N°. 9103. Maandag 21 October. A0. 1809. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 October. Feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCI BAGBLA F RUB DBZHR OOURAJTT: Tw L«idtto jxw I mjundw...r."7T77. 1.10. Vnmoo p«T ......7.7.^;. 1.40, A&onderl£ke Nommers.70.06. PRIJS DHR ADVERTENTTBN: Va» 1—8 regela 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters nur pl&atarnimte. "Voor hot in- csaseeren buiten de stad wordt 0.10 bere&end. Oöi<3ie©Iö Eeao aage-ariiigesi. Burgemeester en Wethouders der gemoente Leiden Gelet op art. 201 dor Algemeene Politieverordening an den 6den November 1879, waarbij wordt bepaald, at ten minste twoemaal in het jaar, en wel eens het voor- en eens in het najaar, op konnisgeving an Burgemeester ea Wethouders, schoorsteenen en :ookplaatsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uit tan do bedoeldo iniging van schoorsteenen en stookplaateen gevolg govon. Burgemeoater en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 October 1889. E. KIST, Seoretaris. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Vs. ter vaststelling aangeboden een staat van en overschrijving op de begreoting, dienst 19, ten einde enkele artikelen dier begreo ing, waarvan het bekend is, dat daarop een ekort zal ontstaan, te verhoogen en wel door fschrpving van het benoodigde bedrag ad 4113.83 van den post voor onvoorziene itgaven, o. a. Yolgn. 117. Balooning en premiën aan de irandspuitlioden en beambten 2250. Door len brand van de Gehoorzaal, waarvan de osten hebben bedragen 1066.25, en door e vele kleine branden, welke sedert het begin 'an dit jaar hebben plaats gehad, is reeds iver het op do begrooting toegestaan bedrag leschikt, zoodat de koste», welke vermoedelijk oog voor het einde van het dienstjaar ter ake moeten worde» voldaan, niet meer uit iet betrekkelijk artikel zullen kunnen worden eestreden. B. en Ws. vertrouwen dat eene ver- looging met 2250 voldoende zal wezen. Yolgn. 172. Kosten voor openbare verma- elpkheden en feesten en voor het uitsteken ran vlaggen 1000. Naar aanleiding van het itaadsbe6luit dd. 9 Mei 1889, waarbjj een rediet is verleend van 1000 voor de feeste yke herdenking van Zjjner Majesteits veertig- arige rogeering op 13 Mei dezes jaars. Zooals bekend is, dragen drie straten deze gemeente den naam van Looierstraat. De eerste loopt van de 6de Groenesteeg evenwijdig met de Singeletraat en vereenigt zich derhalve met laatstgenoemde straat, die doorloopt tot de Waardkerksteeg. De tweede vangt aan by de Waardkerksteeg en loopt evenwijdig met de Waardgracht tot aan den Zuidsingel. De derde ligt aan de noordzijde van de Haven tusschen de Zijlpoort en de B. Kath. begraafplaatszij begint aan de Haven en loopt evenwijdig met de West- of Oost-H&ven- straten tot aan de Binnenvestgracht. van den Inspecteur van Politie. 14) Het viel den voornaamsten ingezeten» van de plaats inderdaad niet moeilfjk, iets voor dien jongen man te doen, toen hQ eenmaal wist, dat h(j hem met een geschenk zou be- leedigen. Een enkel briefje van den heer Kingsford aan de hoogere beambten bleek voldeende, en weinige weken later was de agent K. Power veranderd in Eobert Power, inspecteur. En een keurig, kranig inspecteurtje was Power 1 Zijne nieuwe uniform, zijne breede schouders, zijne groote donkerblauwe oogen hadden al dadelijk de helft der dienstdoende vrouwelijke bevolking van Sandbank verliefd op hem gemaakt. Hij zou de keus hebben gehad tusschen verscheidene liove en aardige gezichtjes, ja zelfs oone weduwo eigenaresse van het meest bezochte uitspar.nings-oord van Sand- bamk, eene bloeiende herberg met" biljart en kegelbaan kwam eensklaps tot het be sluit, dat zjj de zaken zonder mannelijke hulp niet langer drijven kon en zij dus in het Het is B. en Ws. gebleken dat hierdoor menigvuldig verwarring ontstaat en vooral voor doctoren bij min duidelijke woonplaats- opgave veel oponthoud wordt veroorzaakt, zoodat het wenschelyk is hieraan door eene dtideiyker aanwijzing te gemoet te komen. