Burgerlijke Stand van Leiden. gen do hoorenJ. F. Kuyken, onderwyzer lste kl. aan do school Lijnbaan, L. B. Van Bommel, id. 2de kl. aan do school Rembrandt- straat, b6iden te 's-Hage, en Ch. W. Lancel, onderwijzer te Rijnsburg. Naar men vernoemt, heeft Z. M. de Koning het vorlangon te konnen gegeven, dat in alle garnizoenen, waar militaire muziek corpsen verblijf houden, door die corpsen eene uitvoering ten behoeve dor slachtoffers van de ramp te Antwerpen zal gegeven worden. Ook uit Nieuwveen, bij Alfen, is aan do Tweede Kamer ingezonden een door velen onderteekend adres, houdende verklaring van instemming met het voorstel tot invoering van leerplicht. De gepens. luit. generaal jhr. G. M. Ver- apyck is door Z. M. den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, benoemd tot ridder der orde van den Rooden Adelaar met diaman ten. De lste luit. der inf. R. J. graaf Schim- melpenninck, ordonnans officier, is benoemd tot ridder van gemelde erde. De ópper-ceremoniemeester maakt bekend •dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den lichten rouw zal aannemen voorden tfid van zeven dagen, ingaande heden, wegens het overlijden van Z. H. Karei III, vorst van Monaco. Door den bisschop van Haarlem is be noemd tot deken van Den Haag en pastoor van de parochie van den Heiligen Jacobus, •de hoer N. J. Smoulders, than3 deken en pastoor te Hoorn. De Staatscourant van 22/23 Sept. meldt 'Ter gelegenheid van het herdenken der opening vóór Ijfcig jaren, van den eersten spoorweg der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, is een eenig stel van een gedenkpenning in goud, zilver en bron* vervaardigd, hetwelk door don raad van administratie dier Maatschappij aan het Rijk ten geschenke is aangeboden, en in het Koninklijk Penningkabinet te 's Graven- hage geplaatst wordt. Aan den schenker is de dank der Regee ring overgebracht. Door den minister van koloniën is de heer F. M. E. L. Karstens gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië, om te worden benoemd tot adspirant ingenieur by den waterstaat en do burgerlijke epenbare werken daar te lande. De gewone audiëntie va» den minister van oorlog zal op 26 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Bromo" vertrok 21 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 23 Sept. te Suez; de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, is 22 Sept. Lizard gepasseerd; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, is 21 Sept. Oues- sant gepasseerd; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, is 21 Sept. Kaap Rocca gepasseerd. Z. M. heeft met ingang van 1 Oct. 1889 aan de telegrafiste 3ie kl. bij de Rijks telegraaf, c<ej. J. Vos, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Gemengd Nieuwe. De Leidsche katoenweversver- eeniging „Ondersteuning zij ons doel" vierde Zaterdag-avond haar 12 '/^-jarig bestaan in de versierde zaal van café „Vondelhoven," aan den Stationsweg. De heer Soesman uit Rotterdam trad daar met zjjn gezelschap tot groot genoegen der aanwezigen op, nadat de voorzitter het fees telijk bijeenzijn met een toepasselijk woord had ingeleid. De heeren C. Driessen en Livingstone spraken een hartelijk woord. Van eerstge- noemden heer ontving de penningmeester voor de vereeniging eene belangrijke som gelds, terwijl door laatstgenoemde der vereeniging eene banier, uit naam der firma De Heyder en Co., werd aangeboden. Van de leden ont ving de voorzitter een prachtigen regulateur ten geschenke. De feestgenooten bleven zeer lang ge noeglijk bijeen. Voldaan en in goede orde keerden zij na afloop huiswaarts. De tuinman van het