gens eigon werk), rytuig- en wapenschilders, goud- en zilversmeden, glasschilders, hout- draaiers, instrumentmakers, kantwerksters, kleodermakors, koporslagers, kuipers, leder werkers, lood- on zinkwerkers, machine-wer kers en raetaaldraaiers, mandenmakers, mattenvlechters, metselaars, meubelmakers, nettenknoopors, passementwerkers, photogra- fen, scheepmakers, schilders, schoen- en laar zenmakers, smeden, spiegel- en lijstenmakers, steengraveurs, steenhouwers, stoffeerders, stukadoors, timmerlieden, touwslagers, typo grafen en wagenmakers. Behalve uit de hiervolgende gemeenten, kunnen ook zy mededingen, die hun voorno men daaromtrent kenbaar maken Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegatgeest, Voor schoten, Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk a./d. Rijn, Katwijk aan Zee, Wassenaar, Koude kerk, Alfen, Oudshoorn, Woubrugge, War mond, Voorhout. Aard. De wedstrijd zal zijn: vrij, d. w. z. dat geene enkele bindende bepaling voor de deelnemers gemaakt wordt, zoodat ieder kan inzenden wat hij wil; 2o. gebonden, waarbij nauwkeurig de voorwaarden omschreven worden, waaraan de inzender moet voldoen. Aan hen, die wenschen hieraan mede te dingen in deze wedstrijden, wordt eene geheel volledige teekening verstrekt op do ware grootte, met nauwkeurige aanduiding en om schrijving van de onderdeelen. Bij do beoor deeling dezer naar teekening vervaardigde werkstukken behoort gelet te worden op juiste opvatting van de teekening, degelijke uitvoering en bewerking, goeden smaak, zoo wel wat den vorm als de verbinding dor kleuren betreft en deugdelijk materiaal. Evenwel zal het aanbeveling verdienen, de gebonden wedstrijd zooveel mogelijk in de hand te werken, daar door goede teekeningen de smaak van den werkman meer bevorderd wordt dan door de fantaisie van den werkman den vrijen teugel te laten vieren. Voor den vrijen wedstryd kunnen alle voorwerpen worden ingezonden, welke op de in het rapport genoemde vakken betrekking hebben. Knutselwerk wordt geweerd. Yoor de bekroonde werkstukken wordt voor elk vak beschikbaar gesteldeene bronzen me daille, zoo mogelijk met eene geldelijke bo- looning; een diploma. In den gebonden wedstrijd kunnen mede dingen 1. instrumentmakers lepr. verg. zil. med. 2. decorateurs en glas- 2e zilveren schilders l 3e bronzen 3. goud- en zllversm. 4e diploma. 4. meubelmakers 5. smeden 6. timmerlieden 7. metselaars 8. koperslagers 0 steenhouwers I De vakken 1, 2 en 3 werken naar schetsen en opgaven, de overige naar teokenlngen en details. Aan de medailles zullen nader te melden geldelijke belooningen verbonden worden. Tydstlp. De wedstrijd wordt uitgeschreven dadelijk na de commissie-samenstelling; de werkman heeft dan gelegenheid de winter avonden nuttig te besteden. Do voorwerpen moeten vrachtvrij worden ingezonden vóór jeugdige slachtoffer in hen had opgewekt. Bij het openen der zitting vestigde de coroner of lijkschouwer met enkele korte woorden de aandacht op den gruwzamen aard van dezen moord en op het geheimzinnig duister, dat de zaak omgaf. „Aan u is de plicht opgedragen," vervolgde hjj, de gezworenen aansprekende, „de getuigen te hooren, die hier tegenwoordig zijn en uw oordeel uit te spreken in zooverre als u dit mogelijk zal zij n. Tot mjjne spijt ben ik ver plicht u te zeggen, dat do politie, niettegen staande al haren ijver, zich nog niet in staat bevindt u eenige opheldering te geven omtrent de herkomst en het vroeger leven van het slachtoffer, zoomin als omtrent de wijze, waarop zij haren dood gevonden heeft. Maar het is juist om volgens onze wetten haar tijd en gelegenheid te geven zich daartoe voor te bereiden en te bekwamen, en ten einde u in staat te stellen een vonnis te vellen, dat ik u voorstel, wanneer ge de getuigen zult hebben gehoord, uwe uitspraak tot heden over acht dagen te verschuiven." De bedoelde getuigen waren de volgende: juffrouw Gregory, hare nicht, Maria Sut o.i, Samuel Weels, de smid, de inspecteur Robert Power, dokter Allan en nog enkele anderen van minder gewicht. Ie pr. zilveren med. 2e bronzen I 3e diploma. 