9097. Leiden, 12 October. §€zs Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. _U _LJ 11J 3Iaaiidaa: JL-4 October. A". is? I K.' O Vrt' 3. 1 r f 1 Jj P L_IL_ PKIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenl.rt). Franco per poet1.40. AlzonderlO'ke Nommera0.05. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissie tot het examineeren vaD hen» die eene akte van be kwaamheid wer.&chen te verkregen tot het geven van middelbaar onderwys in de Neder- landsch9 taai- en letterkunde, geschiedenis, airdrflkskunde, staathuishoudkunde en sta tistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, voor het jaar 1889 zitting zal houden te 's^Gravenhageen z\jn benoemd tot lid en ■voorzitter dier commissie: dr. W. B. J, Van Eyk, inspecteur van het middelbaar onder wijs te 's-Gravonhage; tot leden: dr. J. Ver dam, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam; dr. J. Te Winkel, leeraar aan het gymnasium te Groningendr. P. L. Muller, koogleeraar aan de Rijks-universiteit to Leiden ■dr. A. E. J. Holweröa, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leidendr. C. M. Kan, hoog- Zeeraar aan de universiteit te Amsterdam; -J. JE. G. A. Timmerman, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; mr. K. M. G. De Meijier, leeraar aan de hoogere burgerschool te Arnhem. - Men echryft aan het „HbL" uit Parijs, dd. 10 October: „Hoewel Nederland niet officiéél deelneemt aan de wsnderljjk rijke en voortreffelijk ge slaagde wereldtentoonstelling, zoo heeft onze Regeering toch, geljjk men weet, de uit-noo- diging tot het zonden van vertegenwoordigers naar ©enige van de meest belangrijke con gressen, door do afvaardiging van officieel erkende landgenooten, beantwoord. Thane heeft zij bovendien den heer J. D. E. Schmoltz, conservator van 's Rjjks Ethno- graphiech Museum te Leiden, opgedragen, te Parijs te trachten, de schatten van ons Museum met voorwerpen uit de kostelijke etnographische verzamelingen der -tentoon stelling te verrijken. Do heer Schmeltz bevindt zich nu in do Fransche hoofdstad en heeft zich onder do welwillende medewei^iDg der Nederlandscho legatie aldaar in betrekking gesteld met een aantal ^Fransche- en andere tentoonstellings- commissiën en particulieren. De heer Schmeltz 6tond reeds met ver scheidene Fransche geleerden in betrekking doordien deze medewerkten aan het door hem bestuurde, uitnemende „Archief" voor ethno graphic, dat door de firma Trap te Leiden met zooveel belanglooze zorg en eerbied voor de wetenschap wordt uitgegeven. Onder de zeer talrijke landgenooten, die op g'ei.illletoii. HET GEHEIM van den Inspecteur van Politie. 3) Juffrouw Gregory wenschto niets liever dan de geheele geschiedenis van voren af aan te oeginnen, maar hare zenuwen speelden haar den baas, en in plaats van te vertellen, begen zij te snikken, zoodra zij den mond opende. De onder-inspecteur keek rond. Meer dan twaalf stemmen begonnen tegelijk. Slechts met moeite verkreeg hy stilte. „Ie de man niet hier, dien de juffrouw heeft laten halen?" vroeg hy, zoodra zjjne stem weor verstaanbaar werd. „Da. ben ik, mijnheer," zei de man met de zandkleurige bakkebaarden, dezelfde, dien juffrouw Gregory met den naam van Weels had aangesproken. „Kom jU dan eens met my mee, vriend," sprak de inspecteur. „Hier! Hier kan ik je verstaan; vertel my eens gauw wat je weet." Weels, die wel eens „voor plezier" een rechtsgeding had bijgewoond en by die ge legenheid bet verhooren der getuigen met aandacht had govolgd, stelde zich inposruur, als stond by voor mynheer don president in