Plantsoen te dezer stede, Van V., mocht hedennacht om één uur het genoegen smaken een man uit de Haagsche trekvaart, aan de zijde van den Haagweg, te redden. De drenkeling leefde nog, maar was, naar ons werd medegedeeld, den dood nabij. Daar de man op krukken loopt, laat het zich begrijpen dat Van V. geene gemakkelijke taak had. Het schoppen naar een hond deed hedenmergen mejuffrouw L. op deHoo- gowoerd alhier het evenwicht verliezen. Ten govolge daarvan kwam zjj in aanraking met eene der spiegelruiten van het magazijn der firma H. en P., welke ruit, niet tegen den schok van de juffrouw bestand, brak. De juf frouw zelve bekwam geen letsel. Te Sassenheim heeft zich eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor de slachtoffers van de ramp te Antwerpen. De collecte zal in deze week langs de huizen aldaar plaats hebben. Vannacht en g i s t e r e n z ij n v a n de haringvisscher(j te Katwijk aangekomen KW. 48 „de Hoop," van den reeder D. D. Ouwohand, met 300 kantjes en 14,000 st. steurharing, KW. 78 „Die Frau Maria," van den reeder Gohmann, boekh. L. Parlovliet, met 297 kantjes en 10,000 stuks steurharing, KW. 26 „de Vrouw Louisa," van den reeder P. Haasnoot Pz., met 270 kantjes en 7000 st. steurharing, en KW. 14 „Landbouw en Zeevaart," van den reeder H. Van den Marei, met 258 kantjes en 10,000 st. steurharing. Men schrijft uitNoordwjjk:De bewoners van NoordwUk zien nog steeds met groot verlangen uit naar de watergasfabriek, welke volgens contract van Mei 1889 nu met October a. s. reeds in werking zou treden. Het „nieuwe licht" schijnt maar niet te komen naar men vorneomt, heoft het gemeentebestuur het bestaande contract met de oude gasfabriek voor eon jaar verlengd en de ingezetenen van deze plaats zullen nog moeten voortgaan met 60 ets. voor den M1. gas te betalen. HaarlGrt.) Zondag-avond te kwart vóór negenen ontstond er brand met uitslaande vlam in perceel 151 aan de Hoefkade, te 's-Hage, bewoond door don heer IJ. Het vuur word door de brandweer met behulp van den slangenwagen van de Ostadestraat gebluscht. Eene kamer, de keuken en winkel brandden uit. De burgemeester en de wethouder van publieke werken waren ter plaatse aan wozig. De grenadiers en jagers rukten met slangenwagen en spuit uit, doch behoefden geen water te geven. Omtrent den Zaterdag in de Wei poort, gemeente Zoeterwoude, gewoed heb benden brand, deelt men ons nader het vol gende mode: De brand ontstond 's morgens omstreeks halfnegen, toen de bliksem sloeg in den hooi berg der bouwmanswoning van den heer J. Verstegen, bewoond door diens zoon Theodoras. De buren togen dadelijk aan het werk om te redden wat mogelijk was, hetgeen geheel gelukte, zoodat van de kaas, waarmede de stal geheel gevuld was, niets is verloren geraakt. De inboedel en de bouwer(jgereed- schappon zijn ook bjlna alle gered. Spuit No. 4, staande in de Weipoort, was spoedig ter plaatse en gaf ook spoedig water, doch werd eenige oogenblikken later weer weggezonden om de tegenovergelegen bouw manswoning, welke onder den wind lag, te beschermen, hetgeen echter door het draaien van den wind weldra bleek niet meer noodig te zijn. Spuit No. 2, van den Rijndijk, was reeds te 9 u. 10 m. by den brand en poogde het voorhuis der woning nog te beschermen. Ook spuit No. 1, van het dorp, was te 9u. 25 m. aanwezig en hielp aan de bescherming van het voorbuis. Het gelukte niet dit te bohou den, daar het geheel met riet gedekt was. Dit nam evenwel niet weg, dat men door het blusschen van dit riet, de omliggende kapi tale bouwmanswoningen beschermde, welke beide aan bovengenoemden eigenaar toebe- hooren