koop, H. B. Onderwater; van Doursen en Dennenburg, P. A. Van der Putten, secretaris dier gemeentevan Koudokerke, Y7. A. graaf Van Lyndenvan Hei- en Boeicop, "W. N. J. Van Slype, secretaris dier gemeente; van Dreischor, P. Goemans Jz., secretaris dier gemeente. Goedgekeurd dat de burgemeester van Berg ambacht, jkr. A. H. P. C. Van Suchtelen van de Haare, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Ridderkerk, A. A. Van Elk, burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht. Aan J. J. Verbunt, op zt)n verzoek, met ingang van 1 October 1889, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in hot kanton Boksmeer, en, met ingang van 1 October 1889, benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in dat kanton, P. E. V. if. Verbunt, candidaat-notaris te Boksmeer. Met ingang van 1 Oct. 1889, benoemd tot directeur van het postkantoor te Purmerend, P. F. Freudenberg, thans commies der pos- torfjen van de 1ste klasse. Met ingang van 1 Oct. 1889, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Winterswijk, J. J. Hogeweg, than3 direc teur van het Rijkstelegraaf kantoor te Hee renveen. Den heer M. Gerstl tijdelijk benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in W.-Indië. Den officier van gezondheid 1ste kl. bi) de zeemacht B. Bakker, ter zake van in, doch met door den dienst ontstane lichaamsgebre ken, met ingang van 1 October a. s., voor den tijd van vijf jaren op pensioen gestold, onder toekenning van een pensioen van 650 'sjaars en eene verhooging daarvan met 450 voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzee8Che bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting werdon aangenomen de aanhangige naturalisatie-ontwerpen, de grondruiling met de Ned. RJJnspoor, en de verkoop van een stuk geslechten vestinggrond te Bergen- op-Zoom. Met 55 tegen 31 stemmen weid aangeno men de verleening van 41/, ton voor het nieuwe pantserdekschip. Aanstaanden Dinsdag zal de Kamer in de afdeelingen behandelen de indische begroo ting, het voorstel-Borgesius omtrent de invoe ring van eene inkomstenbelasting en het voor- stel-Bahlmann tot heffing van graanrechten. Mr. M. W. F. Treub is benoemd tot wethouder van financiën te Amsterdam, bremengd Nlenws. De nieuwe Karnemelksbrug alhier ver keert thans in begaanbaren toestand. De hou ten schu'ting aan de züde van den Nieuwen Rijn ia reeds weggenomen. Er bestaat dus reden te verwachten dat de brug binnen zeer to "ten tijd niet enkel begaanbaar, maar ook toegankelijk zal zijn voor het loopend publiek. Door de politie alhier is opnieuw proces-verbaal opgemaakt tegen den vroeger meermalen besproken geitjeskoopman J. v. R., die, hoewel zelfs later weder met de justitie in aanraking gekomen, gisternacht door de politie is aangehouden met zakken en wol, welk een en ander bier ter stede bleek ont vreemd te z\jn. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, die in een winkel een halve kaas had weggenomen. Eene te Sassenheim gehouden collecte voor de slachtoffers van de ramp te Antwerpen heeft ƒ81.97 opgebracht. De justitie te's-Hageheeftin het Zondag avond afgebrande perceel aan de Hoefkado een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand. Naar aan de „N. R. C." wordt mede gedeeld, is een Duitache jongen op eene sleep boot, liggende aan de Nassaukade te Rotterdam, van ruim 400 mark beroofd. De jongen had dit sommetje in twee jaren opgespaard en was op weg naar zijn huis. De dader is gevat. Naar men verneemt, is het ,Le- gor des Heils" eigenaar geworden van een pand aan de Eendrachtstraat te Rotterdam. Uit Dirksland zjjn 63 personen, allen tot de arbeidende klasse behoorende, naar Argentinië vertrokken. In het begin van dit jaar hebben zich reeds twee gezinnen uit die gemeente daar gevestigd. Eergisternamiddag had er onder Worst Rede, gemeente Rede, op den rijks straatweg van Arnhem naar Zutfen, het volgend ongeval plaats. Een van de te Velp ijgekwartierde cavaleristen moest, te paard gezeten, eenige jonge paarden, die nog al dartel waren, vervoeren. Een dezer dieren stond weldra op