PRIJS DER ADVHRTETJTIEN: V.n 1—6 regel./1.06. Iedere regel meer/0.171. Groetere lettere uur plaatsruimte. Voor het in- cm eeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. het oogenblik in de stad der tentoonstelling vertoeven, is jhr. mr. Tictor de StuerB, refe rendaris voor schoone kunsten enz., broeder van den gevolmachtigden minister te Parys." Voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp is door ds. P. S. Meerburg, te Kethel, bedankt. De begrootiug der gemeente, voor den dienst van 1890, is door den Raad der ge meente Oegstgeest vastgesteld als volgt: in ontvangst 18,133.78 en in uitgaaf 18,131.10s, alzoo sluitende met een batig saldo van f 2.67s. Binnen eenige dagen wordt oen aan vang gemaakt met het afbreken van de poort van hot „Hotel Zoerust" te Scheveningen en van da daarachter gelegen opstallen. De daardoor verkregen open ruimte wordt be stemd voor toegang en uitgang tot en van hot stations-emplacement van de stoomtram dor Holl. Spoorwegmaatschappy. De reizigers zullen dan op- en afstijgen langs eene trap. Hierdoor kan men de badplaats binnendoor bereiken en vorlaten en den straatweg langs 't strand laten liggen. Men zegt dat by de Regeering het voor nemen bestaat, nu jhr. mr. W. Th. Van Doorn is afgetreden als burgemeester van Naald- wyk en De Lier, voor elk dezer gemeenten afzonderiyk een burgemeester te benoemen. In verband daarmee is vóór eenige dagen aan de Regeering een verzoekschrift gezonden, onderteekend door ongeveer 90 ingozetenen van Do Lier, waaronder vele notabelen, om den hoer C. W. De Jong, lid van den ge meenteraad en ambtenaar van den Burger- iyken Stand, tot burgemeester dier gemeente te benoemen. Aanstaanden Dinsdag wordt den ho9r Van Doorn, by zijn aftreden als burgemeester der genoemde gemeenten, door bewoners van het Westland, een afscheidsdiner aangeboden als bewys van hoogachting. Gelyk men weet, gaat de heer Van Doorn zich in Den Haag aan de journalistiek wyden. Mevr. Beersmans zal weldra to Brussel optreden in „La Tosca." Woensdag werd te Leeuwarden, onder voornitterschap van mr. J. Dirks, de jaarlyk- sche vergadering van het „Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde" gehou den. Uit het door den secretaris, dr. F. G. Slothouwer, uitgebracht jaarverslag bleek, dat de belangstelling in het genootschap in de provincie Friesland zeer toeneemt, blykbaar niet alleen uit hot steeds vermeerderend be zoek van het museum, maar ook uit de vele geschenken aan deze inrichting. De beide aftredende bestuursleden, de heeren mrs. Dirks en Loottma Ypez, werden herbe noemd. Tot buitengewone leden werden be noemd de hoeren dr. J. C. G. Boot, oud- hoogloeraar te Amsterdam, dr. J. A. Wynne, hoogleeraar te Utrecht, dr. H. Kern, hoog leeraar te Leiden en dr. J. Reitsma, hoog- ïeeraar te Groningen. De ontwerpen aangaande de vergrooting van het museum zyn reeds gereed. Er is eene commissie benoemd tot het byoenbrengen van gelden. Tweede Kamer. Benoemd zyn tot rapporteurs der Staatsbegrootinghoofdstuk V de heerenBrantzeu, W. Cremets, Vackay, Zaayer en Mutsaershoofdstuk VI de heeren Travaglino, Van Kempen, Land, Yiruly en Do Beauforthoofdstuk VIIB de heeren Zylker, Vos de Wael, G. Tan Dedom, Royaards en Glindermanhoofdstuk VIII en vestingbogrooting de heeron: Van Vlijmen, Löbon Seis, Seyffardt, Seret en De Vries; Jtoofdstuk IK en spoorwegbegrooting de heeren Tak, Clerex, Reekers, Bool en Rutgers; hoofdstuk K de heeren: Lohman, Donner, W. Van Dedem, Cremer en Bahlmann. B. en Ws. van Haarlem hebben den gemeenteraad ontraden het aanbod