Feiiilleton. HET GEHEIM f JTrr.;--r- - --.--- getrokken de benoeming bij dat van 14 Sept. 1889 van de controleurs der dir. bel., inroerr. en acc. P. H. De Haan te Gennep tot contro leurs te Axel (residentie Ter Neuzen) en J. J. G. Yan "VYicheren te Dokkum, tot contro-, leur te Gennep; en is benoemd tot controleur derzelfde middelen te Axel (residentie Ter Neuzen) J. J. G. Van "Wicheren, controleur te Dokkum. Het stoomschip .Batavia."- Taa jaTa naar Rotterdam, passeerde 1^ t)ct. Dover; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Oct Gibraltar; de „Koningin Emma," v Batavia naar Amster dam, vertrok 18 0^. yan Adende .Zeeland," van Rotterdam flaar java_ arriveerde 18 Oct. te Marseille ds caiand" vertrok 17 Oct. van Nieu'rf_York Daar Amsterdam. Gemengd Nieuws. Vrijdag-morgen is in den Venne- pertocht, te Nieuw-Yennop, verdronken gevon den Carel Lewis, oud 70 jaren. Daags te voren compareerde hij te Haarlem voor de arr.-rechtbank in eene appèl-zaak, doch hij was toen zóó beschonken, dat zjjn advocaat weigerde zijno zaak te behandelen. Gistermorgen was een trein der Gooische stoomtram tot den overgang van het Oosterspoor gem. Diemen genaderd, toen de boomwachteres plotseling den slagboom neerliet. De machinist stopte onmiddellijk. Daar het evenwel zwaar miste, kon de ma chinist van eene stoomtram, die dicht achter de esrste reed, dit niet zion. Hjj reed door en zijno tram botste tegen de eerste. Verschil lende wagens werden gehavend en een tiental ruiten werd gebroken. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Alleen werd eenige vertraging ondervonden. De treinrau geerder Bartels, die Zondag te Arnhem tusschen de buffers be klemd raakte met zyce borst, is Donderdag avond in het Diaconessenhuis overleden. Door onbekende oorzaak is gis ternacht in do gemeeDto Viaardinger-Ambacht afgebrand de boerderij van S. Rodenburg. Niets kon worden gered. Ontslag wegens ziekte. Een zeldzaam geval hoeft zich te Leeuwarden voorgedaan by de behandeling van eene straf zaak. Wegens brandstichting van zeer ern stigen aard was een persoon in hochtenis genomen, die in de gevangenis tijdens het onderzoek zijner zaak zoozeer ernstig ziek werd en aan krachten afnam, dat hjj volgens de geneeskundigen zou bezwijken, indien hij niet op vrije voeten werd gesteld en by zjjn gezin kon verpleegd worden. De be handeling der rechtszaak zou zeer veel tijd vorderen, daar 56 getuigen waren gedag vaard, en de beklaagde was te zwak om bij dat lange onderzoek tegenwoordig te zjjn. Nu rees do vraag, of de rechtbank den be klaagde voorloopig in vrijheid mocht stellen. Hot verzoek daartoe werd gedaan na de verwijzing ter openbare terechtzitting, maar vóór de behandeling aldaar. De rechtbank achtte zich onbevoogd op dat verzoek te beschikken. Daarna deed de beklaagde af stand van zjju recht van verzet tegen de verwijzing en werd zijne zaak ten spoedigste aan de orde gosteid. Ter terechtzitting, waar de beklaagde, ge steund door de bewakers, gebracht W8ïd, vVoog de verdediger onbepaald uitstel van behandeling en invrijheidstelling van den be klaagde. De deskundigen, dio gehoord werden, nadat de bekl. was weggeleid, bovestigden het bovenvermelde. Het Openbaar Ministerie bestreed uitvoerig het gedaDe verzoek; het drong aan op on verwijlde behandeling, ook iu het belang ran den beklaagde, nu alles gereed wa», en ver klaarde zich tegen de vrijlating, welke er toe kon leiden, dat een emBtig misdrijf onge straft bleef door ontvluchting. Na uitvoerige teelichtiig van het verzoek door den verdediger, die verzekerde dat de beklaagde niet dacht aan vluchten, besliste de rechtbank gunstig. Zij overwoog dat de toestand van den beklaagde onbepaald uit stel noodig maakte, nu hjj de behandeling van het geding niet tot het einde zou kunnen bijwonen. En zij nam aan, dat de bevoegd heid, door het wetboek van strafvordering verleend om in eiken stand van het geding een beklaagde in vrijheid te stellen, ook op dit geval van toepassing mocht worden ge acht, al was er wellicht door den wetgever niot aan gedacht. Anders toch zou de be