'--"trut i i" 'li 'uililnr"TT Gemengd Nlenwa. Ta Katwijk aan Zee is gister- morgen met gebroken mast aangekomen KW. 58 „Neerlands Yisscherg", Tan den reeder N. Haasnoot. Deze schuit is 16 dagen in zee geweest en bracht nog 60 kantjes haring mee. Heden werden verschillende partijen haring verkocht. Voor Tolle pekelharing werd 11.25 besteed; voor de ijle ƒ7.10 per ton; voorde steurharing 6.50 tot 7.25 per ton, zonder fust, en f 10.30 per 1000 stuks. In het „Volkspark" te Amsterdam waren gisteravond een paar honderd mannen bijeengekomen scheeps boot-, dokwerkers en sjouwerlieden om te beraadslagen of men daar ter stede, als te Lenden en te Rottordam, grieven had, die eene werkstaking zouden rechtvaardigen. Iemand, die sprak namens de afdeeling .Amsterdam" van den Sociaal-Denaocratischen Bond, leidde die vergadering, doch weea er op, dat de beweging vreemd was aan dien Bond. Men vergaderde in het „Volkspark" alléén omdat nergens anders een lokaal beschikbaar was gesteld. Vele grieven werden uiteengezet. De vol gende o. m. achtten verschillende sprekers van zeer emstigen aard, nl. dat Toor „last- werk van graan" slechts 9 cents in het uur ■werd betaald, wat een groot verschil was met Rotterdamvoor „kolenwerk" 9 voor de 22 ton werd verdiend; met wagenlossen buiten de loods slechts 4 cents per ton werd betaald; voor erts slechts 5 cents per last. Dat de werkers twee, drie, vier uren, soms wel een dag te voren werden besteld voor een werk en dan in dien tijd niets verdienden. Ook was eene der hoofdgrieven, dat sommige loonen in eene herberg, door een kroeghou der, die ploegbaas is, worden uitbetaald. Deze, die beschikking heeft over de uit gifte van werk, treuzelde dan met de uit betaling der verdiende loonen, of met de uitdeeling van werk voor den volgenden dag, tot men, naar zijn zin, genoeg bij hem verteerd had. Overigens werd geklaagd over bet feit, dat men soms 22 uren achtereen, één man sprak zelfs van drie nachten en twee dagen, moest werken en dat hot 'be dienen der „wind8en" (stoomlieren) veelal aan knapen werd toevertrouwd. Sommigen wilden wel nachtwerk, mits tegen extra belooninganderen waren in 't algemeen tegen nachtwerk. Aldus de grieven, die men had. Er werd herhaaldelijk op gewezen, dat men niet tot werkstaking moest overgaan, dan na overtuigd te zijn van de rechtmatig heid dezer grieven. Alleen van een kalm en vastberaden optreden kon heil verwacht worden. Eerst moest men tot overeenstem ming trachten te geraken met de patroons en werd dan de uit den weg ruiming der grieven geweigerd, dan was het als uiterste tijd om tot eene werkstaking over te gaan. Het doel van de bijeenkomst was eigenlijk om eene vereeniging te stichten, eene orga nisatie, die de hoofdgrieven zou verzamelen en, daarmee gewapend, handelend zou op treden. Tot die op te richten vereeniging traden ongeveer honderd personen toe. In eene later te houden huishoudelijke vergadering zal een bestuur benoemd worden, dat verder de leiding der beweging op zich zal nemen. (Hbl.) Te Lembergiseensocialisten- proces geëindigd met de vrijspraak van allen, behalve één, die wegens deelneming aan eene verboden vereeniging tot 14 dagen gevange nisstraf werd veroordeeld. buitenland. BVanlafllt. Den lsten October was de tijd verstreken, gedurende welke de candidaten voor de her stemmingen, die Zondag a. s. in Frankrijk gehouden worden, zich konden aanmelden. In het geheel hebben zich voor de 180 her stemmingen - 36 te Parijs en 144 in de pro vinciën 71 nieuwe candidaten opgegeven, en wel 15 te Parijs en 65 in de overige departementen. De meesten zijn echter on bekende mannen, die tot dusver nog geer.o rol in do politieke wereld speelden. De republikeinen zien den strijd met ver trouwen te gemoet. Overal is het beraamde plan inderdaad ton uitvoer gebracht en hebben de republikeinsche candidaten, die de minste stemmen verwierven, zich voor die partgge- nooten, die meer stemmen verkregen, terug getrokken. Aldus zullen radicalen en opportu nisten, zonder onderscheid, den