N°. 9091. Maandas: 7 October. A0. 1889. fsub raam ownujrc: Leiden, 5 October. F"©vsllleton. MARIANNE, LEIDSCH DAGBLAD. Tm. Uin t*i I nirtM .wuTuKV.. 140. Tiuh pp14B. Aftondvriyk* Nommera...f> 0.05. <£«21 fêourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBS ADVSEÏENTEEN: Tu 1I ngd. l.M. Mm rrgei mew 0.171. l»U«n mat plsAtaroknte. Yeor hei in bijten de et&4 wordt 0.19 berekend. By beschikking Tan den minister van binnenlandsche zaken ran 4 dezer, is voor het tydvak van 10 October 1889 tot en met 81 Ju!i 1890, benoemd tot aeeistent by 'a Ryka Ethnographisch Museum te Leiden, de heer D. P. Jentink, laatetelyk asei.tent-resident der Boesonlanden, residentie Znider- en Ooater- afdeeling van Borneo, thans met verlof in Nederland. Door vier afdeeiingen der Tweede Kamer zyn reeds rapport.era benoemd over de wets voorstellen van de heeren Borgeaius en Bahl- mann, en wel over het voorstel van de heeren Borgesius c. b. betreffende eene inkosssten- belasting enz. de heeren Harte, De Mojïer, Yan-Delden en Moes; en over het voorstel van den heer Bshlmann tot heffing van een recht op granen enz. de heeren Borret, Van der Borch, Gleichman en A. Yan Dedem. In hoogen ouderdom is gisteren te 's-Gravenhage overleden de oud notaris mr. J. F. A. Leesberg, die jaren lasg een werk zaam d6el nam aan vele belangrijke Katho lieke stichtingen en inrishtingen. O. a. was hy vroeger president van de Yerseniging van den H. Yincentius a Paulo. Mr. F. J. A. Fles, raadsheer in het gerechtehof te Amsterdam, is gisterochtend overleden. Om zyn rechtschapenheid en flink karakter zal zyne nagedachtenis bij zyne vrienden in eere biyven, maar zy zal stellig nog lang met eerbied worden genoemd door de burgerlijke ambtenaren, aan wier belangen de heer Fles de laatste jaren zjjns levens heeft gewyd. Hy is een der oprichters geweest en voorzitter tevens van het „Possioenverbond", dat er naar gestreefd heeft de te veel be taalde gelden ten behoeve van weduwen en weezen te doon bestemmen. Hos jammer dat de yverige man niet heeft mogen beleven dat het aanhangig ontwerp, waarby ten .deels althans aan die wenschen wordt te gemost gekomen, tot wet is verheven 1 (A. E.) De heer M. G. A. Wennips, eigenaar van het „Hotel du Soleil" te Zutfen, heeft zich tot zyne mede hotelhouders gewend met een voorstel, om zish gezamenlyk tot de Tweede Kamer te wenden ter zake van be lastingen op het personeel en op het patent, ten einde hunne grieven bloot te leggen en vermindering van druk dier belastingen te verzeeken. Met dit doel wenscht hy eene byeenkomet van hotelliers te doen houden op 25 December in een der hotels te Utrecht, dochter van den strooper. de 10) „Hoop en trouw I" herhaalde zy. Daarna diepe duisternis heerschte reeds tueschen de licht ruischonde dennen yide zy met snelle schreden naar huis terng. „Morgen hoop ik u te ontmoeten, Martin," zeide zy onder het loopen by zichzelve. „Tader moet naar de paardenmarkt; wy moeten van deze gelegen heid profiteeren." En Marianne's heop werd vervuld. Reeds tegen den middag—haar vader was 'e morgens vroeg naar de naburige stad gereden bevond zy zich op weg naar de bank. Zooals zy verwacht had, was Martin er niet en het lint, dat zy er den vorigen avond neergelegd had, lag er nog. Het was een gloeiend heete dag. De dennen beschermden haar wel is waar voor de bran dende zonnestralen, maar konden toch niet verhinderen, dat de zoele, drukkende atmos feer ook tot de afgesloten ruimte doordrong. De anders zoo vroolyke zangvogels zwegen nu; zy hadden de schaduwrykste plekjes op de takken opgezocht en deden daar hun middagslaapje. By koninkiyk besluit is goedgekeurd dat de majoor der infanterie N. H. A. Camp, thans op non-activiteit, door den minister van oorlog in activiteit word, her.told by hot 8ste r»g. inf., en zulks met afwyking in zooverre van het bepaalde by do byiage C, behoorende by het konlnkljjk besluit vaa 14 Esbr. 1881 No. 7. Benoemd is tot oonreotor aan het gym nasium te Gorkum dr. H. I. Beynders, leeroar au het gymnasium te Amersfoort. In verband met het later vertrek van het stoomeohip „Zeeland" van de Rotterdam- sche Lloyd, zal de recbtstreeksche verzending nit Rotterdam naar Nederi. Oost-Indib den 7den October a. s. In plaats van heden, 5 Oeteber, geschieden. Het dertigste jaarverslag van het Neder- landsch gasthuis veor behoeftige en minver mogende oogiydors te Utrecht, opgericht en groot geworden door wylen dr. F. C. Donders, huldigt