klaagde waarschijnlijk zijn leven verder in voorloopige hechtenis moeten doorbrengen en eindigen, zoodat het verzoek op gronden van menschelijkheid behoorde te worden toege wezen, nu de wet zich daartegen niet ver zet. De rechtbank beval derhalve dat de be klaagde in vrijheid zou worden gesteld. De correspondent der „Chronicle" te Konstantinopel meldt dat Moussa Bey, het koerden-opperhoofd, dat in Armenië zulke wreedheden tegen de Christenen bedreef, is vrijgesproken van de beschuldiging.van plun dering en struikrooverij, terwijl de rechtbank tegelijkertijd verklaarde, dat z(j de alleen staande beschuldigingen tegen hem niet kon behandelen, doch dat deze door de rechtbanken in Armenië moest worden beslist. Dit betee kent, zegt de correspondent, evenveel als volkomen vrijspraak. Naar men in het „Handelsblad van Antwerpen" leest, moet het thans afgo- loopen onderzoek naar de ramp van 6 Sept. hot volgende hebben opgeleverd: „Ten gevolge de kardoezen reeds eenige jaren .gemaakt waren, had het poeder in deze zich aan de buis vastgezet en moest met koperen spaanlepeltjes worden losgemaakt. Deze spaanlepeltjes, door M. Corvilain geleverd, waren van zeer broos koper gemaakt en bra ken nogal lichtelijkandere verdwenen, omdat ze misschien eonige centimen waard waren. De eigenaar van het depot nam dientengevolge een maatregel tegen zijne werksterselk dezer ontving dergelijk lepeltje, doch verdween of brak het, dan moest de werkster ieder volgende betalen. „Door degenen, die nu niet meer van een koperen lepeltje voorzien waren, werd weieens een ander voorwerp gebruikt, eene haarspeld, eene Btalen breipriem of iets dergelijks. „Het schijnt dat het onderzoek by deze •mstandigheid is stilgebleven en de ontploffing der fabriek hieraan wordt toegeschreven. „In de vuurwerkplaatsen zyn de waDden gemaakt van geschaafde of geverniste planken, welke daarenboven op bepaalde oogenblikken worden afgewasschen, Svenals de vloer; 1 in het depot Corvilain waren die planken intogendeel, zegt men, ongeschaafd en hielden dus veel opvliegend stof in van het bewerkte poeder. „■Welke was de hoeveelheid poeder, in het depot aanwezig? Ziedaar eene grooto vraag, en, zooals van den eersten oogenblik gezegd 13, de voorraad moest oneindig meer beloopen dan de 300 kilo's, welke was toegestaan. Deskundigen berekenen, dat de voorraad over de 100,000 kilo's beliep en deze op verschil lende plaatsen herustte, hetgeen zou bewyzen, dat de voorschriften der deputatie niet werden nagekomen en Corvilain niet scherp genoeg op de vingers werd gezien." Zooals onze lezers weten, zegt genoemd blad verder, was de bepleiting der burgerlyke zaak, tueschen de stad en Corvilain, betref fende het beslag, dat deze op eene depositie van 300,000 fr. wil leggen, op Donderdag bepaald. De partyen schynen nog niet voldoende voor de schermutseling, die de groote zaak moet voorafgaan, gereed te zyn, want op verzoek der advocaten Ryckmans en Rigidiotti, is de bepleiting andermaal voor acht dagen ver schoven. Ook vindt de politie nog steeds kardoezen uit de fabriek. Zoo Hield zy Donderdag morgen aan de Werf een jongen aan, die in bezit gevonden werd van een groot getal kardoezen. Op de vraag wat hy daarmede deed, ver klaarde hy die te verkoope» aan een per soon, woonachtig in een gangske van het Sint- Andriesplein. De politie ging op zoek en vond in gezegd huis inderdaad den man, die op zyne kamer gerust kardoezen zat open te kloppen. In z|jn bezit vond men een aantal kogels en ge smolten lood. Men vertelt ons nog een ander feit, dat een zonderlingen afloop bad: Een persoon was door den heer Corvilain ge last met het opzoeken der huizen, waar de ge stolen kardoezen opgekocht werden. Deze liep nu van 't eene voddenhuis naar 't anders, maar, daar hy geene toelating van de politie had, werd hy aangehouden. In de machinegalery op do Pary. scho tentoonstelling heeft oen ongeluk plaats gehad, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. Van eene der machines, welke de beweegkracht aan de verschillende werktuigen mededeelen, sprong het vliegwiel, zoodat