BUITENLAND. BVtkdoiJk. De „Éclair" zegt dat Boulanger op Jersey een groot aantal bezoeken ontvangt en zooveel brieven, dat de besteller een aparten zak daarvoor heeft gekregen. De generaal heeft eene „vriendin" bij zich, die do baas over hem spoelt en meer invloed op hem heeft dan het nationale comité. De generaal moet den toe stand volstrekt niet donker iDZien en hy zegt dat, nu zekere fracties hem hebben verlaten, hij meer bewijzen krijgt van de sympathie der republikeinen. De Franeche regeering heeft den ge meenteraad van Vilosne in het departement de la Meuse ontbonden. Het geval deod zich voor, dat de Raad verdeeld was in twee par tijen, welke even talrijk vertegenwoordigd waren en elkaar niets wilden toegeven. Der halve kon geen enkel besluit worden geDomen, .zoodat der regeering niets overbleef dan den Raad te ontbinden en eene nieuwe verkiezing uit te schrijven. Een bericht, dat aan den lsten April doet denken, komt uit Sevron-Livry. Daar zijn ten overstaan van ettelijke gedelegeerden des ministers van oorlog proeven genomen met bommen, met eene soort van vervaarlijke bromfluit voorzien, hoedanigo op de groote stoomschepen in gebruik zijn. Deze bommen, met een oorverdoovend geraas in een vijan delijk leger neerkomende, zou, vertrouwt men, al de paarden der ruiterij en artillerie verschrikt door elkander doen stuiven ten bate van de tegenpartij. Het tweede bal, waarop president Carnot de bekroonde inzenders der tentoonstelling uitnoodigde en dat wegens het overlijden van den koning van Portugal werd uitgesteld, zal nu op 28 October plaats hebben. Tot besluit der Parijsehe tentoonstelling, zal op 6 November op het Champ de Mars een grootsch feest plaats hebben, waarvoor di toegangsprijs 5-maal den gewonen prijs der tentoonstelling zal bedragen. Naar gemeld wordt, zal de tentoonstelling een overschot oploveren van 8 millioen, be stemd om de gebouwen te onderhouden, welke men behouden wil. De beroemde machine- galerjj zou voorshands worden afgestaan voor cavalorie-oefeningen. Te Saint-Dié (waar de heer Ferry de nederlaag leed by de algemeens verkiezingen) en te Senones hebben Woensdag huiszoekin gen plaats gehad by de secretarissen dsr Boulangistische comité's aldaar. Vele papieren zyn in beslag geDomen. Te Parys loopt het gerucht dat de minister van buitenlandscho zaker,, de heer Spulier, zal aftreden. Naar men zegt, zal de minister, die geen echte diplomaat is, ver vangen worden door den heer Cambin, voor heen gouverneur van Tunis en nu gezant te Lissabon. De heer Spuller heeft in den heer Francis Charmes een zyner beste hoofdambtenaars verloren. Na do tentoonstelling zal de buiten- landsche staatkunde weer meer op den voor grond treden en daarom wordt gezegd dat de heer Spuller geen lust heeft deze moeilyke taak te aanvaarden. Luxemburgj. De Luxemburgsche Kamer zal den éden November worden geopend. De zitting zal in dit jaar van bijzonder gewicht zyn, want niet alleen zullen eenige belangryke ontwerpen, geiyk de pensioenwet, aan do orde komen, maai" ook moeten in Juni van het volgende jaar de algemeens verkiezingen worden go- houden. De afgevaardigden zullen dus in de Kamer tevens hunne verkiezingsrodevoeringon houden, hetgeen vooral in het groothertogdom gobruikeiyk is, daar iedere kiezer steeds giatis een verslag ontvangt van hetgeen in de Kamer wordt behandeld. Daarby komt nog eene andere quaestie. Volgons de kieswet wordt elke afgevaardigde, die gedurende twee achtereenvolgende zitting jaren meer dan de helft der vergaderingen niet bqwoont, van zyn mandaat vervallen vorklaard. In dat geval verkeeren nu twee leden der Kamer, beiden uit het kanton Remich. Het mandaat dezer heeren moot nu worden ingetrokken. Bovendien heeft nog een ander lid, graaf van Aremburg, zyn ontslag genomen, op grond dat hij wegens eene reis naar het buitenland niet in staat is de belangen zyner kiezers naar behooren te behartigen. Mon beweert echter dat de reden, waarom de graaf zyn mandaat neerlegt, inderdaad aan andere oorzaken te wijten