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan bet eerstbedoelde gedeelte der Looier straat, loopende van de 6de Groenesteeg tot de Singelstraat, den naam te geven van „Eerste Looierstraat"; aan het andere gedeelte, dat loopt van de Waardkerksteeg tot aan den Zuidsingel, van „Tweede Looierstraat" en aan het gedeelte, gelegen aan de Noordzijde van de Haven, den naam van „Zijlstraat", als gelegen in de on middellijke nabijheid van de Zijlpoort. In de tweede plaats wordt opgemerkt dat de omstandigheid, dat de beide zijden van het water de Haven denzelfden naam van de Haven dragen, terwijl de Zuidzijde ook bekend is onder den naam van Haven of R(jn, tot verwarring aanleiding geeft, in welk bezwaar gevoeglijk kan worden voorzien door bijvoe ging van Noord en Zuidzijde. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan de straat, loopende van de Groote Haven- brug tot aan de Zijlpoort, den naam te geven van „Haven Noordzijde" en aan do straat aan de overzijde van der. Rijn dien van „Haven Zuidzijde". By verschillende Raadsbesluiten toege staan zijnde het aanschaffen van slangen- wagens voor de brandkraneu en van Well's lampen, benevens twee reddingsladders, is het, naar de commissie van fabricage mee deelt, noodzakelijk tot het bergen van die voorwerpen op onderscheidene gedeelten der stad zoodanige bergplaatsen in te richten, dat die voorwerpen niet alleen behoorlijk ge plaatst, maar bi) het ontstaan van brand zonder hinder onmiddellijk kunnen uitgereden worden en wel zóó, dat het personeel, met het eene belast, niet dat van het andere hindert. Immers, door al te grooten dienst ijver »f bfl wedstrijd tot het verdienen van de premie voor brandblussching, kon zulk een hinder ontstaan en tot beschadiging aan- eiding geven. Derhalve wordt eene geregelde plaatsing vereischt, om zoo min mogelijk de toestellen achter, zooveel mogelijk afzonder- l{jk of naast elkander te kunnen bergen. De bestaande bonhuizen zijn daartoe niet geschiktalleen by den bouw der Gymnastiek - school aan de Van-der-Werfstraat is de ge legenheid verkregen tot het plaatsen van de tweede reddingeladder. belang harsr zaak hoe eer hoe beter moest hertrouwen. Maar noch dienstmeisjes, noch weduwen „in goeden doe»" vermochten Power's stee- nen hart te vereveren. Hy bleef dezelfde, die hy geweest was, in zichzelven gekeerd en zwaarmoedig, tot droefgeestigheid toe. Hoe wel steeds even beleefd en voorkomend tegen over zyne kameraden, ging hy buiten den dienst nooit met hen o»», eene teruggetrok kenheid, welke hem onder zyne collega's al spoedig den bynaam van „mynheer de baron" bezorgd had, jaloersch als zy waren op het geen zy zpn geluk noemden. Stipt in het vervullen zpner plichten, had zyn chef «ooit over hem te klagen, al verdroot het dezen menigmaal, dat hp zpn dienst, hoe nauwgezet ook, toch met een zekeren tegen zin scheen waar te nemen, als stond het beroep hem tegen. Zpn vorig leven was een geheim voor iedereen. In den nacht van d« inbraak had de heer Kingsford er iets van meenen te gissen, maar de