een stuk staal van omstreeks 80 kg. met groote kracht werd weggeslingerd. Gelukkig werd het in zyne vaart gestuit door een van de pylers der y'zeren beweegbare brug, welke het zwaar beschadigde, maar wat tevens verhinderde dat iemand gekwetst werd. Thans werd de veroorzaakte schade spoedig hersteld. De commissie voor de wereld tentoonstelling, welke in 1892 te Niouw- York zal worden gehouden, is voornemens een waarborgfonds van 5,000,000 pd. st. byeen te krengen. „Riversidepark" in het noorden der stad is voor de plaats der ten toonstelling aangewezen. De werkstakers te Hamburg, allen bezig by het laden en lossen Van sche pen, zuilen hun zin krygen. Eenige groote reeders hebben hunne eischen reeds ingevril- iigd, zoodat ook de anderen wel zullen volger, Verhooging van loon en verkorting van dei arbeidstyd is do voornaamste eisch. INGEZONDEN. Sedert eenigen tyd tracht een groot aant; wëlraeenende personen, tot zeer verschillend nationaliteiten behoorende, aanhangers t winnen voor de oprichting van een „Perm: nenten Internationalen Raad van Opvoeding. De taak van dezen Raad zou moeten zy paedagogische quaeetiën te onderzoeken, bi paald met het doei om eene vredelievend toenadering tusschen volksstammen en natië in het leven te roepen en de oorzaak va het groote kwaad, oorlog gekeeten, van ee zuiver paedagogisch standpunt op te sporer ten einde internationale eenheid op het gan sche gebied der opvoeding tot stand tebrer gen. Dat de voorstanders dezer zaak de ram van den oorlog tot uitgangspunt by hui streven kiezon, geschiedt, wyi daardoor he gebrek aan eenheid in de grondbeginselen de opvoedkunde by verschillende volken op d meest tastbare wyze bewezen wordt. De leden van den Raad zuilen door d landsregeeringen benoemd worden op vooi dracht van de aanhangers dezer denkbeelden wier aantal door toedoen van een „Voorloopij Comité" en door middol van eene onlangs ii acht talen opgestelde en verspreide oproepin( vermeerderd zal worden. Ook voor het geval da eene iandsregeering niet geneigd mocht zyi de benoeming der leden van den Raad oj zich te nemen, tracht het „Voorloopig Comité' zich toch van den beginne af te verzekerer van de ondersteuning of, indien dit mogelyi is, van de medewerking van iedere Regeering De brieven van instemming met de zaak nu reeds vanwege overheidspersonen en minis teriën in en buiten Europa ontvangen, zyn is het correspondentieblad der Vereeniging mede gedeeld (in drie talen). Het aantal adhesie betuigingen uit 17 verschillende landen be draagt thans reeds meer dan duizend. Uil de Vereenigde Staten van Noord-Amerik: kwamen er 29, uit de Argentynsche Repu bliek 1, uit België 95, uit Denemarken 52 uit Duitschland 52, uit Engeland 45, uil Spanje 1, uit Frankryk 131, uit Italië 136 uit Mexico 22, uit Nederland (waar zich ondei den naam Pax Humanitate, secretaris H. IV J. A. Schook, "Wijttenbachstraat 72, Amster dam, eene Vereeniging tot bereiking van hel internationale doel gevormd heeft) 300, uil Noorwegen 3, uit Oostonryk-Hongaryo 39 uit Rumenië 8, uit Rusland 3, uit Zwitser land 14 en uit Zweden 119. lederen opvoeder en volksvriend, en voora allen vereenigingen van onderwijzers wordt op het hart gedrukt zich by deze beweging aan te sluiten. De verklaring dienaangaande wordt door ieder lid van het „Voorloopig Comité (voor Nederland de heeren J. H Eggelte Pzn., Alexanderplein 3, Amsterdam H. G. Roodhuyzen, Keizersgracht 318, Amster dam, B M. Kool van Kasteel, oud-instituteur Loenen a./d. Vecht, C. Van der Zeyde, leeraai te Zaandam) of rechtstreeks éoor den secre taris daarvan (tevens den stichter) Herm. Mol kenboer, uit Amsterdam, thans te Bonn a./R Belderberg), zonder eenige onkosten in ont vang3t genomen. Iiy deed de nachtronde, toon hem eent gewone boerensjees voorbyreed. Inderdaac in die streken volstrekt geen vreemd ver schynsel. Het eenige, wat dan ook de aan dacht van den agent trok, was de moeite welke de beide in de sjees zittende personer in het werk stelden, om niet door den man dien zij voorbyreden, in het gezicht te wor den gezien, een feit, hetwelk