van de „Imper. Contin. Gas-Association," om den gasprys van 9 op 7'/2 ets. te verlagen, mits hare overeenkomst met ten minste 25 jaren verlengd worde, aan te nemon. Het Dagelyksch Bestuur is van oordeel dat aanneming van de voorwaarden wel onmid dellijk een voordeel verzokert aan gasver bruikers en aan de gemeente, maar men mag «p grootero voordteler. aanspraak maken, lettende op de uitkomsten, welke elders worden verkregen, waar de gemeente zich belast heeft met do exploitatie harer eigene gasfabriek Ofschoon de onmiddeliyke baten voor de gasverbruikers en voor de financiën hunner gemeente zeer verleidelyk zyn, achten B. en Ws. het boter te wachten tot de geleden schade vermoedelijk met rente kan worden ingehaald. De overeenkomst van de stad Haarlem met de „I. C. Q.-A." loopt 31 December 1902 ten einde. Naar de ,N. R. C." verneemt, heeft zich thans voorgoed een comité gevormd voor de inrichting eener in 1890 hier te lande te houden tentoonstelling van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken in fabrieken. Het comité bestaat uit do loden van het ten vorigen jare door de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnyverheid in Nederland benoemde comité, met toevoeging van eenige fabrikanten. De tentoonstelling zal vermoedelyk te Am sterdam of te 's-Gravenhage worden gehouden en gepaard gaan mot voordrachten op het gebied der nyverheidshygiëne. Door het bestuur der academie „Minerva."" te Groningen is de heer G. B. Numanu te- Winschoten voor het booteeeron bekroond met do hoogste onderscheiding, nl. de grooteacad. zilveren medaille. Deze hoogste prya is in 9 jaren niet toegekend. Door den minister van binnenlandscho zaken is aau de commissarissen des Konings een schryven gericht, inhoudende, dat op de Staatsbegrooting voor 1890 is uitgetrokken voor tegemoetkoming aan de gemeenten in de kosten der zevende algemeeno volkstelling een bedrag van f 163,000. Het is 's ministers bedoeling, dat van dit bedrag aan elko ge meente zal wordon uitgekeerd eono som, be rekend naar den maatstaf van 3'/j cent per getolden persoon der werkelyke bevolking volgens de volkstelling. Aan de commissarissen des Konings is door den minister verzocht, dit mede te doelen aan de gemeentebesturen in huine provincie, opdat deze daarmede by de voorbereidende maatregelen voor de volkstelling (bepaaldelyk het aanstellen van geschikte tellers) rekening kunnen houden. By die mededeeling moet uitdrukkeiyk het voorbehoud worden gevoegd, dat het bedrag, definitief voor de gemeenten beschikbaar, natuurlijk afhangt van do vast stelling van het cyfer by de wet. Wordt dit bedrag by de wet vastgesteld, dan is het 's ministers voornemen te bevorderen, dat aan de gemeenten in den aanvang van 1890 worde uitgekeerd een bedrag, berekend naar 2 cents per inwoner volgens het cyfer der bevolking op 1 Januari 1889. Hetgeen aan elke gemeente daarenboven nog toekomt tot completeering van het bedrag, berekend naar 3'/, cents por getelden persoon, wordt dan uitgekeerd, nadat de werkzaam heden ter zake der volkstelling by de gemeente besturen zyn afgeloopen. Naar wy vernemen, zal eerstdaags bjf het departement van financiën eene geschikte localiteit tot bibliotheek worden iDgoricht. De catalogus, die, wy kunnen het nauwolyks gelooven, reeds sedert een tiental jaren in bewerking is, zou dan ook worden gedrukt, iets, wat tot nu toe, met het oog op de daar aan verbonden kosten, achterwege is gebleven. De bibliotheek zal zóó worden ingericht, dat de aanwezige schat van wetenschappelijke eigen persoon, gereed