H\ 9097. Maandag 14 October. A8. 1889. <§Gurant wordt dagelijks, mat u,iissRdarisg van (§pn- ss gastdagen, nitgsgsven. Dit noinmer bestaat uit VIER Bladen. Het Geheim. Kikeriki. In den Konak te Belgrado. Feiiilleton. HET GEHEIM Leiden, 12 October. PB.U3 DKEXS. CCUHANT: TMr L«iden per 8 maand*»..r.7TTV." 1.19» Ttmoo per poet Aöeöderl^ke Nommors.9M. PBIJ0 DKG. ADVEBTKITTIBN: ?&a 1—8 regole 1.05. Iedere regel meer /«.17-J. Grootore lottere naar plcatoruimt-e. Voor kot fca- caeesoxon buiten de otad ^ordt 0.10 boroknsi. Tan den Inspecteur Tan Politic. Aldus luidt de titel van het nieuwe Feuilleton, waarmede heden in ons Blad wordt aangevangen. Wij slaag den er in, dit werk, een der boeiendste romans der hedendaagsche Engel- sche literatuur, van de Directie van Het Vliegend Blad van Am sterdam te koopen en vertrou wen, dat het algemeen met genoe gen zal worden gelezen, dat men met aandacht dit „Geheim" zal zien ontsluieren. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 3 van Kikeriki. Er was eens een t(|d, dat er heel wat drukte heerschte in het koninklijk paleis te Belgrado. In de wachtkamers zag men generaals en ex- ministers, gepenslonneerde officieren of bur gerlijke ambtenaren, boeren in hunne nationale kleederdracht en popen in hun geestelijk gewaad bont dooreenloopen tot het oogenblik, dat de dienstdoende adjudant den wachtende tot den koning geleidde. Somwijlen schreed een minister met eene portefeuille onder den arm met een hoogst ernBtig gelaat door deze woelende en bonte menigte heen. De tijden zijn veranderd. In de wachtkamers heerscht diepe stilte. De feestzalen in het paleis te Belgrado, waar koningin Nathalia hare gasten ontving en waar het soms zeer vroo- lijk toeging, zijn nu gesloten; slechts enkele vertrekken worden nog af en toe gebruikt, wanneer koning Milan eenige dagen te Bel grado vertoeft. Tegenwoordig heerscht zelfs in de morgen uren eene bijna ongezellige stilte in de oens zoo drukke zalen. De jonge koning Alexander I ontvangt slechts zelden; evenals by een ge wonen schooljongen wordt de geheele dag aan zyne lessen besteed, waarom hij door velen, hoewel zeer ten onrechte, beklaagd wordt. De jonge koning heeft in zijn leer- van den Inspecteur van Politie. 1) L Op den 26sten October des jaars 1879 keo men in schier alle couranten van de hoofd stad en graafschappen van Engeland het onderstaande bericht lezen; op eene in het oog vallende plaats met groote letters gedrukt, moest het vanzelf de algemeene aandacht trekken Geheimainnige Moord te Sandbank. .Gistermorgen, tusschen 9 en 10 uren, werd te Sandbank eene vreeselijke ontdekking ge daan in eene villa, bekend onder den naam van Rob Roy-Villa, gelegen aan den straatweg naar Hamilton. Het huis wordt bewoond door de weduwe Gregory, die er kamers verhuurt aan families of dames, die gedurende het seizoen in deze gunstig bekende zeebadplaats rust en versterking komen zooken. Eenige dagen geleden kwam eene jonge vrouw bij haar, blijkbaar eene Fransche van geboorte. Haar naam is Fore of Fort. Deze dame huurde eene slaapkamer op de eerste verdieping, achter in het huis. Gistermorgen meester, professor Dokitscb, een vaderlijken vriend, die sinds v(jf jaren zyn onderricht leidt en reeds drie jaren vroeger ook zijn dok ter was, die dus zjjn leerling door en door kent. Dokitsch is zjjn leerling zeer genegen en zou de laatste zijn om hem door te veel werk te overspannen. Niettegenstaande