Hy door eer toevalligen oogopslag gewaarwerd. Agen Power vatte achterdocht op, hetgeen zekei met zou geschied zyn, indien zy hem eer gewoon „goeden avond" hadden toegeroepen maar hy wachtte zich wel zyn vermoeder dadeiyk te toonen. Hy kende do omstreker van Sandbank tot in de kleinste byzonder heden, en het stond dan ook onmiddeliyk b( hem vast, dat het op de woning van don hee: Kingsford moest voorzien zyn, indien de nach telyke reizigers inderdaad tot die soort var lieden behoorden, waarvoor hy zo hiold. Een gewone agent zou meer dan waar schynlyk zich naar het bedreigde huis ge haast hebben, maar agent Power deed niet van dien aard. Integendeel, hy sloeg het eerste het beste zypad in, en maakte een vry groo ten omweg, zichzslven telkens voorzichtii overtuigende, dat hij niet werd nagegaan. Wordt mrvolgd.) van den Inspecteur van Politie. 12) Deze wond, welke het slachtoffer byna onmiddeliyk moest gedood hebben, was meer snydend dan stootend toegebracht door een vlymend scherp werktuig, dat eene groote overeenkomst met een gewoon breed scheer mes moest bezitten. Er waren, sinds de dood was ingetreden, minstons elf uren verleopen; de misdaad moest derhalve omstreeks midder- jiacbt hebben plaats gegrepen. De dokter wilde zyn onderzoek reeds al6 "ndigd beschouwen, toen hy plotseling ®eb' ontdekking deed, welke hem een kreet eene atsing en schrik ontlokte, van ven. B" het ,cfatten van den rechterarm van l arde hy, dat de mouw van het het lyk bespe j j ukkigo tot aan do schouders kleed der onge. toe was opengore en de arm daaronder bloot lag. H« lichtte den arm op en bevond, dat aan de onderzyde, dicht b,j den otsel, een vierkant stukje vleest, ter grootte van een dobbelsteen, was weggesrmaen. Zelfs de beide politie-be&mbten waren niet j in staat, bun afschuw to verbergen, toon j de dokter hun de bloedige plek aanwees. „Het is na den dood gedaan," merkte dokter Allen op; „maar waarom?" „"Waarom?" herhaalde de inspecteur, nog vóór zyn chef van zyne verbazing was be komen. „Waarom? My dunkt, de reden is duidalyk genoeg. De ongelukkige vrouw heeft daar een moedervlekje of een ander teeken gehad, waaraan zy te herkennen was. Degene, dio haar vermoordde, wist hoe moeilyk het is te bewyzen, wie de vreemdelinge is, als men niets anders weet dan een naam. Do Techtbank is zeer lastig op dat punt en zeer moeilyk te voldoen. Dat heeft men gewe ten!Geloof my, dit is geen gewone moord. God weet, of wy er ooit achter komenmaar dat wil ik bezwerendie het gedaan heeft, heeft een meesterstuk in de soort geleverd. VI. De inspecteur had de laatste woorden met een drift en vuur uitgesproken, als hy anders zelden blyken liet. Hoewol verdiept in het onderzoek en gebukt onder de verantwoorde- lykheid, welke hem plotseling op de schouders was gelegd, moest deze buitengewone hou ding van zijn ondergeschikte den commissaris toch in het oog vallen. Daarby kwam, dat de lieer Grand gelyk trouwens de geheele bevolking van Sandbank zeer weinig van Power's verleden afwist. Hy was de jongste inspecteur, nauwelijks zeven en twintig jaren oud, en had zyn rang dan ook niet door linge dienstjaren, maar wel door een geluk kig toeval, waarin hy zich had weten te onderscheiden, verkregen. Ongeveer een jaar voor de misdaad, welke ons thans bezighoudt, hadden twee der ge- vaarlykste Londensche inbrekers van de soort, die, zoo noodig, zelfs niet tegen een moord opziet en daarvoor ook behooriyk ge wapend is het stille Sandbank tot het volvoeren hunner plannen uitgekozen. De heer Andreas Kingsford, een der voor naamste en rykste landbezitters uit den omtrek, woonde sedert jaren op een nitge- strokt landgoed, dat zoowel wegens de prach tige inrichting van het woonhuis als door het vermogen van den bezitter, wyd en zyd be kend waê. Hot kostbare familie-zilver had de hebzucht van de beide boeven opgewekt. Toevallig bevond zich Power toen nog de gewone politie-agont Power in de buurt van het buitengoed in den nacht, dien de inbrekers voor het „slaan van hun slag" hadden uitgekozen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6