WMIUW^UIPJW UUIO..I... IWJl-l. BCITENLASD. Dnltsohland. De vryzinnige leden van den Ryksdag heb ben voorgesteld, btj don Rykskanselier aan te dringen op de intrekking van het verbod omtrent den invoer van varkens aan de Deen- sche grens; voorts op vermindering van het steenkooltarief op de Staatsspoorwegen en opheffing van de rechten op varkens en varkensvleesch. Blijkens eene bekendmaking van den Rijkskanselier, is het gebied aan de Oost- Afrikaansche ku3t tusscho» de noordelijke grens van Witu en de zuidelijke grens van het aan don sultan van Witu behoorende station Ki3maju, krachtons de met de sultans en de hoofden aldaar gesloten verdragen, onder de bescherming van den Duitscbea kei zer gesteld, behoudens de verkregen rechten van derden. Te LGbeck ie dezer dagen het gedenk- teeken voor Emannel Geibel op plechtige wijze onthuld. Door de feestelijk versierde straten had oen optocht plaats, waaraan 2000 personen deelnamen en toen het hulsel van het gedeDkteeken viel, werden do klokken geluid, waarna tal van kransen aan don voet van het beeld werden neergelegd. Gisteren i3 de Duitsche Rijksdag op de gebruikelijke wijze geopend. Na de godsdienst oefening in den Dom begaven zich de afge vaardigden naar den Rijksdag, waar de minister Von Bütticher de troonrede voorlas. Behoudens de aankondiging van da wotsontwerpen, welke in behandeling zullen komen, gowaagde de troonrede ook van don buitenlandschen toe stand. In dit opzicht word gezogd dat de toe stand sedert het vorige jaar nog is verbeterd, dank zjj den goeden persoonlijken betrekkin gen, weike tusschen den Duitschon keizer en zijne bondgenooten en naburen bestaan. Op grond daarvan meent, do regeering met zeker heid te kunnen zeggen, dat de vrede op don grondslag der bestaande tractaten ook in do eerstvolgende jaren zal gehandhaafd blijven. Ook nu wordt de medewerking ingeroepen van den Rijksdag om de slagvaardigheid en de deugdelijkheid van hot leger te verbeteren, opdat de rogeering in staat zij aan Duitsch lands streven tot handhaving des vredes den noodigen nadruk te verleenen. Voorts zal de regeering ontwerpen indienen betreffende het toezicht op de sociaal demo- craton en tot regeling der bank tot verleening van een nieuw krediet ten behoeve van Oost- Afrika en tot oprichting van oene afzonderlijke afdeeling voor koloniën, ten einde don arbeid aan het ministerie van buitenlandsche zaken te verlichten. Algemeen wordt een zeer rumoerig en be langrijk einde der zitting verwacht, want zoodra het werk is verricht, gaat de Rijksdag uiteen, ten einde plaats te maken voor do nieuwe leden, welke de kiezers zullen afvaar digen. Met het oog op deze verkiezingen zal natuurlijk geene der partijen verzuimen haar voordeel te doen met den tijd, welke haar nog tot het einde der zitting gegund wordt, om hot terrein voor den aanstaanden 3trjjd voor te bereiden. Alle avondbladen zjjn het er overeen», dat de troonrede niets verrassends bevat, doch slechts datgene zegt, wat te verwachten was. waren blyven genieten, was zeer gering. Het was hem daarom niet moeilijk, de bepaalde verklaring af te leggen, dat zich véór of na den moord geene enkele dame in zjjn hotel had opgehouden, die in do vorste verte op de bascbrjlving der ontsnapte moordenares gel-ek. Het vreemdelingenboek was nauw keurig bjjgenouden en Parkins, die eene grooto mate van menschenkennis had opgedaan, was in staat zijne gasten op het eerste gozicht wat hun beroep en stand betrof te herkennen en legde dan nu ook den inspecteur meer een photografisch portret-album voor dan eene vreemdelingenlij8t, zóó nauwkeurig wist hjj zijne gasten in alle bijzonderheden te be schrijven. Leverde dus het vreemdelingen- boek niets nieuws, de hoor Parkins stelde den jongen beambte toch niet geheel en al te leur. Hij vermocht eeno inlichting to goven, welke van groot belang zou blyken to zijn. „Laat mij eens," vervolgde hij, toen Power hem de zaak nogmaals uitlogde, „laat mij eens ziennummer 33;" en hij sloeg oen register open, waarin al do nummers der kamers en hunne tijdelijke bewoners vormeld stonden. „Nummer 33Ha, hier heb ik haar! Jawel, eene jonge damo, aangekomen