de vele moeieltjkheden, aan zijne betrekking verbonden, heeft de heer Dokitsch zich steeds mogen verheugen in de achting van den koning, de koningin en van alle weidenkenden, tot welke partij z8 ook mochten behooren. Koning Alexander moet b|j zijne leermeesters bekend staan als een vlijtig en r(jk begaafde jongen, die vooral in de twee laatste jaren zich met veel 8 ver op zijne studiën toelegt. Hij heeft dit b(j zjjn vader voor, dat zyne opvoeding van zijne prille jeugd af in goede handen is gekomen en steeds in dezelfde han den gebleven is. De moderne Europeesche talen heeft h(j reeds vroeg leeren spreken, waardoor het systematisch onderricht geraak- kel8k gemaakt en hem veel moeite gespaard wordt. Het Fransch en Engelsch is h(j goed machtig en ook Duitsch spreekt hij redel8k. De jonge vorst toont groote voorliefde voor aardrijkskunde en geschiedenis. Voor z8n leeftijd heeft hij het in die vakken reeds ver gebracht en door het lezen van reisbeschry- vingen tracht hjj z8ne kennis daarin te ver meerderen. Daarbij toont hu eens bepaalde neiging voor den krijgsdienst en voor do prac- tische kennis van den wapenhandel. Reeds zeer vroeg werd de„ieugdige kroion prins fn de grondbeginselen van het krijgswezen onder richt en nu z8n de uren, gew8d aan het militair onderricht, de aangenaamste van zijn dagwerk. Bij feestelijke gelegenheden draagt de jonge koning de uniform van overste der infanterie, waarvan hij reeds vroe ger bevelhebber was. In het leeren van den dienst is h8 echter nog slechts tot den kapitoins- rang gevorderd en wio de dagen kent, dat h8 zijne practische oefeningen maakt, kan hem '«-morgens tusschen 7 en 8 uren op de eene of andere exercitieplaats eene compagnie zien aanvoeren. Voor zijne 13 jaren ziet h8 er flink en krachtig ontwikkeld uit. Zijne compagnie voert h8 uitstekend aan. Alleen met het commandeeren heeft hij togenwoordig eenige moeilijkheid, daar zyne stem onvast is. By iedere exercitie commandeert de koning eene andere compagnie. Men wil by de troepen de gedachte aan een bepaalde voorkeur vermyden kwam zy niet naar beneden om te ontbyten, zooals anders hare gewoonte was. Juffrouw Gregory ging naar boven, maar vond de deur van de slaapkamer van binnen afgesloten. Op haar herhaald kloppen en roepen geen antwoord ontvangende, kreeg zy achterdocht. Zy wachtte echter nog eenigen tyd vóór zy een smid liet komen om het slot open te steken. Een afschuweiyk tafereel wachtte de bin- nentredenden. De jonge vrouw lag met afge sneden hals op het bedl De vloer van de kamer en de meubelen waren vol bloed. Alles toonde aan, dat de ongelukkige, hoewel haar ïyk op het bed werd gevonden, in wakenden toestand waB overvallen en vermoord. De gruwelyke moordenaar had haar, eerst nadat alles was afgeloopen, op het bed neergelegd. Het is later gebleken dat de vermoorde den vorigen avond het bezoek van eene vreemde vrouw ontving, welke het huis op geheim zinnige wyze moet hebben verlaten, torwyi de overige bewoners reeds in slaap waren. Het spreekt vanzelf, dat de politie alle moge- -ïyke middelen in het werk stelt om deze vreemde bezoekster te vinden." Ziedaar het eorste bericht, dat door het publiek ontvangen werd van een moord, zóó koelbloedig en onmenscheiyk volvoerd als maar zelden kan geschieden, zonder dat de en tfvens de soldaten zooveel mogelyk met hunnen koning bekend maken. Als uitspanning dienen in de vrye uren Lawn tennis en kegelen