LEIDSCH DAGBLAD. N°, 5035. Ï^Iaanflag ^epteiir&toer. A". 1889. Leiden, 28 September. fese jouraat wordt dagelijks, met uitsondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De Koekoeksklok. FBin DBIB OOUBAMT: Tm Ula fti I rt.il.»1.10. Truce per pN.140. AAonderlyhc Nommer*.0.05. Hedennamiddag ontvingen we per Engel- sche mail de Indische bladen van 19-26 Augustus en de „Deli-Crt." van 24 28 Aug. Door den Raad der gemeente Zoeterwoude ia besloten den duur der kermis van 5 op 3 dagen terug te brengen, welk besluit aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring is in gezonden. Door eenige ingezetenen van Zoeterwoude zal worden aangeboden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres van adhaesie op een adres van de Nederl. Protectionistische Landbouwvereeniging om invoerrecht op mar- garine. I Beroepen is by de chr. ger. gem. te l Rynsburg da. W. Renkema, te Hoorn. De vastgestelde gemeente rekenieg van Haarlemmermeer, dienst 1888, bedraagt in ontvangst 71,824.92, in uitgaaf 67,799.15'/,, -saldo 4025.76'/,. De goedgekeurde rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1888, bedraagt in ontvangst ƒ6467.60, in uitgaaf ƒ5883.741/,, saldo 583.851/,. De aangeboden begrooting der gemeente dienst 1890, bedraagt in ontvangst en uitgaaf 78,007.76'/,. De aangeboden begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1890, be draagt in ontvangst in in uitgaaf 6683.85'/,. Het bestek voor de school- en kantoor behoeften, in 3 psrceelen, werd door den ge meenteraad goedgekeurd. Met het oog op de herstellingen, welke aan school No. 10, nabjj Sloten, noodig zijn, is in beginsel besloten tot het bouwen van eene nieuwe school. De officier van gezondheid 2de klasse van het Oost-Indische leger F. A. Karthaus aal den 5den October a. s. per stoomschip „Zeeland" naar Indiö vertrekken. De oud-burgemeester van Rotterdam, de heer Joost Van Yollenhoven, vroeger lid van de Eerste Kamer, is in den afgeloopcn nacht te Rotterdam plotseling overleden, in den leeftijd van 75 jaren. Gedeputeerden van Z.-H. hebben vernie tigd het besluit van den Raad der gemeente Katwijk, strekkende om L Lange niet toe te laten als lid dier vergadering, en beslist dat hij alsnog zal worden toegelaten. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissie tot hei Naar het Uuitsch, door P. J. C. Slot.) Eens, bjj het naar huis gaan na afloop van een concert, zij herinnert het zich als ware het gisteren gebeurd, zij droeg toen het koffiekleurige kleed van thibet, waarvan zij nu juist een stukje in den bewusten doek zette, had hjj haar, terwijl de anderen in donker praatten en lachten, den arm aangeboden. O, zij had toon niet geloopen, maar gezweefd De tijd spoedde voort, maar zij miste hem geene enkele vacantie; ja, eenmaal zelfs maakte hjj de groote reis nog eens om een hor logesleutel, welken hy vergeten had, te halen en toen? Ja, welk schoon rose zat daar in den doek? Het half verschoten stuk stof werd in grootmoeders verbeelding tot de prachtig ste japon; met die japon aan zat zij in de schemering voor het klavier en zong: „Ich klag's euch, ihr Blumen, Ihr plaudert's nicht aus." Ja, deze rose japon was toch de mooiste van al hare japonnen geweest; in die japon had zj) eenmaal den heerlijken dag harer verloving gevierd. De naald ontgleed haren vlgtigen vingerszij waande zich weder in het ouderlijk huis, in die kamer, en voor haar stond hjj als haar verloofde 1 examineeren van hen, die het diploma van geëxamineerd en beëedigd 1 indmeter verlangen