oin zyne vingors op to steken om den eed af te leggon, en begen: „Vanmorgen omstreeks tien uren het kan er een kwartier -over zyn geweest, mis schien iets meer ben ik achter in myno werkplaats bezig een karreweitje af te maken, waar nogal haast by was, toen het kleine loopmeieje van de juffrouw hier by ons den winkel binnenliep en aan myne vrouw zei, dat ik dadelyk mee moest komen met het noodige gereedschap om eene deur open te steken. Er vr.as iets gebeurd met een van de commensalen, zei ze. De juffrouw had op hare deur geklopt en geroepen, maar geen antwoord gekregen, en daarom dacht ze, dat er iets Diet goed was. Ik ging dadelyk mee, stak het slot van de deur open en zag, toen ik met de juffrouw de kamer binnenkwam, het lyk van eene jonge dame, badende in haar bloed, op het bed liggen. Een gemompel van afschuw liet zich onder de omstanders hooren, hoewel er geen man, vrouw of kind onder de menigte was, die het verhaal al niet gehoord had, zelfs met nog veel meer akelige byzonderheden er by, dan de smid by deze gelegenheid ten boste gaf. Want Weels scheen in de oogen van den inspecteur iets te lezen, dat hem tot kortheid en zakelykheid aanmaande; de kre ten van verontwaardiging lieten zich echter niet onderdrukken. Weels eindigde zyn verslag: „Juffrouw Gregory heeft my verteld dat de vermoorde dame den avond te voren het be zoek had ontvangen van een kennis van haar, die zy scheen te verwachten. Ik zei togen de juffrouw: het is oen moord; daaraan valt niet te twyfelenen ik raadde haar aan, do deur weer gauw dicht te doen en nergens aan te komen, maar direct om de politie te sturen." Met de grootste aandacht had de politie beambte het verslag van den werkman aan gehoord. „Goed!" zeido hy, blykbaar voldaan, „dan is er dus niemand behalve gy en juffrouw Gregory in de kamer geweest?" „Niemand dan juffrouw Gregory en ik," antwoordde de si bid, „en het loopmeieje." „Ik zal naar minnen gaan," vervolgde de beambte, mot eene" kalmte en bedaardheid, welke zonderling a fstak by de drukte en zenuwachtige gejaagd beid van do omstanders. Ik heb eene boodschap" naar den commissaris gezondenhy zal wel. tra hier zyn met de noodige agenten om ht "t huis af te zetten. Intusschen, vriend,"' ging h tot Weels voort,— „zult gy my een groot gei toegen doen, als ge aan het hek wilt gaan staam^ö) d0 vreemden buiten te houden. Geen mensch, die met in het huis behoort, laat ge door behalve den commissaris natuuriyk. Maken ze 't u lastig, dan roept ge my maarl" Onder geleide van de weduwe, die onder- wyi weer genoegzaam was bygekomen, liep de inspecteur de gang door, de trap op en bevond zich weldra in de kamer, waar de moord had plaats gevonden. De aanblik, welke hem wachtte, was inder daad zóó afgryseiyk, dat hy zonder twyfel ieder ander dan den pohtie-beambte, wiens zenuwen door het zien van zoo vele verschrik- keiyke tooneelen verstaald waren, van schrik en afschuw zou hebben doen terugdeinzen. Op het bed lag het lyk oener schoone, jonge vrouw, wier wydgeopende oogen den inspecteur, toen hy binnentrad, met een blik van onbeschryflyken doodsangst schenen aan te 6taren. Zy was geheel gekleed, en hare kleederen, hoewel doortrokken en verstyfd van bloed, vertoonden niet het geringste spoor van wanorde; het lange, ravenzwarte haar echter was losgeraakt en golfde, door het bloed aan elkaar gekleefd, in lange lokken langs haren hals en boezem. De houding, waarin zy lag, was zoodanig, dat de oorzaak van haren dood onmiddeliyk in het oog moest vallen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5