in het gezelschap der adjudanten, alsook wandelen en varen. Van de speelkameraden, die vrveger tot den omgang met den jongen kroonprins toege laten werden, is er één, die hoofdzakeiyk zyne spelen deelt, namelyk de zoon van den hofmaarschalk Jankovitsch. In zyn persoon- lyken omgang toont koning Alexander eene zeer gelykmatige vriendelykheid en gemak- kelykheid, gepaard met eene sterke neiging tot terughoudendheid. In de omgeving van den troon valt dit zooveel te meer op, wyi de Serviër eene natuurlyke neiging heeft zich vry te uiten en Tooral ook omdat by koning Milan eene aan geslepenheid grenzende slim heid met een eigenaardigen lieftalligen een voud en oorspronkelykheid samengaat. Koning Milan kon naar omstandigheden eene betooverende beminnelykheid aan den dag leggen of in toomelooze drift losbarsten hy kon vrywillig zyne volksvertegenwoordi gers met het grootste pathos toespreken, tot de toohoorder zich onwillekeurig begon af te vragen waar de grens was tusschen het werkelyke gevoel en de theatrale hoogdravend heid, en dan weder kon hy in een vriendschap- peiyk gesprek met eene natuurlyke openhar tigheid en een overtuigenden eenvoud praten. Den vreemdeling was het een raadsel hoe dezelfde man op één dag-het doodvonnis van een half dozyn struikroovers kon ondertee- kiiien en daarna in kinderlyke opgewonden heid verstoppertje kon meespelen, tot men, na langen tyd tevergeefs gezocht te hebben, eindelyk den verstopte vond, verscholen tus schen een paar matrassen, hoogst vergenoegd dat hy het geheele gezelschap zoolang had beziggehouden. Den Serviërs zyn zulke tegenstellingen even begrgpeiyk als het hartstochtelyke, verander- ïyke karakter van koningin Nathalia. Hun bevreemdt de koele gelykmatigheid van den zoon meer, omdat voor hen eene opvoeding, zooals koning Alexander gekregen heeft, die van zyne vroegste jeugd af zgne latere bestem ming voor oogen heeft gehad en de ingevingen van zyn karakter in overeenstemming met die bestemming tracht te brengen, voor hen geheel nieuw is. Men kan zeggen dat do jonge koning der Serviërs eene opvoeding genoten heeft, die hem nader brengt tot de voornaamste klassen van Westeiyk Europa dan tot zyne eigene onderdanen en landgenooten. dader op heeterdaad betrapt of althans onmid- dellyk herkend wordt. „De moord van Sandbank" was dan ook weldra in Ieders mond. Het gansche land stelde belang in de zaak, en elke byzonder- heid, welke de dagbladen konden mededeelen, werd des morgens en des avonds door duizen den nieuwsgierige lezers gretig verslonden. Verslaggevers van alle dagbladen werden naar Sandbank gezondon om eene nauwkeurige be- schryving van de plaats des onheils te geven. De Engelsche pers toonde zich in één woord harer roeping waardig, en geene enkele ge legenheid werd verzuimd om het publiek op de hoogte te houden. Ook de illustraties ble ven niet achter en prykten weldra met groote en kleine afbeeldingen van Rob-Roy- Villa en de kamer, waarin de verschrikkeiyke moord had plaats gehad. Het „Geïllustreerd Politienieuws" vertoonde op zyne eerste blad- zyde een tafereel, dat niet alleen aan bloede righeid niets te wenschen overliet, maar daarenboven met eene uitvoerigheid was ge schetst, alsof de teekenaar door den moorde naar zelf genoodigd was geweest om by de voorstelling tegenwoordig te zyn. De tyd echter deed ook hier zyn werk. Toen er eenige weken overheen waren gegaan en de sluier der geheimzinnigheid, welke