Pz., met 203 kantjes pekelharing, 88 kantjes stourharing en 14000 stuks. Twee partyen pekelharing werden Yerkocht voor 11,75 en ƒ11,85 de ten. De steurba- ring gold van 6,75 tot 7 de ton, zonder fust, en van 6,90 tot 8 de 1000 stuks. By het afryden van de Yisch brug, in de richting van de Waag, van een handwagen, met botervaten geladen, werd hedenmorgen alhier de uit de school komende Z. zoodanig aangereden, dat hy bloedend werd binnengebracht by den apotheker D. op de Vischmarkt. Gisternacht brandde de boerdery van de wed. Drost, te Koekange, af, waarby de knecht en 15 koeien omkwamen. Tusschen vyf en zes uren des namiddags woedde gisteren boven Parys een hevig onweder. Op onderscheidene plaatsen sloeg de bliksem in. De sultan van Zanzibar heeft den Engelschen consul Portal de schriftelyke belofte gegeven, dat alle kinderen, die na 1 Januari in zijn rjjk worden geboren, vry zul len zyn. KOLONIËN. BATAVIA, 13-20 September. De cholera schynt met onverminderde hevigheid in de kampongs te Batavia te woeden. De berichten gewagen iederen dag van verscheidene sterfgevallen in verschil lende kampongs. Aan de „Soer. Crt." wordt geseind uit Blitar: „De heer Middelkoop, vroeger boek houder by de firma Fraser Eaton Co., is by ongeluk op de varkensjacht door een der medejagers doodgeschoten." Uit Batavia: „De Gouverneur-Generaal moet den minister van koloniën geseind hebben, dat eene versterking en reorganisatie van het Indische leger noodzakelyk zyn en dat by het niet inwilligen van dien eisch de Legercommandant zal aftreden." De cholera schynt vooral onder de kinderen hare slachtoffers te kiezen. Naar wy vernemen, is de heer Dronkers, handelaar te Passar Pisang, aan de cholera overleden. (J-B.) By de Regeering is, naar wy vernemen, een voorstel van de professoren Spanjaard te Delft en Van der Ltth te Leiden in overweging om een cursus aan het Gymnasium Willem III toe te voegen ter voorbereiding tot de afdee- ling B. Buitengewoon gunstig moet dat voorstel, zooals het ligt, hier niet zyn ontvangen. (B. N.) Door den gouverneur-genoraal van Ned.-Indiö zrjn de volgende beschikkingen gonomen: Civic! Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slani.s dienst, de ass.-res. van Salaiiga (Semarang) E. A. Staël Van Holstcin van Vloten. Benoemd: Tot secretaris der res. Rembang de contr. lste kl. C. P. J. Bloktot griffier van de landraden to Tegal en Pamalang (Tegal) E. H. Van Praag. Belast: Met do waarneming der betrekking van lceraar in do geschiedenis en staatswetenschappen aan do afd. Hoogere Burgerschool, van het Gymna sium Willem III te Batavia, tnr. H. Mounier. Geplaatst: Iude res. Tegal, do herbenoemde controleur lste lil. J. O. Van Es; in de ree.BaDjoo- mas, do ambtenaar voor den burg. dienst H. Selloger; in de oDderafdeeling SojpaJaDg, afd. XIII en IX Kota (Padang8che Bovenlanden) de contr. lato kl. J. W. Van Btenis. Verplaatst: Van de onderafdeeling Moeei Oeloe, *fd. Tebing-TiDgi, naar de ondorafd. Paaoemah-lan- den, afd. Lematang Oeloe, Hir, Kikim en do Pasoemak- da hand zou ik stellig opgemerkt hebben; daar wil ik op zweren. Toen de herberg „De Roode Leeuw" om 12 uren gesloten werd, waaruit die twee mannen kwamen, waar ik zooeven van sprak, is er geen sterveling meer langs den weg gekomen. VIII. Wat was er na het bedryven der afgryse- lyke daad van Madeleine Faure's geheim zinnige bezoekster geworden? Zy was niet naar de stad gegaandit bleek duidelyk. Er was slechts één weg van de Rob Roy-Yilla naar Sandbank, en dat was langs den Hamiltonsohen straatweg. Power was het geheel met den agent eens, dat eene vrouw in een regenmantel, met het gelaat in eene sjaal verstopt en daarenboven met eene tasch in de hand, diens opmerkzaamheid on- mogelyk had kunnen ontgaan. Zy kon dus naar een der naastbyzynde dorpen zyn ge vlucht. Het eerste, St.