uitverkoren candidaat steunen. De hoeren Paul Déroulède en Castelir, beiden Boulangisten, zjjn te Parijs, toen zij van eene Boulangistische kiesvorgadering huis waarts keerden, door een troep volk aange vallen. Déroulède verdedigde zich met den degen uit zijn wandelstok en Castelin met zjjne revolver, maar toch gelukte het hun slechts ternauwernood in een rijtuig aan eene ernstige mishandeling te ontkomen. Het „Comité van Waakzaamheid" der werkmanspartij in het achttiende arrondis sement van Parijs schrijft in een door den den heer Joffrin voor gezien geteekenden brief aan de kiezers het volgende: „Kiezers I De commission de recatsement heaft burger Joffrin gekozen verklaard. Aan de Kamer staat het nu, een onderzoek m te stellen naar het verkiezings-bandietendom van de Boulangistische aanvoerders en uit spraak te doen over den uitelag der stem ming. Dan eerst zullen wij ons besluit doen kennen, maar tot dien tijd toe hebben wij in de beslissing der commissie niet te berusten, noch die te verwerpen. AaD de betrekking van kanselier van het Legioen van Eer is verbonden eene jaar wedde van 40,000 fr., vrij wonen, licht, vuur, 8 bedienden en eene toelage voor 4 paarden. Er zjjn natuurlijk vele liefhebbers. Dnlfohlanrt. Te Eisenach is met groote plechtigheid de eerste steen gelegd voor het gedenkteeken voor L-ather. De erfprins en eene talrijke me nigte waren tegenwoordig, terwijl verscheidene feestredevoeringen gehouden werden. De „Kreuzzeitung" bevat, in den vorm eener scherpe polemiek tegen de „Nordd. Allg. Zeit.,"" eenige merkwaardige onthullin gen, welke direct op den rijkskanselier ge munt z;jn. De „Krenazeitung" deelt namelijk mede dat, toen do- vrijzinnige pers eene 'heftige critiek geleverd had van de bekende ver gadering van Stacker's „Stadtmission," welke den 28sten November 1887 ten huize van graaf Waldersee, den chef van den generaten staf, plaats had- en welke ook bijgewoond werd door den toeumaiigen prins Wilhelm (thans de keizer)) en- zijne gemalin, door den toenmaügen minister Yon Puttkammer voor de „Nordd. Allg. Zeit." een artikel geeohreveD werd tot beantwoording dior heftigo oritiek. De redactie der „Nordd. Allg. Zeit." weigerde echter dit stuk te plaatsen, en in stede daar van verscheen onmiddellijk daarna eene reeks hoofdartikelen, waarin die vergadering? op de heftigste wtjze afgekeurd en zelfs op de deel nemende personen leeljjke aanvallen gedaan werden. Toen dit eenige dagen voortgeduurd had, verscheen graaf Herbert Von Biemarck by prins Wilhelm-, om te verklaren dat zoo wel zyn vader als hjj met dit alles eerst door de dagbladen bekend geworden waren, en zg niemand geïnspireerd hadden. Intusschen heeft de „Nordd. Allg. Zeit." tot dusver zdeh van den blaam dier schaanstolooze artikelen tegen den tegenwoordigen keizer nooit gezuiverd. Zeer scherp is de opmerking, welke de „Kreuzzeitnag" hierop laat volgen „De „Nordd. Allg. Zeit." heeft den naam, dat in gewichtige zaken hare beschouwingen niet voortkomen uit haar trouwens weinig beduidend redactiebureel, maar uit andere bronnen, welke eene meer ernstige beoordeeling en aandacht verdienen." Toen ter tyde, het zü thans herinnerd, wer den veor het overige die openlijke waarschu wingen tegen jonkers en dompers, welke aan het adres van prins Wilhelm gericht waren, als geheel in overeenstemming met de denkbeelden Tan prins Von Bismarck be schouwd. Het gezantschap uit Zanzibar, dat den Duitschen keizer met de verjaring zyner troons bestijging komt gelukwenschon, was dezer dagen tegenwoordig by een spiegelgevecht op hot Tempelhoferfeld te Beriyn en werd daarna by graaf Vors Bismarck ten gehoore ontvangen. Vervolgens zyn de leden van het gezant schap uit de Duitsche hoofdstad vertrokken om een reisje door Duitschland te maken. De sultan van Zanzibar weigert zyne toestemming te geven tot het verbod van den invoer van wapenen op de Oost-Afrikaanscho kust. Het decreet, dat de Duitsche admiraal in overleg met den rgkscemmissaris Wissmann tot dit doel hoeft