natuuriyk zyne nagedachtenis. Dit is te meer natuuriyk omdat de verslaggever is dos overledenen leerling, vriend, medewerker en vereerder, dr. H. Snellen, die thans ge neesheer-directeur is. Het verslag getuigt van toenemende ontwikkeling in de afge'.oopen 30 jaren. Het aantal behandelden was in de eerste 10 jaren gemiddeld 1260 'sjaars, in het tweede 10-tal 1748, in het derde 2556. In 1888 werden er behandeld 3087 en daarvan 425 in het gasthuis verpleegd. Onder de behandelden waren er 333 uit Zuid-Holland en onder de verpleegden 45. Het aantal groots operaties was 347. Yan 3080 oogen werd de refractie bepaald, 626 werden astig- matiseh bevonden, 1580 brillen zyn voorge schreven. Het gasthuis beantwoordt aan het dubbel doel: bevordering der wetensehap en ver pleging der ïyders in toenemende mate; het eene doel werkt gunstig op het andere en omgekeerd. De flnantiSele toestand is goed, maar meer bydragen worden gewenscht, vooral mot het oog op de behoefte aan een nieuw gebouw, dat meer aan de eischen des tyds voldoet en gelegenheid geeft meer lyders op te nemen. Aan prof. Snellen's verzoek om meerderen steun zullen zeker velen onzer landgenooten voldoen. Zoowel aan do ïydende menschheid als aan de wetenschap zal hunne hulp ten geede komen. By den openbaren verkoop, by inschry- ving, van gebruikte frankeer-, post- en tele gramzegels, afkomstig van de administratie der posteryen, gehouden in een der lokalen van het departement van waterstaat, handel Marianne zette zich op den steen neder en keek, terwyl zy hare kin in de hand steunde, naar een paar dikke hommels, die van de eene bloem der in vollen bloei staande erica naar de andere vlogen en daaruit den zoeten honing verzamelden. Yan den kant van den duivelsmolen drong het doffe geluid van het bruisende water en het zuchten der zagen tot haar door, en beneden op Andreas' hoeve blafte nu en dan een hond; overigens werd de stilte van het uitgestrekte woud door niets verbroken. Ondanks de spanning, waarin Marianne op het komen van haren geliefde wachtte, voelde zy toch, ten gevolge van de drukkende hitte, eene onweerstaanbare neiging tot slaap. Hare oogleden vielen telkens toe en ten laatste sluimerde zy zacht in. Plotseling ontwaakte zy met een lichten echreeuw; zy voelde, dat iets koels hare in den schoot rustende hand had aangeraakt. Zy wreef zich den slaap uit de oogen en zag een bouquet van pasgeplukte bloemen voor zich in het gras liggen. Yrooiyk verrast sprong zy op om de bloemen op te nemen, doch een paar krachtige armon omvatten haar van achteren en een gebaarde mond drukte een kuB op hare lippen. „Martini" en nyverlieid, op het Binnenhof te 's-Graven- hage, zyn de zes verschillende kavels, te zamen ongeveer 75,000 binnen- en buitenlandsehe zegels, aan zes verschillende firma's toege wezen. De totale opbrengst bedroeg, behalve de 10 pet. veilingikoeten, f 1944.57. Warendorfs „Geïllustreerde Familieka lender" ie weder verschenen. Behalve den gewonen inhoud, welke zulk een kalender byna onmisbaar maakt, bevat bet keurig geDlus- treerde boekje nog eene aangename lectuur; de verhalen van Fiore delta Neve, Justus Yan Maurik Jr., Yan Rennes ea Franqois Coppée wisselen af met teekeningen naar Israels, Jan Yan Beers, Henrietta Ronner enz. Behalve een portefeuille-almanak zyn als premie twee nieuwe gezelschapsspelenhet dwergspel en het mallemolenspel, by den reeds op zichzelf goedkoopen kalender ge voegd. Geen wonder dus dat de oplaag steeds grooter wordt. De Limburg8Che vereeniging het „Geul dal" heeft aan haar lid van verdienste, mejuffrouw Betsy Perk, eene gouden medaille vereerd. Ds. Poetma, die, geiyk men weet, thans als leeraar arbeidt onder de Transvaalsche trek- boeren in de Portugeesche kolonie „Humpata," meldt dat zyne pastorie by*a is voltoeid ea men ook bezig is eene hulpkerk te bouwen. Daartoe strekken o.a. de gelden, die hier te lande voer die kerk zyn ingezameld. (Satuf.) De minister van justitie heeft aan de beambten der Rykspolitie, die zich hebben aangesloten of nog zullen aansluiten by den Algemeenen Nederlandschen politie-bond, ten strengste verboden de door dezen bond uit gegeven bonds- of dienstmedailles zichtbaar te dragen. Yan dit besluit zyn de officieren van justitie by de rechtbanken in kennis gesteld, met het bevel dit onder de hen dienende Ryks politie bekend te maken. Lid van den bend te zyn, of zich alsnog daarby aan te slaiten, is volgens het besluit