Verloren: Boekbinderij. AANBESTEDING. n°. 9090. MagazynLangegracht 190. Fabriek: Overzijde 118. johanna van w0ude. Zaterdag 5 October. A0. 1889. feze Qonrant wordt dagelijks, met uitzondering ran fen- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. 18. Langebrug 18. 5. Koorsteeg 5. J. VAN WELZEN Jzn. JPrijs flO. Hoog 1 M., breed 0,65 M. Onderwijs in Italiaansch Boek houden en Koopmansrekcnen. Gymnastiek-, Scherm- en Dans- onderwys. J. J. GROENEWOUD. Hare Roeping Getrouw, LEIDSCÏÏ DAGBLAD. FSUB DEZBB OOUXASTt Tmt LMdut fn I nn.nl.»..t 1.10. truM per pwtaiimw 1.60. Aftond.rljjke Nommere.0.01. PRIJS DHR AD V JUKTJUN TUBN: Vul 1—6 Mgeli/1.66. Mere refel meer ƒ0.17). GrooWre letUra utr pludarnlmt». Toot het in- OHieeni bmifce* de ated w.rdt 6.10 berekend. Het 3-October-fccst. Na hetgeen we gisteren omtrent dit feest reeds vermeldden, hadden, om tien uren te beginnen, de bespeling van het carillon op den Stadhuistoren en het springen der fontein op de Vischmarkt plaats, terwijl op datzelfde uur de vliegertentoonstelling in het gymnastiek lokaal aan de Pieterskerkgracht werd geopend, voor wolk lokaal het gedrang weldra ont zettend was. Zy, die in dat gedrang geweest waren, zagen hunne moeite evenwel beloond met eene rustige beschouwing van een groot getal fraaie, groote, geestige en vreemd gemodel leerde, kunstig bowerkte vliegers, van papieren molens, ballons, schepen, mannen van allerlei stand, eene klok, sterren enz. enz., te veel om op te noemen. In het geheel waren er 82, waarvan op verscheidene hulde aan de commis sie of de 3-October-Vereeniging gebracht was. Op duidelyke wyze was aangegeven welken vliegers prys of premie waardig gekeurd was. Het getal fraaie vliegers bedroeg 24, dat der groote 18, dat der geestige 17, terwyi 23 vliegers van vreemd model en kunstig bewerkt waren ingekomen. Voor de vier rubrieken vliegers waren aan- vankeiyk uitgeloofd voor elke rubriek pryzen van 5 en eerste en tweede premién van 3 en 1. Daar de wedstryd niet doorging, verviel de toekenning van prys 6) en eerste en tweede premién 3 en 1) voor de hoogststaande vliegers. Voordat tot de prysuitdeeling werd over gegaan, hield de president, de heer N. Brouwer, eene korte toespraak, waarin by mededeelde dat, als gevolg van het niet-doorgaan van dezen wedstryd, de met een prys bekroonden in alle rubrieken eene verguld zilveren medaille ontvingenzy, die eene eerste premie hadden, eene zilveren en zy, wien eene tweede premie was toegekend, eene bronzen medaille. De namen der bekroonden deelen we in het Eerste Blad mede. Wegens do groote mate van natheid van het Schuttersveld kon de vliegerwedstryd, als we reeds opmerkten, niet doorgaan, onge- twyfeld tot veler teleurstelling. Wel had de optocht met de papieren kunst- prodicten plaats, op een uur, dat, hoewel niet overeenkomende met het op 'tgewyzigd programma vermelde, bleek goed gekozen te zijn, want men bracht het er droog af. Deze optocht wa» inderdaad een der hoofdnummers en leverde, opgevrooljkt door de schuttery- muziek en door gezang der deelnemers, langs den geheelen weg een aardig schouwspel. De Hoolgraeht word gistermiddag het drukst bezocht. Het terrein voor de wedstryden was in twee deelen geplitet: van Ouden Ryn tot Groeneateeg en van deze tot de Nieuwstraat. Over de Groenesteeg stond de met rood en wit gedecoreerde muziektent en tribune. Voor den gekostumeerden wedren van varkens voor hondenkarren, gemend door één koetsier, wae één span opgekomen. De deel noming aan de harddravery om den laatste, van paarden en die van ezels onder den man was niet bflzondergroot; des te grooterevenwel was die aan den gekostameerden wedloop van Leidsche jongens, bensden 16 jaar; zy, in kleurenryke kostuums gestoken, draafden mot yver over de met zand bestrooide loop baan om den palm der overwinning deelachtig te worde». Het koeitrappen verschafte hen, die het zien konden, eenige genoeglyke oogen- blikken. Aan den roeiwedstryd In den Ouden Singel werd deelgenomen door Leidsche mannen en jongens, die hun best hadden gedaan zich en hun vaartuig zoo fraai mogeiyk te tooien. Hun streven om spoedig vooruit te komen word door velen gadegeslagen. Aandacht trok vooral eene schuit, voor aan de plecht met eene voorstelling van de Lammobrug en een wuivende weesburger versierd. Met vlaggen getooide boeiers lagen in de naby- held der muziektent, by de Lakenhal, voor anker. De ryk met vlaggetjes versierde boeier van den heer Reimeringer prykte bovendien met het traditioneele haring en wittebrood en een pot met hutspot, wat natuuriyk niet weinig kykers lokte, later ook liefhebbers om een en ander te veror beren. Na de uitdeeling der pryzen voerden ds winners tot groot genoegen van de oogge tuigen in hunne vaartuigen eenige dansen uit. Roeiaken, dekschuiten en visschermans- bakjes