Men schrjjft ons heden uit Zoeterwoude De voorzanger in de Ned.-Herv. kerk alhier, de heer A. Koppier, ia als zoodanig benoemd in de Oosterkerk te Leidon. Verleden Zondag liet h(j in de kerk, naar aanleiding dier benoeming, reeds tevergeefs op zich wachten, hetgeen des te onaangenamer was, daar in het gebouw geen orgel aanwezig is. Tot voorzanger alhier is in zijne plaats aangesteld de heer D. Knotter. In navolging van vele plaatsen in ons land is ook drie jaren geleden te Zeeterwoude eene Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij, uit sluitend tot verzekering, van panden of goede ren, in deze gemeente opgericht. Z|J schijnt goed te werken en vooruit te gaan, althans uit de rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar, onlangs door het bestuur in eene vergadering voor deelnemers en belang stellenden uitgebracht, bleek dat na aftrek van eene vrij belangrijke som, aan vergoeding voor brandschaden in hetjaarl888 uitgekeerd, nog in kas was eene som var. ongeveer f 2300. Ook werd medegedeeld dat de Maatschappij thans tachtig deelnemers telt, wier eigen dommen, verdeeld in drie klassen, tot een bsdrag van f 600,000 zijn ingeschreven. Indien deze Maatschappij in de eerste jaren van haar bestaan door geen zware bran<V schaden wordt getroffen, dan kan zij in de toekomst voor de gemeente van veel be lang zyn. Tot assistent bij het heelkundig onderwijs in het binnengasthuis te Amsterdam is voor het studiejaar 1889/90 benoemd de beer B. Jelgersma, arts, en tot assistente by het onder wijs in het oogheelkundig onderwijs mej. M. C. Du Saar. De Koning heeft, behalve aan de schut terij, ook aan de politie en aan het corps koninklijke scherpschutters te Botterdam z|ne hooge goedkeuring en tevredenheid te kennen gegeven over de wijze, waarop z(j medegewerkt hebben tot de handhaving der orde tijdens de laatste werkstaking aldaar. Door den minister van koloniën is be paald dat de heer A. F. Wehlburg zal worden opgeleid tot technisch ambtenaar voor het boschwezen in Nederlandsch-Indii. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina" is 12 Oct. van Amsterdam te Batavia aan gekomen, Toonkunst-Concert. Het bestuur der Maatschappij v<x>r Toon kunst kenmerkt zich steeds door het loffelijk streven om den leden met hunne dames dat gene aan te bieden, wat op den naam van werkelijke kunst mag aanspraak maken. In dat streven is het ook ditmaal op buiten- meene wijze geslaagd met het concert, dat gisteravond gegeven is. Werden de beide vorige jaren de drie uit vooringen geopend door het Berl(jnsch Phil harmonisch Orkest, na afloop van de zomer campagne te Scheveningen, thans was het 't onlangs opgerichte orkest van het nieuwe Concertgebouw te Amsterdam, dat zich op dit eerste concert deed hooren. Ten gevolge van den brand, welke de groote Concertzaal alhier heeft vernield, moest deze uitvoering plaats hebben in den Schouw burg, als zijnde het eenige gebouw, dat daar toe het meest geschikt i3 met het oog op het groot aantal leden. Alle rangen waren dan ook, trots de be perkte introductie, goed bezet, vooral baignoires en loges; met de galerij waa dit minder het geval; in het parterre bleven slechts enkele besproken plaatsen ledig. Het concert opende met Ven Webers be kende ouverture „Oberon", welke door het koper onberispelijk werd ingezet en verder getuigenis aflegde dat de roem, welke den loden van het gezelschap was voorafgegaan, geen ydele was. Integendeel, het werk werd tot in de kleinste bijzonderheden punctueel uitgevoerd. De verschillende nuanceeringen kwamon zeer goed uit, al viel reeds bjj dit eerste nommer, door de plaats, waar het orkest zich bevond, nl. in eene tot kamer ingerichte ruimte op het tooneel, eene zekere matheid, welke over het geheel lag verspreid, niet te miskennen. Misschien lag dit ook aan de plaats, waar men in den Schouwburg gezeten was, en was zo dus niet overal even goed op te merken, hetgeen, in tegenstelling met het parterre, o. a. op de galery bleek. Prachtig werd de „Symphonie No. 2" (D- dur) van Joh. Brahms ten gshoore gebracht. Keurig was o. a. de cello