met Jen Zuid Ooster spoorweg; onze portier, die aan al do aankomende treinen staat, Opmerkelijk is de uiting, dat alleen voor het eerstvolgende jaar de vrede verzekerd is. De verklaring, dat eene duurzame werkzaamheid tegen aan den Staat vijandige elementen noof dig is, bewijst, dat oen vergelijk van de Regeerings-partjj met de nationaal-liberalen reeds tot stand is gekomen. Het is opvallend, dat er niets over de Samoa-quaestie in voor komt. Het nader onderzoek heeft bevestigd dat de man, die den aanslag op prins Wilhelm van Wurtemberg pleegde, in het volkomen bezit van zijne geestvermogens is. De inwoners van Ludwigiburg houden heden een feeste- Itjken fakkeltocht, ten einde hunne blijdschap over het mislukken van den moordaanslag to doen blijken. Alle bladen betuigen hunne af keuring over den aanslag. De organen der Katholieke party blijven in dit opzicht niet nchterwege en be weren dat de dader toch krankzinnig moet wezen, indien hij den prins heeft willen dooden om den katholieken tak van het koningshuis aan da regeering te brengen. Politieke betoekenis wordt niet aan den aanslag gehecht. Men gelooft algemeen, dat de dader een geestdrijver is, die, ofschoon niet feiteljjk krankzinnig, toch niet als toe rekenbaar moet worden beschouwd voor het geen hij deed. Groot-BrltannlS. De commissie voor het standbeeld, hotwolk te Brixham ter eere van koning Willem III zal worden opgericht, heeft besloten dat mo nument te onthullen op den 5den November, op denzelfden dag, waarop in het vorige jaar de eerste steen werd gelegd en waarop Willem van Oranje in 1688 aldaar aan wal stapte. Wegens de ongesteldheid van graaf Van Bylandt, onzen gezant te Londen, zal de onthulling vermoedelijk geschieden door den voorzitter der commissie, lord Churston, daar ook de hertog van Portland, een afstamme ling van graaf Bentinck, die den stadhouder vergezelde, verhinderd is de plechtigheid bij te wonen. Hot standbeeld, vervaardigd door de beeldhouwers W. en T. Wells, is gereed, en op het voetstuk is oen toepasselijk in schrift, aan Willem van Oranje gewijd, aan gebracht. Na de plechtige onthulling volgt een feestmaal in de markthal te Brixham. De nieuwe loonsregeling voor de dok werkers te Londen treedt, zsoals men zich herinnert, op 4 November in werking. Eenige afgevaardigden der arbeiders hebben met do dokbeambten eene bespreking gevoerd, die tot bevredigenden uitslag leidde en waarop be paald werd, dat de arbeiders voortaan zullen worden verdeeld in: 1. blijvende arbeiders; 2. hulp-werklieden, die de voorkeur hebben; 3. buitengewone helpers. Er zullen geene ar beiders meer zjjn, die slechts nu en dan enkele uren werk krijgen. De dokbesturen verklaar den uitdrukkelijk, dat zjj er niets tegen heb ben, dat hunne werklieden lid werden van de vereeniging van dokarbeiders. Ooeteai'-Honc^Menarchle. Verscheidene Weener bladen deelen mode dat de aartshertog Johann in een schrijven a3n keizer Frans Jozef afstand hesft gedaan van al zjjne waardigheden, geboorterechten, inkomsten, en zelfs van zjjn titel, om Onder een burgerlijken naam buiten Oostenrijk als bracht haar mee. Zy was hier geheel onbe kend, vertelde hij, en daar hjj de eerste was, die op haar afkwam, had hjj haar zonder moeite overgehaald bjj ons te komen. Dat was verleden Zondag. Ik kan mjj het arme schepsel nog heel goed herinneren; het viel mij op, dat ze zoo mooi was en nog zoo jong en geheel alleen reisde. Zjj sliep dien nacht hier en verzocht mij 's morgens na het ontbijt, b(j haar te willen komen om iets met haar te bespreken. Zjj vertelde rnjj toen rond uit, dat het leven in een hotel veel te duur voor haar was en dat zfl dus in de stad eene stille, goedkoope kamer wilde huren, daar zjj denkelijk eenigen tijd zou moeton blijven. Ik dacht dadelijk aan juffrouw Gregory en zond haar met een briefje naar de Rob-Roy-Villa. Zij vond alles goed; ze zag er zoo lief en aanvallig, ofschoon verschrikkelijk vermoeid en droefgeestig uit. Zjj betaalde de rekening zonder de minste aanmerking en gedroeg zich in alles even net en fatsoenlijk. Eene echte dame; dat verzeker ik je! Meer kan ik op mijn woord niet van haar