voor het jaar 1889: tot lid en voorzitter, dr. Ch.M.Schols, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delften tot ledenH. Van Goud oever, inspecteur der registratie en domeinen te '8-Hage; A. W. E. Kwisthout, ingenieur- verificateur van het kadaster te Roermond dr. C. A. Scheltema, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, en A. Le Corate, leeraar aan de Polytechnische School te Delft. De heer D. Sluimer, geagreëerd klerk ten kantore van den ontvanger der directe belastingen te Amersfoort, is benoemd tot ambtenaar aan het ministerie van financiën. Naar men verneemt, heeft mr. F. A. J. Van Lanschot, raadsheer in het Hof te 's Hertogenbosch, tegen 1 Nov. zjjn eervol ontslag aangevraagd. Volgens de „Aflig. Zeitung" zullen de nagelaten boeken van prof. Donders te Leipzig door List en Francke verkocht worden. Panama-kanaal. De „Cöte Libre" deelt mede, dat de commissie, belast met de in spectie der werken aan het Panama-kanaal, den 15den October uit Parijs zal vertrekken. De „Kleine Kapitalist" verneemt uit goede bron, dat dit bericht onjuist moet z(jn, dewijl er op dit oogenblik letterlijk nog niets om trent de samenstelling van die commissie bepaald is en hare leden alzoo nog niet be noemd kunnen zjjn, viel minder gereed om binnen eenige dagen te vertrekken. Boven dien zou het eerder geraden zijn, dat die commissie, indien z(j vóór dien tyi samen gesteld is, tegen het einde van November of in 't begin van December vertrok, omdat zij dan in het droge seizoen te Panama aan komt en des te beter haren last zal kunnen uitvoeren. Bedoelde commissie werkt geheel zelfstandig en staat als zoodanig geheel buiten de Panama- Maatschappij in liquidatie. Haar zyn de mid delen verstrekt om haar onderzoek, buiten vreemden invloed, zoo volkomen mogelijk ti doen plaats hebben en haar volkomen onaf hankelijkheid te bewaren. In 1890 zal te Weenen eene algemeene tentoonstelling voor land- en boschbouw wor den gehouden. De Oostenrjjksche consul te Amsterdam verstrekt gaarne aan belangheb benden nadere inlichtingen. Het stoomschip „Obdam" vertrok 26 Hoe was dat alles toch zoo vlug in zijn work gegaan? Hadden de bloemen ook soms iets verklapt? Van wie wist h(j zoo nauw keurig alles, waarvan zjj zoo langen ty-1 ge droomd, waarnaar zjj zoo vurig verlangd had? Als eene schuwe ree vluchtte zij by de eerste de beste gelegenheid uit de kamer„mijnheer de dokter," die zoo ver gereisd had, zou wel honger hebben I Sedert een uur zou zij hem voortaan mot een anderen, veel vertrouwelijker naam noemen, hem, tot wien zy tot nu met eerbied en grenzenlooze vereering had opgezien. Of ztj hem werkelijk zoo zou kunnen noemen? Met der tijd misschien; maar nu moest hjj, volgens haar, honger hebben en ze sneed brood en belegde het en sneed weder brood, geheel verdiept in hare aangename overden kingen, tot het bord de menigte boterham men niet meer bevatten kon en de geliefde lachend voor haar stond, lachend vragende of hjj dat alles alléén moest opeten. Daarop had hij haar teeder aan zijne borst gedrukt, waarbij bet bord van verwondering of vreugde met den overvloedigen last geheel omkantelde. O, wat verhaalde die doek alles toch ditde- lyk! Hjj sprak eene stille taal, maar groot moeder verstond die taal en haar hart ant woordde er op. Nu viel haar oog op een verschoten mos groen lapje; ja, het was waar ook, in zulk een kleedje was zij eens den brievenbesteller tegemoet gesneld om hem den eersten brief Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Sept. van Marseille; de „Koningin Emma" vertrok 28 Sept. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Marie" is 28 Sept. van Amsterdam te Batavia aangekomende „Amsterdam" is 26 Sept. van Amsterdam te Nieuw York aangekomende „Oranje-Nassau" is 27 Sept. van W.-Indië te Nieuw-York aan gekomen. Telegrammen, BERLIJN, 27 September, (ff. C.) Hot „Ta- geblatt" verzekert dat de rijkskanselier in onderhandeling is met den heer Miquel, een der meest bekende aanvoerders van de natio- naal-liberalen, over het aanvaarden van de Pruisische portefeuille van financiën. Is dat waar, dan blijkt de gezondheidstoestand van den minister Von Scholz geene kans op spoe dig herstel te geven, want nog niet lang geleden werd van goederhand verzekerd, dat het hem verleende langdurig verlof niet be schouwd mocht worden als het begin van zyn heengaan als minister. De Berlijnsche bladen noemen het be richt van de „Kölnische Zeitung" betreffende de memorie van generaal Obrutejeff aan den Czaar over het algemeen zeer belangwekkend, maar met het oog op den uitslag der Fran- sche verkiezingen van geene groote politieke beteekenis. WEENEN, 27 September. De „Neue Freie Presse" meldt onder voorbehoud, dat sedert 21 dezer dagelijks te Proskurow talrijke mili taire konvooien uit het binnenland van Rus land aankomen en zich naar Kamenice en Pozalski begeven. Militaire observatie corpsen worden aan alle grenzen opgesteld. LONDEN, 27 September. De „Council of Foreign bondholders" bericht uit Caracas te hebben ontvangen 6819 pd. st. voor rekening der geconsolideerde schuld van Venezuela. BERLIJN, 27 September. Men meldt aan de „Nat. Ztg." dat te Zanzibar eon der vaartuigen van kapitein Wissmann aangehouden en door zocht is door een Engelsch schip. Men wacht nadere bijzonderheden omtrent dit incident. PARIJS, 27 September. Naar men verneemt, heeft Jules Ferry er in toegestemd zich candi- daat te stellen in een district, waar de uitslag der herstemming den candidaat der republi keinen gunstig is, die voor Ferry het veld wil ruimen. van haren beminde te ontrukken. Mosgroen! het had haar, donker als ze was, nooit mooi gestaan, maar die brief zag dat nietzy wilde de jipon afdragen, terwijl „hjj" ver van haar was. Ondeugend lachte het oudje als zij hieraan dacht en zag er dan zóó jeugdig en verheugd uit, dat de koekoek, die haar tot nu toe slechts het slaan der klok in de grootste haast gezien had, haar ternauwernood herkende „Wat kan men zich toch vergissen I" dacht het beest. De rust in de kamer werd nu echter plot soling gestoord. De kinderen, twee jongens en eene aardige kleine meid, kwamen met roode wangen en schitterende oogen binnen stormen. „Grootma," riep de jongste knaap, „nu is het toch al Kerstavond; ik heb door het sleutelgat reeds zooveel appelen en noten ge zien Mama zegt dat de Kerstman ze gebracht heeft en dat hjj de lichtjes aan den boom zal ontsteken, wanneer de kerkklok gaat luiden. O, als hjj voor my maar een wagen en twee flinke, groote bokken meebrengt!" „De bokken zyn dan de paardjes," zei het meisje, met vastheid in hare stem„je kunt myne poppen daarmede uit ryden laten gaan, als ze visite-maken spelen!" „Ik speel niet met poppen," zei de vlugge knaap hooghartig; „myne paarden moeten hooi ryden." „Het moest sneeuwen en niet regenen," PHUB DHR ADVÜBTENTIEN: Tu 1—t regel» l.M. Iedere r»I*l mwr/O.lTJ. GroeWre litters our plesternimte. Voor bet in- mneren bollen de ited wordt 0.10 berekend. NAPELS, 27 September. De hier voorge komen overstrooming