in het allegro non tri ppo, waarna in den volgenden Satz het koper weer uitblonk, terwyl het allegretto grazioso, dat met het allegro con spirito voor velen wel het begrjjpeiykst er van zal zyn geweest, zeer lief klonk en met eene geiykbeid werd voorgedragen, welke waardeering verdient. Deze bleef dan ook niet achterwege, want luide toejuichingen vielen den heer W. Kes en zyn orkest ton deel. Lalo's ouverture de l'opéra „Le roi d'Ys" opende de tweede afdeeling. Bewonderens waardig was ook nu weer het geheel, dat in zflne onderdeelen werd ten toon gespreid, door de keurige samenwerking, en ovérheer- ïyk, vol gevoel en uitdrukking werd de in dit werk voorkomende violoncel-solo op beschei den wyze voorgedragen. Toen de, laatste tonen van deze muzikale schepping zich hadden doen hooren, betrad de president der Maatschappij, jhr. J. C. Rap- pard, het tooneel en bood den heer W. Kes als hulde aan dezen directeur en zyn orkest een grooten lauwerkrans, prykende met linten in de Leidsche. kleuren, aan. De verwachtingen, zeide hy daarby, waren hoog gespannen, maar ze zijn verre overtroffen geworden. Moge die krans eene aangename herinnering blyven aan uw eerste optreden blnnev Leiden 1 Fanfares volgden op deze woorden, maar ook het publiek toonde hoe het van heelerharte met die woor den instemde. En het had daartoe ook reden, gelyk ver volgens opnieuw bleek uit het optreden van den heer Louis Wolff, den concertmeester, die in Slvori's „Romance" door zyn broeden vollen streek en met zyn edel spel, en daarna in De Sarasate's „Zigeunerweisen" (indertyd door den componist zeiven hier voorgedragen) met bet snelle tempo en zyne groote technische vaar digheid het auditorium als ware het in vervoe ring bracht, want aan den byval voor dezen violist kwam geen eind dan toen hy het laat ste nommer gedeelteiyk herhaalde. De op het programma aangekondigde „Le Bouet d'Omphale", van Saint-Saëns, werd vervangen door Gounod's hier welbekende „Marche Funèbrod'une marionette" en Dvorak's „Slavischer Tanz", twee werken, welke om hunne eigenaardigheid van compositie en de weder meesterlyke uitvoering aller aandacht boeiden. Met de uitgebreide ouverture „Leonore No. 3", van L. Van Beethoven, werd het concert besloten, niet enkel op zulk eene wyze, dat door de vertolking van dit werk hier, naar wy meenen, nog zelden voorgedragen de schoonheden er van in het helderste licht werden gesteld en het treffend tot den hoor der sprak, maar óók zoodanig, dat deze avond, door al het aangeboden ware kunstgenot, niet licht zal worden vergeten. *t* Gemengd N tenws. De inauguratie van de nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps heeft hedenavond in den Schouwburg plaats. Het aantal adspirant-corpsleden heeft juist het cyfer 100 bereikt. Dat der nieuw aan gekomen studenten (corpsleden en niet corps- laden te zamen) is tot 140 gestegen. Na afloop der ontgroening wordt met muziek en fakkellicht een optocht door de stad ge maakt, waartoe de volgende weg wordt ge nomen: van den Schouwburg, op de Oude Vest, langs Turfmarkt, Haarlemmerstraat, Bakker- steeg, Hooigracht, Nieuwstraat, Burgsteeg, Korenbeursbrug, Korenbrugsteeg, Breestraat, SteenBchuur, Rapenburg, Breestraat naar de sociëteit „Minerva". Door het uitglyden over boo m- bladeren geraakte hedenavond om halfzes eene vrouw in de Heerengracht, naby de Groenestesg alhier, waar zy aan den wal aan het goed spoelen was. Een manneiyk per soon sprong gekleed te water en redde haar. De volgende week, Dinsdag avond, nemen de voorstellingen van Holden's Marionetten-theater in den Schouwburg alhier een aanvang. Dit theater is zeer belangryk en vond vroe ger hier reeds een buitengewonen byval. Het geeft thans te Haarlem voorstellingen. De „Haarlemsche Crt." zegt daarvan: Met genoegen hernieuwden wy gisteren de kennismaking met den vermaarden troep artis- ten onder directie van den heer Holden. En wel terdege „onder directie": hy heeft zo „aan het lyntje". En zlino balletdanseres werkt zóó onberispelyk, zyne koorddansers en acrobaten doen hunne halsbrekende toeren met zulk eene zekerheid en blykbaar zelfvertrouwen, dat men eindeljjk gaat begrypen hier met geene gewone menechen te doen te hebben. Zyn het dan buitengewone menschen? "Wy weten niet anders dan dat zy heeten Holden's aa—.""