Gevraagd, Een Tuinman, Schoenmakers, Drie Jongelieden Café „Vondelhoven". Muziekuitvoering. Vrij Entrée. Mej. DÉE, Aanbesteed: Vervolg der Advertentiën. FRIEDRICH LOHHANN, BUITENLAND. Fnuikryk. De twyfel omtrent de voortzetting der Da- tynsche Munt-Unie na 31 December 1890, is thans opgeheven, daar de Franache regeering de overeenkomst met de Bank van Frankrijk, betreffende de door deze instelling aan te nemen vyf-franks-stukken heeft verlengd. Deze overeenkomst, die twee maanden vroe ger dan het muntverdrag afloopt, had anders ▼óór of op 31 dezer moeten worden opgezegd. By de begrafenis van generaal Lebrun, welke gisteren plaats had, waren de dragon ders van het militair geleide voor het eerst voorzien van de lans. Het ongewone schouw spel bracht veel nieuwsgierigen op de been. De leden van het internationale congres voor grondmeting te Parys vereenigden zich dezer dagen aan een feestmaal, waarby 200 personen aanzaten. Daarna had eene samen komst plaats, waarby de ministers Frejcinet, Spuller en Fallières tegenwoordig waren. Uit Parys wordt bericht dat het kas teel St.-Simon de Bordes van baron Dam pierre eene prooi der vlammen geworden is. Eene groote verzameling schilderyen en andere voorwerpen van kunst gingen verloren, o. a. een aan Rafael toegeschreven Madonna, een echte Rubens, twee portretten van Lodewyk XIV, verder Sèvres, oud zilver enz. De markies De Morés is door de recht bank te Toulouse wegens het dragen van verboden wapenen tot 100 fr. boete veroor deeld. Nu de verkiezingen afgeloopen zyn, laat het gemeentebestuur van Parys alle verkiezings plakkaten van de muren, borden en monumen ten afscheuren en verwyderen. Deze schoon maak kost de stad alleen 80- a 100,000 fr. Dultaohlnnd. Ia verband met den grooten invoer van Hollandsche groenten in Duitschland in de jaren 1886/88 passeerden alleen te Kaldenkir- chen 36 millioen KG., worden in Duitsch land pogingen aangewend om een gedeelte der aan ons land ten goede komende voordeelen te plukken, door zich yverig toe te leggen op het verbouwen van groenten op Hollandsche wyze. Met dit doel is te Breyell, naby de Limburg sche gronB, eene warmoeziersschool opgericht, waar men op Hollandsche wyze werkende tuinders zal opleiden. Do aartsbisschop van Munchen, dr. Stei- chele, is overleden. Volgens de „Daily News" heeft prins Von Bismarck den Duitschen gezant te Rome, den heer Schlösser, met eene belangryke zen ding bp den Paus belast, die met het aan Z. H. toegeschreven voornemen, om Rome te verlaten, in verband zou staan. Men zegt dat eone zitting van het ge- heele kabinet wordt gehouden onder voor zitterschap van den keizer. Dit feit is niet ongewoon, daar dit byna altyd geschiedt wanneer de keizer geruimen tyd op reis gaat. Volgens een particulier telegram uit Kopenhagen zou de czaar van Berlyn naar Schwerin gaan om een familiebezoek af te leggen, om van daar over Warnemunde, waar hy zyne gemalin zal ontmoeten, de terugreis naar Rusland te aanvaarden. Groot-Britaonii. De dame, die generaal Boulanger naar Jersey heeft vergezeld, is niemand anders dan zyne dochter. Boulanger bewaart het incognito onder den naam van „monsieur Ducheyne" en zal slechts tydeiyk in het hotel, waar hy zyn intrek heeft genomen, verblyven, daar hy eene villa op het eiland heeft gehuurd. Boulanger blyft nameiyk tot Mei op Jersey. Hij zal wonen te Grange Longueville, een stil plaatsje, dicht by St.