werden met bekwamen en onbekwamen spoed voortbewogen van de Stadstimmerwerf tot in de Heerengracht, door Ouden of Nieuwen Ryn, tot voor de muziektent, voor de kerk aldaar op schuiten opgericht. Vermelding verdient dat eene der dek schuiten per minuut 160 meter aflegde, dus de geheels baan in 16 minuten. Het groote avondfeest was een gevoeligen knak toegebracht door de in de laatste dagen druk besproken natheid van het Schutters veld. Er hadden drie concerten plaatsin de tuinen van „Zomerzorg", „Zomerlust" en ,Amicitia," respectievoiyk van het éde reg. infanterie, de jagers en de schuttery. Overal was het vol, vooral op „Zomerzorg", dat men op sommige oogenblikken daardoor niet kon binnentreden. In de zalen hadden goochel toeren van den bekenden A. D. Bamberg en andere toeren plaats, welke warme be langstelling wekten. Werd de kermis op Beestenmarkt, Lam mermarkt en omstreken 's middags reeds goed bezocht, ook des avonds was ze druk aan den gang. Het wandelend publiek amuseerde zich biykbaar terdege. Het vuurwerk, dat het slot van de feest viering vormde en afgestoken werd van toe steilen, opgericht op schuiten, liggende in het Galgewater, by de Kweekschool voor Zeevaart, was voor zeer velen niet zichtbaar. Zy, die het genoegen smaakten om, zooals wy, meer te zien dan hetgeen zeer hoog vloog, konden allen opmerken dat het vuurwerk veel van zyn glans verloor door den geweldigen rook, daar de wind achter op het vuurwerk stond. Dit was onaangenaam voor den heer A. Gall, van Rotterdam. Het slotstuk, waarby men de jaartallen 1574 en 1889 en de woorden: „Oranje boven" kon zien pryken, slaagde vry goed. Onder het afsteken van het vuurwerk, werden op eene versierde en verlichte schuit aan de Stadswerf, volksliederen en vrooiyke marschen uitgevoerd en bewogen vele vaar tuigen zich op het water. In dat water kwam vóór den aanvang van het vuurwerk een jongen terecht; hy werd gered. Nog lang bleef het vol in de straten. Ook vele vreemdelingen waren herwaarts gekomen om getuigen te zyn van een feest, dat schooner had kunnen zyn, zoo het weder de laatste dagen gunstiger ware geweest. Het bestuur der 3 October-Vereeniging had daardoor nu eene moeilyke, zeer zware, en bovendien niet altyd even dankbare taak. Gemengd Nieuws. Het anders zoo stille Rynsburg was in den laten avond van 6 Juli jl. het tooneel van een In de annalen der dorpsge schiedenis ongekend opstootje; zelfs de bur gemeester, aldus luidde eene verklaring, had nog nooit zoo'n oproer gezien. Een Rynsburger was beschonken en zou door den veldwachter en den nachtwacht in arrest worden genomen, doch zeven Rynsbur- gers en één bewoner van Oegstgeest sprongen den dronken kameraad by en ontrukten hem aan de handen van de rustbewaarders. Daarvoor stonden acht personen gisteren terecht; één was niet verschenen. Hoe de president geloof kon hechten aan de verklaringen van zoo'n nachtwacht en den veldwachter, dat konden beklaagden zich niet begrypen. Geen hunner had eene hand uit gestoken; sommigen verklaarden daarvoor zelfs de hand te durven opsteken, terwyi één opmerkte dat hy zoo gek niet zou zyn om zyne beenen onder een loopenden wagen te steken. gaande door het Plantsoen naar Leiderdorp (Jagerspad) en Zomerlust: eene gouden JBroelic met rood koralen Steen» Tegen belooning terug te bezorgenPlantsoen 89. Beleefde aanbeveling. Op Maandag den «den October 1889, des namiddags te één uur, zal in het Lokaal van den Heer G. DINGJAN worden AAS- BESTEED: Het bouwen van 2 Burgerwoon huizen aan den Heerensingel. Aanwyzing op Zaterdag den 5den October, des morgens te elf uren. Bestek en teekeningen liggen ter inzage en overneming ter plaatse der besteding. Inlichtingen geeft de Architect JACOBUS VAN DER HEIJDEN, Hooigracht 4a. Het boste, zuinigste en soliedste systeem VELHACHEL. Nikkelen boveDStuk en poolen. Prys fUt. Bij een LEERAAR in Boekhonden, tevens Practlscb Boekhouder, bestaat gelegen heid tot het aanleeren van bovengenoemde vakken. Inlichtingen zyn te bekomen aan het Bureel van dit Blad onder de letters R R. OUDE SINGEL 72. De ondergeteekende verzoekt degenen, die zich nog willen aanmelden voor den Dans- cursus, dit vóór ÏO October a. s. te doen. Tevens neemt hy de vryheid uwe aandacht te vestigen op het Gymnastiek- en Scherm- onderw jjs, (Privaat en Klassikaal.) Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, £3 Prachtbanden f2.75. Zooeven verschynt de 2de door de schryfster met zorg herziene druk van door JOH. VAN WOUDE (Mevr. v. Wermeskep.ken Junius). 2 Deelen, in 2 keurige Prachtbanden, voor slechte ƒ2.75. Te bekomen by D. BOI.I.K, Bazaar van Goedkoops Boeken, Hang b/d. Vischmarkt, te Rotterdam. Voor buiten de stad franco thuia op ontvangst Postwissel, waarby te schryven Hare Roeping Getrouw,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5