de achterste pooten en wierp bij het neerkomen met de voorpooten een inwoner uit het naburige Rozendaal tegen den grond, waarbij het paard hem op c'e borst trapte, zoodat hij zwaar gewond werd opgenomen en naar huis gebracht, waar de ongelukkige des avonds onder de hevigste pijn is overleden. Eene schaalcollecte, gisteren langs de buizen te Kampen voor de onge- lukkigen te Antwerpen gehouden, heeft ruim 223 opgebracht. Een geacht ingezetene van Groningen ontvirg gisteren over de po3t een brief, waarin hem 25 gulden werd gevraagd, t9rwijl er tevens de bedreiging bijgevoegd weid, dat, zoo hij hieraan niet voldeed, zijn „boel in brand gestoken zoude worden". Gisteravond mocht het dor politie gelukken den dader te arresteeren. De man had reeds son jaar in de gevangenis doorgebracht voor een dergelijk feit. Bij een storm te Durban is de birk „Mary Emily" vergaan met al de op varenden, tien in getal, o. a. de vrouw van den kapitein. De Londensche politie is geluk kiger in het betrappen van hazardspelers dan van den moordenaar van "Whitechapol. Opnieuw is eene speelbank, de „Cranbourne club," door de politie verrast, die 37 personen gevangen- nam. Op 4 na werden zo tegen borgstelling vrijgelaten. De ontgraving van de huizen, die nabjj Quebec door eene aardstorting gedolven werden, is bjjna ten einde. Veertig lijken, waar onder vele van kinderen, zijn thans gevonden. Er zijn geheele gezinnen b(j de ramp omge komen. Omstreeks 20 personen worden nog vermist. Het aantal der gekwetsten, die in het ziekenhuis worden verpleegd, bedraagt vijftien. Door Havas' A g e a t s c h a p w e r d aan de „Indépendance beige" gemeld dat te Parijs het gerucht liep van Von Bismarcks dood. Uit Berlijn ontving het blad echter geen enkel ander bericht omtrent dien dood. Later seinde het Agentschap dan ook te gelooven, dat er niets van het geruoht waar was. Zelfs moet het gerucht niet te Parijs geloopen hebben. Brief van een veldkornet aan een landdrost in de Transvaal. Het volgende briefje spreekt voor zichzelfAchtbare heer I Ik heb die inspeksie gehou oor die moord, maar die kop die ik het gekrjj, is geen mense kop, maar een skapen hoofd "Wijlandsvlij 10 Augustus 1889, C. B. Veldcornet. Volksstem.) Het tkans te Parijs vertoevende gezantschap uit Marokko heeft aan den heer Carnot twaalf prachtige paarden geschonken als een geschenk van den sultan. De heer Corvilain, de eigenaar der te Antwerpen in de lucht gevlogen fabriek, is met zijn ingenieur van Antwerpen naar Brussel overgebracht en zal voorloopig in de gevangenis van St. Gilles in hechtenis blijven. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling zullen velen onzer stad genoolen ongetwijfeld uitzien naar de plannen van B. en Ws. betreffende de Stads-Gehoorzaal. Nu het ongeval er eenmaal toe ligt, is het raadzaam rekening te houden met het denk beeld om in het Van-der-Y7erf-park te bouwen. Het Rijk zal stellig geen bezwaar hebben om het terrein weder aan de gemeente af te staan, want van het bouwen eener nieuwe Academie zal toch wel nimmer iets komen. Er is nóg iets, dat pleit voor het bewuste plan. Ik heb gehoord dat gewoonlijk vóór het jaar der Lustrumfeesten weinig nieuwe stu denten worden ingeschreven, met het oog op de hooge kosten, aan die feestviering verbon den. Is dat waar - en het groot aantal te huur staande kamers maakt het zeer waar schijnlijk - dan zouden die kosten aanzienlijk worden verminderd als het oprichten van een houten feestgebouw (is hiervoor thans nog geschikt terrein disponibel onnoodig werd. Indirect worden dus de belangen der Uni versiteit ook behartigd als de nieuwe Gehoor zaal in het Van-der Werfpark verrijst, want hoe meer nieuwe studenten zich hier komen vestigen, hoe voordeeliger voor het algemeen. Met het oog op die feestviering en de kermis is spoed zeer gewenscht. Te Arnhem is een concertgebouw (Musis Sacrum) onderhanden. Is dat mooi en doel matig, dan konden de plannen daarvan voor Leiden worden gevolgd. X. BUITENLAND. rrankryk. De Parijsche bladen vinden eerst nu gelegen heid, een meer beredeneerd