Gemengd IVicn ws. In don namiddag van den 2 7sten Soptember brak de dyk van den polder Mgzon, onder de gemeent6 Ursum, Avenhorn en Groot- Schermer behoorende, door. Het water zette in oen oogwenk den ganschen polder, waarin wel een honderdtal boerderijen staan, geheel blank en wast nog. Vrijdag-avond stond het nsds een paar voet hoog in do huizen. Da bewoners vluchtten naar den zolder en worden van daar zooveel mogelijk met pramen gered, evenals het vee. Persoonlijke ongelukken zjjn, zoover bekend, nog niet voorgevallen. Een boerenknecht aan de Boer- haar onder Wyhe had bij het afschieten van een geweer het ongeluk, dat de loop sprong, waardoor hij deerlijk aan de band gewond werd. Por eersten trein heeft hij zich naar Zwolle begeven om de hulp van dr. Vitringa in te roepen. Doordien te Rozendaal een geval van hondsdolheid is voorgekomen, zijn alle honden in die en de aangrenzende gemeenten voor vier maanden tot den muilkoif veroor deeld. De jagers hebben nu het plan den mi nister van binnenlandsche zaken te verzoeken de honden op jacht hiervan zoolang te ontslaan. Aan het strand van Schiermon- nikoog is 26 dezer aangespoeld en ter aarde besteld het ljjk van een man, reeds in staat van govorderde ontbinding, gekleed met een rood baaien hemd, dito onderbroek, geel ge oliede broekspijpen, Urker model, zwarte kou sen, borstrok met roode, witte en blauwe strepen en witte knoopen. Aan de ondeibroek twee rijksdaalders, dienende als knoopen en bovendien aan de kleeding twee gouden knoopen. De heer Mogroos, te Arnhem, ver-: zocht aan de „Arnh. Ct." het volgende te plaatsen Opgericht 1879. Hollandsche Club. Groenplaats 1. Antwerpen, 25 Sept. 1889. Weledelen Heer den Heer H. A. Meiroos, Muziekdirecteur, Arnhem. Mijnheer 1 Uw telegram ontvangen en ben ik terstond naar de redactie van de „Précurseur" gegaan, om te hooren wat er van dat bericht was, dat ik zelf niet gelezen had, hoewel op het blad geabonneerd. De redactie wist er niets van en seinde u terstond, dat zo nooit iets dergelijks geschreven heeft. Hbo komt u daaraan? Nog geene 5 dagen geleden heeft de Konink lijke Commissie 'tot onderstand in zake do ramp van 6 September by openbare procla matie een beroep gedaan op den verderen liefdadigheidszin harer landgenooten, daar, niettegenstaande de belangrijke sommen, ook uit het buitenland ontvangen, de behoefte nog zoo groot bleek te zijn. Ik woonde heden eeno vergadering van die commissie bij en daar werd besloten, door eene offlciëele nota aan de Belgische bladen soort gelijke geruchten tegen te spreken. U bi) voorbaat onzen hartelijken dank bren gende voor den ons aangeboden, zoo wolkomen steun, verblijf ik, met de meeste hoogachting, Uw Dw. Dienaar, (te. g.) S. Rbijjiders Bisdom, Voorzitter. Met eigen oogen hebben wjj, zegt de „Am. Crt.", de „Précurseur" niet gelezen, maar de „Haagsche Courant" zegt haar bericht aan dat blad ontleend te hebben, tegelijk met de mededeeling dat by die redactie alleen reeds 60,000 fr. was ingekomen. Evenzoo Damen wg daaruit later de opgave over om trent het getal en de positie der slachtoffers, die, naar onze meening, de bewering dat er voidoende gegeven was, wettigde. Volgens het „Rott. Nbl." zouden de woor den van den „Précurseur" luiden„dat men nu niet meer moet vragen, dat men de lief dadigheid van het publiek niet moet uitputten en geea misbruik maken van de stemming." Van de door de Maimer groot handelaars in vee Koch Heister uit Amerika ontboden eerste zending van ossen worden 25 dezer 66 stuks op de Frankforter markt verkocht; de overigen gaan naar Keulen, Wainz en Darmstadt. Met het schip voor deze eerste proef was men slocht geslaagd, daar men don dubbelen tgd voor de reis noodig had en daaraan dan ook den dood van 13 beesten te danken had. Later zal men betere schepen nemen, die 500 stuks vee laden kunnen. Eene tweede bezending is reeds onderweg en verdere volgen spoedig, daar