N\ 9099. Woensdag 1 October. A«. 1889. tit nomater bogaat ait TWEH Malen. Leiden, 15 October. |i» fèourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCH DAGBLAD. FUJI DBZXB OOUKAlfT: ▼mi Leldu f I nin4«i1.10, ▼tuee t*T H.;r.7T.. 1.40. AOMnd>rl0k« Hommen.0.00. Het was gisteravond de zesde maal, dat het Hollandeche Opera gezelschap van Amsterdam Gounod's Faust" hier ter stede tentooneele voerde. Verwen dering kon het derhalve ook niet baren, dat de Schouwburg ditmaal veel minder bezet was, dan vry by uitvoeringen van dit gezelschap gewoon zyn. De bespreking van het stuk zelf kunnen wy, met het oog op onze vreegere recencies, geheel achterwege laten; oek omtrent de uitvoering mogen wy zeer kort zyn. De rolbezetting was, op eene enkele uit zondering na, in dezelfde handen als vroeger wy mogen derhalve wederom gewagen van een by uitstek goed getypeerden Mephistofeles, door den heer Albers weergegeven, van een door den heer Van den Kerckhoven zeer ver- dienstelyk gezengen Faust en van een be- wonderenswaardigen Valentyn. Alleen in mej. Rosine De Wulf als Gretchen ontmoetten wy eene nieuwe zangeres en deze eerste kennismaking kan niet anders dan eene zeer aangename geweest zyn. Behalve eene lieflyke verschyning te mogen heeten, kan mej. De Wulf ook nog bogen op een zeer helder, sympathiek en melodieus sopraangeluid, dat alleen in omvang nog ietwat kan winnen. By de groote aria in de derde acte en niet minder in de trio finale, juichten wy haar van harte toe. By hare eerste schreden op de kunstenaars loopbaan, mogen wy deze jonge actrice de weinig losse en gedwongen actie niet veer de voeten werpen. Een weinig meer tooneel-routine zal dit gebrek in de toekomst wel geheel wegftemen. En dan mag het Hollandsche Opera-gezel schap met recht trotsch zyn op de aanwinst dezer zangeres. Ten slotte moeten wy nog hulde brengen aan de werkeiyk verdienstelyke mise-en-scine, welke ditmaal ons oog mocht aanschouwen. Nog nooit hebben wy zulk een sieriyk ge- arrangeerden tuin gezien als gisteravond het geval was. Aan de universiteit alhier is het eerste natuurkundig examen met goed gevolg afge legd door den heer D. J. E. Ifac Leod. Door mr. T. J. J. Van Uye Pieterse, kanselier by Zr. Ms. gezantschap te Konstan- tinopel, van wien het Ryks Ethnographisch Museum te Leiden reeds kort geleden eene schenking ontving, is wederom een achttal voorwerpen voor dat Museum ten geschenke ontvangen, geïnventariseerd als serie 723. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De by het wapen der cavalerie tot rit meester bevorderde lete luit. R. H. O. baron Van der Capellen is bestemd voor ritmeester instructeur by het 3de reg. huzaren te Leiden. De ritmeester -T. G. baron Van Sytzamablyft verbonden aan het militaire huis des Koning?. Toen verleden jaar zy, die het concert van het „Schwedischen Sanger-Quartett" in de Stadszaal bygewoond hadden, dat gebouw verlieten, waren ze vol lof over hetgeen zy moehten hooren. Zy hadden genoten. Sleohts één ding werd betreurd, n. 1. dat de zaal niet geheel gevuld was. De hoop werd toen uitgesproken dat de Zweedsche zangers zich nogmaals zouden deen hooren en dan voor eene volle zaal. Zy hadden het verdiend voor velen op te treden, want hetgeen zy ten gehoore brachten, was in één woord voortreffeiyk. En au zullen de heeren, die dezer dagen te Arnhem en te Zwolle weder veel by val mochten verwerven, nogmaals