-Helier. Nu door den dood van den kroonprins van de Tonga-eilanden, de opvolging moeilyk- heden dreigt te baren, verwacht men, dat Engeland de groep zal annexeeren. Prins Albert Victor van Vales, de oudste zoon van den prins van Wales, gaat een be- zouk aan Britsch-fndié brengen en zal ook eenigon tyd in Birmah vertoeven. Een „Times"-correspondent te Zanzibar meldt dat de Duitschers de rechten der Engel- sche Oost-Afrikaansche Maatschappy op de eilanden Manda-Patta betwisten, terwyl zy ontkennen, dat deze eilanden ooit aan den sultan van Zanzibar behoorden. De dood van koning Umbandine van Swaziland heeft, naar aan de „Times" uit Duiban bericht wordt, tot nog toe tot geone ongeregeldheden aanleiding gegeven. Een Eugelsch ambtenaar, do heer Stepstone, heeft de regeering op zich genomen. Oootenr.-IIoug.-Monarc.UUY De kardinaal-primaat van Hongarye is ster vende. Men zegt dat de Paus zyn geheel ver mogen (6 millioen gd.) zal erven. De Oostenrijksche apothekersvereeniging heeft het onderzoek van levensmiddelen ter hand genomen en eenige bonderden monsters van verschillende koopwaren onderzocht. Hoe noodig dit was, bleek o. a. uit het feit, dat een brood, van Salzburg afkomstig, grooten- deels uit gemalen boomschors, zaagsel «n kaf bleek te bestaan. De beroemde geneeskundige dr. Leides- dorf, professor in de psychiatrie aan de uni versiteit te Woenen, is overleden. Leidesdorf stond als een der knapste en humaanste krankzinnigendokters van onzen tyd bekend. Onder den titel van „Een herfst in het Zuiden" wordt een werk verwacht, dat door de keizerin van Oostenryk, in samenwerking van hare dochter Valérie is geschreven; het boek is door den bruidegom der aartshertogin; Frans Salvator, van teekeningen voorzien en komt niet in den handel. Spaqje. Te Madrid is eene koninklyke commissie benoemd, tot onderzoek naar de uitwerking van de handelsverdragen, die in 1892 eindigen en tot het geven van advies in zake noodig geworden hervormingen van de grensrechten. Zoowel invloedryke protectionisten als vry handelaars hebben in deze commissie zitting. Bervl*. De regent Gruitch en de metropolitaan schynen er in geslaagd te zyn de ex-koningin Nathalia tot reden te brengen. Zy heeft toe gestemd in een vergeiyk, waarby voorloopig het verblyf op zes weken is vastgesteld, zoo dat zy waarschyniyk haren zoon vóór de samenkomst der Schuptschina zal kunnen begroeten. De ex-koningin Nathalia moet gedreigd heb ben zich onder bescherming van prins Nikita, van Montenegro, te stellen. Paschitch, de leider der Servische radi calen, die als president der Kamer genoemd wordt, heeft een gedeelte zyner party tegen zich wegens zyn despotisme. In het begin was men bang dat hy eene algemeene amnestie zou willen doordryven, maar hy heeft te dien aanzien geruststellende vorklaringen afgelegd. De Czaar te Berlijn. Eindeiyk is de keizer aller Russen in de Duitsche hoofdstad aangekomen, om den Duit schen keizer het lang geleden aangekondigde en herhaald verschoven tegenbezoek te bren gen. Zelfs de hardnekkigste twyfelaars moeten het nu wel gelooven. Reeds een paar uur te voren was in de feesteiyk versierde straten, waar groen, bloe men en eenige vlaggen vrooiyk in de heldere zon schitterden, eene talryke menigte op de been. Eene eerewacht met muziek schaarde zich in dubbele haag en toen de czaar verscheen werd het Russische volkslied aangeheven. In de „Reichsanzeiger" leest men het vol gende „De keizer aller Russen is te Berlyn aan gekomen, om keizer Wilhelm een tegenbezoek te brengen voor het bezoek, door dezen ver leden jaar by hem afgelegd. De hooge gast is in de hoofdstad van het Duitsche ryk be groet met de hulde, welke den heerscher over een groot land toekomt, een land, dat reeds sedert lang met Pruisen en Duitschland in vredelievende verhouding leeft. Dit