ten gevolge van schade aan de vleet, arri- veerde: „Eben-Haêzer," schipper L. Van Koon, en kwam binnen de logger „Noordwyk", schip per L. Van der Wiel. Tot groot genoegen van de inge zetenen der gemeente Lisse is gisteren de telefoon van daar naar Hillegom voor het publiek gebruik opengesteld. Men verneemt dat de werkzaamheden van dea aanleg van eene telefoon van Lisse naar Sassenheim spoe dig een aanvang zullen nemen. Toen gisteren in de Staat*- loterij de hooge prijzen zich nog hadden schuil gehouden, golden twintigsten op de geïmpro viseerde beurs op den Dam te Amsterdam 80, maar slechts weinig houders lieten tot dien prijs los. In de trekking van heden zijn enkele der hooge prijzen uitgekomen. Voor de nog inge- bleven 100 nommers, welke morgen moeten getrokken worden, staan de kansen niettemin nog zeldzaam mooi. Uit Amsterdam wordt gemeld dat gistermiddag uit de Haarlemsche vaart, nabij Sloton, is opgehaald het lijk van den sedert 29 September vermisten hoofdambtenaar der posteryen te Amsterdam, den heer D. Omtrent den dood van het 6-jarig dochtertje van den arbeider Sporrel te Wijn gaarden (Fr.) wordt nog het volgende mede gedeeld De grootmoeder van het kind had zich 14 dagen geleden by den officier van justitie te Heerenveen vervoegd en sprak als hare mee ning uit, dat haar kleindochtertje door de tweede vrouw van S. werd mishandeld. Toen het kind nu stierf, wendde genoemde vrouw zich weder tot het Parket en deelde mede, dat, naar haar oordeel, het kind overleden was aan de gevolgen der mishandelingen van de tweede moeder. Dadelijk gaf de officier van justitie last het lijk in beslag te nemen, dat in het Paleis van Justitie te Heerenveon door de doctoren Riukes en Kijlstra geschouwd werd. Toen de Rijks-veldwachters by de stief moeder kwamen om het lykje te halen en men haar attent maakte op de vreeselyke wond, welke het kind aan het hoofd had, antwoordde zy, dat het kind op een kinder stoel gevallen was. S. verloor zyne eerste vrouw, de moeder van het kind, vóór twee jaren en huwde spoedig daarna weer. De „Graafschappor" is gewoon de verslagen van gemeenteraden aan do „Zutf. Crt." te ontleenen, zonder die bron to vermelden. Dit verdroot de redactie van laatst genoemde courant; zy fingeerde een raads verslag van Drummen en liet dit drukken in één exemplaar, dat, hetwelk voor de „Graaf schapper" bestemd was. Deze liep in de val en deelde, ook ditmaal zonder vermolding van de „Zutf. Crt.", het verslag in hoofdzaak mede. Thans verneemt men daaruit, dat de heer Lansberge zyn landgoed „de Rees" aan de gemeente afstaat; eene subsidie van ƒ2000 wordt uitgeloofd voor eene kostschoolhoude- res, die zich te Brummen wil vestigen, en het raadslid Viehman zyn ontslag neemt als zoodanig, omdat hy niet wil medewerken tot uitvoering van de nieuwe schoolwet. De mystificatie is prachtig gelukt. De „Graafschapper" drukte de dwaasheden niet „De duivelsmolenaar is, door de duisternis misleid, van den weg geraakt en in den af grond gevallen," zeide Martin snel, daar hy niet wilde, dat den naam van Andreas er by ge noemd werd. De schout bewoog zyn hoofd peinzend heen en weer. Ten laatste zeide hy„Dat had dan al een heel slechte nacht voor ons dorp kunnen worden. Twee ongelukken in één nacht dat is byzonder veel in zoo'n kleine plaats." „Twee ongelukken?" vroegen Martin eu Marianne byna tegelykertyd. „Ja, ja, twee ongelukken," herhaalde de schor'-* m9' hoofd knikkende. „Andreas, uw buu."man' '3 z9ker van den rechten we» geraakhedenmorgen heeft men hem in de beek gevon."'