is, zoodat ook hier over vesl wordt gesproken. Kortom, in de anders zoo kalme politieke wereld van Luxemburg heerscht nu eene byzondere beweging en daarom trekt oek de reis van den minister Eyschen naar Den Haag zoozoer de aandacht. Het gerucht, dat de Koning Groothertog de regeering wil neer leggen, is vau zóö bevoegde zyde tegenge sproken, dat het terstond is verdwenen, maar toch blyft te Luxemburg de meenlng stand houden, dat de Kamer in dit jaar met eene troonrede zal worden geopend, hetwelk in jaren niet is gebeurd. Dnltaohlaiid. De nieuwe socialistenwet, welke eerlang by den Ryksdag in behandeling zal komen en welker werking volgens de bedoeling der Regeering niet langer aan een bepaalden ter- myn gebonden zal zjjn, is nog niet in druk verschenen. Van haren inhoud verneemt men voorshands, dat de zoogenaamde „kleine staat van beleg" niet langer door de Regeering over sommige plaatsen of districten zal kunDen uitgevaardigd worden, maar dat zy het recht behoudt het verbiyf in bepaalde plaatsen of wel in het Ryk aan socialisten te ontzeggen. Ook zal do uitgaaf van socialistische bladen verboden kunnen worden, doch eerst na waar schuwing. Op de begrooting van Marine komtl'/i millioen mark voor als eerste termyn voor den bouw van een nieuw keizerlyk jacht, omdat de „Hohenzollern" niet alleen te klein gebleken is om 's Keizers gevolg te her bergen, maar ook niet meer voldoet aan de eischen dos tyds, wat snelheid aangaat bij het overbrengen van bevelen. Het nieuw# jacht, welks kosten op 41/, millioen geraamd zyn, moet tevens kunnen dienen voor verre reizen met groote snelheid en dus een be- hooriyken voorraad kolen kunnen innemen. Oo#tenr.-Hong.-Moiiftrchl(\ De Hongaarsche minister van openbare werken, de heer Barosz, deelt mede dat het nieuwe tarief voor de spoorwegen, hetwelk in plaats van by kilometers, bjj districten wordt berekend en hetwelk by de staatsspoor wegen werd ingevoerd, van 1 Augustus tot 10 October het aantal reizigers met 1,500,G00 en de ontvangsten met 441,000 gulden heeft doen toenemen. September was in dit opzicht nog gunstiger geweest dan Augustus. Te Weenen is het besluit van aarts hertog Johan om afstand te doen van al zyne titels nog steeds het onderwerp van alle ge sprekken. Do aartshertog zal voortaan den naam voeren va» Johan Orth, naar het kasteel Orth, dat hy by Gmunden bezit. Hot inkomen, dat de aartshertog elk jaar van den keizer ontving en hetwelk nu vervalt, bedroeg 12,000 florynen. Do aartshertog is 37 jaren oud. Zgne moeder, de 75-jarige aartshertogin Maria AntoDia, leeft te Salzburg. Volgens den correspondent der „Timo=." zullen, ofschoon tot de Bulgaarsche leening by de Liinderbank besloten is, de aandeelen niet op de beurs te Weenen verhandeld wor den. Staatkundige overwegingen hebben hier voor den doorslag gegeven. Aartshertog Leopold Salvator, zoon van aartshertog Karl Salvator, is in de kapel van hot kasteel Frohsdorf in den echt verbonden met prinses Blanca van Caetilië, dochter van Don Carlos en de hertogin van Madrid. De onderbisscbop van Weenen, dr. Gruscha, ze gende het huweiyk in, waarby de broeder der bruid, don Joimé, als getuige optrad. Aan het bruiloftsmaal namen 145 gaston deel, onder wie aartshertog Karet Lodewijk, die den keizer vertegenwoordigde. De Boheemsche Landdag zond het voor stel dor Jong-Czechen, in zake do kroning van keizer Frans Jozef totkoningvanBohemen, naar de afdeelingen. De agitatie der nationaliteiten in de Oostenryksch-Hongaarsche Monarchie breidt zich steeds uit. Nu weder is in den Landdag van Tirol door de afgevaardigden van de zuideluke deolen voorgesteld Italiaansch Tirol tot een afzonderiyk deel der Monarchie, met een eigen Landdag, te maken. Groot-Br!tonn!8. De heer Lodsr, van do conservatieve partij, is te Brighton tot lid van het Parlement go- kozen met eene meerderheid van 2507 stem men. De meerderheid, by de vorige ver kiezing door do conservatieven behaald, was 3300. Do longontsteking van don heer Brad laugh, het radicale lid van het