waarheid wist geen mensch. Hot was juist dat onbekende verleden, het welk Robert Power als een droomgezicht in al zpne byzonderheden weder levendig voor den geest was getreden, toen hg des mor gens na den moord in do Rob-Rov Yilla in Voor een slangenwagen kan de turfschuur aan het einde van het Levendaal, destpds aan de Hervormde Diaconie in bruikleen afgestaan, doch die thans door dat College »iet meer wordt gebruikt, worden ingericht. Yoor den derden slangen wagen en No. 2 van het Well's- licht kan worden bestemd de beschikbare grond van het gedempte St.-Jansgrachtje aan het einde van den Ouden Ryn, om tevens tot bergplaats van zand te dienen, dewyi aldaar eene uitstekende gelegenheid bestaat om met de toestellen zoowel een uitgang te verkrygen aan de zyde van de Haarlemmer straat, als aan den Ouden Ryn. Eindeiyk kan voor het lste Well'slicht eene bergplaats wor den gemaakt in de afgesloten steeg naast de gemeentelyke Kweekschool voor Onderwpzers en Onderwpzeressen op de Oude Vest. De kosten van een en ander worden ge raamd op 3600, welke som voor de nood zakelijke inrichting voor het hrandwezen, dus door de commissie wordt aangevraagd. B. en "Ws. geven den gemeenteraad in overweging deze noodige gelden beschikbaar te stellen door vaststelling van den overge- legden staat van af- en overscbryving op do begrooting voor dit jaar, strekkende tot ver hooging van Volgn. 116, Onderhoud der brandspuiten met 3600. te vinden door afschrpving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. De Geroeentebegrootlng voor 1890. Hedennamiddag ontvingen wp het Alge meen Verslag van het verhandelde in de sectiën van den Gemeenteraad, bp het onder zoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Leilen, voor 1890, m»t de beantwoording van burgemeester en wethouders. Daaruit blykt dat bp de algemeens beschou wingen in eene sectie de aandacht werd ge vestigd op de steeds stygend» schuld der ge meente, waardoor het rentecyfer mede steeds aangroeit. Ook op grond va» het gedurig hooger wordend eindcyfer der begrooting moet de hooge schuld tot bezorgdheid aanleiding geven- In dezelfde sectie werd er op gewezen dat voor het onderwys te veel werd uitgegeven, waardoor de uitgaven voor fabricagewerken schade moesten lyden. Nog werd het won- scheiyk geacht om de verantwoording van burgemeester en wethouders bp de rekening overgelegd zóó in te richten dat duidelyker bleek op welke posten bezuiniging had plaats gehad. In hun antwoord hierop zeggen B. en "Ws. het volgende: de kamer der vermoorde jonge vrouw het afgescheurde stukje papier in de hand hield en de uitroep: „Myn God, zou het megeiyk zyn?" hem ontsnapte. "Wat hy in die weinige mlnnten als op nieuw doorleefde, willen wy hier in korte woorden mededeelen. De vader van Robert was apotheker en plattelandsgeneesheer in een der armste, maar meest bevolkte gedeelten van Lo»den. In het kamertje achter de kleine apotheek zag Robert het eerste levenslicht. Zyne moeder stierf, toen hy nog te jong was om de ramp, welke hem trof, te beseffenzyn brave vader leed er zooveel te meer onder. Deze bleef weduwnaar en wydde zich geheel aan zpn zoon. De zaak, hoewel klein, leverde een niet onaardig bestaan op. Niet ver van zpne apotheek bevond zich een plein, waarop ge regeld des Zaterdags markt werd gehouden, en de oude heer Power was zoo gelukkig geweest eene soort van pillen uit te vindon en te vervaardigen, welke woldra onder de bevolking in de buurt, maar vooral onder de groentenboeren, eene byzondore vermaardheid verkregen