By de Ned. Herv. gemeenle alhier is hedenavond door her kiescollege beroepen ds. L. J. Van Apeldoorn te Tzum. By testamentaire beschikking werden door wylen mr. A. W. Jacobson, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, aan het Kunst- nijverheid-Museum te Haarlem de volgende voor werpen vermaakt. Drie bronzen kopieën van oud-Komeinsche kunstwerken„De dansende Faun," „de Herder" en een Drievoet; verder zes kopieën van Tanagra figuurtjes en vier stuks Tunesisch aardewerk. Deze voorwerpen zyn in de verzameling van het Museum ge plaatst. Het stoomschip „Bantam" arriveerde 3 Oct. van Amsterdam te Bataviade „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Oct. van Suez; de „Schiedam," van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 2 Oct. van Lissabon; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Oct. van Marseille. Gemengd Nieuwe. In ons tweede blad komt het verslag voor der viering van den gedenkdag van Leiders ontzet en wordt oen en ander medegedeeld omtrent de vliegertentoonstelling. Wy laten hier de toegekende bekroningen volgen en merken daarby op dat, wegens het niet doorgaan van den vliegerwed6tryd, de meeste pryzen en premies dubbel werden uitgereikt. Fraaiste vlieger. PryzenA. Schregel, wonende in het Pieter-Huibertshof, en Koosje Riethoven, St.-Aagtenstraatlstepremies: L. Menning, Janvossensteeg, en P. Van Ryzen, Witte Laan, buiten de voorm. Koepoort; 2de premiesB. Hoogkamer, Lange Scheistraat, en J. Dietz, Minnebroersgracht. Grootste vlieger. PryzenH. J. Van der Steen, Oude Ryn (voorstellende Van der Werf, welke vlieger voor 25 te koop was), en G. Kleinhans, Lovendaal; lste premies: J. Cornelissen, Oranjegracht, en D. Van der Ham, Molensteeg; 2de premies: H. Duiverman, St.-Aagtenstraat, en A. Oostveen, Volmolen gracht. Geestigste vlieger.-Pryzen A. Van Houten, verpleegde in het Hervormd weeshuis (voor stellende een weesjongen) en J. Overdyk, 3de Gortestraat (voorst, een Heilsoldaat); lste premieN. Heus, Boerhavestraat (voorst. Pierrot); 2de premie: J. Jansen, Gasthuis laan, buiten do voorm. Heerenpoort (voorst, een grenadier met zyn meid). Vreemde en kunstigste vlieger. Pryzen M. Bonte, LaDgebrug (voorst, een schip) en J. Van der Steen, Langegracht (eene ster) lste premie: C. De Neys, Janvossensteeg (Van der Werf) en J. W. Regeer, Gortestraat (lucht ballon) 2de premiesJ. Uollet, Uiterste gracht (molen) en J. Van Wyk, N. Beestenmarkt (luchtballon). De by de geldelyke pryzen gevoegde medail les zijn vervaardigd op de koninklyke goud en zilverfabriek der heeren Van Kempen Zn., te Voorschoten. Aan de eene zyde leest men den naam der „3 October Vereeniging" en aan de andere zyde is het Leidsche Wapen aangebracht. Dr uitgeloofde geldelyk pryzen werden echter niet in geld uitgekeerd. De bekroonden ontvingen daarvoor een boekje der „Leidsche Spaarbankwaar zy de daarin vermelde bedragen konden gaan halen, doch de heer N. Brouwer sprak in zyne toespraak de hoop uit dat, in plaats dat dit gedaan wordt, de volgende week integendeel ieder naar de Spaarbank zal gaan om er nog een kwartje by te laten schry ven en zoo vervolgens, oplat men dan nog een aardig spaarpotje kan verkrygen. De namen van de winnaars in den roeiwed- stryd van de Stadswerf naar de Heeren gracht zyn de volgende: Roeiaken. 1 P. Van der Plas in 15 min. 42 sec.; 2 W. Plasmeyer in 16 min. 19 sec. 3 en 4, namen onbekend, in 16 min. 47 sec. en 16 min. 55 sec. Dekschuiten (met voorgift). 1 Gobr. Kleyn in 16 min. 55 sec; 2 J. De Wolf on P. Over schoot in 18 min. 9 sec.3 J. Schuring en G. Brouwer in 18 min. 32 sec.; 4 W. en J. Harland in 18 min. 48 sec. Visschermansbakjes. 1 De Vries. 