®11' „Dood?" vroeg .Martin verwonderd. „Dood," zeide de s/*fr°uk De beide jongelieden Wisselden een veel- beteekenenden blik met elk „De angst heeft hem in het gedreven, zeide Martin later tot Marianne, t^en zü weder alleen waren. Marianne knik te met het hoofd en antw 'oordde „De schout had gelyk, Andreas is van dan rechton weg geraakteerst dreigde hy en toen gebruikte hij geweld, maar het heeft hem niet geholpen - tot ons geluk!" alleen over, zonder vermelding van de bron, maar vond daarin zslfs stof tot hetschryven van een hoofdartikel. De „Zutf. Crt." heeft nu de handelwy'ze van de „Graafschapper" aan de kaak gesteld; deze zal nu voortaan waarschynlijk de gemeenteraadsverslagen van de .Zutf. Crt." wel met vrede laten. De „Taymouth Castlo," eene Brltsche stoomboot met 150 reizigers uit Londen voor de Kaap bestemd, is aan een groot gevaar ontsnapt. Toen men ongeveer 240 myien van Lissabon verwyderd was, &eek dat in de lading brand was uitge broken. Dadeiyk werden alle manschappen aan 't werk gezet om met brandslangen uit de stoomketels het vuur te blusschen, en dit geschiedde zoo stil en behendig, dat in eenige uren de vlammen geheel gedoofd waren, zonder dat de reizigers, die te bed lagen, het gevaar hadden bemerkt. Intus- schon was voor omstreeks 60,000 gld. schade aangericht. INGEZONDEN. Heerenslngel. Mijnheer de Redacteur Met genoegen heb ik gezien dat de sloot, waarover ik vroeger al eens heb gesproken, is gedempt, en aan het eind daarvan een gemeente-gebouw is verrezen, dat uitmunt door eenvoud en netheid, zonder daarom strf te zyn; het is een sieraad voor den singel, en menig wandelaar richt met welgevallen het oog daarop. Nu moet er nog »en yzeron hek komen, maar wanneer? Als de versche verf door het gooien van zand, siyk of steonen is beschadigd, als de ruiten zyr. ingeworpen, en als de sloot, welke langs de noordzyde van het gebouw loopt, half is gedempt met het zand, waarmede de grond aan die zyde is opgehoogd? Het is jammer voor het nette gebouw, dal er met hot plaatsen van bedoeld hek geen voortgang wordt gemaakt, want nu staat het ten prooi aan de baldadigheid van de lieve straatjeugd, die vooral met het aan- en uitgaan van de daarby gelegen school zich niet ontziet allerlei kwajongens-streken uit te halen, welke het gebouw beschadigen en ontsieren. Dat gaat zelfe zóó verre, dat mea reeds een stuk van een cementband heeft afgeslagen, en Woensdag-middag waren er twee, die beproef den het dak van het brandspuithuis te be klimmen, zeker om niet veel goeds uit te voeren. Als het hek er was, kon dat niet ge beuren. Nu zegt men welals de veldwachter er woont, zal dat wel beter worden, hetgeen 'k gaarne zou toegeven, als hy niets anders te doen had dan den geheelen dag voor het huis te staan schilderen om de jongens te verjagen, maar er zullen aan zyne betrekking wel andere verplichtingen verbonden zyn. 11 October 1889. Een wandelaar. KOLONIËN. BATAVIA, 2 6 September. Volgens den Atjeh-correspondent der „Loco motief," loopen te Kotta-Radja geruchten, dat de vyand voornemens is eene of andeie benteng aan te vallen, ja zelfs een aanslag op onze hoofdvestiging beraamt. In de residentie Sumatra's Oostkuet schynt iets te broeien, al melden de laatste ontvangen „Deli-Couranten" daar niets van. Immers vertrokken verleden week reeds 60 man daarheen op een spoed-order; ook zyn de kapitein J. W. Van den Broek, de 1ste luitenant C. M. H. Kroesen en de 2de luits. C. P. G. Gorissen en J. C. De Neve, alsmede de officier van gezondh. 2de kl. Bueno de Mesquita, aangeschreven, zich gereed te houden om op het eerste bevel daarheen te kunnen vertrokken, terwyt het 10de en het 11de bataljon eveneens last kregen, om onmiddellyk gereed te zyn naar Deii te ver trekken. Volgens de „Soer.