Engelscbo Parlement, heeft een gunstigen keer genomen. De koorts is verminderd en de zieke is veel beter. Overeenkomstig het gebruik heeft de aftredende lord-mayor van Londen, de heer Whitehead, in Mansion-Houso oen afscheids maal gegeven. Alle burgemeesters van steden van meer dan 5000 inwoners namen daaraan deel, zoodat in 't geheel omstreeks 400 gas ten aanzaten. Volgens het gebruik was de nieuw gekozen lord-mayor, de heer Isaacs, die 9 November zijn ambt aanvaardt, niet aanwezig. De heer Whitehead wydde den eersten dronk aan den heer Chautemps, voor zitter van den Parysohen gemeenteraad, die het feest bywoonde. Do Paruell-commis8ie heeft hare zittin gen hervat tot aanhooring van het antwoord van de verdedigers der „Times" op de rede van sir Charles Russell. Er waren weinig toehoorders. Het schynt dat de belangstelling van het publiek sterk verminderd is, sedert de aan Parnell toegeschreven brieven valsch zyn gebleken. Volgens den correspondent der „Daily News" wordt het aantal vreemdelingen, die in de laatste 3 dagen te Athene kwamen, op 30,000 geschat. Het oorlogsschip, aan boord waarvan prinses Sophia zich bevindt, is te Piraeu6 aangekomen. Ook graaf Herbert Von Bismarck is te Athene gekomen. De stad is vol Grieksche en Duitsche vlaggen en het weder is zeer fraai. Do Duitsche keizer word hedenochtend verwacht. Bulg-arjje. Te Tsanbroa is eene baal strooibiljetten der Zankovisten aangehouden, welke biljetten dienden om de bevolking op te ruien, om den terugkeer van vorst Ferdinand te beletten. Japan. De wonden, die graaf Okuma, de Japansche minister van buiteDlandsche zaken, bekwam by den aanslag, die dezer dagen op zyn leven gepleegd werd, zyn van ernstiger aard dan men eerst dacht. Het gekwetste been moest worden afgezet, welke bewerking goed elaagde. De genezing gaat thans goed vooruit. Amerika. De eerste zitting van het hof te Chicago ter behandeling van het geding in zake den moord op dr. Cronin, wekte groote belang stelling. Omstreeks 5000 personen wilden er by tegenwoordig zyn, doch niet meer dan 200 konden worden toegelaten. Prins Hatzfeld zal Maandag met miss Huntington, de dochter van den Amerikaan- sclien spoorwegkoning, trouwen, en wel in alle stilte, met hot oog op een sterfgeval in de familie der bruid. Het jonge echtpaar gaat voorloopig naar Scbünstoin, een romantisch kasteel, op eene steile r#ts, vlak by den Ryn, door oude muren omringd en van binnen schitterend ingericht. De aanstaande prinses Murat, de schat- ryke Amerikaansche miss Gwendoline Cald well, schonk 1,500,000 fr. voor eene katholieke universiteit te Washington. Gemengd Nlenwa. Men meldt uit Haarlem: De zaak van den bekenden Verwaayen schynt nog verschillende pbasen te moeten doorloopon eer men tot de wetenschap zal komen, of hg alléén of ook anderen schuldig zyn aan den diefstal van medailles, by den heer Krelage, en andere in do laatste tijden gestolen voorwer pen. Immers, gisteren heeft weder een onder zoek plaats gehad in den Haarlemmerhout. Om acht uren des morgens togen voor dat doel naar het boach mr. J. De Clercq van Weel, rechter van instructie, de officier van justitie en de substituut officier van justitie, vergezeld door een inspecteur en agenten van politie en eenige Ryksveldwachters; Ver waayen zelf was geboeid in een gevangen wagen uit het huis van bewaring naar den Hout gebracht. Op zyne aanwyzing zyn op verschillende plaatsen opgravingen gedaan, hetgeen tegen elf uren was afgoloopen, doch tot geene ontdekking van eenig voorwerp schijnt te hebben geleid. De opgravingen hebben plaats gehad van de Paviljoenslaan, Kleinen Houtweg, o. z. van den Hout tot naby de Spanjaardsiaan, bij boomen op ongeveer 25 verschillende plaatsen. Naar de „Haarl.Ct." nader verneemt, geschiedde dit alles om de plaats te vinden, alwaar door don veroordeelde onmiddellijk na den diefstal ten huize van den heer Krelage het breek ijzer werd begraven, dat tot de inbraak werd gebezigd en hetwelk de dief om de vele medailles, die zyne zakken vulden, niet bjj