uitgevaardigd, wordt niet door den suitan als geldig erkend. Schneidt, de redacteur van de „Deutsche Bergarbeiter-Zeitung," is te Saarbrücken ge vangengenomen, waarschynlyk op grond van de socialistenwet. De Berlynsche correspondent van de „Temps" gewaagt wederom van eene verloving van de jongste zuster van keizer Wilhelm, Margaretha, met den Erfprins van Nassau. Zooals men zich herinnert, werd deze ver loving voor eenige maanden reeds als een voldongen feit beschouwd, toen er eensklaps van den Deenschen kroonprins als de gelukkige bruigom sprake was. De aangekondigde „Vlaamsche kermis" te Parys ten bate van de noodiydenden te Ant werpen wekt, in verband met zekere uitingen en mededeollngen der „Figaro", de bekom mering op van het „Handelsblad van Ant werpen", hetwelk dringend waarschuwt dat men van het liefdadigheidsfeest tosh geene politieke demonstratie make. „Wy willen geene feeststoorders zyn", zegt het blad, „maar men weet dat de spin uit de bloem haar vergif zuigt, en dewyi men in de laatste dagen hevig gehairplukt heeft in Duitschland en Frankryk, voor wie van de twee wy Belgen sympathie hebben zou het niet te verwonderën zyn als men uit de Vlaamsche kermis het gevolg trok dat wy tegen DuitBCbland en vóór Frankryk waren. Ons dunkt dat dit een heel slechten indruk zou maken aan genen kant van den Rpn, en men weet dat onze machtige buur man, al drinkt en rookt hjj nog zoo treu en freundlich zgnen bock en zyne pjjp, niettemin tameiyk kittelig is in zyne eigen liefde als het Frankryk geldt. „Laten wjj ons geene vjjanden maken voor het plezier van anderen, die er belang by- kunnen hebben dit te doen!" ~Er ia sprake van de beseeming van een hoogleeraar in het strafrecht aan de universi teit te Leuven, öeinhet Ylaamsshaoudoceeren. i Ledeganek, vice-gouverneur van den Congo, wordt zoDsul-generaal van BelgiS in Colombia en Ecuador, met jurisdiatiein Guyana. Door de ^feoile beige" is- ongeveer één millioen franks op de inschrijving voor de slachtoffers van- de ramp te Antwerpen ont vangen. Het blad heeft zyne- inschryving thans geeloten.. I tallS. De koning van.Italië heeft het verdrag goed gekeurd, dat op- 2 Mei 11. door graaf Antonelli uit naam. der Italiaansche regeering met koning Menelik van Schoa werd gesloten. Het dupli caat verdrag is door den heer Criepi en prina Makonnen, het hsofd van het gezantschap uit Schoa te Napels, ooderteekend. Het feestmaal te Palerms» waarop de heer Crispi eene lange redevoering zal uit spreken, is op 1& October vastgesteld. Er zul len 4C0 gasten aanzitten. De minister van oorlog heeft bekend gemaakt dat oen groot aantal paarden ge kocht. zal worden en noodigt de eigenaren van paarden, geschikt voor militaire doelein den, doch niet ouder dan zeven jaren, uit, daarvan aan ie militaire autoriteiten mede- j deelmg te doen. Men vraagt zich tevergeefs af, wat tot then kostbaren maatregel aanlei ding geeft. Te Milaan wordt eeno greote koloniale bank opgericht voor den Italiaanschen handel) raat Egypte, Indié en het verre Oosten. @root>BrltamdS. Onder voorzitterschap van lord Rosebary zou hedenmiddag om haSftwee door de tram- beambten te Londen eene bijeenkomst worden gehouden, ten einde de middelen te bespreken, waardoor men vermindering van werkuren kan verkrygen. TeDublin zyn orders ontvangen, om maat regelen te nemen dat heden, 5 Oct., de nieuw benoemde onderkoning, lord Zetland, den eed zal kunnen afleggen. De officiëele intocht zal 1 December plaats hebben. De gevangenschap van O'Brien, het Iersche Kamerlid, zal weldra geëindigd zyn. Uit Dublin werd medegedeeld, dat hy eene Iersche poli tieke novelle ontworpen heeft. Hy hoopt dat hy spoedig in het bezit van schrijfgereedschap zal komen, en alsdan aan zyn werk zal kunnen beginnen. Over den gezondheidstoestand van den piins van Wales duiken telkens onrustbare verhalon op. Nu weder heet het, dat een langdurig nierlijden den doctoren ongerustheid inboezemt. De prins is op het oogenblik te Fredensborg, gaat dan naar Athene, en, zoeals