is veroorzaakt door ver stopping der kanalen. Van een door hel water ondermynd huis stortte een balkon in; dit sloeg twee menschen dood. HAMBURG, 27 September. Kapt. Nash, van het Engeleche stoomschip „Empress," hier heden van Hartlepool aangekomen, rapporteert dat hy 26 dezer op 54° 28' NB. en 3° 35' OL. heeft aangetroffen het brikschip „Haabets Anker," welk schip in zinkenden staat ver keerde en door de bemanning verlaten was. Booten bevonden zich niet meer aan boord, ter wyi de groote ondermarsera langs zyde van het wrak lag. Wegens het slechte weder kon geene boot aan boord worden gezonden, doch is de „Empress" om het schip heen gestoomd en heeft daarna de reis voortgezet. SOFIA, 27 September. Het lyk vanStojanow, den te Parys plotseling overleden president der Bulgaarsche Kamer van Afgevaardigden, is hier aangekomen en aan het station ont vangen door de ministers, de geeatelykheid, officieren, delegatiën van vele Bulgaarsche steden, van handwerkslieden en van vele scholen. Onder groote deelneming der bevol king werd de met bloemen getooide kist in plechtigen optocht door de stad gevoerd. LONDEN, 27 September. IndfpDe heer Benjamin Tillett, de socialist, die eene groote rol vervulde by de werkstaking in de Lon- densche dokken, zal waarschyniyk morgen naar Rotterdam vertrekken om de Holland- sche werkstakers by te staan. Het comité der laatste Engelsche grève heeft afdeelinger. werklieden gezonden naar Harwich om ieder Engelsch werkman te be letten scheep te gaan naar Nederland en daar te Rotterdam in de dokken te gaan werken. Het comité wil den Nederlandschen werksta kers de overwinning schenken. Ook wil het comité de werkstakende Rotterdammers naar vermogen met geld steunen. LONDEN, 28 September. Te Buenos-Ayres is brand uitgebroken in de oude douaneloodsen. De schepen zyn in veiligheid. ST.-PETERSBURG, 28 September. Het „Journal ae St. Pétersbourg" verklaart het bericht, hetwelk de „Indépendance beige" uit St.-Petersburg beweert te hebben ontvangen, betreffende de dynamiet-ontplofflng aan het station te St.-Petersburg, voor verzonnen. Van het geheele bericht is geen enkel woord waar. was het oordeel van den oudste der jongens, die tot nu stil voor het raam gestaan en naar het weder gekeken had; misschien dacht hy aan de nieuwe schaatsen, waarnaar hy reeds zoo geruimen tyd verlangd had. „Alles, wat de lieve God zendt, is goed," zei grootmoeder, „en sneeuw zal er ook nog wel komen. Maar hoort, kinderen, de klok luidt; schuif het raam open, Frits, opdat wy het feestgezang kunnen hoorenAls kind dacht ik altyd dat de engelen op Kerstavond uit den hemel nederdaalden om op en voot de aarde een Kerstlied te zingen." Zy stond op en ging aan het raam staan. Vont Bimmcl hoch, da komm' ich her," klonk het plechtig, te midden van den stillen avond. Op hetzelfde oogenblik werden ook de deuren der aangrenzende kamer geopend. Wat rekte do kleine koekoek den hals uit om de lange witte tafel beter te kunnen zien, welke zich daarin bevond. In het midden stond op die tafel een heerlyke, groene denneboom, mot een gouden vaantje in top, en zulk een verblindende glans straalde er van hem af, dat de koekoek de oogen er voor moest sluiten; maar dat was niet eens noodig geweest, want door de snelle beweging had hy aan de schar nieren der deur gestooten; deze was toege vallen en hy zat weder in zyn donker huisje. Wat had hy anders nog veel kunnen zien van de pracht en heerlykheid in die kamer 1

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5