en door diens zoons bewoond worden. Daarna ging men aan de blussching van de kolossale vuurkolom van den hooiberg, welke gevuld was met meer dan 100,000 ponden hooi. Toen de hevigste vuurgloed verdwenen was, ging men aan het afsteken van de bran dende kanten van den hooihoop, hetgeen des avonds te zeven uren was afgeloopen. Om twee uren vertrok spuit No. 2 en »m zeven uren spuit No. 1, terwijl geduronde den nacht de soms nog smeulende riet- en hooi- hoopen bewaakt werden door spuit No. 4. Ongeveer de helft van den hooihoop is nog gespaard gebleven. Van de woning zjjn alleen eenige muren van het voorhuis blijven staan de kelder is geheel ongedeerd en twee schuren zija behouden. De woning was verzekerd by de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij De Jong Co. te Amsterdam (correspondenten de heeren Klaverwtjden en Tan Rijn); het hooi en de inboedel waren niet verzekerd. Een woord van lof mag niet onthouden worden aa» de vrijwillige brandweer van Zoeterwoude voor haar spoedig optreden en handelen, voor haar uitmuntend brandweer materiaal en de geschikte handelwijze gedu rende den brand. De burgemeester en een der wethouders waren zeer spoedig ter plaatse; de directeur reeds des morgens te 9 uren. Verder meldt men ons uit Nieuwveen, dd. 21 September: Had het sedert gisternamid dag drie uren, toen eene ontzettende hagel bui zich over deze gemeente ontlastte, by voortduring doch slechts uit de verte hoor baar geonweerd, te negen uren zag men hier, in de richting van Bodegrave, dat er brand was uitgebroken en bleef het voort durend lichten en onweren, tot het hedenmor- gon om halfzes gebeurde dat de bliksem sloeg in den onderwatermolen van den molengang „Zouthuissluis" van den Zevenhovenschen polder, staande onder deze gemeente, waarin en waaraan, hoewel geen brand veroorzakende, de bliksem aanzienlyke schade toebraoht, torwyi oen der inwonende personen zoodanig in het aangezicht geraakt werd, dat dit ver schroeide en een dor oogen waarschyniyk verloren zal zyn. Ook is Zaterdagavond omstreeks halfzeven, tydens het vreeselyke onweder, de snuifmolen aan het jaagpad tusschen Delft en de Hoo- renbrug in brand geraakt en geheel afgebrand. De stoombrandspuit der gist- en spiritusfa briek was spoedig met andere bluschmiddelen ter plaatse, doch kon den molen en andere belendenden niet behouden. Deze brand was zelfs te Leiden op enkele punten goed zichtbaar. Men verdiepte zich door den rooden gloed te 's-Hage in allerlei gissingen, doch toen later bleek dat het hemelvuur buiten de ge meente do9l had getroffen, kwamen slangen wagens en stoomspuit, welke reeds waren uitgerukt, terug. Toch was in de stad zelve echter ook brand uitgebroken. De toren van de St.-Jacobuskerk in de Parkstraat was getroffen, doch het vuur, dat de houten kast van den gasmeter ia brand zette, werd dadeiyk gebluscht, zonder dat de aangerukte brandspuiten behoefden te werken. Voorzichtigheidshalve werd het hout werk van do meteromgeving verwyderd. By den hevigen bliksem, gevolgd door het zware onweder, zyn Zaterdag avond te 's-Hage verder verschillende lichamen en voorwerpen getroffen. Verscheidene personen werden op straat tegen den grond geslagenaan tal van woningen braken door den dreun van den slag de glasruiten en ook binnenshuis onder vonden personen zware schokken, vooral in woningen met telefoonleiding. De telefoondraden aan de zeesluis van het ververschings-kanaal worden verbroken. Te Haarlem hebben de zware regen- en hagelbuien aan talryke woningen lekkages bezorgd. De bliksem is aldaar op twee plaatsen ingeslagen, en wel in een perceel aan don