-Cubberth, een ouder- wetsch plaatsje, lag ongeveer een halfuur van juffrouw Gregory's woning verwyderd. Was dit zoo, dan werd de zaak zeer moeilyk. Het aantal wegen, voetpaden en zylanen aan het Zuidelyk einde van de stad was zeer groot; zy vorrzden eon volmaakt netwerk, waar landen, do contr. late kl. H. B. D. Engelhard; van do afd. SemangkA naar do afd. Toolang-Bawang, de •Dntr. lete kl. P. H. Kennia; van de afd. Toelangl» Bawang naar de afd. Qomangka, de contr. 2de kl? R. C. Van den Bor. Verloeid: Een 2-jarig verlof naar Enropa wegens ziekte aan don 2den commies op het dep. van O. E. N. H. Ph. Cowan; aan den commies op het residentiekantoor te Djokdjakarta C. C. H. Lev- foldt en aan den onderwijzer 8de kl. bij het openb. lager onderwijs A. Le Clereq. Benoemd: Tot commies op het residentiekan toor te Djokdjakarta de commies op het aar.-resi dentie-kantoor te Sintang (Weaterafd. van Borneo) C. N Biaachoff. Ingetrokken: De benoeming van den sbs.- resident van Koedoes (Japara) C. P. H. Bachiene tot naa.-resident van Madjalengka (Cheribon). Benoemd: Tot aes.-resident: van Lamongan (Soerabaia) tevona vendumeester aldaar, de contr. lete kl. by het B.-B. op Java en Madura J. P. O. Zwager; van Madjalengka, tevens vendumeester aldaar, de contr. lato kl. bij het B.-B. op Java en Madura P. J. Voorstad. Geplaatat: In do rea. Japara, de benoemde contr. 2do kl. J. A. Van der Brcggenin de onderafd. Bikeroe, afd. Ooater-diatricten, do contr. 2de kl. P. G. O. Popta. Benoemd: Tot adap.-controlenr bij liet Binn.- Beetnnr op Java en Madura J. C. Schmeil Van Krnajjenoord en Ch. F. Borel. Tot onderwijzer 8de klaaee bij het openbaar Ugor oudorwija in Ned.-Indiê, W. Van der Moulen. Belast: Met de waarneming der betrekking Tan adap. contr. bjj het Binn.-Beatnnr op de bezi'yingn-i buiten Java en Madura E. G. T. Maier en G, Spor- tenbeker. Met do waarneming der betrekking van secretarie en boekhouder by het Vendukantoor te Semarang A. H. A. HermerB. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jerig verlof naar Enropa wegena ziekto aan don kapt, der inf. C. M. E. R. C. Van Boao. Bevordord: B(j het wapen der infantorie: Tot majoor, do kapt. B. M. Bnyakee; tot kapt. de lete lnit. L. P. Van Mourik en A. A. Schutter; tot laten Init. da 2de luit. W. Van Hengel. By bet wapen der artillerie: Tot letenluit. de 2de lnit. J. O. Van de Volde en J. J. D. Milder. Tot offi. van gez. lete kl. bij den mil. geneeek. dienst, de offi. van gez. 2de kl. A. Ekerman. Ontslagen: Met 16 Oct. a. a. op Terzoek eer vol nit Zr. Ma. mil. dienst wegens volb. dienettyd met behoud van recht op peneioen de kolocel der inf. F. Van Haaften. Bevorderd: Bij het wapen der inf. tot lult.- kol. de majoors J. C. F. Scboggera, J. W, Stemfoott en S. P. Ondkerk Pool; tot majoor, de kapt. C. P. J. Van Vliet; tot kapt. de late luit. J. P. Meyer; tot laten luit. do 2de lult. B. B. M. De Wijs. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit Zr.Me.mil. dienst wegens Tolbr. diensttijd met behoud van recht op pensioen de majoor der inf. G. C. A. De Witt. Verloend: Een 2-jarig verlcf naar Enropa: w. ziekte aan den laten luit.