oordeel over de verkiezingen uit te spreken. De heer Magnard erkent in de .Figaro," dat de conservatieven teleurgesteld zijn. Wel koeren zjj een weinig sterker in de Kamer terug, maar de winst beantwoordt noch aan hunne inspanning, noch aan hunne verwach tingen. M9n heeft nu eene nieuwe vaste partij gekregen, die der Boulangisten. Dit is de eenige verandering, welke de verwarring nog zal vermeerderen. De hoofdredacteur van de „Figaro" verwacht derhalve de voortzetting der bestaande politiek. Heftigheid en onverdraagzaamheid van de zijde der radicalen, voortdurende oppositie der rechterzijde, en opvolging van ministeriëele crisissen, gelijk gewoonlijk. Het is echter mogelijk, dat eene nieuwe partijvorming plaats vindt. „Ik wensch het van harte," zegt de heer Magnard, „maar ik durf niet hopen, dat deze wensch werkelijk zal worden vervuld." „De overwinning" schrijft de „Républi- que franqaise" boven haar verkiezingsartikel. Het opportunistisch orgaan rekent uit, dat de republikeinen in elk geval nog eene meerder- heil van 150 stemmen zullen overhouden. En dan nog durft men beweren, dat het Fransche -volk da republiek moede is! Natuurlijk plengt het hoofdorgaan der oppor tunisten een traan op het politieke graf van den leider der party, den heer Jules Ferry. „Een man, die regoeren kan en groote ondervinding heeft zegt het blad ten slotte ontbreekt in de nieuwe Kamer. Wjj betreuren de niet-herkiezing van den heer Jules Ferry, niet zoozeer voor hemzelven, als wel voor de Kamer. Het algemeen stemrecht kan ondank baar zjjn, maar het is ook in staat dwalingen in te zien en deze te herstellen. De heer Ferry kan wachten, totdat het gevoel van rechtvaardigheid terugkeert. Wy zyn over tuigd, dat de heer Ferry op het oogenblik niet ontstemd is door hetgeen hemzelven is overkomen, maar zich verheugt over de over winning, welke de repvbliek heeft behaald." Ook de radicale „Justice" vindt, evenals de „Rópublique franqaise," dat het Boulan- gisme na deze verkiezingen ais dood kan wordon beschouwd. De monarchisten en do Bonapartisten wilden door Boulanger lagueu-se, gelyk de hoer De Cassagnac de republiek noemde, afmaken, maar zy keeren teleurge steld uit het strydperk terug. Wat nu? vraagt het orgaan van den heer Clómenceau. Natuuriyk met mesr kracht dan ooit te voren vooruitgaan. Met den val van den heer Ferry valt zyne politiek, welke de democratie tot onmacht veroordeelde en daarom vermeerdert de kans op het doorzetten der hervormingen, welke op het programma der radicalen staan. Evenwel betreurt ook de „Justice" vele vrienden, die op het slagveld bleven, in de eerste plaats den heer Goblet en vervolgens Maillard, Hérisson, Wickersheimer, Jaurès, Hanoteaux, en vele andere werkzame en kun dige leden der radicale party. Later hoopt de „Justice" meer uitvoerig de beteekenis der verkiezing te bespreken, maar nu reeds wenscht het blad te doen uitkomen, dat in de eerste plaats er uit blykt: „la mort du Boulangisme." Aldus vertellen de republikeinsche bladen elkaar, dat hot Boulangisme nu toch wel voorgoed dood is. De Boulangistische organen wpzen er echter op, dat de aanhangers van don brav' génêral in de nieuwe Kamer nog 20 man sterk zullen zyn. „Neen roept de „Cocarde" uit de uitslag der verkiezingen is, dat het opportunisme dood is." Beide partyen bewyzen hare stelling zonne klaar, en beiden hebben geiyk merkt een der monarchistische bladen op. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" beschouwt den uitslag der verkiezingen in Frankryk als eene overwinning voor de con servatieve republikeinen, die onder leiding van een man, als Léon Say, voor de toekomst van groote beteekenis kunnen worden. Of echter de nu verkregen meerderheid de kern bevat voor eene regeering, welke vaster be looft te zyn, kan eerst blyken, zoodra de Ka mer haren parlementairen arbeid heeft hervat. Als eene merkwaardigheid wordt ge meld dat de eerste verkiezing, waarvan den Franschen ministor Constans de uitslag werd meegedeeld, was, die te Saigon, in Cochin- china. Terwül men te Parys nog druk stemde, wist