in be trekking is, Woensdag-ochtend het ongeluk een revolverschot in den buik te ontvangen, waarop spoedig de dood gev«lgd is. Zekere J. V., 35 jaar, v e e h a n- delaar te Zegwaard, die zich in een trein van de Ned. Rjjnspoorweg-maatschappi) bevond, zonder te zijn voorzien yan een plaatsbewijs voor de afgelegde reis, hebbende hy bovendien aan den beambte geweigerd de vracht en de verschuldigde boete te betalen, is door den rechter veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf. De vee en paardenmarkt te Hoofd dorp zal plaats hebben op don 7den, 14den en 21sten November a. s. Gisterochtend begaven zich een 30-tal Rotterdamsche metselaars (voegwer- kers), die het werk hadden gestaakt, naar Kralingen, met het doel hen, die met voeg werk aldaar bezig waren, aan te sporen mede het werk te staken, wanneer er niet hcoger loon werd betaald. Na de gemeente te hebben rondgewandeld, verlieten zij deze weder onverrichter zake; het bleek toch dat niemand met dat werk a?n de in aanbouw zijnde panden bezig was. De patroons hebben den eisch van vermeer dering van loon toegestaan, zoodat heden weder het werk zal worden hervat. In de Vierwindenstraat te Rot- terdarn zjjn de kleederen van een vierjarig kindje door het spelen met lucifers in brand geraakt. Mét ernstige brandwonden bedekt, is het kind onder politietoezicht naar het ziekenhuis gebracht. Door de politie te Haarlem is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht een zestienjarige knaap, genaamd J. C'. Siegerist, die zich in den tijd van een paar weken aan vier diefstallen van geld uit toonbankladen met groote vaardigheid had schuldig gemaakt. Eene vrouw in de Rozenstra at ie Amsterdam, die een emmer kokend water tegen de trap harer woning opdroeg, had bet ongeluk dat halverwege het hengsel doorbrak. Een kind, dat onder aan de trap stond, kreeg den ganschen stroom kokend water over het lichaam en moest met zware brandwonden naar het gasthuis worden gebracht. Uit het Vlie wordt van heden gemeld dat in de Buitengronden twee barken zjjn gestrand. Bijzonderheden omtrent beman ning enz. ontbreken. Eene schuit is de nabijheid. Was het te Dordrecht sedert "velleden Donderdag-avond op straat tamelijk rustig, de bijeenkomst, welke het Leger des Heils Dinsdag-avond tot hervatting harer oefeningen weder hield, was voor vele nieuws gierigen aanleiding genoeg om naar de Cor- nelis-De-Witt-straat te trekken om te zien of er opnieuw wat gebeuren zou. Reeds vóór den aar.vang der oefening had zich nabjj het gebouw van den Schildersbond dan ook eene talrijke menigte verzameld, welke steeds aangroeide, doch gehoor gaf aan de waar schuwing der politie om door te loopen. Toen te halfnegen de bijeenkomst geéindlgd was, konden de vrouwelijke Heilssoldaten dan ook, onder bescherming der politie, per rijtuig naar hare woning in de Vleeschhouwersstraat terugkeeren en trok het volk gaandeweg af. Op de Voorstraat, nabjj de Lombardenbrug, verzamelde zich echter een troep jongeDs, onder wie zich gaandeweg meer volwassenen mengden, die het er blijkbaar op aanlegden de pelitie door hun geschreeuw tot optreden uit te lokken. Lankmoedig bleef de politie echter in haar bureel. Daardoor meer over- mosdig, drongen de onruststokers steeds vooruit naar het Stadhuisplein, en toen ein delijk een troep van honderden jongens zin gende langs het politiebureel wilde trekken, deed de politie een flank-aanval en dreef de bende uiteen. Eene dergelijke charge was kort daarna noodig, toen een gedeelte van dien troep zingende de Vleeschhouwersstraat uitkwam. Erger werd het echter, tegen tien uren, toen de bende zich op de Voorstraat, tnsschen Vischbrug en Lombardenbrng, weer verzamelde, en een politie-agent, die het ver keer wilde gaande houden, tegen een hek werd gedrongen, kennelijk met de bedoeling hem onder den voet te loopen. De agent was toen genoodzaakt ter zelfverdediging desabel te trekken, terwijl hem van verschillende zjjden gewapende hulp toesnelde. Ee» aantal slagen word toen uitgedeeld; eene alge- meene vlucht volgde, waarbjj menigeen een hoofddeksel verloor of onder den voet ge raakte zelfs moet een man, die de Lombard straat invluchtte, gestruikeld en op een paal gevallen zijn, ten gevolge waarvan hem eene der korte ribben