2 F. Van As, 3 Van Tongeren, 4 Daalmeyer. De gedenkdag werd osk gevierd met gods dienstoefening in enkele kerkgebouwen en door een vry druk bezoek aan het Stedelyk Museum in de Lakenhal. Er werden gisteravond alhier, vooral tijdens het vuurwerk, nogal klachten gehoord over het ryden der verschillen, e voertuigen op de drukste punten. Op den hoek van de Breestraat en het Kort-Rapenburg werden dan ook twee personen door een Haagsch rytuig aangereden, waardoor zy vry erge kwetsuren bekwamen. Één hunner, een vrouwelyk persoon, werd binnengebracht by den apotheker S., op de Breestraat, en ge neeskundig behandeld door dr. De J. Ook de paardentram had o. i. niet mogen ryden of anders alléén op de treinen by eene dichte menschenmassa kan dit aanleiding geven tot ongelukken, en dat moet vermedea worden. Van de h a r i ngvisschery zyn te Katwyk aan Zee aangekomenKW. 76 „Katwyk aan Zee V," van de Naamlooze Vennootschap „Katwyk aan Zee," met 310 kantjes en 21000 stuks steurh.; KW. 22 „Hesset ^fgeelis," van den reeder D. Weide naar, met 250 kantjes en verlies van 20 netten, KW. 51 „Dirk Bastiaan," van den reeder B. Parlevliet, met 312 kantjes en 8000 stuks steurh.; KW. 54 „de Vrouw Anna," van den reeder N. Haasnoot Nz., met 185 kantjes en 20,000 stuks steurharing en schade aan de vleet, KW. 8 „Petronella Fierman, van den reeder F. E. Meerburg, met 140 kantjes, schade aan de vleet en verlies van netten; KW. 72 „Zorgen Hoop," van den reeder A. Van Roon, met 180 kantjes. Van den reeder N. Haasnoot komt eene schuit met gebroken mast. Blykens hot officiêele rapport zyn by het spoorwegongeluk te Stuttgart 7 personen gedood en 43 gewond. Allen zyn Wurtembergers, met uitzondering van 3 ge kwetsten, die in Baden, Lotharingen en Pruisen thuisbehooren. Dc werkstaking te Rotterdam. Ingevolge het Dinsdagavond genomen be sluit is gistermorgen door alle werkstakers zonder enderscheid het werk hervat. Ook de ertswerkers deden dit, ofschoon hunne eischen niet werden ingewilligd. Gistermiddag werden ter Beurze de batal jons schuttery, die dienst hebben gedaan, door hunne majoors harteiyk toegesproken. Luide hoera's weerklonken en de officieren werden op de schouders der manschappen, die inmiddels ep eenige versnaperingen werden onthaald, rondgedragen. Als een bewys van de goede verstand houding tusschen manschappen en officieren zy meegedeeld, dat eene afdeeling schuttery ter Beurze bleef, om eene photographie te laten vervaardigen en deze aan haren kapitein aan te bieden. De burgemeester van Rotterdam heeft, naar aanleiding van de rapporten van den luit.-kol. garnizoens-commandant, zyn dank betuigd aan de offlcieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van het regiment dienst doende schuttery in zyne gemeente voor de trouwe plichtsbetrachting, waarmede zy de zware diensten, die van hen gedurende de laatste dagen zyn gevorderd, hebben vervuld, en voor den krachtigen steun, dien hy ter handhaving van de openbare orde van hen heeft ondervonden. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft zich eene commissie gevormd om gelden te ver zamelen voor een bewys van erkentelykheid aan politie en schuttery. G emeentoraad. In do hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heerenDe Laat de Kanter, voorzitter, Knap pert, Zillesen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Van Hamel, Sc-hneither, Fockema Andrea;, Van Reenen, Le Peole, De Sturler, Van Hoeken, Tieleman, Koetser, Hassolbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met ken nisgeving de heeren: Bool, Cock, Van But- tingha Wichers, Alma, Zaalberg en Verstel' Van Wulverhorst. Na het lezen der notulen van de vorige vergadering, merkte de heer Was op dat daarin niet voorkomt dat zyne in die vergadering aangenomen motie strekte om aan de commis sie van de bewaarscholen te vragen den Raad te dienen van advies of hot door de gemeente betaald schoolgeld al of niet billyk is. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten die clausule alsnog in de notulen te doen opnemen. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. a. waren ingekomen een adres van P. Van der Hart c. s. met verzoek om meerdere bestrating van de Haverzaklaaneen ver zoek van arej. C. A. Fischer om ontslag als onder wyzeres alhier wegens hare benoeming te Vlissingenzoomede het verslag over den cursus 1888/1889 der Indische Instelling. Tevens meldde hy dat by de Leidsche Bank in prolongatie is belegd een bedrag van 68,000. Daarna kwamen de volgende punten in behandeling: 1°. Voorstel lot tydelijke aaDutelliog van een leeraar aan hot Gymnasinm. (19S) 2°. Voorstel tot hot verleonen van subsidie aan de YereenigiDg tot opleiding van bewaarachoolhou- dereesen. (139, 193, 196} 3*. Verzoek' van J. H. Fraikin om eene stoep te leggen voor het peroeel Stationsweg No. 3. (199) 4®. Idem van J. H. Van don Broek om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwas. (200) By punt 2 stelde de heer De Goeje voor om, nu uit het uitvoerig rapport der Bewaar school-commissie blykt dat meerdere bydrage der gemeente aan do Kweekschool gerecht vaardigd is, daartoe alsnu te besluiten, doch merkte op dat het van groot belang is op welke wyze die meerdere bydrage zal worden gege ven, als subsidie of als verschuldigd school geld. Hy gaf de voorkeur aan het laatste. De Voorzitter kon zich hiermede vereenigen. Den heer Fockema Andrete komt het rap port der Bewaarschooi-cotamissie niet duide- ïyk, niet volledig genoeg voor. Uit het Ge meente-verslag over 1888 haalt hy cyfers aan, die er niet mee overeenstemmen, althans niet wat de lesuren van den geheelen dag betreft. De gegevens, welke gevraagd zyn, zyn z. i. niet gegeven. Zonder die gegevens kon hy zich niet met het voorstel vereenigen. De heer Was repliceert met aanhaling van verschillende cyfers en verwyzing naar het doel, dat aan de oprichting der school ten grondslag lag. Hy is er voor om het school geld tot 2200 te verhoogen, echter niet op de motieven der Bewaarschool commissie. De heer Van Hoeken verklaarde er zich eveneens tegen. Nu het Ryk isuitgescbeden de school te subsidiëeren, behoeft de gemeente die taak niet op zich te nemen, ook met het oog op de gemeente-floanciën, gelyk de heer Was reeds in de vorige zitting opmerkte. Bovendien kan zyns inziens het geld beter ge bruikt worden voor andere gemeentewerken, welke niet op de volgende gemeentebegroo- ting voorkomen en er wel op thuis hoorden. Hy kan geen subsidie aan de school toestaan, waartoe we volgens de wet niet zyn ver plicht. Hy voorziet dat de meer gevraagde ƒ1000 wel door particulieren zullen worden byeengebracht. De heer Vaa Reenen zeide dat ook by hem omtreat deze zaak niet het volle licht is ge vallen. Door nu een definitief besluit te nemen, zou men z. i. te overyld te werk gaan. Eerst dient noch afgewacht te worden wat het „Nut" verder zal doen en hoeveel de gevraagde by- dragen van verschillende instellingen in het land zullen opbrengen. Er moet ook meer con trole voor de gemeente zyn. Do nu gevraagde verhooging van schoolgeld ia z. i. slechts een verdekt subsidie. De Voorzitter beantwoordde de verschillende sprekers en bleef hechten aan het voorstel van den heer Was. Met den heer Van Reenen kon hy zich bovendien niet vereenigen dat een traktement van ƒ3500 voor den heer Haanstra als directeur te hoog is. De vroeger door het Ryk verleende bydragen moesten wel strekken tot delging van schuld, maar deze is nog geenszins afgeslagen. Ten slotte sprak hy do hoop uit dat de gemeente voor hare rekening zal nemen, wat tot hare rekening behoort. Er is in stryd met de meening van den heer Van Hoeken nu geen sprake meer van subsidie, maar van het betalen van schoolgeld. Het veorstel om dat schoolgeld van 1200 op 2200 te brengen, werd ten slotte aan genomen met 16 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Reenen, Fockema Andrea;, Driessen en Van Hoeken. De overige op de agenda voorkomende pun ten 1, 3 en 4 werden zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. BUITENLAND. Frankryk. Voor de keuze van een opvolger van gene raal Faidherbe, als grootkanselier van het Legioen van Esr, hebben de generaals Leconte en Lewal in den ministerraad de meeste stem men verkregen. Een van beiden zal dus vermoedelyk de plaats