vertellen. Het was eene vreemdelinge, dat is alles, en daar ben ik zoo niet in thuis, weet je! Maar fatsoenlijk door en door fatsoenlijk, daar wil ik voor instaan Mijne vrouw hoeft zs ook gesproken; maar ik geloof niet, dat particulier te gaan leven. Volgens sommigen wil h(j in een ander land zijn examen als gezagvoerder voor de grooto vaart afleggen, om dan kapitein op een stoomschip te worden volgens andoren zou hij op de Balearische eilanden gaan wonen of zich te Londen als reeder willen gaan vestigen. Aartshertog Jo hann is 37 jaar oud en jongste broeder van den gewezen groothertog van Toskanen. Hij geldt als een dor meest begaafde Habsburger prinsen. In zijn schrijven aan den keizer verklaart hij„Ik zal steeds een getrouw Oostenrijker blijven, en in geval van oorlog als gemeen soldaat mijn leven den keizer wijden." De keizer heeft het verzoek inge willigd. Perzië. De schach van Perzië is van zjjne lang durige reis door Europa in de Perzische hoofd stad Teheran teruggekeerd. De cholera-besmetting in Perzië vermin dert. Te Kermanshah zjjn in 't geheel 500 personen aan deze ziekte overleden. De „Politische Correspondenz" meldt uit Teheran, dat de schach ter vervulling van de belofte, die h(j aan den czaar deed by zyn bezoek te St.-Petersburg, bevel gaf tot aanleg van een weg van Meshed naar Ganian aan de Russische grens. Eene commissie van deskundigen zal binnen kort bijeenkomen tot beraadslaging over het ontwerp van een spoorweg tusschen Teheran en Enzeli, eene haven aan de Kaspische zee, noordwest van Resht. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur I Dank zy uwe welwillendheid, zag ik my Tóór eenigen tyd in staat gesteld door middel van uw veelgelezen blad te wyzen op het feit, dat de beide straten of grachten, gelegen aan weerszyden van het water de Haven, denzelfden naam, nl. Haven, dragen, een feit, dat moeilykheden met zich brengt en ver warringen doet ontstaan. In uw blad las ik dezer dagen dat morgen in den gemeenteraad in behandeling zal komen een voorstel van het Dagelyksch Bestuur, strekkende om de ééue zyde der Haven voort aan te noemen „Haven Noordzijde" en de andere ts herdoopen in „Haven Zuidzyde." Ik veronderstel dat deze maatregel wordt voorgesteld met het doel een einde te maken aan meergenoemde verwarring. Ik betwijfel echter sterk of dit doel op die wyze zal be reikt worden. Daarom wenschte ik den gemeenteraad, hulde brengende aan hel loffelijk streven van het Dageljjksch Bestuur, alsnog in overweging te geven de gracht, waar de houtkoopery der heeren Van Hoeken gelegen is, een geheel nieuwen naam te schenken, in stede van beide Haven-gedeelten te begiftigen met een vry golykluideDden, niet korten naam, die wellicht niet spoedig op adressen, by bestellingen enz. zal gebruikt worden en, daarvan ben ik zeker, wederom tot niet weinig verwarring aanlei ding zal geven. Indertyd heb ik reeds in dit blad eenige korte namen opgesomdik acht eene herha ling overbodig en de raadsleden wel is staat een passenden nieuwen naam te vinden. Nog- ze je iets meer zal kunnen vertellen dan ik gedaan heb: je kunt het haar vragen als je wilt. Het meisje, dat de kamers doet, heeft wat langer met haar gepraat; misschien weet die wat meer.... Wil ik ze roepen?" Op het bevestigend antwoord van Power, drnkte de eigenaar van het hotel tweemaal op eene electrische bel, aan welke oproeping de dienstbare geest weldra gevolg gaf. Het was eene echte, flinke boerenmeid, die op de vraag van den inspecteur dadeiyk ten ant woord gaf, dat ze zich de damo, die Zondag avonds was gekomen, nog best herinnerde. Voor het overige wist zo niet veel anders te vertellen dan dat de juffrouw er erg treurig en melancholiek had uitgezien. Ze had maar weinig gesproken. Het eenige, wat ze nog al dikwijls had gevraagd, was, of hier in de plaats nog wel andere logementen waren en wat wel het grootste en het allervoornaamste was. Ze had er bijzonder veel belang in scbynen te stellen, in welk hotel de rykste en voornaamste families uit Londen logeer don. Do keus was niet moeiiyker was te Sandbank één hotel, dat boven allen door zyne grootsche inrichting uitmuntte, en het kamer meisje had haar dan ook dadolyk het Marine- hotel als het logement eerste klasse voor de rijke lui aangewezen. MiiMUu.iuiii'wimiBriMimii'W'Bj.L"1:!'