ten wier behoeve de verzekering wordt ge sloten. Bijv.: Een weduwnaar met volwassen kin deren, die niet met dozen, maar met zijne zuster samenwoont, zal zeer mogeiyk eene uitkeering by overlyden verlaDgen voor de zuster en niet voor de kinderen. Om vrijheid van handelen toe te laten, wordt daarom eene wijziging in het Regle ment voorgesteld. In de derde plaats is aan den „Werkgevers- bond" en dergelyke instellingen gelegenheid geopend om door benoeming van commissa rissen toezicht te houden op den gang van zaken by het fonds en is, om de taak van commissarissen niet noodeloos te verzwaren, het minimum aantal hunner vergaderingen verminderd. Toorts worden er nog andere kleine wyzi- gingen voorgesteld. Deze voorgestelde herziening werd bespro ken en het vóór en tegen overwogen, met den uitslag, dat de afdeeling zich met die wijziginger kon vereenigen. Als afgevaardigde ter algemeens vergade ring werd gekozen de heer Adr. J. Van Achterberg, waarna de voorzitter, prof. mr. H. B. GreTen, de vergadering na de gebrui- koiyke rondvraag sloot. Aan de universiteit alhier is bevorderd tot doctorandus in de geneeskunde de heer J. Bruins Slot. De heer F. C. Tan Dorp alhier heeft het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te ILaar (graafschap Bentbeim) aangenomen. De afdeeling Leiden en omstreken van do Maatschappy tot bevordering der Bouw kunst zal Donderdag den 26sten September a. s., des aronds te halfacht, in het Nuts- gebouw hare 160ste vergadering houden. Het besteur der Kweekschool voor Be- waarschoolhouderessen te Leiden heeft eene circulaire verspreid, waarin zy de hulp van landgenooten inroept voor hare nuttige in richting, welke zonder spoedige hulp moet ten gronde gaan. Door een votum der Tweede Kamer in het vorig jaar nl. is de Kweekschool, geheel on verdiend en te midden van haren arbeid en bloei, bedreigd in haar flnantiSel bestaan. Gesteund door particulieren, door eene bydrage van de gemeente Leiden, door subsidiën van de provincie Zuid-Holland 2000) en van het Ryk (ƒ5000), heeft zy voor eenige jaren eene loeniDg van 50,000 kunnen aangaan, waar- -door een doelmatig gebouw kon worden inge richt en de school zich kon ontwikkelen tot eene inrichting van 70 leerlingen, onder welke 20 inwonenden, met eene bewaarschool voor de praktyk. Steeds heeft zy hare finantiëele verplichtingen nagekomen; doch nu, ten ge volge van de omzetting der Tweede Kamer, het Rykesubsidie is verloren gegaan, dat haar tien achtereenvolgende jaren, als in 's lands belang, was toegestaan, derft zy sedert 1 September de helft harer inkomsten. Om de inrichting te redden, die in de 20 jaren van haar bestaan ruin» 100 harer kweekelingen als hoofdonderwyzeressen aan bewaarscholen, hier te lande en op Java, geplaatst zag, schoot allereerst de Maatschappy tot Hut van 't Alge: meen toe met een subsidie van 1000. Tan de stad Leiden hoopt men hetzelfde te ver kregen. Een tot de Staten der andere pro vinciën gericht verzoek gaf voorleopig geen resultaat, zoodat nog in een jaariyksch tekort van ƒ8000 moet werden voorzien. Waar het lager onderwys in ons land zoo vele kweekscholen bezit, heeft de bewaarschool er slechts éénedie te Leiden. Moge de hulp van particulieren zóó luide spreken, dat die ééne inrichting nog langen tyd hare nuttige taak kan biyven vervullen, zoo mogelyk nog uitbreiden 1 Door de commissie voor de a. s. akte- examens voor onderwyzers enonderwyzeressen in de provincie Zuid-Holland zyn als deskun digen uitgenoodigd voorlezen en Nederlandsche taal de heeren: L. Akkerhuys te Schoonhoven, A. J. Teebaal te 'e-Hage, F. Uittenbroek te Leiden en J. Wyma te Schiedam ;voor rekenen en vormleer de hoeren: N. Brouwer te Leiden, J. T. Disselkoen te Sliedrecht, J. Tan der Hout te Schiedam en G. Tao der Zanden te Brielle; voor geschiedenis de heeren: H. C. Tan der Heyde te Leiden en J. Mackenzie to Rotterdamvoor natuurkennis de heeren S. Posthumus te Gouda en dr. P. Tan Rom- burgh te Leiden; en voor paedagogiek de heerenJ. Rovers te Delft en J. C. Sander te Schiedam. De 1ste luitenant A. H. J. Duyn wordt by het 3de