zich kon houden. Hoewel Verwaayen, niettegenstaande met schoppen en harken op de door hem aange wezen plaatsen gedurende geruimen tyd werd gezocht, in het vinden van het breekyzer niet mocht slagen, moeten zyne onthullingen overigens van dat gewicht zyn en van elders zoodanige bevestiging, vinden, dat de justitie zich kan vleien in de arrestatie van don tap per Kleinhout een gelukkigen greep te hebben gedaan. Het comité der bakkersgezel- len te Rotterdam heeft van de directiën der broodfabrieken aan den Hofdyk en „De Koren aar" te Oud-Delftshaven bericht ontvangen dat zy aan de kenbaar gemaakte wenschen zullen voldoen, zoodat de arbeid op Zondag, voor zooveol het brood op dien dag zelf wordt afgeleverd, zal afgeschaft worden. Te beginnen met 1 November zal op Zondag aan geen depot meer brood worden geleverd. Voor den Zondagsarbeid, voor zooveel het brood betreft, dat voor de aflevering op Maandag bestemd is, zal 40 cents per uur worden betaald; het gewone weekgeld zal gelden voor 78 uren, en voor overwerk zal 20 cents per uur betaald worden. De andere patroons vergaderen hedenavond om over de zaak te raadplegen. Mocht niet aan het verlangen der knechts voldaan wor den, dan zal Zondag avond het werk gestaakt worden. (N. R. C.) Woensdag-avond omstreeks zes uren heeft onder Nieuw- en St.-Joosland eone brutale aanranding plaats gehad. De vrouw van den landbouwer J. De V., wonende op het hof „Welzinge," werd, toen zy huiswaarts keerde, eensklaps door een man aangevallen, die haar by de keel greep en van den dyk sleurde. Hy rukte haar vervolgens het gouden slot met vyf gnoer bloedkoralen, dat z(j aan had, van den hals en vluchtte daarna, toen zy om hulp riep. Den volgenden morgen werd ter zelfder plaatse het gouden slot met de bloed koralen gevonden. By een twist tusschsn twee poldervreuwen, die gedurende de kanaal-werk zaamheden onder de gemeente Maarssen tyde- lyk met haar gezin aldaar verbiyf houden, werd, nadat zy de ruiten van elkanders wonin gen vernield hadden, ééne harer door hare tegenparty zóódanig - met een mes aan don arm gewond, dat heelkundige hulp moest worden verleend. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt. Evenals onlangs te Spa, wordt thans te Neuilly (Parys) een schoonheids- wedstryd gehouden, waarover de beslissing door den ondernemer is overgelaten aan het publiek. Wanneer men de zaal van het kof fiehuis, waar de vertooning plaats vindt, binnentreedt, stopt een lakei met zekere geheimzinnigheid den bezoeker een boekje in do hand met gekleurde blaadjes, overeen komende met de kleur dor linten, welke elk der mededingsters op de borat draagt. Men heeft een kwartier om zyne keuzo te be palen, waarop men het by zyne uitverkorene behoorend blaadje uitscheurt en in eeno ge reedstaande bus steekt. De dames, omtrent 25 in getal, zyn op eene hooge estrade ge zeten, sommige in de dracht van haar land; want er zyn Senegaleesche, Corsicaansche dames, eene Belgische, eeDe Russische, twee Franscbe enz. Het is streng verboden met haar to spreken, zoodat de booze wereld, welke beweert dat het altegader vrouwen of meisjes uit do Parijsehe achterbuurten zyn, vry spel heeft. De stoomboot „Quinto" is op do St.-Lawrence naby Desoronto (Ontario) door brand vernield. Van de opvarenden verloren 5 personen het leven, terwyi een aantal anderen zwaar gewond werd. By rotswerken te Montreal is eene hoeveelheid dynamietpatronen onver wachts ontploft, zoodat een der werklieden gedood werd. De uitbarsting was zóó hevig, dat vele huizen in de buurt zwaar beschadigd en 5 der bewoners, 3 vrouwon en 2 mannen, gekwetst werden. In Frankryk is een nieuw tele- foontarief in gebruik gesteld. Volgens dit tarief bedraagt de pry's voor eon gesprek van 5 minuten 50 cor.times per 100 kilometer. Een der kostbaarste Fransche handschriften, de „Chroniquos," van Froissart, is aan een buitenlandschen verzamelaar voor 45,000 fr. verkocht door een bookverkooper in de Passage des Panorama's.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10