genoemde firma, behalve hare leverantie aan slagers, alleen 4 a 5 duizend ossen noodig heeft voor de in October beginnende slacht ten behoeve der rgks conserven fabriek. Do kosten voor vracht, voeder, verpleging en invoerrechten, van Chicago per spoor naar NituwYork en van daar naar Hamburg, beloopen 100 mark per os, dus ongeveer 10 mark meer dan voor de beesten uit zuidelgk Frankrijk of Italië. De ontscheping der 137 dieren duurde te Hamburg slechts twee en 66n half uur. In het pyrotechnisch laboratorium der vesting Spandau is Zatordag eene ont ploffing voorgekomen. Het laboratorium ligt op een eiland midden in de rivier. Yan 50 werkzaam zjjnde vrouwen en meisjes worden er 10 zwaar en 30 licht gekwetst. Ook wer den eenige militairen gewond. Gelukkig lag hot laboratorium geheel geïsoleerd in eene groote watervlakte, zoodat stad en vesting ongedeerd bleven. De oorzaak van de rainp is onbekend. Een merkwaardig herinnerings teeken. De geestelykheid van het kerspel Chartow in Rusland heeft, naar aanleiding van de redding van den czaar bg het spoor wegongeluk te Boski, een massief zilveren uurwerk laten maken, waarvan de wijzerplaat geplaatst is in de richting van de plaats, waar het ongeluk is geschied. Dit uurwerk «laat slechts eens por jaar gedurende vijf minuten en wel op het uur, waarop de trein derailleerde. Voorloopig heeft het zjjn geluid nog niet laten hooren. Wan neer ze voor dien tyd niet gestolen is, zal de klok aanstaande jaar hare kunst kunnen toonen. Eene dappere vrouw. Toen een extra-trein Vrgdag met eene snelheid van 50 mijlen per uur het station Gladlys, in Noord- Wales, binnonstoomde, schreed een oud man, die wat hardhoorig was, over de rails, met een pakje in de hand. De beambten riepen hem toe, doch hy hoorde niets en de locomo tief zou hem verpletterd hebben, als mevrouw Irving, de echtgenoote van een kapitein, niet van 't perron ware gesprongen, den grysaard had gegrepen en hem met het grootste levens gevaar van de rails had weggevoerd. Een hevige orkaan heeft te Napels gewoed, terwgl tegeiykertgd eene wolk breuk losbarstte. Verschillende huizen dreigden in te storten, waarom de brandweer te hulp word geroepen, om deze te schoren. Tot de gebouwen, die zwaar geledon hebben, behoort do villa van don minister Crispi; de tuin is verwoest en slechts door krachtige hulp werd de instorting van het gebouw voorkomen. Do troepen zgn ter hulp gesneld. Ten gevolge van eene aardverschuiving is te Napels de noordelyke, vyf verdiepingen hooge vleugel van het beroemde paleis der prinsen Sansevero ingestort. Yele kunstvoorwerpen zyn daarbg verloren gegaan, maar de bewoners konden bgtgds vluchten. De schade wordt op 500,000 lires geraamd. KOLONIËN. BATAVIA, 19-26 Augustus. Vervolg Omtrent d« bonting by Kota Pohama, schryft men nog het volgende aan de „Su matra-Courant:" Deze bestond uit een vierkant, omgeven door heoge aarden wallen, waaromheen eene telefoondraadversperring om haar stormvry te maken. In die wallen waren vele-groete horizon taal liggende bamboekokers aangebracht, waaruit een overstelpend vuur tegen de aan vallers kwam. Een door de Atjehers zeiven bediende lilla was zelfs niet tot zwygen te brengen, in weerwil van de daarop goed ge richte Bchoten onzer artillerie, welk wapen, behalve veel paarden, ook veel manschappen verloor. Het verlies aan artilleristen was zóó aanzieniyk, dat de kapitein van dat wapen Beer persooniyk met één enkelen man een stuk geschut moest bedienen, welk goed voorbeeld door de hem ondergeschikte luitenants Van Daalon en De Waal gevolgd werd. Onder den buit, door den vgand by die gelegenheid gemaakt, behoorde o. a. eene kist dynamietpatronen. Van deze gevaarlgke voor werpen zal door ons nog dikwgls wat naders worden vernomen. Semawis, de Somarangsche correspon dent van het „Soerab. Handelsblad", hangt eeu treurig tafereel op van den toestand der bevolking van Demak, die zwaar geteisterd wordt door koortsen. In een enkel district vond hg 5000 lgders. 