r 9106. Donderdag: 94 Octol>er. A". 1889. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering ran §on- en feestdagen, uitgegeven. Ut nomraer bestaat sit TW1UB Bladen. Leiden, 23 October. Burgerlijke Stand ran Leiden, feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCH DAGBLAD. PEUf Tvmr.nra COURANT: Voer Leiden per t maanden.1.10. Iiuoo per pee*.1.40. AftonderlJJke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTHDN Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17i. Grootere lettere naar plaatarulmt-e. Voor het in- oaeeeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Van onzen stadgenoot den heer B. H. Gebhardt is weer eene muzikale compositie verschenen naar een gedicht van Robert Prutz, getiteld „Vergessen." Ze is bestemd voor eene lage stem met pianobegeleiding. De muziek heeft de verdienste, dat ze vol- komen in overeenstemming is met de woorden. Ze klinkt lieflyk en zoet, terwijl ze, evenals vorige werken des heeren Gebhardt, tevens getuigt van zijne uitnemende gaven als toonzetter. Deze uitgave van den heer G. Los zal zeker velen welkom zijn. Zooals menigeen bekend zal zijn, is er sedert vele jaren eene predikants-vacature bij de Waalecbe gemeente alhier. Naar w{j thans vernemen, zal de kerkeraad dier gemeente het kiescollege weldra machtigen met den beroepsarbeid een aanvang te nemen. Met het oog daarop, zal a. s. Zondag in de Waalsche kerk optreden ds. C. Menier, predikant te Boulogne sur Mer. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 22 dezer, is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedra gen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onder wijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuur kundige wetenschappen, boekhouden en gym nastiek, voor het jaar 1889 zitting zal houden te 's-Gravenhage; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te 's-Gravenbagetot leden o. a.dr. P. Van Geer, dr. A. P. N. Franchimont, dr. K. Martin en dr. C. K. Hoffman, hoogleeraren aan de Rijks-universiteit te Leiden. Benoemd is tot hoofd der Nutsbewaar- school te Zalt-Bommel mej. A. Van der Hoek, te Leiden. In het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam zal don 9den November een harmonie- concert worden gegeTea door de navolgende corpsenlo. het Paleis-orkest, onder den heer Coenen; 2o. het stedelijk muziekcorps uit Haarlem, onder den heer C. P. W. Kriens 80. het muziekcorps van het 4de regiment infanterie te Leiden, onder den heer Mann, en 4o. het muziekcorps van het 7do regiment infanterie, onder den heer Zaagmans. Te za nten 150 personen. Gezamenlijk zullen worden uitgevoerdlo. Marsch und Chor aus der Oper „Tannhauser" van Wagner; 2o. Fantaisie „La Juive," Halévy; 3o. Ouverture „Obéron," Von Weber4o. „Les rencontres," marsch en potpourri van Dunkier. Ieder corps zal vorder een nummer Daar keuze ten beste geven. Het Rijkstelegraafkantoor met telefeor- dienst te Lisse wordt, met ingang van 28 dezer, tijdelijk gesloten. In de gisteren gehouden raadszitting te 's-Gravenhage werd 0. a. goedgekeurd het voorstel van B. en Wa. om by aanbestedingen in de bestekken de verplichting op te nemen voor de aannemers om hunne werklieden tegen ongelukken te verzekeren. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Oct. Wight; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Oct. van Padangde „Noord-Brabant," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 22 Oct. te Suez. Z. M. heeft, met ingang van 1 November 1889, benoemd tot directeur van het Rijks telegraafkantoor te Heerenveen, J.D. Doorman, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Renkum. Met ingang van 1 Januari 1890, aan B. A. Van Dorp, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als Rijksopziener op de spoorweg diensten. Den eereten luitenant M. J. Selhorst, van het corps torpedisten, voor den tjjd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West- Indië. Het L^ldsch Tooneel. Het gezelschap van den heer Saint-Omer, dat telken jare ons land vergast op eenige stukken van Franschen bodem, in de oor spronkelijke taal weergegeven, bracht ons gisteravond in kennis met „Un cbapeau de paille d'Italie", van Labiche. Wij zien een jongmensch, op het punt van in het huwelijksbootje te stappen, daarin plotseling verhinderd worden door de grillen van z(jn paard, dat zich vergast aan een kost baren strooien hoed van eene jonggetrouwde vrouw, die enkele echreden verder zich in gezellig tête a tête vermeit met een jeugdig officier. De jonge krijgsheld eischt met krachtige woorden vergoeding voor het geleden nadeel hij verlangt een hoed, geheel en al gelijk aan en gelijksoortig met de verorberde. Thans wordt het een va et vient continuel door geheel Parijsde candidaat echtgenoot tracht het vurig gewenschte object te ver- krijgen by eene modiste, in wie hy eene vroegere dulcinea herkent; hy weet zich in het huis te dringen van de barones De Cham- pigny, omdat het hoedenmaakstertje hem verzekerd had, dat deze dame de eenige in geheel Parys was, die op het bezit van een hoed als de verlangde kon bogen. Deze heeft echter eenige weken geleden hare dochter met dat kostbare hoofddeksel vereerd, wes halve de jonge man zich genoodzaakt ziet ook ten haren huize eene poging in het werk te stellen. Tot overmaat van ramp komt hy tot de ontdekking, dat juist deze laatste bet galante gesprek met den officier hield, toen zyn paard het vernielingswerk verrichtte. Geen enkele hoed van Italiaansch stroo in geheel Parys meer en derhalve een duel, zyn huweiyk verbroken en wie weet welke ongelukken nog meer 1 Als een deus ex machina komt echter het huweiykscadeau te voorschy'n van een dooven neef, dat door hem als bruidsgeschenk was bestemd en toevallig een hoed bleek te zyn, welken men tevergeefs in Parys gezocht had. In stede dat de bruid er zich mede zal kunnen tooien, wordt het hoofd van het niet al te trouwe vrouwtje versierd, en alles komt na tuurlik terecht. Overal, waar de jonge man het begeerde voorwerp zoekt, wordt hy sp den voet gevolgd door de bruiloftsgasten, eenige boeren, die aan het geheel eenige kleurschakeeringen byzetten. Dit biyspel van Labiche heeft een bepaal den invloed op de geschiedenis van het too neel gehad. In dit stuk heeft hy het eerst de truc der verwarringen ontwikkeld, welke later door hem en zoovele anderen mot meer of minder succes is gevolgd. De vader en daarna de boekhouder der modiste worden 0. a. door den bruiloftstoet gehouden de burgemeester te zyn, die straks het huweiyk zal voltrekken. De candidaat-echtgenoot, tevens hoeden- zoeker, wordt door de barones De Champigny en haren neef met alle mogelyke eorbewy zen overladen, zynde in hunne verbeelding een beroemde tenor, die het gezelschap op eenige liederen zal vergasten. Het huis en de slaapplaatsen van haren schoonzoon worden door het gevolg van den bruigom ingenomen, in de stellige meening verkoelende, dat het tot woonplaats der jong gehuwden dient, en zoo ontwaart en hoort de toeschouwer een abracadabra van mal a propos. Een zeer zeldzaam geval deed zich by