-Crt." zou de plotse linge terugkeer van den schout-by-nacht hierheen te wyten zyn aan een van hier ontvangen telegram, omdat zyne tegenwoor digheid urgent is in verband met het zenden van oorlogsschepen naar Atjeh of Lombok. Ia de „Deli-Courant" van 24 Augustus 11. loest men dat de resident van Sumatra's Oostkust met den assistent-resident en den gewestelyken militairen commandant van eene inspectiereis naar Tamiang waren terugge keerd en dat ook do laatste troepen uit Tandjong Poera in hunne kwartieren terug wiren. Goon enkel onrustbarend bericht dus. Alloen de eenvoudige modedeeling, dat eene versterking der troepenmacht ter Oostkust met 100 man en 2 officieren "wenscheiyk werd geacht. De Java,-Bode" hoort van Edi, dat byna dagelijks patrouilles uitrukken om het land, rondom onze versterking gelegen, te door kruisen en de terreinopneming gemakkelijk te maken. Vijandelijkheden schijnen daarbg evenwel niet voor te komen. Door den om trek in teekening te brengen, hoopt men gebeurtenissen, als onlangs voorkwamen, in den vervolge te vermijden. Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den leeraar in de geschie denis en staatswetenschappen aan het gymnasium Willem lil te Batavia, L. B. Van der Kolk. Beneomd: Tot assistent-resident van Madj&lengka C. P. H. Bachiene; tot tijdelijk leeraar in de wis-en natuurkunde aan de hoogore burgerschool te Semarang F. H. Van Kooten. Ter Algemeeno Secretarie: tot hoofdcommies N. H. Van Maren; tot 2den commies J. C. Meijer. By den waterstaat: tot opzichter 2de kl. C. F. Van Leeuwent tot id. 8de kL F. H. Cordesiue. Overgeplaatst: Van Soerabaia naar Medaa, do tolk voor de Chineesohe taal te Soerabaia A. E. Moil. Belast: Met hot beheer over het boBchdistrict ProbolingoBezooki, de benoemde hoatvester 2de kl. W. H. Fock. Verplaatst: Van de Oostkust van Sumatra naar Sumatra's Westkust de contr. 2de kl. H. J. E. Toudeloo; van Celebes on Onderhoorigheden naar de Zuider- en Oostorafd. van Borneo, de contr. 2de kl. C. A. Do Heer; van id. naar Sumatra's Westkust, de contr. 2de kl. H. J. Van Haastort; van Monado naar Celebes en Onderhoorigheden, de contr. 2dokl. jhr. W. W. Van Baders. Bepaald dat goplaatst big ft: In hst gouvernement Celebes en Onderhoorigheden, de be- noemdo contr. 2do kl. P. G. C. Popta; in de residentie Monado, de id. R. L. A. Hellwig. Geplaatst: Aan do 2de lagere school te Soerabaia, ds benoemde hulponderwijzeres H. A: Hoffmann. Overgeplaatst: Naar de school te Keboemen, de hulponderwyzeres J. M. De Heus. Toegevoegd: Aan den contr. van de afd. Ommelanden van Telok-Betong, de waarn. adsp-contr. F. M. Dekker; aan den contr. van de afd. Toelang- Bawang, de waarn. adsp.-contr. C. C. J. A. W. Neye. Geplaatst: In de afd. Tajam, de contr. 4do kl. W. F. Thieme. V e r 1 e o n dEen 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan de leerares in de Fransche taal en lotterkunde en in de aardrijkskunde aan de hoogerc burgerschool met 3-jarigen cursus voor meisjes te Batavia M. A. MnydermaD. B enoemd: Tot contr. 