5Vel zond de resident met prgzenswaardigen spoed kinine en rydt de regent dagelgks zelf rond om medicynen uit te reiken, terwgl ook de landheeren doen wat hun mogelgk is, maar bg de groote uit gestrektheid der aangetaste streek kan die hulp niot voldoende geacht worden. Do „Soer. Crt." bevat een schrgven, waarin mededeeling werd gedaan van onge hoorde wreedheden, door een paar Arabieren te Ampanan op eenigen hunner slaven bedreven. Ook de „Java-Bodo" ontving van Boeleleng een brief, waarin eveneens van die feiten melding wordt gemaakt. Eenige Armeniaan- sche handelaren, die van eene reis naar Am panan terugkeerden, brachten het treurige nieuws te Boeleleng en werden door den residont in verhoor genomenook de kapitein van eene Chineesche stoomboot was getuige van het gebeurde en had plan van de zaak gewag to maken in een der Singapoorsche en Honkongscho bladen. Zonder twgfel zal de rogeering een streng onderzoek gelasten. En wanneer ook maar de helft bewezen wordt van hetgeen is ge schreven, dan zal de uitlevering van do Ara bieren moeten worden gevraagd en desnoods afgedwongen. Of wg moeten Lombok geheel onafhankelgk verklaren van ons gezag. De benoeming van den heer Zevergn tot president van de Javasche Bank heeft bgna iedereen verrast. Algemeen toch wa3 het bekend dat op de aanbeveling, door de directie en de commissarissen opgemaakt, de beide directeuren waren geplaatst, en dat die aan beveling met algemeene stemmen aldus was gesteld. Ieder verwachtte dan ook, dit de oudste directeur zou worden benoemd. Op zichzelf wordt de gedane keuze alge meen gelukkig geacht. lJ.-B.) Een spoedorder is afgekomen, om 60 soldaten naar Deli te zendendis manschappen zullen afgestaan worden door het 10de en het 11de bataljon. BUITENLAND. rmnkryk. De heer Carnot heeft Zaterdag de leden van het congres voor koophandel ontvangen. Op eene toespraak van den heer Pourier ant woordde de president der Republiek dat hg de rapporten en besluiten van het congres zou lezen met al de aandacht, welke de be handelde belangryke vraagpunten verdienen. Da heer Carnot uitte den wensch dat die vraagpunten, evenals alle, waarbg de handel is betrokken, in het aanstaande Fransche Parlement rgpelgk zullen worden overwogen. Nu de republikeinsche beginselen zijn beves tigd, behoort meer plaats te worden inge ruimd voor do practische zaken daardoor zal de vredelievende ontwikkeling van Frankrgk worden bevorderd. De heer Jules Ferry heeft een uitvoerig manifest tot zgne kiezers gericht. Hg beschul digt zyne tegenstanders, zoowel anti-liberalen als monarchisten en Boulangisten, van om- koopery by de verkiezingen, en doet een krachtig beroep op de republikeinsohe eens gezindheid tegen de reactionnaire coalitie. In een aan zyne kiezers van Mont- martre gericht manifest komt generaal Bou- langer nadrukkolyk op tegen het besluit der commissie, waarby de op hem uitgebrachte stemmen nietig zyn verklaard. De heer Jules Ferry heeft voer alle candidaturen, welke hem veor de herstem mingen in Frankryk zyn aangeboden, be dankt. De leider der opportunisten zal dus geene zitting nemen in de nieuwe Kamer. Generaal Faidherbe, welbekend uit den oerleg van 1870-1871, is Zaterdag echtend overleden. Er is sprake van een voorstel om Rochefort amnestie te verleenen. Dolteehland. Volgens eene offlciëele modedeeliDg zal de aanstaande zitting van den Ryksdag reeds vóór het Kerstfeest worden gesloten, en zullen spoedig daarop de verkiezingen worden gehouden. N De Beriynsche „Post" verklaart, krach tens ontvangen inlichtingen, dat het bericht betreffende de aftreding van graaf Munster als gezant te Parys, niets anders is dan een verzinsel. De Duitsche regeering zal bg de aan staande begrooting een krediet van 80,000 Mark vragen voor het internationaal genees kundig congres, dat het volgende jaar te Beriyn