gebroken werd. Nog gaandeweg bleven zingende troepen door de straten trekken, maar, dank zjj het krachtdadig optreden der politie, waagden zy het niet meer samen te scholen, en keerden ook de nieuwsgierigen, uit vrees voor erger, naar hunne woningen terug. Tegen elf uren was alles dan ook weer rustig. (D. C) "Weervoorspellingen. In Nov. zal het warmer zijn dan gewoonlijk; in Dec. middelmatige temperatuur, en in Jan. zal het veel sneeuwen en daarna sterk vriezen. Te Napels hebben 200 lijkdragers grève gemaakt; zij eischen hooger loon. Uit Pittsburg verneemt de „Stand ard," dat Krupp aan de rivier Monengahela eene fabriek zal vestigen, ten einde aan de te verwachten vraag naar oorlogsmateriëel te voldoen. De gevel zon 8 kilometer lang worden. Volgens rapport van den vuur- toren op Westerschouwen is eene Ostender visschers8chuitop de Zeehondsnplaat gestrand. De reddingsboot van Burgsluis is derwaarts vertrokken. Volgens de Londensche edi t i e van den „New York Herald" is er in Guate mala eene omwenteling uitgebroken. Zeventien hoofden der muiters zjjn gegrepen en dood geschoten. Op den Oostenrjjksc-hen noordwes ter-spoorweg in Bohemen werd nabjj Skutch aan Sen troin het voórtrjjden belet, doordien een aantal sneeuwschuttingen tegen den weg gewaaid waren. Men seinde naar het naburig station om eene locomotief, doch deze liep tegen den stilstaanden trein, waardoor de wagens op en over eikaar geworpen, een reiziger ge dood en drie meor of minder ernstig gewond werden. Oorzaak scheen de hevige storm, welke de locomotief met zooveel snelheid voort stuwde, dat ze niet bijtijds stoppen kon. In de dichtbevolkte voorstad van Konstantinopel Skutari, op de Aziatische kust van den Bosporus, brak dezer dagen een brand uit, welke zich, door een sterken noordoosten wind aangewakkerd, zóó snel verspreidde, dat in enkele uren, 200 huizen, bjjna alle van hout, tot den grond afbranddeD. Het duurde om streeks 8 uretr vóór het vuur gebluscht was. Depêches uit Semlin melden dat te Belgrado de candidatuur van den ge wezen koning Milan voor de Skup6chtina wordt voorgesteld. Milan zou te Parys zich verloofd bebbeD. In eene smeltery te Clayton, bjj Manchester, is de aarden vorm voor een vliegwiel gebarsten op het oogenblik, dat de geheel» hoeveelheid gesmolten metaal er was ingegoten. Do gloeiende vloeistof stortte zich over den grond, zotdat 1 man gedood, 15 of 16 werklieden, die zich in de nabijheid bevonden, gruwelijk gewond werden en het gebouw in brand geraakte. De brand werd spoedig gebluscht, doch inmiddels is nog een dar werklieden aan de bekomen wonden bezweken. Uit Johannesburg, in de Trans vaal, wordt aan de „N. R. C." het volgende geschreven Johannesburg, de stad, welke zich op Ame- rikaansche wijze in een minimum van tjjd ontwikkeld heeft, bezit niet slechts een schouw burg, maar ook een operagebouw en een vasten circus. Eerstgenoemd gebouw is in den avond van 1 October eene prooi der vlam men geworden. Hoewel de stad uitgebreid is, zjjn er echter in de drie jaren van baar bestaan zeer weinig gevallen van brand voor gekomen, en het thans gebeurde is wel een van de verschrikkelijkste geweest. Even na zeven uren brak in het „Globe-théatre" de brand uit, welke in zeer korten t(jd het ge- heele gebouw tot een puinhoop maakte. Om trent het ontstaan is de lezing als volgtEen der bedienden zette, terwijl alles in gereedheid werd gebracht voor de ophanden zijnde voor stelling, eene lamp op een stoel. De lamp viel om, en het gevolg was, dat de brandende petroleum zich over het tooneel verbreidde. Er warea weieig of geene maatregelen tegen brandgevaar genomen en de weinige aldaar aanwezige personen liepen verbijsterd weg. Het vuur verspreidde zich over hot geheele gebouw en toen was het onmogelijk, zelfs mot de beste hulpmiddelen, het nog to redden. In minder dan twee uren was het geheele prachtige gebouw niets dan een zwart gebla kerde puinhoop mot enkele nog overeind- staande muren. Het was het eigendom eener maatschappij, welke zeer groot verlies ïydt, daar het gebouw niet verzekerd was. Het grootste gedeelte der garderobe van het tooneol- gezelschap werd gered, doch van al het overige is niets terechtgekomen. BUITENLAND. Frankrtih- Baron Haussmann, de bekende Paryscho