huldebetoon beantwoordt aan de vriendschappelyke betrek kingen, welke tusschen beide vorsten bestaan en van hunne vaderen dagteekent. Het Duit sche volk vereenigt zich met beide keizers in den wensch, dat het hooge bezoek aan beide natión tot heil en zegen moge strekken." Terwyl de muziek by aankomst van den czaar het Russische Volkslied speelde, inspec teerden beide keizers de eerewacht en reden daarna in een open, met vier paarden bespan nen en door kurassiers en huzaren begeleid, rytuig naar de woning van den Russischen gezant, terwyl de troepen aan weerszyden van den weg geschaard stonden. Eone talrijke menigte was, dank zy het schoone weder, op de been e» juichte de keizers toe. Toen de keizers de Brandenburgsche poort doorreden, werden 101 kanonschoten gelost. Onder de Linden en in de andere hoofdstraten was in do meeste openbare gebouwen en in zeer vele particuliere woningen de vlag uitgestoken. Voorop aan den stoet ging een eskadron huzaren, dan volgden twee voorryders, een stalmeester en daarna het open rytuig, waarin de beide keizers gezeten waren en dat door eene afdeeling ulanen werd gevolgd. Prins Albrecht met grootvorst George, den tweeden zoon des czaren, zaten in het tweede rytuig, terwyl de Russische gezant graaf Schuwaloff en graaf Herbert Von Bismarck in het vol gende hadden plaats genomen. Nadat de keizers in de woning van den Russischen gezant waren aangekomen, defi leerden daar de troepen. Keizer Wilhelm droeg de uniform der Russische infanterie met de Andreas-orde. Prins Von Bismarck en de overige aanwezigen droegen allen de versierselen van Russische ridderorden. Nog eenmaal vertoonden zich de beide vor sten even aan het venster; doch de menigte bleef stom, en slechts de trommen roffelden. Toen echter de jonge Von Bismarck het ge bouw der ambassade verliet, klonk er plotse ling een luid hoera geroep. De rykskanseiier had den czaar niet naar de ambassade vergezeld. De groep der beide keizers voor het gezant- schaps gebouw is opgenomen geworden door een photograaf, die by het richten van zyn toestel door de oogenblikkeiyk toegesprongen politie voor geheel iets anders gehouden werd, doch, naar het bleek, tot zyne operatie hoog verlof had. Aan het déjeuner, hetwelk de Russische gezant ter eere van den czaar gaf, namen ook keizer Wilhelm en de prinsen deel. De gezant, graaf Schuwaloff, heette den czaar welkom, waama de muziek het Russische volkslied speelde. Czaar Alexander stelde toen een dronk in op keizer Wilhelm, waarin hy zyne ingenomenheid betuigde over de ontvangst. Na het déjeuner bezocht de ezaar met grootvorst George de keizerinnen Augusta, Victoria en Frederik. De „Norddeutsche Ztg." zegt dat beide keizers aan het déjeuner zich zeer hartelyk jegens elkander betoonden. Na het afleggen van het bezoek by de leden van het koninkiyk huis, begaf keizer Alexander zich voor eene poos naar zyne ver trekken. Tegen haifvyf ontving hy den ryks kanseiier, die byna anderhalf uur by hem bleef. By het vertrek van prins Von Bis marck deed de Russische gezant hem uitge leide tot aan het rytuig. By het vervolgens ter eere van den czaar gehouden feestmaal, zeide keizer Wilhelm: „Ik drink op het welzyn van myn geëerden vriend en gast, den keizer aller Russen, en op het voortduren der vriendschap, welke sedert langer dan eene eeuw tusschen onze huizen bestaat; eene vriendschap, welke ik als een erfdeel beschouw, nry door myne vaderen nagelaten en die ik steeds zal onder houden". Keizer Alexander antwoordde in de Fran- sche taal. Hy betuigde zyn dank voor de vriendschappelyke gevoelens, door keizer Wilhelm geuit, en