reg. huzaren overgeplaatst van Leiden naar 'e-Hage. De 1ste luitenant der huzaren W. A. P. F. L. Tan Exter, thans gedetacheerd aan de ryschool te Amersfoort, wordt met 1 Nov. ingedeeld by het depot-eskadron van het 3de reg. huzaren, in garnizoen te Leiden. De Tweede Kamer zal a. s. Donderdag overgaan tot het opmaken eener voordracht tot benoeming van een lid voor den Hoogen Raad. Heden werd de behandeling der Schoolwet herziening voortgezet. Na uitvoerig debat is het amendement- Borgesius om bot beginsel van leerplicht in de wet op te nemen, verworpen met 46 tegen 88 stemmen. Het debat is aangevangen over de over gangsbepalingen. De Regeering wil 3 jaar extra-vergoeding voc-r do onderwyzers-trak- tementen aan do gemeenten uitkeeren; de heer Tan Delden daarentegen altoos, de heer Michlels gedurende 8 jaar. Het amendement Tan Delden werd ten slotte aangenomen met 65 tegen 26 stemmen, met een overgenomen amendement-Schim- melpenninck. De overige artikelen werden goedgekeurd. De eindstemming heeft a. s. Donderdag plaats. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met wyziging der beschikking ras zyn ambtsvoorganger van 3 Februari 1888, voor zoover daarby de gemeente Leiderdorp is aangewezen als onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Katwyk voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, die gemeente gesplitst in de vol gende onderkiesdistricten: 1ste onderkies district, bevattende: Kerkwyk, Doeswyk en Achthorenerwyk2de idem, bevattendeZyi- wyk en do Waard. Het «toMsschip „Prias Frederik," van Amsterdam naar Batavia, paseeerde 22 Sept. Gibraltar; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrek 24 Sept. van Port- Said; de „Retteriam," van Nieuw-Tork naar Rotterdam, is 24 Sspt. Bavszier gepasseerd ie „Semarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde 22 Sept. te Sentkamptende „Zee land," van Java naar Rotterdam, is 21 Sopt. Sagres gepasseerd. Z. M. heeft benoemd: G. H. Krull tet burgemeester vau Tlachtwedde; F. H. Tan Wichen tot idem van Alkemade; H. Post Greve tot idem van IJselmuiden, Wilsum en Grafhorst; A. Tan Waarde tot idem van Nieuw- en St.-Joosland. Gemei Nieuwe. Men schryft ons heden uit Kat wyk aan Zee: Gisteren is alhier met het middagty een negental scheiten aangekomen 3 van den reeder F. E. Meerburg, en de 6 overige schuiten van 6 verschillende reeders. Alle schuiten waren vol. Tan IJmuiden kwam het bericht, dat de KW. 44, schipper J. Qroee, van den reeder L. Parlevliet, was binnengeloopen. Deze is de eerste schuit, welke voer de derde reis aankomt. Gisteravond zyn van trein 380 te Abbekerk twee rytuigen ontspoord. De reizigers bekwamen geen letsel. Het badseizoen te Scheveningen zal 1 Oct. des middags te 12 uren gesloten worden. Ze waren ln twee dagen mel uw permissie I niet gewasschen. Twee echt Hollandache jongens, noemde niettemin de advocaat mr. Bles ze, hun verdediger, die voor het eerst de toga had aangetrokken, om deze jongelui, aangeklaagd van diefstal en heling, gisteren in de clementie der Haagsche rechtbank aan te bevelen. Terbeeld u, twee Hollandache jongens, typen van zindelykheid, die in twee dagen niet ge wasschen waren en die, by eene winkelierster binnenkomende in de Gasthuissteeg: te Delft, om aarden schotels te verkoopen, stukken zeep zagen liggen, open en bloot, voor 't grypen. Do verleiding was te machtig. En ale men nu nog in 't oog houdt, dat esn hunner glazenwasscher van beroep was, inderdaad, dan is 't byna „verschoonbaar" dat hy, terwyi zyn kameraad de juffrouw aan den praat hield, vier stukken zeep mee pakte. In zyn toestand, meende de verdediger, ware het leeg plunderen vau eene gansche zeepfabriek niet te verwonderen. De politie was hen spoedig op het spoor en vond hunne aanvechting van zindelykheid niet te verdedigen. Ze werden dus ingepakt. Op weg naar het bureel wierp een van de twee (ze hadden de vier stukken „eeriyk" gedeeld) één stuk zeep weg. Het deed nu wel niet ter zake, maar gis teren bleek toch voor de rechtbank hoe vreemd het met getuigen soms loopt. Een hunner had gezien, dat de „heler" een