prefect tydens het keizerryk van Napoleon III, zal eerlang zgne gedenkschriften in 4 deelen het licht doen zien. Reeds zijn 3 deelen van dit werk gereed. Volgens „Le Temps" is de lgst dei- personen, aan wie wegens hu;ne verdiensten jegens de Parysche tentoonstelling het Legioen van Eer zal worden verleend, in-den minis terraad goedgekeurd. De lyst is nog ter kanselarp van het Legioen van Eer en zal dezer dagen in het „Journal Offlciel" worden openbaar gemaakt. Tusschen Fransche en Belgische werk lieden, bezig met het laden en lossen van schepen te Duinkerken, zyn geschillen ge rezen. De Franschen beweren dat zij, als er werklieden noodig zyn, de voorkeur ver dienen en hebben ten getale van 400 ge tracht een troep Belgen het werk te beletten. Een beambte, die tusschenbeide kwam, werd ernstig gewoDd. Opzien baren do maatregelen der ministers van justitie en onderwys, die personen uit 's lands dienst hebben ontslagen, daar zy in de politiek voor Boulanger gezind waren- Bilard, griffier aan de rechtbank te Clermont,, werd van zyn ambt ontzet, benevens leeraren- in verschillende departementen. Dultechland. Tot nu toe zyn de algemeene beraadslagin gen in den Ryksdag over de begrooting tameiyk onbeduidend. Eenige afwisseling is gisteren hierin gebracht door den heer Bebel, den voornaamsten spreker der sociaal demo craten. Hy betreurde het dat de oorlog van 1870 na den veldslag van Sédan en den val van Napoleon niet geëindigd was. Door de- inlyving van Elzas-Lotharingen, welke provin ciën ook nu nog niet Duitsch zijn willen, liep Duitschiand gevaar tusschen twee vijanden, Frankryk en Rusland, te geraken. Op de eene of andere wyze moet men ten opzichte van Elzas-Lotharingen trachten met Frankryk weder op vreedzamen en vriendschappelijken voet te kernen, want de eenige werkelyke erfvyand van Duitschiand is het barbaarsche- Rusland. Frankryk had, beweerde hij, een millioen soldaten minder dan Duitschiand. Bebel's uitdrukkingen werden door de meer derheid deels met gelach begroet, deels weer sproken. De minister van oorlog, de heer Von Ben- nigsen, die na Bebel sprak, vroeg hem ironisch, of hy verlangde dat Elzas-Lotharingen weer aan Frankryk afgestaan werd. De sociaal-democraat Singer viel den minister hierby in de rede door te zeggen, dat Bebel zoo iets niet gevraagd heeft. De minister van oorlog hernam, onder den byval der 'vergadering„Wat wy met ons bloed verworven hebben, willen wy liever behouden, opdat, wanneer zich eenmaal in Frankryk andere toestanden ontwikkelen, wij niet geaoopt worden van nieuws af te be ginnen, waar wy reeds eenmaal begonnen zyn. Voor het overige is het staatkundig onge past en onvredellevend hier in den Ryksdag van een erfvyand te spreken, en wat in het byzonder Rusland aangaat, „onze vaderen hebben met Ruslands zonen schouder aan schouder gestreden en gemeenschappelyk bloed vergoten." De Duitsche vorsten zyn het met hun volk niet eens in het handhaven van den vrede, en de pogingen van keizer Wilhelm in dien geest beloven een gunstig resultaat. De heer Von Bennigsen zelde dat Duitech- lands stelling ln Europa medebrengt, dat het zich sterk moet toerusten, ten einde by een mogelyken oorlog de zege te kunnen be halen. Hy ontkende met nadruk dat Frankryk een millioen soldaten minder had. Met hem betoogde de heer Von Wedell Malchow dat een sterk leger noodig was. Dezelfde redenaar drong aan op de aan stelling van een enkelen verantwoordelijken ryksminister van financiën. In den verderen loop der beraadslagingen kwam de linkerayde in heftige beweging door Bennigsen, die met duidelyke toespeling op den dood van keizer Frederik, de Duitsche vryzinnigen eene verbitterde en in hunne hoop ontgoochelde party noemde, welke in hare laatdunkendheid eene karikatuur gaf van den staatkundigen toestand. Hierop werd door den heer Windthorst, den aanvoerder van het centrum, scherp geant woord, dat juist Bennigsen's voorstelling van den inwendigen staatkundigen toestand zulk eene karikatuur was. Natuurlyk waren de „Kartell"-partyen tevreden, omdat zy thans ée hamer zyn, terwyl de oppositie-partyen zich als aanbeeld gansch niet op haar gemak gevoelen. De heer Windthorst beloofde ten slotte, dat

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2