de zaak omhulde, steeds even ondoordringbaar bleef, begon de Koning Alexander is zich zyne hooge be trekking zeer goed bewust. Men heeft by audiënties reeds opgemerkt dat hy hoogge plaatste personen, op wie zyne jeugd meer indruk maakte dan zyn hoogen rang, zyn mis noegen zeer merkbaar deed gevoelen. Een afgezant van eene Europeesche mogendheid, een bejaard en vriendelyk man, vroeg eenigen tyd geleden in den loop van 't gesprek, of zyne majesteit reeds kennis had gemaakt met een nieuw Engelsch boek voor de jeugd, dat ook door volwassenen met genoegen gelezen werd. De jonge koning antwoordde onverschillig, dat hy het boek bezat, zweeg een oogenblik en zonder een overgang tot een ander gesprek te zoeken sprak hy over de nationale schuld 1 Aan de universitoit alhier is het candidaats- examen in de rechten afgelegd door de heeren J. H. De Sitter en H. W. B. Thomas. Gedurende het derde kwartaal dezes jaars hebben zich 271 jongens voor indienst treding by 's ryks zeedienst aangemeld aan de kweekschool voor Zeevaart alhier. By ge neeskundig onderzoek werden er echter 188 afgekeurd, zoodat 83 jongeDS ln dat tydvak zyn aangenomen. De dezer dagen tot kapt. bevorderde lste luit. van het O.-I. leger jhr. A. E. J. Van Grotenhuis van Onstein, gedetacheerd by het 4de reg. inf. te Leiden, heeft verzocht van den verderen tyd zyner detacheering te worden ontheven en naar Indië terug te keeren- De Koninklyke Academie van Weten schappen, afdeeling taal-, letter-, geschied kundige en wysgeerige wetenschappen, zal hare gewone vergadering houden op Maandag den 14den dezer, te 12 uren, in het gebouw der Academie. De onderwerpen van behandeling zyn Vaststelling van het proces-verbaal der vorige vergadering. Levensbericht van wyien S. Vissering door den beer Buys. Verslag van de heeren Kern en J. A. C- Oudemans over de verhandeling van de heeren Schlegel en dr. Kühnert over de zonsver duistering in den Schoe-King. De heer S. Muller Fzn. zal zyne voordracht; „over Claustraliteit" vervolgen. De heer Leemans wenscht eene mede- deeling te doen over eenige Griekscho op schriften en beeldhouwwerken uit Klein- Azië, sedert kort in het Rijks-Museum te Leiden geplaatst. belangstelling van het publiek te wyken om voor nieuwere indrukken plaats te maken. De couranten lieten de zaak rusten; er was zoo veel ander nieuwseen spoorwegongeluk, eene brutale inbraak, eene ontbinding van het Parle ment, welke nieuwe verkiezingen noodzakeiyk maakte. Het is in onzen tyd den dagbladen nu eenmaal niet vergund, lang by eene zelfde zaak stil te staan. Het leven gaat zyn gang een nieuw tooneelstuk, dat binnenkort zal worden opgevoerd, een of ander schandaal in hoogere kringen, de herziening van eene wet, dat alles moet besproken of liever beschre ven worden om aan den geeuwhonger van het lezend publiek te voldoen, en het duurde dan ook niet lang, of de verschrikkeiyke misdaad, welke een oogenblik de gemoederen zoo alge meen in beweging had gebracht, geraakte op den achtergrond en werd, behalve in Sandbank, door niemand meer herdacht. Toch was er één man, die de zaak geen enkel oogenblik uit het oog verloor. Met onverdroten geduld en hardnekkige vasthoudendheid had hy zich de oplossing van dit geheimzinnige raadsel ten taak geiteld. Hy wilde niet rusten, eer hy licht had gebracht in deze duisternis en het onbegrypelyke had opgehelderd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1