ven z'\jne stukken zeep had weggegooid; en by het foullleeren in het bureel vond men juist by hem twee en by den „glazenwasscher" één stuk zeep. Dit gaf tot heel wat verschil van meening aanleiding, want een der be klaagden meende, dat als hy twee stukken zeep had geheeld en één had weggeworpen, de politie er geen twee meer in zyne zakken kon vinden. Tan deze feitelyke tegenstrydigheid maakte de jeugdige pleiter echter geen gebruik, om op 't bewys van schuld iets af te dingen. De beide jonge manaen hadden hunne schuld bekend, en mr. Bles bepaalde er zich du3 toe om, tegenover den eisch van 't O. M. (drie maanden gevangenisstraf voor elk) op verzach tende omstandigheden aan te dringen, al hadden de beide beklaagden dan ook vroeger kenni6 gemaakt met de inwendige inrichting der gevangenis. Ds geringe waarde van 't geetolene, hunne gebrekkige opvoeding, die oorzaak ie van een zeer onvolkomen begrip van 't „myn en dyn", en omdeiyk de verleiding gaven hem aan leiding om eene zachtere straf te vragen. Over acht dagen zal de rechtbank uit spraak doen. Door den trein, welke 10.6 4 in de richting Utrecht van Hilversum vertrok, is Zaterdag-aTond naby de Hollandsche Rading (by den z. g. Zwartenberg) overreden de stal houdersknecht J. P., uit Hilversum, wien daardoor ds beide beenen byna geheel waren afgesneden. Nog leefde hy, toen hy gevonden werd door den wegwerker v. B., doch gaf nog vóór de komst dss geneesheeren uit Maar- tensdyk den geest. Uiteenloopend zyn do ver halen omtrent de reden, dat hy nog zoo laat op den spoorweg was. Het lyk is Zondag naar Hilversum overgebracht. By de gisteren te ütreeht door verschillende wykcommissiën gehouden col lecte voor de ongelukkigen te Antwerpen, is in de onderscheidene wyken opgehaald onge veer 1 600. Tydens de commissiën na de collecte nog byeen ware», kwamen schoolkinderen met kleine giften aandragen. Het liefdadigheidsconcert voor de ongeluk kigen te Antwerpen, dat Zaterdag-avond in de Kurzaal te Scheveningen is gegeven, heeft goede geldelyke uitkomsten opgeleverd. Niet minder dan 2500 of 3000 fr. zullen don slachtoffers van de ramp ten goede komen. Hieronder is begrepen de opbrengst van de toegangsgelden en van eene in do pauze gehouden inzameling, welke 466.47 opbracht. Uit Werkendam meldt men aan de „N. R. C.": Gietermiddag had schipper P. Mendema, voerende eene Groninger tjalk, by het binnensleepen in de haven alhier, het ongeluk, op een ander medegesleept wordend schip te loopen. Dit laatste bekwam daardoor in dea kop een lek, zóódanig, dat het schip onmiddeliyk zonk en de zeven aan boord zynde personen, onder wie vrou wen en één kind, met moeite zich konden redden. Het schip was- geladen met suiker- peen voor de fabriek alhier en kwam uit Haarlemmermeer. De heer H. S. i» te Roermond Zondag avond op noodlottige wpze om het leven gekomen. Met zyn zoon in één ver trek zittende, moeten beiden ten gevolge van kolendamp bewusteloos geworden zyn; toen de familie later de kamer opende, vond zp den heer S. dood, en was het meer dan tyd, dat de noodige hulp aangebracht werd om den zoon te redden. Te Heiligerlee h e e f t e e n f e 11 e brand het huis en een groot deel van den inboedel van den heer B. Lutjeboer vernield. Alle» was verzekerd. Oorzaak onbekend. De rechtbank te Antwerpen heeft de gevangenneming van den heer Corviiain en z|n ingenieur Delaunay bekrachtigd. Aan de halte Duistervoorde van den locaalspoorweg Deventer Apeldoorn ie Zondag-avond de dienstbode van den onderwy- zer Loret aldaar, terwyi zy uit den trein, welke 10 u. 20 m.'a voormiddags uit Deventer vertrok, wilde stappen, met hare kleeren aan den trein biyven hangen en ruim een kwar tier medegesleept; zy werd door niemand op gemerkt. Doordien hare kleere» van elkander scheurden, kwam zy los; zy was aan gelaat, hoofd en lichaam ernstig gewond. Aan de halte Duistervoorde werd zy by den ploegbaas ter verpleging opgenomen, by wien zy nog in huis is, omdat zy niet vervoerd kan worden. Gisteravond te zeven uren brak te Groningen brand uit op de bovenverdieping van het pakhuis in de Kleine