te Leiden hunne gaven tentoonspreiden en wel Donderdag a. s. in „Zomerzorg." Behoeft nog in den breede gezegd te worden welken plicht er rust op het beschaafde Leidsche publiek? Wy gelooven het niet. Zang- en muziekliefhebbers toonen dus dat zy het bezoek der Zweden en van den kamervirtuoos dr. Renaud op prys stellen 1 In do gisteren te Amsterdam gehouden zitting der Kóninklyke Academie van Weten schappen heeft prof. mr. J. T. Buys, van Leiden, een levensbericht gegeven van wyien het lid prof. mr. S. Vissering, dat, keurig door vorm en taal, de talryke aanwezigen van bet begin tot het einde boeide. Spreker schetste Visserings jeugd en lust tot wetenschap, aan gewakkerd door Jacob Van Lennep, Van Assen, Perelkamp enz. en noemde hem het Zondags kind der fortuin, die met zyne dissertatie over de „Quaestiones Plautinae" tegelyk den doc torstitel in de rechten en de letteren behaalde. Als man van zelfstandig karakter, van strenge beginselen, van godsvrucht, deugd en zedeiyk- heid heeft Vissering zich doen kennen geheel zpn leven lang, van zyne journalistische loop baan af; hy is een publiek man geweest by uitnemendheid, die zich in al zyne geschrif ten gaf, zooals hy was, wat uit vele Gids artikelen, maar bovenal uit zpn Handboek der practische Staathuishoudkunde bleek. Twee zonen van het overleden lid der academie waren by het lezen dezer levens schets van hunnen vader tegenwoordig en nadat de voorzitter, prof. dr. Kuenen, aan professor Buys zyne hulde had betuigd, ver trokken zy. De heer Kern bracht hierna verslag uit over de verhandelingen van dr. Scblegel en dr. Kühnert over de zonsverduistering in den Schoe-King. De heer S. Muller Fz. sprak over claastra- litcit, waarna de vergadering werd gesloten. Tot gemeente-geneesheer te Streefkerk is door den gemeenteraad benoemd de heer G. Boom, arts te Lelden. Biykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland in de maand Aug. 1889, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 21.5; Arnhem 22.1; Dordrecht 17.4; 's-Gravenhage 22.3; Groningen 20.2; Haarlem 26.6's Her togenbosch 23.3Leeuwarden 15.4Leiden 18.5; Maastricht 28.4Rotterdam 22.8Utrecht 20.2. In het Raadhuis der gemeente Leider dorp heeft eene byeenkomet plaats gehad van belangstellenden en belanghebbenden by het gemakkeiyk communicatie middel tus- schen Leiderdorp en het station van den Hollandschen Speorweg te Leiden. Sedert Mei toch wordt, geiyk men weet, in de behoefte aan verbinding voorzien door een omnibusdienst, geëxploiteerd door de Rotterdamsche Tramweg-maatschappy, en in de 4 zomermaanden waren de ontvangsten voldoende; maar sedert September zyn deze zoodanig verminderd, dat de Maatschappy de exploitatie zal moeten staken, tenzy parti culieren of de Gemeenteraad in een geraamd tekort van ongeveer f 800 jaarlyks voorzien. Staande de vergadering werd voor ruim f 100 geteekend, en verder zullen pogingen worden aangewend die som verhoogd te krygen, zoewel door vrywillige bydragen als door eene subsidie van de gemeente. Inmid dels duren de onderhandelingen met de Maatschappy voort. Door den Raad der gemeente Alkemade is in zyne vergadering van gisteren de heer F. H. Van Wichen, burgemeester, benoemd tot ambtenaar van den Burgerleken Stand en tot secretaris der gemeente. By koninklyk besluit van 13 dezer zpn in hunnen rang overgeplaatst bp het regi ment grenadiers en jagers, de 2de