1ste kl. op Java en Madoora, de ambten, op non-act. J. C. Van Es; tot ambtenaar l»ij de in- cn uitvoerr. en accijnzen, do opziener H. Cramer. Departement van Ooricg. Ontslagen: Op ver zoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud ▼an recht op pensioen, de majoor-intendant bfc de mil. adm. O. J. Borel. Bevorderd: Tot miL paardenarts lste kl. (kapi tein), by den geneesk. dienst, L. J. Hoogkamer. Ingedeeld: De lste luit. der inf. J. G. B. Berlactwt, b$ het 4de depot-bat. te P&daDg; de 2d* luit. der inf. C. F. Schanzleh, bij het i7de bat. inf. te Padarg; de 2de luit. der inf. J. B. E. Roluf-, bij bet strafdetacbement te Klaten. Overgeplaatst: De 2de luit. der inf. J. Brijan van het garnizoene-bat. van Sumatra's westkust te Solok by bet 17de b*t. inf. te Padang; de 2de luit. der inf. R. Reinders van bet gedetacheerd gedeelte van bet 15de bat. iuf. te Fort de Ivock bij het gar nizoens-bat van Sumatra's westkust compagnie te Solok; de lste luit. der inf. G. E. Spirlet van bet garnizoens-bat. van Sumatra's westkust in garnizoen to Padang Sidempoean, naar het garnizoon te Baros do lete luit. der inf. K. J. D. Seott van het garni- zoona-bat. der Westerafdeeling van Borneo in garnizoen te Singkawang, naar het garnizoen to Sambae. De overplaatsing bij do troepenmacht to Atjoh v.n den kapitein der inf. J. H. B. Jager van bet garnizoens-bat. in de 2de mil. afdeeling op Java te KedoDg Kebo, is ingetrokken. De lste luit. der inf. W. Bronkhorst van het gar nizoens-bat. van Amboina en Ternate in garnizbey te Amboina, ie overgeplaatst naar het garnizoen t« Waahaag. In het militair commandement van Atjeh en Onder hoorigheden zyn overgeplaatst: de kapitein der inf. J. B. Hilterman naar het 12de bat. inf. te Kotta- Radja; de lste luit. der inf. J. P. Pieters Graafland naar het garn. te Lamreng; de lste luit. der inf. T. G.J. Bosechart naar bet garn.-bat. (Maleboe); de 2de luit. der inf. A. T. J. B. Walpot, naar het 15de bat. inf. (Kota-Alam)de 2de lnit. der inf. W. H. Do Lussanet de la Sablonnièro, naar bot garn.-bat. (Melaboe) de lste luit. der inf. M. Kunoman naar bet garn.-bat. (Edi); do 2de luit. der inf. W. Kramers van bet garn.-bat. (Poeloe-Bras), naar het 8de bat. iuf. te Kotta-Radja; de 2do luit. der inf. J. J. Krug van het 15do bat. iuf. te Kota-Alam naar bet gar nizoens-bat. (Poeloe-Bras); de lste luit. der inf. F. F. F. Führhop vau bet 12de bat. inf. te Kotta-Radja naar bet garnizoens-bat. (Segli)de 2de lnit. der inf. G. J. A. Webb van het 3de bat. inf. te Kotta- Radja, naar bet garnizoens-bat. (Kota Pohamma); de lste lnit. der inf. D. De Moulin, bij het corps papillen te Gombong; de kapitein der inf. H. M. Buijskes bij het strafdetachement te Ngawie. Ingetrokken: De overplaatsing bij het 13de bat. iof. te Soerabaia, van den kapitein der inf. G. P. M. Van der Noorden van bet garnizoens-bat. van Celebes, Menado en Timor. Geëvacueerd: Van Atjeh naar Batavia de lste luit. der iuf. V. A. E. Godin en de 2de luit. der inf. A. E. Piers; naar Padang de kapitein der inf. C. M. E. R. C. Von Rose on de 2de luits. der inf. H. Schokker en A. K. F. Swart. Verleend: Aan den kapitein der inf. D. R. F. Van Hacften, in garnizoen te Soerakarta, tot herstel van gezondheid eene maand verlof naar Oenarang. Departement vafi fióarine. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens meer dan twaalf jaren onafgebroken dienst iu deze gewesten, aandenlsten stuurman bij de gouvern.-marino J. Molenaar. Ontslagen: Op vorzoek, eervol uit 'elands dienst, de liebtopziebter 3de kl. bij de kustverlichting E. Schwab. Overgeplaatst: Uit do rolle van Zr. M?. wacht schip te Priok in die van Zr. Me. ramtoretsehip „Prins Hendrik der Nederlanden" te Makassar de lste luit. der mariniers J. C. Schraver. BUITENLAND. De Russische jachten „Dersehawa" en „Zarewna" zyn gisternamiddag even na 4 uren te Kiel binnengeloopen. Toen eerstge noemd jacht de binnenhaven bereikte, l.sten de oorlogsschepen, ook de Engelsche, saluut schoten. Het jacht stoomde v.orby de pant serschepen „Iron Duke", „Anson", „Monarch" en „Northumberland" en liet het anker by het wachtschip „Baden" vallen. Al de oor- logeechepen heechen de Russische vlag. Te halfzes begaven de admiraals Von der Goltz en Knorr, de hofmaarschalk Secken- dorff, de generaals Von Werder en Kalten- born en de gezant Schuwaloff zich op het electrisch verlichte jacht, om den czaar te be groeten. Laatstgenoemde blyft tot aan het vertrék naar Beriyn aan boord van de „Der sehawa." De ontvangst van den czaar, die heden te Beriyn verwacht werd, zal, wat bet'niter - ïyke betreft, volkomen overeenstemmen met die, welke den koning van Italié en den keizer van Oostenryk was bereid. Aan het station zullen ook aanwezig zyn de gezamen- lyke ministers met prins Von Bismarck. Alleen de versiering der stad door de burgers blyft achterwege. PrinB Von Bismarck had gisteren een lang durig onderhoud met keizer "Wilhelm en keert aanstaanden Maandag van Beriyn naar Friedrichsruh terug. Vooraf zal, onder voor zitterschap des keizers, een kroonraad worden gehouden. Het leeningsorrtwerp, dat by de begroo ting voor het aanstaande dienstjaar behoort, is gisteren den Bondsraad toegezonden. Naar men van goed onderrichte zyde verneemt, zal de leening 249 millioen mark bedragen, waarvan het grootste deel voor militaire doeleinden, voornameiyk voor de artillerie, en aanleg van strategische spoorwegen, be stemd is. Na de gisteren te Beriyn gehouden prysuitdeeling op de tentoonstelling van voor werpen tot voorkoming van ongelukken, werd een feestmaal gehouden, waaraan de minis ters, andere voorname personen en vertegen woordigers der pers deelnamen. De generaal, graaf Waldersee, hield eene rede, waarin hy wees op het belang der tentoonstelling voor den gezondheidsdienst, den scheepsbouw en de spoorwegen, ook in zoover bet oorlog voeren daarby betrokken is. Hy zeide verder „Wanneer ik hier van oorlogvoeren spreek, dan is het volstrekt myne bedoeling niet eene oorlogzuchtige rede te houden. Veeleer wil ik uiting geven aan vredelievende ge dachten. De tentoonstelling is het werk des vredes, en wanneer het streven van hen, die de tentoonstelling ondernamen, door alle natién wordt ondersteund, zal daarmede het ergste van alle ongelukken, de oorlog, ver hoed worden. Ik drink dus hierop, en hoop dat de vrede voor ée volkeren van Europa en In het byzonder voor ons geliefd vaderland, behouden hlyve." Oa*tenreHoiig.-lIonarehle. Verschillende landdagen van het Ryk zyn gisteren geopend. In den Boheemechen Landdag heeft prins Lobkowicz zyn leedwezen uitgedrukt over de afwezigheid der Duitsche afgevaardigden. Met eene toespeling op de vruchtelooze pogingen om eene schikking tot stand te brengen, gaf graaf Thun de hoop te kennen, dat door het gezond verstand des volks de vyandige gezindheid onder de partyhoofden zou worden verzacht. Graaf Hatzfeldt, Oostenryksch gezant by het Engelsche hof, is dezer dagen opnieuw in het huweiyk getreden. Zyne jonge vrouw is niemand anders dan mej. Moulton, zyne vroeger van hem gescheiden echtgenoote. Spunjeu De manschappen der „Miguel Theresa", die door de Rif-Arabieren van Marokko ge vangengenomen werden, verklaarden dat de Moorsche ambtenaren en de Arabieren hun op doodsbedreiging eene geschreven verklaring hadden afgedwongen, dat hun vaartuig smok kelwaren bevatte. Zy ontkennen dit nu. Boven dien beweren zy dat de Marokkanen hun een groot bedrag afpersten. De regeering heeft een onderzoek naar de juistheid dezer bewering gelast. 'JJolOjgH-e-iaaEnoaa. ATRECHT, 10 October. Eene groote werk staking, sedert lang op uitgebreide schaal

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2