reeds gemeld is, op de terugreis wellicht naar Egypte. Heel erg schynt de kwaal dus voor het oogenblik niet te zyn. 1 Aan de „Figaro" wordt uit betrouwbare bron verzekerd, dat Boulanger naar Jersey zal gaan en daar blyven zal, totdat de staat van zaken is veranderd. Hy hoeft behoefte aan verandering van lucht en ook aan rust, want te Londen ontving hg dagelyks honder den menschen. Rochefort blyft te Londen, Dillen waarschynlyk ook, maar hy zal een reisje naar Ierland maken. Tien duizend mynwerkers te Bolton hebben het werk gestaakt. Zy eischen ver hooging van loon. De nieuw gekozen Lord-Mayor van Londen heeft besloten de processie op den 9den Nov. a. s. alle vorigen te doen overtreffengeen moeite en kosten zullen er aan gespaard worden. Spanje. Da „Daily News" meldt uit Madrid dat Spanje het Amerikaansch Statencongres te Washington eenigszins oagerust gadeslaat. De Spaansche bladen hopen eenstemmig dat de Spaansch-Amerikaansche republieken niet aan den leiband der Uniestaten zullen loopen. Ter zake van de Marokko-geschillen gaf de losgelaten kapitein van de Spaansohe bark aan de commissarissen des sultans eene schrif- lyke verklaring, waarin hg erkent dat de op gebrachte „Miguel Theresa" inhad 42 geweer- kisten. De kapitein stemt verder toe dat de Kabylen de manschappen goed behandelden. De regeering, die op zich genomen had als tusschenpersocm te dienen tusschen den ex koning Milan en de gewezen koningin Nathalia, tot regeling der voorwaarden, waarop laatstgenoemde te Belgrado zou verbiyf houden en daartoe- den heer Sronitsch had afgevaar digd, heeft bekend gotnaakt dat de voorwaar den door d® ex-koningin zyn afgewezen. De regeering trekt zich na uit deze zaak terug. De jonge koning, die mot de toedracht bekend js gemaakt, wacht do instruction van zyn vader af, ofszhoon by verlangt zyn» moeder je zien. Ruelftnd. Volgens een der Parjjsche bladen ïoopt het gerucht, dat eb czaar op eene jachtrpartjj by 7redensborg op 27 September aan een groot gevaar ontsnapte. Een toom, op enk3Je schre den afstands van den keizer, werd namelijk door een geweerkogel getroffen. Bet schot heeft niemand gehoord en men weet niet of hier aan een toeval of aan oen aanolag moet werden gedacht. De politie tot besiherming van den czaar betoont sedert dubbele waak zaamheid. g»l >44. De gewezen koningin van Servië biytt vol harden by haze weigering om zich toschikken naar de weaschen der regenten. De heer Ristics heeft daarom de onderhandelingen af gebroken en koning Milan per telegraaf ver- aocht, of der koningin op andere voorwaar den eene ontmoeting met koning Alexander mag worden toegestaan. In afwachting van Milans antwoord wordt Nathalia niet tot haren, zoon toegelaten. Amerika. De gemachtigden tot het congres der „drie Amerika's" te Washington zuljen eerst den 18den November hunne beraadslaging aan vangen. Gedurende de eerste weken zullen de heeFen zich bezighouden met het maken Tan uitstapjes en verschillende feestelijkheden. De minister Blaine opende deze ry met het geven van een groot feestmaal, waarby slechts één dronk werd ingesteld, en wel door den gastheer op „den bloei en de eendracht van alle Amorikaansche Staten." Bnlgarye. Men blijft spreken over eeno erkenning van vorst Ferdinand van Bulgarye door de mogend heden. Volgens de „Köln. Ztg." heeft de Porte zich daarmede beziggehouden na een ander- houd, dat hg met den Engelschen gezant had. De Sultan was eerst wel geneigd om in zyne hoedanigheid van opperheerscheroverBulgarye de Bulgaarsche quaestie uit de wereld te helpen, doch liet zich later door den Russi- schen gezant daar weder afbrengen. Toch biytt men te Konstantinopel gelooven dat het nog wel tot verzending der reeds gereed liggende nota komen zal. Re 8ted. Werkisr. zijn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 29 Sept. Zondag 42 9 51 30 Maandag. 65 20 85 1 Oct. Dinsdag 72 20 92 2 Woensdag 77 20 97 3 Donderdag 65 17 82 4 Vrijdag 69 19 88 5 Zaterdag. 65 19 84

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10