de opvoering van deze farce voor; dit blijspel won niet maar verloor daarentegen oneindig veel by het aanscheuweiyk voorstellen van het geheel. Kon men by het lezen dikwyis een harte- lyken lach niet onderdrukken, by het zjen zelf maakte zich menigmaal een gevoel van walging van ons meeeter. Een man, die alle mogelyke pogingen in het werk stelde om van flanelletje te verande ren, een ander, die zich uitkleedde en in een vreemd bed verdween, een derde, bezig een voetbad te nemen, dat alles was stuitend, niettegenstaande de hilariteit, welke het in het leven riep. Wat het spel betreft over het algemeen kon dit het middelmatige niet bereiken. De heer Coquet, als Fadinard, de bruidegom hoeden-zoeker, speelde met de Fransche losheid en levendigheid, maar was van eene bepaalde charge niet vry te pleiten. Aan hetzelfde euvel maakten zich eveneens schuldig de vader der bruid Nonancourt en de doove Yezinet. Het overig personeel bracht my onwillekeurig de woorden voor den geest van Auguste, tegenover Cinna gesproken: „Le reste ne vaut pas l'honneur d'etre nommé!" De zaal was uitermate slecht bezet en wjj mogen ditmaal niet beweren „Les absents ont tort." Mr. L. H. van 17 tot en met 23 October. BEVALLEN: C. M. Ouwerkerk geb. Kalkhoven D. J. P. M. Van Tol geb. De Kraijs D. D. Janseen geb. Van Dyk Z. S. H. Knjjvenhoven geb. De Bidder Z. S. C. H. Maat geb. Van Breo D. 3. C. De Tombe geb. Rozendaal D. E. J. Kore- wagon geb. Van der Steen D. A. B. Knijnenburg geb. Dieben D. H. Schilp geb. Ouwejan D. E. M. C. Van Zonneveld geb. De Vet D. C. Van Meijgaardon, geb. Do V03 D. P. Van Puftelen Van der Woerd Z. M. Serdijn geb. Do Koning D. M. Muurlink geb. Van der Büjden D. J. Sieval geb. Ouwerkerk D. A. M. Jagel geb. Haarlem Z. H. M. Klaassen, geb. Den Os Z. N. Piket geb. Van Leeuwen D. F. C. Uldrik geb. Cuijle D. Y. Ten Haken geb. Reitsma D. L. J. C. C. Romanesko geb. Veldhuijzen D. GEHUWDP. Fijn van Draat jm. en S. A. M. Mac Gillavry jd. N. Pont jm. en E. Van der Linden jd. J. Boom jm. en W. H. Gerritsen jd. C. L. Kleeeer jm. en M. H. Slok jd. OVERLEDENJ. Van Golderen Z. 5 m. H. Blankenberg geb. Van Hensbergen W. 7G j. H. Gijs man W. 64 j. H. Roemond M. 70 j. A. De Koning Z. 20 m. J. Verhoeven M. 59 j. A. I-I. v. d. Louw gob. Notenboom V. 35 j. M. Blonk I geb. Bol V. 26 j. J. v. d. Reyden geb. v. Duuren W. 63 j. H. Lut geb. Do Vrind W. 83 j. C. Slok geb. v. Delft W. 77 j. M. De Tombe D. 4 d. I O. J. Sanders M. 69 j. J. De Haay W. 84 j. I F. C. Uldrik D. 13 m. H. G. Beurse Z. 2 j. van den Inspecteur van Politie. 19) Als al die kleinigheden in orde zyn gebracht, pakken wü ons boeltje by elkander en ver- dwynen langs een weg, dien wy een paar dagen te voren op ons gemak hebben opgenomen en biyvsn hier, den nachtelyken sneltrein dat gewone hulpmiddel van dergeiyke lieden ten eenenmale versmadende. Wat drommel moet ik daarvan maken?.... Die vermoorde vrouw was eene vreemde eene Franschs waarschyniyk in elk geval hier onbekend. Daar is geen twyfel aan. Maar toch kende zy iemand, die hier woonde, en ze moet eene reden gehad hebben om dat feit te verbergen. Als zy niet aan juffrouw Gregory eene leugen verteld heeft van die vriendin, die met haar samen zou komen wonen, is er in elk geval eene draaiery in haar verhaalEn dan dat afgescheurd stuk van een brief, dat ik vond 1Wat heeft dat met de geschiedenis te maken?.Ik wil er op zweren, dat ik het schrift ken! Er is geen tweede zoo in de heele wereldMaar wat drommel had die kerel met hs ie maken Hy hoeft een tydlang in