Kromme Elleboog, in gebruik by den heer Raven. Byna al de aanwezige goederen werden door het vuur vernield, terwyl de in de benedenverdieping geborgen kruidenierswaren van den heer Tjep- kema vry wat waterschade bekwamen. De brandweer bluschte den brand, die zich reeds ernstig liet aanzien. Te Losowitch, een dorp in het Servische district Semendria, blokkeerden en bestormden de bewoners het huls, waarin een aantal roovers zich had opgesloten. De roovers werden aangevoerd door eene vrouw, Staka Lekitch, die wonderen van dapperheid verrichtte en ten slotte met twee der bende in de vlammen omkwam. Terscheidene roo vers werden gevangengenomen, maar andere ontvluchtten. Tan de aanvallers werd één gedood, terwyi twee gewond werden. BUITENLAND. Ebmnkrtjk. De „République franyaise," den uitslag der verkiezingen te Parpe besprekende, »oemt dezen eene wraakneming voor Boulangers ver kiezing op 22 JaDuari jl., welke wel is waar niet volledig, maar dan toch voldoende is. Yolledig is de wraakoefening zeer zeker niet, want van alle republikeinsche eandidaten in het departement der Seine werden alleen de oud minister en gewezen voorzitter der Kamer, de heer Henri Brisson, en de minis ter Yvee Guyot by de eerste stemming ge kozen. Daarentegen werden, behalve Boulén- ger, nog vier zyner aanhangers, nl. de heeren Laguerre, Revest, Farcy en Saint-Martin, by de eerste stemming gekozen. Het opportunistisch orgaan ziet echter geen bezwaar in do herstemming, daar de Bóu- langisten Turquet, Gassier, Jacquet, Ménorval, Thiessé, Naquet, Lenglé, Andrieux, Nfcot, Massard, Doucin, Planteau, Micholin, Ernest Roche en Roehefort, die allen in herstemming komen, dan toch op het slagveld zullen klyven. Of dit zoo is, moet nog blyken. De regeering gaat nog verder en verzekert reeds dat van de 177 zetels, waarover by de her stemming moet beslist worden, 135 voor de republikeinen en niet meer dan 42 voor hunne tegenstanders bestemd zyn. Ook deze bere kening van den heer Constane kan misschien later wel een beetje te optimistisch blyken. Tan de bekende staatslieden zyn tot dus ver gekozen, van de republikeinen de heeren Spulier, Rouvier, Thévenet, Flourens, Léon Say, Brisson, Casimir Perier, Dautresme; van de monarchisten en Bonapartisten baron Mackau, bisschop Freppel, Soubeyron, La Rochefoucauld, Jolibois, Baudry d'Asson, De Mun, De Cassagnac en Mitchell. De oude bekenden zyn dus allen herkozen. De heer Clémenceau was gelukkiger dan zyn tegenstander Jules Ferry. De leider der radicalen heeft het althans zoo veel verder gebracht, dat hy te Draguignan in herstem ming komt. De hoofdredacteur der „Répu blique fran^aise," de heer Reinach, werd gekozen, maar zyn collega van de „Justice," dè heer Pelletan, komt nog in herstemming. Tot de bekende republikeinen, die te Parijs im herstemming komen, bebooren o. a. de heeren Floquet en Leekroy, die in 1885 de meeste 9temmen in Partje kregen. Indien men de tien eandidaten, die de koloniën moeten kiezen en wier verkiezing als zeker wordt beschouwd, er by telt, komt men tot de gevolgtrekking, dat de nieuwe Kamer vermoedeiyk zal hebben 369 repu blikeinen en 201 anti republikeinen. Het gerucht liep te Parps dat Boulanger zich te Brussel bevond en zich per telefoon op de hoogte liet houden van den stand der verkiezingen. De bevestiging van dit gerucht bleef echter achterwege. [Zie telegrammen.] DultsohlanA Toor zoover de uitslag der verkiezingen in Frankryk zich reeds laat overzien, is men in de politieke kringen te Beriyn met het oog op den algemeenen Europeeschen toestander over tevreden. Men zegt dat er wel geene Terbetering gekomen is, maar ook geene ver ergering. De oude part yen zullen in onge veer dezelfde sterkte terugkeeren, zoodat de inwendige politieke oneenigheid zal biyven voortduren. Geene party schynt eene groote overwinning te zullen behalen, en de Repu bliek zal ook nu weder met inwendige vyan- den zwaar te kampen hebben. De keizer heeft het verzoek uit Straats burg, om doD pasdwang voor Elzas-Lotharin- gen te verlichten, afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2