-t" i i' marionetten, en wie ze nog niet gezien heeft kunnen wy gerust aanraden er kennis mede te gaan makenhy zal zyn tyd en zyn geld, zooal niet nuttig, dan toch aangenaam be steed hebben. De uitslag van den onderlingen wedstryd, door „Njord" op het Galgewater gehouden, is als volgt: 1. Tweeriemsgieken met handicap. Deel nemers: Njord, Minerva, Viking en Piet Hein. Prys Viking (1 min. vóór) met 15' 13", roeiers de heeren Joosten en Zimmerman, stuurman de heer B. Formyne. Premie Piet Hein, met 15' 50", roeiers de beeren G. Van Houtum, W. C. Matthes, stuurman de heer G. Vissericg. 2. Perissoirs. Prys Anna, de heer J. Leop- uyt, met 3' 57'/a". Premie Dora, de heer G. Vissering, met 3' 59l/s". 3. Tweeriemsgieken. Prys Bobo, de heeren "W. De Vogel, H. R. v. Maasdyk, stuurman de heer J. Loopuyt, met 13' 2". Premie Piet Hein, de heeren K. De Lint, G. v. Schouwen, stuurman de heer W. Leuring, met 13' 5". 4. Vierriemsgieken. Prys Tromp, de heeren Van Rhede v. d. Kloot, Cnoop Koopmans, v. Houtum, Visser, stuurman de heer J. Loop uyt, met 12' 5". Premie Skahdi, de heeren v. Schouwen, Zimmerman, Joosten, Frader, stuurman de heer Matthes, met 12' 7". Naby het station van den Hol- landschen Spoorweg, op een terrein, vallende buiten de nieuw voorgestelde Leidsche grenzen, wordt eerlang de aanbouw tegemoet gezien van 20 villa's. Op een terrein aan den Heorensingel zullen eerlang weer 80 nieuwe woningen verryzen. Vbg.) Gisteravond, omstreeks midder nacht, knalde op het Spui, naby het Zieken, te 's-Hage, een schot, onmiddellyk gevolgd door vier andere schoten. Vele bewoners snel den hunne huizen uit en vonden toen op straat liggen zekere Anna De H., met eene hevig bloedende wonde in het aangezicht. De schoten waren op haar met eene revol ver gelost door Arie Bootsma, een man, met wien zy vroeger in nauwe betrekking had ge staan en die uit wraak, dat zy met anderen lief desbetrekkingen had aangeknoopt, tot dezen aanslag gedreven werd. De geringe beteekenis van de kwetsuur en het overigens ongedeerd blyven van de vrouw gaf den indruk dat hier aan geene ernstige poging, tc5en bet leven van de vrouw ver richt, kon worden gedacht en de dader een met los kruit geladen pistool op zyn vorig meisje had gelost. De verwonde werd per ambulance-wagen door de politie naar het ziekenhuis overge bracht. De bedryver ging, na het afvuren van de revolver, op de vlucht en verdween in eene der zystraten van het Spui. Nader wordt evenwel het volgende gemeld By het geneeskundig onderzoek van de vrouw is gebleken, dat het aanvankelyk zeggen als zoude hier met loskruit geschoten zyn, ongegrond was. Er zyn werkelyk kogel- wonden op haar lichaam en in haar aange zicht bevonden, gelyk ook door de met bloed bevlekte kleederen nader is bevestigd. Men vermoedt dat de kogels zich nog in het lichaam bevinden. Desniettemin IS de getrof fene nog in leven en hedenmiddag was haar toestand zelfs voor het oogenblik niet levens- gevaariyk. De vermoedelyke dader is thans in handen der politie. Hy werd aangehouden op het oogenblik, dat hy doodbedaard zyne woning wilde binnentreden. De man ontkende aan vankelyk iets te weten van hetgeen is voor gevallen en beweerde dat de aanslag het werk is van een ander. Verder zyn nog de volgende byzonderheden bekend geworden Anna De H. had reeds eenigen tyd alle be trekkingen met den man, die haar thans naar het leven stond, afgebroken. In gezelschap van eene andere vrouw gis teravond tegen 12 uren op weg zynde naar hare woning, kwam Bootsma haar op het Spui, dicht by het Zieken, te gemoet. Na eene korte woordenwisseling met haar, die hem verlaten had, haalde hy eene revolver te voor- sctayn en loste 5 bout portant achter elkaar 5 schoten op zyne vroegere beminde. De be woners, die op het hooren van de schoten naar buiten kwamen snellen, zagon een raam - porsoon ylings in het Approchestraatje, een zysteegje dicht by de