luitenants I. W. Storm de Grave en W. L. F. C. ridder Van Rappard, beiden van het 8ste regiment infanterie. PRIJS DBB ADVHRTHNTEEN: Tea 1—e regell 1.05. leden regel meer/0.171. Greotere letters neer plMtsrulmte. Voor het m- oesseeren bulten de ettd wordt 0.10 berekend. De heer Jan C. De Vos gaat, naar het „Vad." verneemt, het Rotterdamsch Tooneel en het vaderland verlaten, om in Amerika te gaan /armen". Ook de heer Berckenhof, de redacteur van de ,N. R. Ct." te Amsterdam, trekt naar het land van de Holland California Land Company, naby San-Francisco. Met de commissie van fabricage komt het Burg. en Weths. van Den Haag wenschelyk voor om daar, waar daartoe aanleiding kan bestaan, het verzekeren togen ongelukken der werklieden voor de werkgevers verplichtend te stellen, tot welk einde zy voornemens zyn in de bestekken voor uit te voeren gemeente werken voortaan eene bepaling te doen op nemen, waardoor den aannemers die ver-; zekering wordt opgelegd. Daar evenwel dergelyke bepaling op de te besteden aanbestedingspenningsn van eenigen invloed zou kunnen zyn, hoewel de flnantiëele gevolgen voor do gemeente niet bezwarend worden gerekend, hebben B. en Ws. den Raad goedkeuring gevraagd. De minister van waterstaat heeft gisteren, vergezeld van het bestuur der H. IJ.-S.-M., een bezoek gebracht aan het Centraalstation te Amsterdam. Te Deventer overleed op zes en tachtig jarigen leeftyd mr. H. J. Kronenberg, notaris aldaar. De heer Iz. A. Houck, te Deventer, componist der Scheveningache legende van den Waterreus, heeft een nieuw uitgebreid Koorwerk met soli en orkest onderhanden. Het gedicht, van populaire strekking, is van den heer J. H. Scheltema in Den Haag. Het stoomschip .Amsterdam," van Nienw-Tork naar Amsterdam, passeerde 14 Oct. Lizard; de .Edam," van Amsterdam naar Nieuw-Tork, passeerde 14 Oct. Lizard; de .Prinses Amalia," van Amsterdam naar Ba tavia, arrivoerde 14 Oct. te Southamptonde .Prins Frederik Hendrik," van Amsterdam naar Paramaribo, is 14 Oct. Ouessant gepas seerd; de .Zaandam," van de Plata-Rivier ifmr Rotterdam, vertrok 12 Oct. van Las- Palmas; de .Batavia," van Java naar Rotter dam, passeerde 14 Oct. Ponta da Guia; de .Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Oct. van Genua; de .Zeeland," van Rotterdam naar Java, pas seerde 14 Oct. Sagresde .Bromo," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 13 Oct. te Suez. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 18 October a. s. niet plaats hebben. van den Inspecteur van Politie. 6) Juffrouw Gregory en Weels, de smid, werden binnengeroepen. Een der jongste agenten, die zich indertyd op het snelschrift had toegelegd, werd door den commissaris eene plaats aan een afzonderlyk tafeltje aangewezen en van het noodige voorzien, om, zoo woordeiyk mogelijk, de antwoorden der getuigen te kunnen opteekenen. .Komaan, juffrouw Gregory!" begon het hoofd der Sandbanksche politie, toen alles gereed was, op een vroolyken, gezelligen toon, welke hem by zyne verhooren steeds eigen was, hoe erg de omstandigheden ook mochten zyn. .Beantwoord al myne vragen als 't u belieft zoo kort en zoo duideiyk als u maar kunt, en vergeet vooral niets, wat ons van nut kan zyn. Het is eene vreeselyke gebeur tenis en u begrypt, nietwaar, welk eene ver- antwoordelykheid er op ons rust om de zaak tot klaarheid te brengen?" De arme juffrouw Gregory evenwel, werd door