ti\ 9103 3ïatï.ai<lfi«>- £SX October. A0. 1889. <§3za jouraat wordt dagelijks, ast uitsondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 October. Feuilleton. HET GEHEIM DAGBLAD. PRLJS DEZER OOUBAMT: Voor Loidan per 8 maanden......1.10. Franco par post.1.40. A&onderltfke Mommen.OM* Prof. Druckar zal Maandag 28 October, des namiddags te 2 uran, het hoogleeraarsambt te Leiden aanvaarden met eene rede in het groot auditorium der academie. Door de heeren J. L. Nierstrasz en H. D. Schenkenberg van Mierop is aan de universiteit alhier met goed gevolg het eerste gedeelte van het doctoraal-examen in de rechten afgelegd. Het candidaats examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, is afgelegd door den heer R. Schaaff. De kolonel Alings, in het garnizoen teruggekeerd zijnde, hoeft het bevel over het 4de regiment infanterie weder aanvaard. In eene algemeens vergadering der ,Delfische Handelsvereeniging" is besloten een adres in te dienen, waarin de Regeering wordt indachtig gemaakt op de verkeerdheden, welke in „Eigen Help" bestaan, en aan te vragen eene herziening van de wet op de coöperatie. De commissie van redactie bestaat uit de heerenmr. J. Addink, te 's Hage mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, te Leiden, en J. Nienhuis, te Delft. Ten opzichte dor prijsvraag: „In hoeverre de coöperatie, zooals die thans in Nederland wordt toegepast, nadeelig werkt voor de maatschappij", werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur de toezegging heeft van drie personen uit de hooge regeeringskringen, die zich met de beoordeeling willen belasten. Tot de evangeliebediening in de Chr. Qer. kerk is toegelaten de heer F. C. Van Dorp, cand. te Leiden, die beroepen ls te Laar. Bij het 3de reg. huzaren te 'e-Hage wordt tot ritmeester bevorderd de lsle luit. jhr. Van Tets. Deze krijgt het commando over het 2de eskadron te 's-Hage, terwijl de tegenwoordige commandant van dat eskadron, de ritmeester Lonisel, wordt overgeplaatst naar Leiden, om daar het commando op zich te nemen van het depot-eskadron. Beroepen is te Haaksbergen ds. E. Van Loon, te Sassenheim. Het onderwijs in de handwerken in het Leiderdorpsche gebouw aan den Hoerensingel zal 4 Nov. a. s. aanvaDgenhet wordt koste loos gegeven op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van halfzes tot halfacht. Leermiddelen voor hot onderwijs worden, voor zoover dit in het belang van den geregelden gang van het onderwijs is, tot den kostenden prijs verstrekt. Overmogenden ontvangen ze ten koste der gemeente. Tot inschrijving van leerlingen zal zitting van den Inspecteur van Politie. 11) „Één ding hoeft mij getroffen," sprak hy eindelijk langzaam, „en dat zal het u zeker ook gedaan hebben, mijnheer. Ik bedoel name lijk de zekerheid, dat uit alles bljjkt, dat de schuldige door en door met het huis en zijne omgeving bekend moet zijn geweest. Een volslagen vreemdeling in de plaats kon niets van dat schuurtje en zjjn schuin naar be neden loopend dak afweten en zou naar be neden door het huis een uitweg gezocht hebben." Het is twijfelachtig of het doorzicht van den heer Grand wel scherp genoeg was om de gegrondheid dezer gevolgtrekking zoo spoedig te vatten. De slotsom was hem in elk geval duidelijk, en hjj knikte toe stemmend. „En dan hebben w(j nog dien brief, welke hier bezorgd is met de post van éénen," ging de ander voort. Die is natuurlijk door iemand hier in de stad geschreven. Geloof mij gerust, mjjnheer; de vrouw, die wjj zoeken, is eergisteravond reeds hier geweest PBLJS DER AD VERTEN TIEN: Tu 1—6 regel. 1.06. I«d«r. regel neer/O.lTi. OrooUre letten ner ple.Urnimte. Voor bet te- ee...er.n bailee de .ted vordt 0.10 berekend. worden gehouden in voormeld gebouw op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Oct. a. s., des avonds van 7 tot 8 uren. Ds. D. A. Van Haselen, predikant te Schipluiden, heeft het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Alkmaar aangenomen. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 18 dezer, is wegens het overlijden van dr. J. G. Van Eyken, by beschikking van 11 Juni 1889, benoemd tot voorzitter der commissie, in 1889 belast met h.t afnemen der akte-examens middelbaar en lager onderwijs in de Fransche taal, als zoodanig benoemd dr. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de Rjjks Universiteit te Groningenen voor de in November en December dezes jaars te houden examens, waarvan het programma is vastgesteld by koninkiyk besluit van 14 October 1884, be noemd tot leden dier commissieL. Chatelain, leeraar aan de hoogere burgerschool met vyfjarigen cursus te 's-Gravenhage; N. L. Verlint, leeraar aan de Ryks hoogere burger school te Utrecht; J. S. Piquet, leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Zwolle; A Bourquin, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; E. J. Sommer, leeraar aan het gym nasium te Groningen; L. M. Baale, leeraar aan de tweede hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Amsterdamen tot plaats vervangende ledenH. C. P. Dirks, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwyzeressen te AmsterdamA. Gauthey, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zaandam. Directeuren van Teyler's stichting en de leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap te Haarlem hebben in hunne dezer dagen ge houden vergadering uitspraak gedaan over twee antwoorden, beide in de Duitsche taal, op de in 18S7 uitgeschreven prijsvraag „Het Genootschap verlangt eene verhande ling over: de tydgorde, waarin de brioven van het N. T. zyn opgesteld, voor zoover die ie af te leiden zoowel uit hunne onderlinge overeenkomst en hun onderling verschil als uit het gebruik, dat in do latere gemaakt wordt van woorden en aanhalingen, in de vroegere te vinden." Het eerste (Motto: „Wer nicht sammelt der zorstreut") was, in stryd met den in het pro gramma uitgedrukten eisch, met Duitsche letters geschreven en werd daarom onbeoor- deeld ter zyde gelegd. Het tweede, met de zinspreukTA xatè ttoóamnov [tl,,un (2 Cor. X: 7), getuigde van uitgebreide kennis en groote scherpzinnig- en heeft het huis opgenomen. Buitendien, ik heb hier nog iets, dat ik boven heb ge vonden." De inspecteur reikte den commissaris het stukje papier over, dat hy in den kleinen schryflessenaar had gevonden, en dat hem by het lezen dien uitroep van schrik en ver bazing had ontlokt. Op zyn chef had het geschrift niet do minste uitwerking. „Wat is dat?" vroeg hy. „Het is in eene vreemde taal geschreven. We moeten iemand zoeken, die het voor ons vertalen kan." „Dat kan ik wel voor u doen," hernam Power. „Het is Fransch en, zooals u ziet, een gedeelte van een brief. Er staan maar vier woorden op; ze zyn gemakkelijk te vertalon. Hier boven, het begin van een nieu wen regel„Pas ie bêtises", en daaronder waarschyniyk het slot van den zin, het woord „raisonnable". Het eerste beteekent: geene gekheden; het andere: verstandig. Het geheel wil dus ongeveer zooveel zeggen als: geene gekheden!.... wees verstandig!" Het gemak, waarmede de jonge inspecteur de woorden vertaalde en de zaak duidelyk maakte, wekte de verwondering van den heer Grand. De gewone Engelsche politie- j agenten ja zelfs de hooge beambte der held en was met zorg bewerkt. De beoor- I deelaars misten daarin het een en ander, dat toch tot het onderwerp behoorde; ook konden zy aich niet altyd vereenigen met des schrijvers opvatting, noch ook ten volle instemmen met zyne critiek van afwykende Messingen. Doch over het geheel scheen hun de verhandeling zóó goed geslaagd en ln menig opzicht zóó voortreffeiyk, dat zy niet aarzelden daaraan den uitgeloofden prys toe te kennen. By de opening van het naambiljet bleek de verhandeling te zyö ingezonden door Wil helm Bruckner, Stadtpfarrer in Karlsruhe. Als nieuwe prysvraag, waarop de antwoor den vóór 1 Januari 1891 worden ingewacht, wordt uitgeschreven: „Het Genootschap ver langt eene verhandeling over: de beteekenis en het recht van de individualiteit op zedeiyk gebiod." Voorts werd besloten opnieuw voor twee jaren uit te schry'ven de vraag, waarop geen antwoord ingekomen was, naar „Eene ge schiedenis der Nederlandache Bybelvertaling vóór de Statenoverzetting." Over dit ontwerp worden dus de antwoorden ingewacht vóór 1 Januari 1892. De prys voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerlyke waarde van vierhon derd gulden. De verhandelingen moeten in het Neder- landecb, Latyn, Fransch, Engelsch of Hoog- duitsch, met eene Latynsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zyn. In de kuishoudelyke vergadering van de vereeniging „Concordia", te Hoofddorp, zyn tot nieuwe leden met algemeens stemmen toegelaten de heerenH. Avis, D. Eggink Dz., H. Van Dorsten en J. G. N. Geertsema. De rekening over het boekjaar 1888/89 bedroeg ln ontvangst 114, in uitgaaf f 152.81'/, en sluit dus met een nadeelig saldo van ƒ38.811/,. Het verslag der boekery, waaruit o. a. bleek dat van 1 Sept. 1888 tot 31 Aug. 1889 door 47 lezers 1095 boeken ter lezing zyn afgehaald, word voor kennisgeving aan genomen. Als plaats van byeenkomst in den a. s. winter werd aangewezen het koffiehuis „de Nederlanden" van G. Klomp. De leden van het bestuur, zynde do heeren H. F. Bultman, H. J. Van Batenburg, J. A. Pynappel, A. Stoel, D. Eggink en F. Folmon, werden allen herbenoemd. plattelandspolitie zyn over het algemeen, en vooral op het punt van vreemde talen, zeer weinig ontwikkeldhet laatste was zelfs met den heer Grand het geval. „Ik wist niet, dat ge Fransch verstondt, Power," sprak hy met zekere bewondering. De onder inspecteur trok een oogenblik, byna onmerkbaar, de wenkbrauwen samen, als werd hy plotseling door eene pynlyke herinnering getroffen. „Ik heb een paar jaar in Frankryk ge woond," zei hy, een luchthartigen toon aan nemende, „en hier en daar wat van de taal opgevangen." „In ieder geval," vervolgde de commissaris, het stukje papier in zyne portefeuille ber gend, „zie ik nog niet in, dat ons dit voor het oogenblik veel helpen kan. Misschien later. Het is eene mannenhand, die dit geschreven heeft, en eene zeer eigenaardige hand." „Juist I Eene zeer eigenaardige hand 1" her haalde Power, met zichzelven oneens, of hy er nog iets zou by voegen. Zyn twyfel scheen echter slechts kort te duren, want hy nam oogenblikkelyk weder dezelfde afwachtende houding aan. „Er blijft nog eene belangryke zaak te doen over," hervatte de commissaris. „De beschryving van dio vrouw zoover als Men schryft ons uit Kampen, dd. 19 Oct. Morgen is het 25 jaren geleden, dat de heer W. Hazelhorst in dienst trad by den heer W. G. Boele Sr., sigarenfabrikant alhier. Na alle rangen doorloopen te hebben, heeft hy het, dank zy zyne overmoeide werkzaamheid en zyne toewyding aan de zaak, zoover gebracht, dat hy sedert jaren den belengrykon post van eerBten boekhouder der firma bekleedt. "Wy wenschen hem toe, dat het hem gegeven zal zyn nog vele jaren workzaam te wezen in dienst van zyn patroon en in het belang der zaak, welke hem zoozeer ter harte gaat. Tot binnenvader en -moeder in het Bur gerweeshuis te Kampen zyn benoemd Eduard C. Sasse en echtgenoote, van Amsterdam. Te 's-Gravenhage is gisteren op vier en zeventigjarigsn leeftyd overleden de heer J. F. G. Msjjer. De ontslapens was in ds penningkunde zeer ervarenhy was 'op dat gebied een alles zins vertrouwbare gids. De roep van zyne be kwaamheid op dit terrein bezorgde hom onder den minister Van Resnen de betrekking van directeur van het Koninkiyk Kabinet van penningen en gegraveerde steenen, welke hy van 4 September 1853 tot vóór betrekkeiyk korten tyd vervulde. Zeer belaDgryke naspo ringen werden door des heer Meyer volbracht, getuigen de jaarverslsgen, welke hy omtrent het Kabinet aan de Regeering uitbracht. Onder zyn beleid is het Kabinet met vele zeer belangryke nummers verrykt. De overledene was ridder der orde van de Eikekroon. Telkens als een der Nederlandache mail schepen vau Genna naar Ned.-Indiê vertrok ken is, komen aldaar by het agentschap brieven aan passagiers en opvarenden, uit Nederland verzonden, en kennelyk te laat op de post gedaan, om nog het stoomschip te bereiken. Wie een brief schryft aan een opvarende van het stoomschip, moet vroeger verzenden dan de sluiting van de mail via Genua, het geen vry natuuriyk is, want deze komt in gesloten zakken aan boord, waarna het schip onmiddeliyk vertrekt, terwyi de brieven voor Genua nog eerst aan het postkantoor moeten worden gesorteerd. Het stoomschip vertrekt Dondordags van Genua; de laatste verzending is Dinsdag middag uit Amsterdam en andere plaatsen in verhouding, zoodat men wys doet met don brief uiterlyk 's Maandags op de post te doen. By kon. besluit van 11 Oct. 1889 isin- juffrouw Gregory dio heeft kunnen geven moet naar alle havenplaatsen en stations ge seind worden. Ik zal dadeiyk een agent met het telegram wegzenden.Ha, daar komt dokter Allen eindelykl" De geneesheer, die door zyn talryk zieken bezoek zoo spoedig niet te vinden was ge weest, kwam thans met de meeste haart aanzetten, groette den heer Grand, dien hy sinds lang kende, en spoedde zich, na een kort verslag van de zaak te hebben aange hoord, naar de kamer op de eerste verdie ping, om het lyk te onderzoeken. Naar het geen hy gehoord had, was de zaak niet weinig duister, e» zou zyn onderzoek der halve van groot belang kunnen zyn. Hy bevond dat de groote halsslagader aan de linkerzyde geheel was doorgesneden, het geen met de voorste keeladeren eveneens het geval bleek te zyn. De beide slagen of steken waren door eene krachtige, vaste hand toe gebracht de eerste zelfs met zooveel geweld, dat het wapen tot op de halswervels was doorgedrongen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5