20 Maart 1890 en worden tentoongesteld in een nader aan te wijzen lokaal alhier, van 1-15 April 1890. Zy moeten binnen 8 dagen na de sluiting dor tentoonstelling worden afgehaaldzoo niet, dan worden zo het eigen dom der commissie, die ze voor hare reke ning zal verkoopen. Prijzen. De medaille* zullen worden aange vraagd aan de commissie, die zich ten doel stelt wedstrijden voor handwerkslieden in Nederland te bevorderen om de centrale commissie zoo doende in de gelegenheid te stellen aan hare roeping te voldoen. De prijzen zyn hierboven reeds genoemd. Verkoop en Verloting. De voorwerpen kun nen verkocht worden alleen door bemiddeling der commissie, afgeleverd na afloop der ten toonstelling. Voor eene te houden verloting, waarvoor de goedkeuring van Z. M. den Ko ning zal gevraagd worden, worden zooveel prijzen aangekocht, als de verkoop der loten toelaat. De verloting geschiedt dus geheel ten behoeve der inzenders. De juryleden zullen bestaan uit patroons en werklieden, benoemd wordende door de wedstrijd-commissie. Dit rapport, waarin nog eenige bijzonder heden voorkomen on waarbij cone begrooting is gevoegd, werd door de vergadering met ingenomenheid gehoord. De voorloopige com missie werd eervol gedechargeerd en daarna gekozen als definitieve commissie. Het be stuur der afdeeling zal, op voorstel van den heer Van Achterberg, de centrale commissie voor wedstrijden voor handwerkslieden van een en ander kenmsgeven. Door het bestuur werd voorts medege deeld dat in de volgende vergadering als spreker zal optreden dr. D. De Loos, alhier. Vervolgens werd nog door den secretaris een schrijven van het hoofdbestuur gelezen, waaruit bleek dat iemand het lidmaatschap is opgezegd wegens niet-betaling der contri butie. Daarna werd de vergadering om tien uren gesloten. Gemengd Nieuws. Men schryft ons uitKatwijk aan Zee, dd. 25 OctoberHedenmiddag zyn van de haringvisschery aangekomenKW. 71 „Kat wijk aan Zee III," van de Naamlooze Ven nootschap „Katwijk aan Zee," mot 255 kantjes en 10,000 stuks steurharing; KW. 44 „Mari- mi8 Bastiaan," van den reeder L. Parlevliet, met 190 kantjes, 28,000 stuks steurharing en gebroken zwaard en roer; KW. 38 „de Vrouw Johanna," van den reeder D. Ouwehand Az., met 180 kantjes pekelharing en 70 kantjes steurharing; KW. 53 „Nooit Gedacht," van den reeder P. Haasnoot Pz., met 250 kantjes en 10,000 stuks steurharing. Bjj publieken afslag werd de steurharing verkocht voor 6 tot f 9 per 1000 stuks. De te R(j p w e t ering ge v es t igd e geneesheer miste dezer dagen eene zyner duiven. Dientengevolge plaatste hy vóór het hok in den tuin eene klem, waarmede de dief, zynde een jonge bunsing, weldra gesnapt werd. Voor de rechtbank te Rotter dam werden Donderdag eenige zaken behan deld, in verband staande met de werksta kingen ender de dokwerker*. Zoo stond terecht een sjouwer, die een ander eeu vuist- Juffrouw Gregory was de eerste, die voor geroepen werd. Badende in tranen, begon zö een verhaal, waarvan zy, niettegenstaande de herhaalde aanmaningen van den coroner om by de zaak te blyven, niet was af te brengen, en waarin zy op hartroerende wyze de rampen beschreef, die haar getroffen had den. Hare kamers, vroeger zoo gezocht, zou den nu wel voor altyd ledig blyven; geen mensch zou in een moordenaarshol willen slapen; al hare meubelen waren met bloed bevlekt; het bed, waarop het arme slacht offer gevonden werd, moest voor een appel en een ei verkocht wordenhet nieuwe kleed in de kamer was door den