de minister reeds dat te Saigon oen republikein was gekozen, natuurlijk ton ge volge van het tydversclül tusschen beide plaatsen. Het internationale spoorwegcongres, het welk in dit jaar te Parys byeen is geweest, heeft besloten zyne jaarlyksche byeenkomst in het volgende jaar te St. Petersburg te houden. De minister-president, de heer Tirard, eindigde aldus zyne rede, uitgesproken by do gisteren gehouden inwyding der koopmans beurs te Parys: „De vrede is verzekerd en niets doet vreezen dat hy zal verstoord worden, noch in het binnen-, noch in het buitenland. Laat ons vortrouwen stellen in de toekomst. Onze eenige zorg besta hierin, dat wy door verstandig overleg en arbeid zaamheid den voorspoed vaR Frankryk ver zekeren Ooetenr^Uong.-Monarohie. Het te Weenen verschynende militaire blad de „Reichswehr" deelt den uitslag mede van. het rechterlyk onderzoek naar het gebeurde te Jaroslaw. In dat Galicische stadje waren onlangs, tydens de berfstmanoeuvres in Galicië, twee Oostenryksche officieren op straat overvallen en zoodanig gekwetst, dat zy weldra over leden zynde aanval geschiedde 's avonds, byna gelyktydig, in twee tamelyk ver van elkander gelegen straten. Het blad zegt nu dat de moordaanslagen van politieke beteekenis geweest moeten zyn; dat de daders waarschynlyk Russen zyn ge weest, en dat zy nog andere Oostenryksche officieren hadden willen vermoorden. Prins Liechtenstein heeft zyn voornemen te 'kenneif gegeven zyn mandaat neder te leggen, zich althans niet meer verkiesbaar te stellen by de nieuwe verkiezing. Op eene party vergadering der anti liberalen werd daarop de priester Karlon, afgevaardigde uit Stier marken, tot leider gekozen. Berichten uit Buda-Pesth melden dat Maandag by het aankomen van keizer Frans Jozef tot bywouing der manoeuvres van de Honved (Landweer) iets zeer byzonders ge beurd is, waar ieder in Hongarye over spreekt. Donderdagnacht werd nl. te Monor de zwart- gele Oostenryksche vlag, welke eenige dol zinnige chauvinisten onder de Honveds niet erkennon willen, door onbekende handen voor de woning van den commandeerenden Honved- overste Janky weggenomen, en des ochtends op de markt gescheurd en met modder be vuild, teruggevonden. Dit geval heeft in de hoogste kringen groote ontstemming teweeg gebracht. Toen nu de opperrechter Landanyi Maandag den keizer by diens aankomst te Monor aan het hoofd der bevolking plechtig kwam begroeten en hem de verzekering gaf van de gehechtheid en de trouw der inwo ners, antwoordde de keizer dat hy hoopte deze gevoelens niet alleen met woorden, maar ook door daden aan den dag gelegd te zien, zoodat zulke schandelyke dingen als in den jongstem nacht waren voorgevallen, zich niet meer zouden voordoen en de daders gevat en volgens recht en wet gestraft zouden wor den. De bevolking van Monor was door deze keizeriyke berisping geheel verslagen. De ontsteltenis der aanwezigen was neg zooveelj te grooter, omdat juist iy zyne aankomst te Monor den keizer (gelyk we reeds meldden) byna een groot ongeluk was overkomen, want op hetzelfde oogenblik toen hy sprak, brak een balk van de tribune, waarop de keizer stond, met luid gekraak in stukken In het eerste oogenblik dacht men aan eer moordaanslag. De planken, welke over d< balken lagen, hielden echter, zoodat de keizer zonder op de algemeene ontsteltenis te letten op zyne plaats bleef staan en zyn afgebroker volzin herhaalde. Tegen de mannen, die d< tribune opgericht hebben, wordt een onderzool ingesteld. Telegraminon. PARIJS, 24 September. De heer Camo komt morgen te Parys terug en zal hie blyven. De nieuwe Kamer zal eerst in Novembe byeeskomen. Naar de republikeinen staande houdei hebben zy de overhand by de herstemmingei De werklieden stellen met aandrang voor d candidaten te kiezen, die de meeste stemme hebben. Te Parys en in de provincie ruimt ef groot aantal candidaten hunne plaats voi hunne meer bevoorrechte mede candidatei vele candidaten der oppositie weigeren zoo handelen, zooals de Boulangist Justice, c

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2