dronk op het welzyn van zyn gastheer. Vervolgens dronk de czaar de gezondheid van den rijkskanselier, die van zyn zetel opstond, staande zyn glas ledigde en eene diepe buiging maakte, waarna keizer Wil helm den gezant Schuwaloff toedronk, die ovenoens zich van zyn zetel verhief en, na slaande zyn glas geledigd te hebben, diep boog. Voor het huis van den gezant, waar de czaar zyn intrek heeft genomen, houden zes onderofficieren van het Alexander-regiment en van een regiment ulanen de wacht. De czaar is voornemens een bezoek te brengen aan het Mausoleum en zal daarheen een lauwerkrans met witte rozen medenemen. Heden is do geheele dag bestemd voor eene jachtpartij in de nabyheid van Potsdam. Zon dag wordt het ontbyt gebruikt in het Russische ambassade hotel, waartoe ook de rykskanse iier genoodigd is. De algemesne indruk bevestigt zich dat de czaar te Berlyn streng naar de étiquette ont vangen, maar staatkundig zeer gereserveerd behandeld wordt. Volgens andere berichten was er door par ticulieren weinig gevlagd en ook de toeschou wers, die bovendien weinig geestdrift betoon- dsn, stonden niet dicht opeen. De straten waren streng afgezot en er was ontzagiyk veel politie, vooral geheime agenten, op de been. De meeste Beriynsche couranten bevatten geene artikelen ter eere van den czaar. 331stc STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Zaterdag 12 October. No. 8770 ƒ50,000 en Premie ƒ30,000. No. 17073 Premie ƒ3000. No. 1233, 7362 ƒ1000. No. 5946, 11351 ƒ200. No. 2113, 12600 ƒ100. Prijzen van f7O. 1046 3766 6481 10687 11438 13099 18183 16637 18211 1922 4668 9830 11164 11473 12629 16464 17746 20407 3219 4911 10436 MIETEX. 74 2004 4403 7619 9366 12979 14430 16489 19886 262 2281 84 7765 10176 13234 70 17249 19952 329 2371 6326 8218 19201 13893 14662 18175 20183 82 3103 6547 8402 10482 13467 14934 18287 20210 846 3248 6732 9051 11249 13690 15079 18464 20507 923 3474 7396 0136 11381 13762 15145 82 9 1204 3 44 7427 9221 12931 77 15616 18889 20891 1517 4273 68 64 12283 13946 15986 19249 gehuwd, zonder kinderen, 39 jaar oud, voorzien van goede getuigen, biedt zich aan met Nov. of Februari. Fr. brieven onder letter (i aan het Bureel van het Leidsch Dagblad. bskwaam in het snyden van overleder, kunnen voor vast geplaatst worden. Men ver- voege zich in persoon aan de Machinale Schoen fabriek van A. F. REIJERS Co., Weenastraat 36, te Rotterdam. met November, eene fatsoenlyke R.-K. Dienst, bode, goed kunnende koken en werken. Met goede getuigen zich te vervoegenVischmarkt No. 20. verlangen in een eenvoudig burgergezin te Leiden ééne vrije Kamer met Slaap kamer, benevens den kost. Br. fr. lett. V M, met opgaaf der kosten per maand, aan het hulppostkantoor te 's-Heer-Arendskerke (Zeeland). ZOVDAK 13 OCTOBER 1889 AANVANG TE 8 UREN. AANBEVELEND. Kunst verver y éi Chemische Wasscberlj VAN Hoogewoerd S3, Inrichting: Slarcdyk 83 d 83. AgentenMej. WVL1ND, Apothekers- dyk 3, en den Heer J1EERRCRG, Gerecht, boek Muskadel3teeg. Rreestraat 69, over de Franschc Kerk. SPECIALITEIT IN ALLE SOORTEN EIGEN GEMAAKTE EN TRICOT ONDERGOEDEREN. JgSf BESTELLINGEN OP MAAT WOR DEN SPOEDIG EN NETJES AFGELEVERD. Op Woensdag 30 October 1889 zal in het Koffiehuis „De Roskam", te Katwijk ajd. Rijn, des namiddags te 2 uren worden Het bouwen van een HEERE1V- HlIS aan den straatweg aldaar. Aanwyzing Woensdag 23 October 1889, des namiddags te 2 uren. Teekeningen liggen ter inzage in het Koffie huis bovengenoemd. Bestekken ad f 1.-. Raming ƒ19,650.-. Inlichtingen geeft de Architect H. J. JESSE, Hoogewoerd No. 34.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10