bloedplas totaal bedorven, in één woord: de schade, die zü leed, was onberekenbaar. En dat was nog niet het allerergste! Onder stuipachtig snik ken trachtte zy haren toehoorders een denk beeld te geven van de „griezeligheid", waar mee zy 's avonds naar bed ging, en van de alleryselykste nachten, die zy doorbracht, stryk en zet van dat beestachtige vrouw- mensch droomende, dat zy altyd met het bloederige mes voor zich zag staan, om haar de keel af te snydenOntdaan van deze akelig heden, waarop zy telkens weer terugkwam, behelsde hare getuigenis niets nieuws en strookte volkomen met hetgeen zij aan slag had toegebracht, zooals hy verklaarde by vergissing, omdat hy dien ander voor een werkstaker had aangezien. Het O. M. eischte togen hem, verzachtende omstandig heden aannemende, f 10 boote. Twee andere sjouwers hadden een derde op den openbaren weg met vuisten geslagen, omdat hy, zich aan de werkstaking onttrek kende, eene stoomboot had helpen lossen. Tegen ieder hunner werd eene maand gevan genisstraf geéischt. Nog een andere sjouwer had een kamoraad met den dood bedreigd, als hy het werk niet staakte. De bedreigde werkman verklaarde thans voor de rechtbank, dat by de bedrei ging niet als ernstig had opgevat. Op dien grond, en omdat het feit buitendien niet be wezen was, eischte het O. M. vryspraak. Een 18-jarige knaap, los werkman, stond terecht onder beschuldiging dat hy by eene vechtparty tusschen eene volksbende en politie, naar de agenten met een steen had geworpen. H» ontkende het feit, maar het O. M. achtte hot bewezen en vorderde tegen hem drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Gisterochtend is by de douane loods van het Rynspoor aan den Kadyk te Amsterdam een rangeerder tusschen de wa gens gevallen, terwyl hy bezig was eene stang 103 te maken, met het treurig gevolg, dat de wagens hem over het lichaam zyn gegaan en hy levenloos is opgenomen. De ongelukkige was een krachtvol en geschikt werkman en laat eene weduwe mot kinderen na. Aan het kantoor der directe be- lastingen op de Prinsengracht bij de Leid- schestraat, te Amsterdam, is gisteren door eon argeloos belastingschuldige, een bank biljet van f 25 in betaling gegeven, dat valsch bleek te zyn. Het nummer, ter weerszijden in de boven hoeken, is niet in het papier gedrukt, maar gestempeld, en in het fijne schrift aa» den voet va» het biljet, waarin de straf bepaling op het namaken is afgedrukt, komen een drietal taalfouten voor. Er staat „ech" voor „echt", „ver valsche bankbiljetten", in plaats van: „van valsche" en „ten hoogte zeven jaren" voor „ten hoog s t o." Ook ontbreekt het watermerk. Donderdag zyn te London de prospectussen uitgegeven voor de leening, welke de nieawe maatschappy, die zich ten doel stolt grondgebied in Afrika te verwerven, wil uitgeven tot een bedrag van 3,600,000 gulden. De politie had werk genoeg om on gelukken te voorkomen en de orde te hand haven, zóó groot was de toeloop. De bank der hooren Smith Payne en Smith, in Lombardstreet, werd letterlyk belegerd. In een oogenblik waren alle prospectussen uit gegeven en was het geheele bedrag reeds eenige malen volteekend. Op den Decauville-spoorweg, op het tentoonstellingsterrein te Parys, is eene omstreeks 40-jarige dame overredende ongelukkige was terstond dood. Door eene speld gedood. Te Michelau (Luxemburg) is een meisje van veertien jaar, dat eene speld had ingeslikt, na een schrikkoiyk lyden gestorven. De stryd tusschen het gemeente bestuur van Nieuw York en de electrische den commissaris Grand had medegedeeld. Ook Samuel Weels en Marie Sutton hadden weinig te vertellen. De eerste verhaalde dat hy de deur van de slaapkamer had openge stoken, geiyk wy onzen lezers reeds mededeel den; de tweede, het nichtje van juffrouw Gregory, die by haar als