aan de Rykapolitiebeambten niet verboden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belaeghebbenden dat in den loop der maand December a. s. gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 16 der wet van 25 December 1878 en art. 12 van het kon. besluit van 12 Februari 1879 ter verkrijging Tan een getuigschrift als vroedvrouw. Zy zullen worden afgenomen te Amsterdam. De heer H. Spakler, by koninkiyk be- „Marianne I" En tranen van vreugde vulden de van geluk stralende oogen van het meisje, terwyl zy, de armen om zyn hals slaande, haar gloeiend gelaat aan de breeds borst van haren geliefde verborg. „Eindeiyk, eindelykl" fluisterde zy, hem hartstochteiyk in hare armen sluitende. „Ja, eindeiyk, geliefde!" antweordde Martin, terwyl hy haar naast zich op de bank trok. „Ik w«s hier, maar tevergeefs." „Uwe bloemen verrieden het my, maar ik kwam te laat. Heden, nu vader naar de paar denmarkt is, heb ik tydig genoeg den molen kunnen verlaten." „En wanneer komt uw vader terug, meent gy 7" „Yermoedeiyk eerst tegen den avond." „Welk een geluk; dan behoort gy heden aan my." Marianne glimlachte droevig. „Sleehts heden 1" zeide zy op bitteren toon. „Als God het wil, dan weldra voor altyd, geliefde," antwoordde Martin. „Houd moed, Marianne, en vertrouw op mpne liefde; die is oprecht en sterk, zóó sterk, dat zy alle hinder nissen te bove» zal komen, die ons geluk in den weg staan." „Alle hindernissen?" vroeg zy angstig en hy voelde, dat zy beefde. sluit van 11 April 1889 No. 45 benoemd tot consul der Nederlanden te Djeddah, is in die hoedanigheid door de Turksche regeering erkend. By besluit van Gedep. Staten van Limburg is verklaard dat Peter Godfried Coppen, ont- •lagen onderwijzer by de openbare lagere school t« Keent, gemeente tTeert, do bevoegd heid tot het geven van onderwya heeft ver loren. (Ste.-Cï.) Yelgens een par ticelier scbryven uit Suriname, zyn in gronden, aan de oevers van de Boven-Sariname, belangryke hoeveelheden goud gevonden. Gemengd Nieuws. Te Warmond beeft zi«h bj) den landbouwer D. v. R. een geval van miltvuur by eene koe voorgedaanhet gestorven stuk vee is deor de zorg eener bevoegde autori teit door verbranding onschadeiyk gemaakt. Naar men verneemt z y n dein- schryvingen voor de „internationale athletieke wedstryden," Zondag a. s. te houden op de Scheveningscho Wielerbaan, zeer bevredigend. Er zal een ware kamp gehouden worden, daar de beBte krachten van Noord- en Zuid Holland zich zullen meten. Ook Engeland zal vertegen woordigd zyn deor den hoor Spinks uit Nothingham. Te Haarlem heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan, en is dienten gevolge door den burgemeester hot bevel tot muilkorven gegeven voor vier maanden. Mutters, de bekende komiek te Amsterdam, is gisternacht plotseling overleden. Te Haarlem is thans het huwe- ïyk voltrokken tusschen A. C. Balabrega en Rika Meyland, bekend wegens den in September des vorigen jaars op den Dreef te Haarlem tegen hen gepleogden moordaanslag door Hoogerbeets, die wegens dit feit thans ge vangenisstraf ondergaat. Belangstellenden van eiken rang en stand waren in grooten getale op het Raadhuis gekomen, om de plechtigheid te aanschouwen. Als een bewys, welke hooge pry- zen tegenwoordig voer zeevisch worden be steed, kan dienen, dat onlangs aan den afslag te IJmuiden voor 40 tongen ƒ51 werd betaald. Hot te IJmuiden binnengesleepte verlaten op zee gevonden schip „Mjösen" was uit Noorwegen afkomstig en dreef op de lading, welke uit hout bestond. Nader wordt gemeld dat de equipage gered en te Yarmouth binnengebracht is. „Alle, lieveling!" herhaalde hy. Zy richtte hare blauwe oogen onderzoekend op hem. „Ook als ik de dochter van een strooper was?" vroeg zy met vaste stem. „Marianne 1 Uw vader...." „Is een strooper," zeide zy met neergesla gen oogen. „De eenige, die dat weet, is Andreas, maar die wil zwygen, als myn vader zyn stilzwygen betaalt; de prys daarvoor moet ik zyn." Martin sprong woedend op. „Schandeiyk, schandelykl" riep hy, met den voet op den grond stampende. „En uw vader wat zegt die?" „Myn vader heeft al zyne hoop op my ge vestigd; wys ik het aanzoek af, dan ont komt hy zyne straf niet." „En wat zyt gy van plan te doon?" „Hem te redden." „Marianne „Met uwe hulp, Martin, als gy my wilt bystaan." „Wat moet ik doen? Spreek 1 Yerlang van my, wat gy wilt, maar niet, dat ik van u moet afzien 1" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5