plaats van het voo® gevallene, vordwynen. De gewonde bleef nog geruimen tyd wee. nende op straat in de armen van hare vriendin, totdat zy in een der logementen, aan het einde van het Spui, werd binnengedragen. Het bloed vloeide uit neus en linkerwang. De vrouw verloor haar bewustzyn niet, hetwelk zy ook behield toen zy in den brancard werd gedragen om naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Daar ontdekte men dat de kogels, waar mede de revolver geladen was, gedrongen warenéén in het been, een tweede in den rug, een ander in den schouder en de overige in neus en wang. Zoowel de verwonde als de vrouw, die met haar huiswaarts wandelde, verklaren dat nie mand anders dan Bootsma het pistool tegen haar gericht heeft. De revolver ia niet in het bezit van den gearresteerde gevonden. Men vermoedt dat hy vluchtende het wapen in het water heeft geworpen. Heden was het bloedverlies by de verwonde aanzienlyk. Telegrammea, WEENEN, 11 October. Het „Fremdenblatt" zegtHet bezoek van den czaar te Berlyn bewyst dat er geene reden bestaat om te vreezen voor eene verstoring der tegenwoor dige orde van zaken door een gewelddadigen aanval. De Russische pers verkeert in eene dwaling door aan te nemen, dat het verbond tusschen Duitschlana en Oostenryk zou kunnen geschokt worden ten gevolge van het bezoek van den czaar. De „Presse" zegt dat de handhaving van den vrede afhangt van den czaar, en deze verstandig zal handelen, wanneer hy in goede verhouding tot het drievoudig verbond blyft. De „Neue freie Presse" laat zich in hoofd zaak aldus uitMochten de betrekkingen tusschen Rusland en Dnitschland verbeteren, des te beter. Doch is dit niet het geval, dan is hot drievoudig verbond een waarborg tegen elke gebeurlykheid. ATRECHT, 11 October. In alle schachten der maatachappy te Lens is het werk gestaakt. Ds orde blyft gehandhaafd. Het schynt dat de werkstaking zich niet zal uitbreiden tot in de mynen van de andere maatschappyen. MÜNCHEN, 12 October. Prins Ferdinand van Bulgarye is met zyn gevolg gisteravond in strikt incognito van hier vertrokken. De prins gaat, naar men zegt, over Lindau en Genëve naar Parys. MADRID, 12 October. Het gerucht loopt dat de minister van financiën by de opening der Cortes een wetsontwerp zal indienen tot conversie der aflosbare schuld in eene 4 pets.- schuld zonder aflossing, en tot regeling van de vlottende schuld. BERLIJN, 12 October. Czaar Alexander en keizer Wilhelm zyn hedenochtend naar Huber- tusstock vertrokken, ten einde daar te jagen. De „National-Zeitnng" maakt een brief openbaar van generaal Waldersee, waarin de generaal ten stelligste protesteert tegen den zyns inziens zeer ongepasten raad, hem door de „National-Zeitung" gegeven om zich buiten het openbaar twistgeschryf over politiek te houdt n, want juist de „National-Zeitung" heeft er toe bygedragen hem zonder eenigen grond in eene openlyke bespreking der politiek te mengen. Waldersee verklaart dat hy den keizer dient als soldaat, maar geen partyman is. LONDEN, 12 October. Men zegt dat het Parlement den 6den Februari weder zal worden geopend. Op last der regeering is de Nationale Ligue in het graafschap Tipperary verboden. De „Times" betoogt dat de houding van den czaar jegens Duitschland is toe te 8Chryven aan keizer Wilhelm's bezoek in Engeland, aan bet toenemen van den Duit- schen invloed in Griekenland, aan de aan staande reis des keizers naar Konstanti- nopel en aan de jongste gebeurtenissen op bet Balkan-Schiereiland. BERLIJN, 12 October. (.Hbl.) Gisteravond, na afloop van het feestmaal, hielden keizer Wilhelm en czaar Alexander eene receptie. De czaar sprak toen geruimen tyd met prins Yon Bismarck. Op verlangen van den czaar nam ds kanselier plaats in een leuningstoel, terwyl Alexander staande het gesprek voerde. Prins Yon Bismarck BCheen niet recht wel en ging spoedig heen. De omgang tusschen de keizers maakte don indruk van persoonlyke vriendschap, maar keizer Wilhelm voerde het gesprek steeds levendiger dan de czaar, die steeds zeer kalm en ernstig bleef.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2