van den overledene innemen. Het aantal personen, dat de Parysche tentoonstelling bezocht van 6 Mei tot 1 Oct., bedroeg 20,000,000. De heer Ritt treedt af als directeur van de Groote Opera te Parys en zal, zegt men, worden vervangen door den heer Calabresi van de „Monnaie" te Brussel. De heer Spulier, minister van buiten- landsche zaken, heeft op uitnoodiging van eene deputatie uit het Oise departement, het voorzitterschap aanvaard by de onthulling van het gedenkteeken, dat weldra te Epineuse zal worden opgericht. Dit monument wordt gesticht ter herinnering aan de nederdaling van den luchtballon, waarin Gambetta, gedu rende het beleg, Parys verliet met een paar andere reizigers, van wie de heer Spuller de eenige overlevende is. Dulbochlllnd. De regeering zal by den Ryksdag een kre diet aanvragen tot oprichting eener uit de schatkist gesubsidiëerde stoomvaartiyn op Oo8t-Afrika. Uit Kopenhagen werd dezer dagen ge meld, dat de Czaar zyn voornemen, om een bezoek aan den Duitschen keizer te brengen, heeft opgegeven. Ten bewyze van deze mede- deeling werd gewezen op de gebeurtenissen in Servië en het voornemen van keizer Wil helm, om den Sultan te Konstantinopel te bezoeken. Met het oog op politieke overwe gingen, meende men, dat deze beide feiten den Czaar hadden bewogen zyn bezoek uit te stellen. Deze berichten zyn echter niet juist. Men verneemt thans weer uit goede bron, dat de Czaar met den prins van Wales te Berlyn ep 10 October wordt verwacht. Op de Berlynsche beurs liep dezer dagen het nog onbevestigd gerucht, dat een nieuw militair krediet van 300,000,000 mark aan den Ryksdag zou worden gevraagd tot aan schaffing van bronzen kanonnen voor het nieuwe rookvrye kruit. De begrooting voor de Duitsche zeemacht in 1890 - 91 bevat 32,000,000 mark voor het bouwen van oorlogsschepen. Hierin is be grepen een bedrag van 14,000,000 mark voor reeds in aanbouw zijnde schepen. De oorlogs vaartuigen, waarvoor de kiel nog moet worden gelegd zyn: twee pantserschepen, 3 kruiser korvetten, een kruiser en 3 adviesjachten. Beiert». Op de gemeentelyke begrooting der hoofd stad voor het jaar 1890 wordt eene som uit getrokken, ten bedrage van 100,000 fr. ter viering van de 25 jarige regeering van koning Leopold. Den lOden December 1865 kwam door het overlyden van Leopold I de kroon aan diens zoon, den toenmaligen hertog van Brabant, thans koning Leopold II, die den 17den December zyn plechtigen intocht in Brussel deed. Omtrent het programma der feesten is natuuriyk nog niets bepaald. Oroot-BrltannlA Lord Harrington hield te Aberdeen eene redevoering, waarin hy de „Home-Rule"-staat- kunde bestreed. Tevens betoogde de lord dat de liberalen geene reden hebben om tevreden te zyn over de wyze, waarop Gladstone hunne party heeft geleid, daar Gladstone een slecht veldheer is, die hun steeds de nederlaag heeft bezorgd. Servië. Telegrammen uit Belgrado deelen mede dat er in de stemming van het volk ten aanzien der gewezen koningin Nathalia een omkeer heeft plaats gegrepen, omdat deze alle onderhandelingen weigert. Telegram m e o. POSEN, 4 October. De personentrein, welke gisteravond om 8 u. 25 min. van hier vertrok, kwam nadat hy om 10 u. 26 min. LiS3a had verlaten, by Lasswitz in botsing met een goederentrein. Van de beambten werden vier gedood en een zwaar gewond en ook van de reizigers werden velen gekwetst. Eenige zwaar gewonden zyn naar Posen overgebracht. Officiêele byzonderheden ont breken. PRETORIA, 3 October. Drie redacteurs van Engelsche bladen, (de „Johannesburg," de „Standard" en de „Barberton News zyn in hechtenis genomen. Zy worden beschuldigd van hoogverraad, gepleegd in eenige door die dagbladen geplaatste opstellen. PERA, 3 October. De Duitsche gezant te Konstantinopel heeft officieel ter konnis der Ports gebracht, dat keizer Wilhelm en zyne gemalin op 1 Nov. a. s. te Konstantinopel zullen aankomen. BERLIJN, 3 October. (IV. R. C.) Nopens

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2