.'.'"»1"' maalsde voorgestelde namen zullen geen eind aan de verwarring maken. Mynheer de Redacteur, u zegt dank voor de opneming van het bovenstaande: Een vijand van verwarring. Leiden, 23 October 1889. Uit het antwoord van Burgemeester en Wethouders op het Sectie-verslag van den gemeenteraad betrekkelyk de ligging der rails van de tram, zullen de bewoners van het Kort-Rapenburg O.-Z. met voldoening hebben ontwaard dat er toch eindelijk kans bestaat op het wegnemen der gevaren, welke de wiBsel, vóór hunne woningen gelegen, voor het publiek oplevert. Van hoe menig ongeval, dat hot gevolg was van do zoo ondoeltreffende plaats voor een wissel als de hierbedoelde, waren zjj toch niot reeds getuigen! En hoe dikwijls werden zjj niet in hunne nachtrust gestoord door het verleggen der rails, waartoe men zich genoodzaakt zag door het veelvuldig derailleeren te dier plaatse, dat denkeiyk gedeelteiyk was toe te schrij ven aan de geringe lengte van den wissel, zoowel ais aan het lager liggen der rails dan de twee op korten afstand van elkander ge legen bruggen, waartusschen de wissel zich bevindt, en wellicht ook aan den minder vasten bodem der straat. Uit bedoeld antwoord zullen zy echter tevens met leedwezen hebben moeten afleiden, dat de wissel vermoedeiyk niet naar een ander punt van de tramlyn zal worden overgebracht, en de verbetering, welke men op het oog hooft, gepaard schynt te moeten gaan met de opoffering der zoo nuttige en aan hen zoo lief zyDde ypeboomen. Waarom zoo zal men zich afvragen waarom kan de bedoelde wissel niet eenige meters verder verlegd worden riaar het begin der Breestraat of ter hoogte der Papongracht, waar de straat een drietal meters meerdere breedte heeft dan op de tegenwoordige plaats, en de rails op vasteren grond en op geen hellend terrein zouden liggen, terwyi de wissel de lengte zou kunnen hebben van die vóór het Raadhuis, door haar 30 meter langer te maken dan zy thans is? Dat de tram tot groot gerief van zeker deel van het publiek strekt, valt niet te be twisten doch men kan niet wegcijferen dat de rails voor rytuigen, vracht- en handwagens zeer lastig zyn en dikwerf grooto schade aan dezen veroorzaken. Zou het dan niet wen- scheltjk, ja plichtmatig wezen om een en ander zooveel mogelijk te voorkomen? 22 October '89. F. LICHTSTERKTE. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 13 October. 6.8.15 7 16.7 14 6.8.15 8 16.4 15 6.8.— 7 16.5 16 6.8.— 8 16.4 17 6.8.15 7 16.3 18 6.8.15 8 16.5 19 6.8.15 8 16.5 Dit botoekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.8 litere per nnr van ruik gaa verbrandt in een Sngg'a London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjee. wordt een licht verkregen, dat in eterkte gelijk etaat mot 16.7, 16.4 enz. Standaardkaareen, waarvan elke kaars 20 graine 7.8 grammen Spermaceti per nor verbrandt. Dit feit scheen den inspecteur van groot belang. Hy noteerde het zorgvuldig in zyn zakboekje. Het was duidelijk, dat het arme slachtoffer in Sandbank was gekomen om iemand te ontmoeten. Dit kwam ook overeen met hetgoen zy juffrouw Gregory verteld had. Maar tegelyk leverde de getuigenis van het kamermeisje het zekerste bewys op, dat zo niet geweten had, waar de bewuste persson te vinden was. Zy had met nadruk naar hot voornaamste hotel gevraagdbeteekende dat, dat Robert de moordenares onder de eerste standen moest zoeken? Volgens de beschryving geleek de vrouw in den regen mantel volstrekt niet op eeno dame uit de groote wereld.Hoe zou zoo iemand ook tot zulk een gruwelyken moord in staat zyn?En toch was de aanwyzing van het meisje te duidelyk, om verwaarloosd te worden. Daarby voegde zich nog het feit, dat de weg, dien het slachtoffer op den bewusten avond had ingeslagen, recht naar het Marine hotel voerde en ook de geheimzinnige be zoekster dezelfde richting moest hebben ge nomen, indien zy, zooals Power bleef gebo ren, zich nog steeds in Sandbank schuilhield. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2