zal worden gehouden. Het gezantschap uit Zanzibar heeft voor den keizer en prins Von Bismarck gouden, zilveren en ivoren geschenken van den Sultan medegebracht. De Duitsche consul te Zanzibar, de heer Michaelis, op dit oogen- blik te Wiesbaden verbiyf houdende, is van daar naar Berlijn overgekomen om met het gezantschap te confereoren. G-z-aot-ESrlÊammlB. Sir Aaron Isaac is Zaterdag tot lord-mayor van Mergry (Ierland) gekozen. Een pachter is Zaterdag in de nabgheid van Kostroven vermoord. Zgn vader en zgne zuster werden ernstig gewond. Een persoon is in hechtenis genomen. Gladstone heeft eergisteren te Hawarden een eik neergeveldhg was daarmede 3 uren bezig, maar scheen niet het minst vermoeid. Op een Iersch landedelman, Norcott, te Park, bg Doneraile, is een moordaanslag ge pleegd; men vond hem met eon schot door het hoofd. Er is geen hoop op herstel. Te Londen wordt een hospitaal gebouwd voor vrouwen, waarin alleen vrouwen werk zaam zullen zgn. Do prinses van Wales pa troniseert de inrichting. By de werkstaking tusschen de Londen- sche kleermakers en hunne patroons is Roth schild thans als bemiddelaar opgetreden. Oo»teur.-Homf.-Monarchle. Men spreekt tegen dat de twee Oosten- rgksche officieren, die tgdens de legeroefe- ningen te Jaroslau in Gallicië vermoord werden, politieke slachtoffers zouden zgn. Twee Oosten- rgksche deserteurs worden verdacht, do offi cieren vermoord te hebben, enkel met het doel, hen te beroeven. Zy zgn te Lublin gevat en Oostenrgk heeft der Russische regeering hunne uitlevering gevraagd. Het huweiyk van de Oostenryksche aarts hertogin Valeria met den aartshertog Frans Salvator zal in Mei te Weonen worden vol trokken. De kardinaal-primaat van Hongarge Haymald is weer ernstig ziek. De kroonprinses-weduwe, aartshertogin Stéfanie, is te Weenen teruggekomen. Op hare terugreis uit Zandvoort vertoefde de prinses eenigen tyd bg hare verwanten te Munchen. De verwachting op een goeden wynoogst in Oostenrgk en Hongarge, welke in Augustus hoog gespannen was, is door het koude en natte weder der laatste 14 dagen bgna geheel vernietigd. Nog in het einde der vorigo week durfde men op een gemiddelden oogst hopen, mits het spoedig warmer werd. Maar toen de thermometers opnieuw daalden, vervloog alle hoop. In geene jaren is zulk eene koude Sep tembermaand in Oostenrgk voorgekomen en de zomerkwartieren in den omtrek van Weenen zgn nu reeds, twee of drie weken vroeger dan andere jaren, alle verlaten. Rusland. Volgens den „Daily-News"-correspondent te St.-Petersburg, is aan de bevelhebbers der garnizoenen te Wilna en te Warschau bevel ge geven, een voldoend aantal soldaten, omstreeks 50,000 man, gereed te houden om op elk oogenblik den spoorwog tusschen Petersburg on de Duitsche grens te bezetten, indien de czaar de terugreis van Beriyn per spoor zou willen doen in plaats van over zee. De minister Von Giers zal den keizer niet naar de Duitsche hoofdstad vergezellen. Turkye, In de „Times" wordt «en telegram uit Konstantinopel medegedeeld, behelzende een decreet van den Sultan van 28 Sept., waarbg het effectief van het Turksche leger in vredes- tyd van 250,000, geiyk nu het aantal is, tot 100,000 man wordt teruggebracht. Deze vermindering gaat gepaard met eene bezui niging van 200,000,000 ponden, waardoor het evenwicht op da begrooting wordt her steld. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. wk kk van 22 tot en met 28 Sept. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standi. 22 Sept. 6.45 8.15 7 16.7 23 6.45 8.15 8 16.7 24 G.45 8.30 8 16.7 25 a 6.45 8 SO 7 16 0 26 6.45 8.15 8 16.7 27 6.30 8.30 7 16 0 28 6.30 8.45 8 16.4 Dit betoekent: Wanneer men 5 onbic feet 141.6 litors per nur van znlk gas verbrandt in eon Sngg'e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.7, 16.7 enz. Standaardkaarsen, vraarvan elke kaars 20 grains 7.6 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2