den kring der politie-uniformen om zich heen scbromeiyk van de wys gebracht en loosde neiging om in eene nieuwe flauwte te vallen. Zy snikte, dat een steenen hart er van moest breken, en deed al haar best den opkomenden tranenvloed te stuiten met een punt van haren boezelaar, welke zy met krampachtige bewegingen aan hare oogen bracht. Wat den smid betreft, deze was zwy- gend en onbeweeglyk blyven staan, als het sprekend beeld van den man, die, hoewel min of meer onder den indruk, welken de tegenwoordigheid van de mannen van het gerecht in zulke oogenblikken steeds teweeg brengt, zich toch ten volle bewust is van de rol, welke hy in het drama heeft gespeeld en van het gewicht, dat zyne woorden in de schaal zullen leggen. ,De vermoorde dame had by u eeBe kamer gehuurd, nietwaar?" begon de commissaris, zich tot de weduwe wendende. .Hoe was haar naam?" In plaats van te antwoorden, haalde juffrouw Gregory een stukje papier uit haren zak en reikte het den commissaris over. ,Dit heeft zy my gegeven, mynheer Grand, voegde ze er by, op myn eigen verzoek, want toen ik vroeg hoe zy heette, noemde zy zóó'n raar, vreemd woord, dat ik er niets van verstond. Het feit, dat juffrouw Gregory den com missaris van politie by zyn naam aansprak, behoeft geene verwondering te baren. De lange commissaris was by al de inwoners van Sand bank bekend, niet alleen in zyne qualiteit, maar ook als een hoogst aangenaam mensch ia gezelschap, die bovendien iets boschermende, iets vaderlyks over zich had, gevoelens, waar aan de bedroefde weduwe in deze oogenblikken groote behoefte had. Hy had intusschen het papier aangenomen en gelezen. Er stond met flinke, duidelyke vrouwenhand geschreven: „Madeleine Faure, Parys." .Eene vreemdelinge dus, eene Fransche," mompelde de commissaris. „Hoe lang heeft zy by u gewoond? Wanneer kwam zy voor het eerst by u?" „Vier dagen geleden, mynheer! Mynheer Parkins van het Konings hotel had haar my aanbevolen. Parkins was een goed vriend van myn man zaliger en denkt altyd om my, als hy iemand weet, die kamers zoekt. Gregory en hy zagen elkaar dagelyks, mynheer, toen de goede man nog leefde, iederen av. „Jawel, jawel, dat zult u my later wel eens vertellen," viel de commissaris haar in de rede, in het minst niet nieuwsgierig naar de wyze, waarop de oude Gregory gewoon was geweest zyne avonden door te brengen. „Vier dagen geleden, zegt ge; dat was dus den 21sten October. Noteer dat ["besloot hy tot den als klerk dienstdoenden agent. „Vertel my nu eens, juffrouw, hoe alles gebeurd is en houd u alleen aan het verhaal." „Wel, mynheer," begon de eerzame weduwe, hare tranen afvegende, ,zy kwam verleden Maandag-ochtend met eene vigilante hier,, haren koffer en eon paar pakjes bovenop, en zei my, dat zy van het Konings-hotel kwam en dat men haar myne kamers had aanbe volen. Zy had maar eene eenvoudige kamer noodig en ze vroeg of ik haar hebben kon. Zy sprak natuurlijk volstrekt niet als eene Engelsche, maar het wa3 toch wonderlyk, zoo goed als zy er uit wist te komen. Nu moet ik zeggen, dat ik gewend ben met vreemden om te gaan en dus kon ik haar ook best verstaan. Ik hield het er voor, dat ze met anderen een pleizierreisje maakte en voor een verzetje hier was gekomen en dat ze de anderen hier afwachtte. Of 't waar is, weet ik natuuriyk niet, maar ik dacht het maar zoo." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1