loepmeisje in dienst was, wist nog mindor, en kon derhalve niets anders doen dan de uitspraken van hare tante bevestigen. Thans was Robert Power aan do beurt; op verzoek van den coroner trad hy voor. Er lag een zonderlinge ernst op het ge laat van den jongen inspecteur. Hy legde zyne verklaring in duidelyke, zakelyke be woordingen af en bepaalde zich alleen tot de eenvoudige feiten. Hy gaf eene beschryving van de houding van het lyk van Madeleine Faure, zooals hy hot op bod gevonden had, en helderde de redenen op, die hem de over tuiging hadden gegeven, dat het er eerst na den dood was neergelegd. Verder beschreef hy de kamer en al de zich daarin bevindende meubelen en andere voorwerpen, verhaalde waar en op welke wyze hy het afgescheurde gedeelte van een brief gevonden had, en ein digde met eene nauwkeurige en omstan dige voorstelling van de wyze, waarop de moordenares, na het bedryven der gruwelijke maatschappyen duurt voort. In een gedee der hoofdstraten heeft men nu weer g lantaarns aangebracht. Het aantal werkstakers in h kolendistrict van Charleroi neemt toe. Marcinelle, Charleroi en Lodelinsart zyn thans omstreeks 1500, die in troepen v myn tot myn trekken, maar zich overig! zeer rustig houden. De bereden politie do kruist den omtrek, de soldaten zyn in de zemen geconsigneerd en de schutterij he aanzegging ontvangen, by de eorste oproep: gereed te zyn. L u i t enant-kolonel Basil Jacksi een van de vier nog levende Engelsche Wat loo stryders, is te Ross, in Herefordshire, 95 jarigen leeftijd overleden. In 1813 g: Jaekson mede naar Nederland met troep die door de Britsche regeering naar Neder! werden gezonden om den opstand tegen Na leon te steunen. De werkstaking te Bristol oefe op den handel een zeer belemmerenden invlo daar kort nadat de dokwerkers den arb staakten, korendragers, pakhuismannen anderen zich by hen aa»sloten. De gewt dokwerkers eischen 6 stuivers per uur v< dagwerk en 8 st. voor overwerk, of ook taling voor de schafttyden. De eisch der kori dragers, eene loonsverhooging van omstret 3/4 stuiver per 100 bushels, is niet ingev ligd, maar do werkgevers boden '/2 St., v niet werd aangenomen. Do orde blijft bewaa doch verscheidene byeenkomsten zyn gehi den, welke tot werkstakingen onder andi bedryven leidden. Zoo hebben 600 katoe werksters, 350 zeeparbeiiers, 1000 wage makers en 500 vrachtvoerders den arbeid j staakt. De werkstakingen aldaar breiden zich d ook snel uit. In de dokken stond het we geruimen tyd geheel stil, doch de werkgevi willigden eenige eischen in, waarop de kori dragers en eenige.anderon beslotem, den art» te hervatten. Onder de werkstakers bevind zich, behalve de reeds bovengeuoemden, o een groot aantal houtzagers en krantenroi brengers, vooral jongens. Een journalist te Weenen, med werker aan een der antisemietische bladi een zekere heer Wolff, heeft by Presburg duelleerd met een collega, Fischer geheeti Ofschoon het duel gehouden werd in Hongarj zoodat de Oostenryksche wet, welke niet alle het duel, maar zelfs het zenden van ee uitdaging strafbaar stelt, daar niet geldt, he toch de Weener justitie Wolff terstond hechtenis laten nemen. De journalist was Berljjn en werd terstond door de Berlynsc politie uitgeleverd. Deze buitengewone yver der justitie d< veel van zich spreken. Men schryft het hii aan toe, dat de regeering paal en perk stellen aan het steeds toenemend dry ven anti-semieten te Weenen. Kort nadat de stoomboot „Ceph lonia" der Cunard-iyn de Mersey had verlati ontplofte een harer ketels. Vier man werd gewond en het vaartuig moest naar Liverpi terugkeeren. De sultan van Turk jje heeft a dr. Sehliemann vergunning verleend tot 1 doen van nieuwe opgravingen te HiSsarl: welke eerstdaags zullen beginnen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6