-kwartiormooBter J. W. Brink-grove; wogeeie 12-Jarigen onafgebroken dienst in Ned.-Indlë aan don lBten lnit.-kwartienneeeter V. W. J. Van der Linden. Departement van Marine, Ontslagen: Eervol uit 'Blanda dienst de licbtopzichter 3de kl. L. Pasman. Telegrammen, LUXEMBURG, 22 October. De minister van Staat, de heer Eyschen, ia naar Den Haag vertrokken. Men meent dat er verband bestaat tusachen deze reis en het bezoek, een veertien dagen geleden gebracht door den heer Eyschen aan den hertog van Nassau, op diens kasteel te Lohenburg. Graaf Ansembourg heeft zyn ontslag geno men als afgevaardigde van Luxemburg. Ia •en brief aan zyne kiezers, waarin hy zyn besluit rechtvaardigt, zegt hy dat hy zich voor eenigen tyd uit de stad most verwyderen en niet wil dat de belangen der kiezers daaronder ïyden. BRUSSEL, 22 October. Prins Ferdinand is hedenochtend hier aangekomen, doch heeft onmiddeliyk de reis naar Duitschland aanvaard. WEENEN, 22 October. Prins Ferdinand van Bulgarye wordt aanstaanden Yrydag hier verwacht, doch zal onmiddeilyk de reis naar Sofia voortzetten, omdat de opoDing der So langs hst onmogeiyk was de vluchtelinge na te gaan. Maar vras deze inderdaad wel zoo ver weg gegaan? dacht Power by zichzelven. Hy had met iemand te doen, die aan eene zeldzame vastheid van wil eene buitengewone geslepenheid paarde. Was het wel denkbaar, dat zulk eene vrouw by nacht en oniyd door het land zou zwerven en dorpen doortrekken, waar hare verschyning het allereerst de aan dacht moest trekken? Was het niet veeleer aan te nemen, dat zy langs een omweg naar Sandbank was teruggekeerd, waar dames met taschjes in de hand dag'elyks by honderden gezien werden? „Een toeval alleen kan my op het rechte spoor brengen!" besloot Power zyne over denkingen. „Het is dwaasheid om in Sint- Cubberth en andere dorpen onderzoek te doen. Als die vrouw daar geweest is, kryg ik van zelf van de dorpspolitie berichter is ook aan hen getelegrafeerd, en ze weten, dat ze moeten uitkyken. Neenik blyf in SandbankIs de vrouw, die ik zoek, dadolyk gevlucht, dan heeft zo een te grooton voorsprong om haar in te halener is even wel een kans, dat zy het niet gedaan heeft! Zy is slim genoeg om te weten dat ze hier onder de vele vreemdelingen het veiligst is braDje op aanstaanden Zondag is vastgesteld. GENUA, 22 October. De keizer en de kei zerin van Duitscbland zyn hedenochtend te lO'/i uur met hun gevolg naar den Piraeus vertrokken. By het afmheid stelde koning Humbert den keizer een brmidsgeschenk ter hand voor prinses Sofia, een diadeem van briljanten, ter waarde van 300,000 fr. PARIJS, 22 October. De werkstaking te Pas de Calais neemt weder in omvang toe; heden staken 13,000 arbeiders het werk. In het noorderdepartement is alles rustig. De werklieden van de Maatschappy van Anzin srhynen zich tevreden te stellen met de erlangde loonsverhooging van 10 pet., zonder werkstaking bekomen. BRUSSEL, 22 October. In de Borinage is het werk hervat. Het antwoord op de eischen om meer arbeidsloon wordt verwacht. LONDEN, 23 Octeber. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Weenen gemeld dat de Bulgaarsche regeering eene leening heeft ge sloten van 30,000,000 met de „Lénderbank" en de „Bankverein" te Weenen. ROME, 23 October. Naar men zegt, zal de regeering voorstellen den gemeenteraad van Rome te vervangen door eene administratieve commissie, welke den naam van prefectuur der Tiber zal dragen en alleen verantwoording schuldig is aan de regeering. NIEUW-YORK, 23 October. Uit Mexico wordt gemeld dat de obligaties, welke zoek waren, zyn teruggevonden. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: Oostenwind. De Gemeentebegroottng voor 1890. Hedennamiddag ontvingen wy het Rapport van de commissie van financiën omtrent de ontwerp begrooting der gemeente Leiden, dienst 1890. Die begrooting geeft de commissie tot slechts zeer enkele beschouwingen aanleiding. Opmerkingen van finantiëelen aard zyn reeds door hare leden in de afdeelingen gemaakt, in het algemeen Sectieverslag vermeld en door het Dagelyksch Bestuur beantwoord. Op ééne bedenking, in de sectiën geopperd, wenscht zij echter terug te komen, omdat deze in het verslag niet volkomen juist is weergegeven en dan ook het antwoord - zooais vanzelf spreekt haar niet oplost. Er werd nl. gewezen op de Volgn. 161 en 103 der begrooting, waar staat vermeld, dat de renten van de bijzondere geldlceningen ter voorziening in buitengewone werken voor 1889 zjn vastgesteld op ƒ19,385 en voor 1890 worden geraamd op ƒ20,580, terwyi vo r a/lossing dier leeningen was uitgetrokken voor 1889 10,000 en wordt geraamd voor 1890 8000, en daarby opgemerkt dat stygende rente, by dalende aflossing geen voorzichtig finantiëel beleid teekent. Deze opmerking onderschryft de commissie. Dat de geldelyke toestand onzer gemeente zorgwekkend is, zoude zy zich niet gerechtigd achten te beweren. De vergelyking door B. en Ws. gemaakt tuvschen het rentecyfer van Leiden en van andere gemeenten schynt haar echter niet geheel afdoende. Zal zulk eene vergelyking brteekenis hebben, dan moet niet slechts zooals door B. en Ws. reeds is opgemerkt rekening worden gehouden met de verschil- En in 't ongunstigste géval heb ik nergens beter dan hier gelegenheid om van haar te hoorent" Aan zyn besluit gevolg gevende, begon de inspecteur zyn onderzoek onmiddeliyk aan de bsido spoorwegstations. Het kostte hem slechts weinig moeite om de zekerheid te verkrygen, dat niemand iets van de bewuste vrouw wist. Noch de afgevers van de kaartjes, noch de portiers, noch de bedienden in de wachtkamers, noch de stationschefs konden zich herinneren eene vrouw gezien te hebben, die in de verste verte op Power's beschryving geleek. Twyfel was hier omnogelyk. Het personen verkeer was op de beide lynen in de laatste helft van October zóó gering, dat een zoo nauw keurig beschreven persoon niet aan de op merkzaamheid van de beambten had kunnen ontsnappen. Daarby kwam nog het feit, dat er op den avond voor den moord slechts een paar personen in Sandbank waren aange komen, die toevallig by den stationschef bs kend waren. Dit was in zooverre eene ge lukkige omstandigheid ze verschafte Pewer de zekerheid, dat Madeleine Faure hare zoo genaamde vriendin niet met een der treinen, die in Sandbank stilhouden, verwacht had. Daze moest zich reeds in de stad hebben bevonden of, hetzy te voet of per rytuig, uit de nabuurschap zyn gekomen. lende toestanden, welke invloed hebben op het rentecyfer, maar moet ook naast de grootte der bevolking hare draagkracht worden in aanmerking genomen. Dit laatste is in het betoog van B en Ws. geheel verzuimd, en men wachte zich dus wel, hierop een opti mistisch inzicht in de Leidsche financiën te gronden. De loop der bevolking en van hare inkom sten in het jaar 1888 stemt veeleer tot om zichtigheid. Niettegenstaande toch in 1888 het aantal der geboorten (1532) dat der sterfgevallen (859) met 673 overtrof, is de bevolking slechts met (46379 46079) 300 vermeerderd, en znlka ten gevolge hiervan, dat de emigratie (3294) de immigratie (2921) met 373 heeft over troffen. Is dus het cijfer der bevolking met 300 vermeerderd, het aantal aangeslagenen in de gemeente belasting is met 94 en de som hunner inkomsten met 23,965 verminderd. (Prof. Van Geer in het Leidseli Dagbl. van 23 September 11.) Van toenemenden bloei der gemeente, van vermeerdering harer draagkracht is dus geen spoor. Tot verhooging harer uitgaven en vermeer dering van haren schuldenlast mag dus niet dan by hooge noodzakelykheid worden be sloten. Met genoegen heeft de commissie van financiën dan ook ontwaard, dat do begroo- ting voor 1890 met de noodige omzichtigheid is opgemaakt. Wordt in den loop des jaars geene belangryke verhooging der uitgaven noodzakelyk, zoo bestaat in zooverre reden tot tevredenheid over den toestand. Wat de inkomsten betreft, zegt de commis sie o. a. dat, zonder thans reeds een oordeel to vellen over den herbouw der Gehoorzaal, zy toch eene enkele opmerking wenscht te maken. Indien mocht blyken dat byzondere personen of vereenigingen genogen zyn tot bet bouwen en exploiteeren van de noodige lokalen, zon dit ongetwgfeld voor de gemeente eene belangryke bezuiniging medebrengen. Naast andere motieven, die de commissie erkent het volmondig den Raad by zyne beslissing in deze gewichtige zaak mede moeten leiden, behoort ook de mogelykheid dezer be sparing ernstig te worden overwogen, te meer, naar het haar voorkomt, omdat het stichten van gebouwen als de Gehoorzaal eerst dan kan geacht worden op den weg der gemeente te liggen, wanneer blykt dat particuliere onder nemers in de behoefte niet voldoende kunnen en willen voorzien. Wat de uitgaven betreft, zegt de commissie te betwyfelen of het wenschelyk zou zyn, overeenkomstig het antwoord van Burg. en Weths., het aanplakken op de openbare straat tot een Stedelyk monopolie te maken. Wel echter is zy van meening, dat, indien de gemeente voor hare rekening aanplakborden plaatst, zy aanplakking hierop en op gemeente- gebouwen, slechts behoort toe te staan tegen vergoeding en mag verlangen dat hiertoe van de diensten van den Stads-aanplakker worde gebruik gemaakt. De onderscheidene artikelen der begrooting hebben de commissie overigens tot geene opmerkingen aanleiding gegeven, terwyl zy „Maar vanwaar was zy dan gekomen?" „Waar had zy zich zoolang opgehouden?" Twee moeilyke vragen zeker. De inspecteur ging alles nog eens na. „Laat ons by het begin beginnen," sprak hy. „Wat heb ik gevonden? Het lyk van eene jonge vrouw, die door twee diepe sneden in den hals vermoord is. Dit is geschied door eene hand, zóó vast en zóó buitengewoon krachtig, dat het onmogeiyk is, hierby aan eene vrouwenhand te denken. Daarby ontdek ik, dat de daad op de koelbloedigste manier is uitgevoerd geen oogenblik van zwak heid geen scbyn van haast of zenuwach tigheid." „Men wascht zyne handen met de grootste bedaardheid, breekt koffers en kasten open en zoekt datgene er uit, wat men noodig heeft volstrekt geen geld of geldswaarden, die gemakkelyker tot de ontdekking konden voeren! en als wy dat allemaal gedaan hebben, bedenken we ons ineens, dat het slachtoffer eene moedervlek op den arm heeft, welke haar gemakkelyker kan doen herkennen, en snyden er die netjes en voorzichtig uit, en dat; terwyl het lyk nauwelyks koud is Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6