had. Het geld, dat do oude heer met zpne „Power's Pillen" verdiende, werd zorgvuldig op zyde gelegd en voor de opvoe ding van zyn zoon bestemd. Hy werd er Met eenige bevreemding hebben wp kennis genomen van de opmerking dat het rente cyfer steeds zou aangroeien en omtrent het hoog bedrag der schuld. Van bezorgdheid behoeft in deze naar het hun voorkomt geen sprake te wezen. Vergelpkt men den toestand van onze ge meente wat dit punt betreft met dien van andere gemeenten van denzelfden of van minderen omvang, dan is deze voor Leiden zeer gunstig. Het rentecyfer is ten gevolge van de onlangs gesloten conversieleening niet belangrjjk ver meerderd, terwyi bovendien de in uitgaaf uit getrokken som voor rente der geldleening ad ƒ20,580, meer dan voldoende wordt opgewo gen door de in ontvangst gebrachto som van ƒ21,250 voor rente van aan do gemeente toekomende kapitalen, welk bedrag nog met 2000 moet worden verhoogd. B. en "We. geven eene opgave van de sedert 1882 alhier betaalde rente voor geldleeningen en van de ten laste van enkele andere ge meenten komende rente. Hoezeer uit den aard der zaak de toestan den,' die invloed hebben op het rentecyfer, zeer verschillend zpn, blykt toch, volgens hen, uit deze opgave dat eene vorgelpking van Leiden met andere gemeenten in dit opzicht niet be hoeft te worden gevreesd, daar de schulden last in verhouding gering ls. Tusschen de uitgaven voor onderwjjs en voor fabriergewerken bestaat, huns inziens, geenerlei verband, terwpl het hun niet bekend is dat noodzakelpke fabricagewerken achter wege zouden blpvon ten einde meer te kunnen uitgeven aan onderwyszaken. Wat deze laatste uitgaven betreft, wpzon zy by herhaling op hot merkwaardig ver- schynsel, dat, zyn deze uitgaven in do laatste 40 jaren belangryk gestegen, daarmede gepaard is gegaan eene niet minder belangrpke ver mindering van de kosten voor het armwezen. In de verantwoording worden bp eiken post waarop minder is uitgegeven dan geraamd was, de redenen vermeld die daartoe aanleiding hebben kunnen geven, wanneer althans hot verschil eenigszins van belang kan worden geacht. Mochten echter by eene volgende rekening meerdere inlichtingen worden ver langd, dan zyn B. en Ws. volgaarne steeds bereid die te verstrekken. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 9° Celsius 48.2° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 7* C. 44 6° F.; 's midd. 12 uren 12° C. '53.6.0 F. 's namiddags 4 uren 11° C. 51.8° F. door in staat gesteld, Robert naar eene goede school en, geljfk hy vurig gehoopt had, later naar de academie te zenden, om den door hem- zeiven zoozeer verlangden tttel van doctor te verkrygen. De wenschen van den eonvoudigen apothe ker werden met de jaren vervuld. Robert had Inderdaad liefde en aanleg voor bet vak der geneeskunde en legde achtereenvolgens zyne examens met glans af. De goede, eenvoudige apotheker was in de wolken van blydschap. „Myn zoon zal eenmaal een groot man worden," sprak hy dikwyls, zich vergenoegd in de handen wrpvende. „Er zal nog een tyd komen, dat men zpne levens geschiedenis zal willen beschrpvon, en dan wordt de oude plattelands-heelmeester ook nog genoemd!" Na alles, wat hy had opge offerd, was dezo vaderlpke pdolheid inderdaad wel te vergeven. Het was omstreeks dezen tyd, dat de hos pitalen te Parys een grooten roep verkregen door hunne uitmuntende inrichting en de zeldzame gelegenheid, welke zij jongen doc toren aanboden, zich verder practisch te bo- kwamen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9