Frankryk gewoond, dat weet ik; zou hy haar daar hebben leeren kennen? Maar de man is in Woolchester, zoover ik weet, en Woolchester ligt een hsol eind hier vandaan 1Het kan een oude brief geweest zyn misschien heeft ze hem zelve wel ver scheurd, - zy kan er belang by gehad heb ben, niet bekend te zyn.Het is zonder ling dat dat kleine stukje papier juist moest overblyven, en dat ik de eerste moest zyn, die het vond 1 Het is eene wondeiiyke wereld. Na zoovele jaren kryg ik voor het eerst, als ik het minst aan hem denk, plotseling weer het schrift van dien man onder de oogen. Het is niet alleen eene wonderlyke, maar ook eene kleine wereld; wy kunnen elkander niet ontloopen, schynt het." De inspecteur bedacht bytyds dat het oogenblik niet zeer geschikt was om wys- geerige beschouwingen te houden. Hu' had te veel te doen; die vrouw in den regen mantel, met het zwarte sjaaltje om den hals en het reistaschje in de hand, moest gevon den worden. Het was hem, alsof zyne toe komst er van afhing. Zulk eene brutale, ge slepen moordenares mocht hem niet ontsnap pen zpne eer was er mede gemoeid. Daarby kwam dat hem allerlei gedachten door het hoofd speelden en hem voortdurend behoersch- ten, alsof hy alleen in staat was, deze duistere zaak tot klaarheid te brengen, het gevoel alsof hy de schuldige kende, ja, mot den vinger kon aanwyzen, en tech door duizend tegeDstrydige gedachten daarvan werd terug gehouden. Hy was echter overtuigd dat by alleen door bedaard en stelselmatig te werk te gaan een goeden uitslag kon verkrygen. Zyn eersten indruk, dat de gezochte persoon zich nog steeds te Sandbank bevond, moest hy volgen. Alle politiebeambten uit den omtrek had den per telegraaf een uitvoerig signalement van de vrouw mot den regenmantel en het taschje ontvangen; aan hen was dus opge dragen om voor de omstreken te zorgenhy zelf kon met een gerust geweten zijn onder zoek op de plaats zelve voortzetten. Met dit besluit ging Power naar zyne wo ning, trok zyne uniformjas uit en kleedde zich in een gewoon kostuum, overtuigd dat hy als ambteloos burger meer van de hotel houders en kamervorhuurstors bij wie hy zyn onderzoek beginnen wilde - zou ver nemen dan als politie beambte. Na oeDig na denken gaf hy het Konings-hotel de voorkeur. De vermoordo vrouw was van daar naar juf frouw Gregory gereden; in elk geval zou hy dus daar iets omtrent haar vernemen. Boven dien kende hy den heer Parkins, den eigenaar, persooniyk en was verzekerd van eene vrien- deiyke ontvangst, die den politie beambten niet overal te beurt valt. De heer Parkins, een man van een opge ruimd, innemend voorkomen, kon hem, helaas, slechts van geringen dienst zyn, hoe gaarne hy ook van zijn kant iets had willen bydragen om de afschuwelyko misdaad van de Rob Roy Yilla tot klaarheid te brengen. Hy was evenwel tot het geven van allo moge lyke inlichtingen bereid. Zyn hotel behoorde tot de inrichtingen van den tweeden rang, zooals er verscheidene in Sandbank gevonden worden, hotels, die wel is waar niet door den adel en de schatryke- bankiers bezocht werden, maar daarentegen voor meer eenvoudige families met kleinere beurzen alle mogelyke gemakken aanboden en er daarbij niet slechter om voeren dan de reusachtige endernemingen van don eersten rang. De hotelhouder deelde Power mede dat zyne meeste logeergasten hem, zooals alle jaren geschiedde, met het eind van het sei zoen verlaten hadden. Het aantal der weini gen, die van de laatste fraaie Octobordagen

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1