Schootersingel en op den afleider van een huis aan het Staten-Bolwerk. Te Waddingsveen sloeg de bliksem in een molen. Een begin van brand werd evenwel spoedig gebluscht. Ook sloeg de bliksem in een telegraaf paal, staande aan de spoorlyn Amsterdam Haarlem, ging een eind langs den telegraaf draad en ontlastte zich in een seintoestel der Hollandsche spoor in een wachthuis (blok), waardoor een gedeelte hiervan ver- bryzeld werd. De treinen, welke langs deze lyn komen, moesten ten gevolge hiervan te Sloterdyk stoppen, daar niet naar het vol gende blok geseind kon worden of de weg veilig was. De telegraafpaal sloeg geheel uit elkander. Dadeiyk is men begonnen het toe stel te repareeren. In verschillende provinciën van Italië, voomamelyk in Bologna en Pavia, heeft het hevig gehageld, waardoor groote schade aan ryst en wynoogsten werd toegebracht. Er zyn zelfs menschen en vee omgekomen. De Brltsche o o r 1 o g ssc h ro ef b oo t „Lily" is naby Point-Armour (New-Foundland) op eene rots geloopen en gezonken. Zeven man verdronken; het schip is geheel wrak. D e „N. R. C." deelt mede dat tydingen uit Zanzibar bevestigen, dat er ern stige vrees bestaat voor een opstand der Barbieren tegen den sultan van Zan zibar in diens eigen hoofdstad. Nadere byzonderheden worden vermeld omtrent de aardstorting naby Quebec. Donderdag-avond, omstreeks 8 uren, bezweek plotseling eene rotsmassa van verscheidene duizenden tonnen inhoud, welke schuin boven eene diepte van 200 voet uitstak. In hare vaart sleepte de lawine zeven woonhuizen mede en vernielde de straten en huizen beneden over eene groote uitgestrektheid. Het ongeluk was een gevolg van hevige regens, na eene lange droogte, welke de rotsmassa had doen splyten. In 1841 had op ongeveer dezelfde plek eene geiyksoortige aardstorting plaats. Dadelyk is men aan het werk getogen om de ongelukkigen uit het puin te bevryden en weldra werden 14 lyken en 27 zwaargewonde personen te voorschyn gehaald. Omstreeks 23 ontsnapten byna ongedeerd. Anderen zyn nog begraven en een 600-tal arbeiders werkt yverig om de aardmassa, die hier en daar 25 voet diep is, te verwyderen. Sommige der bevryde personen zyn zóó ernstig gowond, dat men voor hun behoud vreest. Bovendien bestaat de vrees dat een tweede aardval zal plaats hebben. De schade wordt op meer dan 100,000 dollars begroot. Offlcleele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 26 Sept., dee namiddags to twe-o nreo. Ponten ter behandeling: 1°. Benoeming Tan eene tweede ondenrijzereB aan de openbare Meisjesschool lste klasse. (186) 2°. Idem Tan een derden ondcrwjjzer aan de open bare school 3de klasse No. 3. (181) 3°. Verzoek ran P. H. Smittenaar, tot overwolving van een gedeelte der Zoetcrwoudsche Singel- sloot. (189) 4°. Idem van den pachtor ran het bnffet in de Stads- zaal, om terngbetaling van pacht over de maanden Augustus en September. (188) 5°. Voorstel tot het verlcenen van subsidie aan do Vereeniging tot opleiding Tan Bewaarschoolhou- dereasen. (139 en 193) 6°. Idem tot het doen van horstollingen aan den Lagen Rijndijk onder Leiderdorp en aan het schoolgebouw in de Brandewijnsteeg. (190) 1". Idem tot tijdelijke uitbreiding van het bedrijf- kapitaal van de Stedelijke Gasfabriek en tot aankoop van torrein achter die fabriek. (153 en 180) 85. Rekening over 1888 van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhnis. (181) 9°. Idem als Toron van het R.-K. Armbestuur. (181) 10°. Idem als voren van het Ned. Iaraélictisch arm bestuur. (182) 11°. Idem als voren van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (191) 12". Suppletoirs staat van bagrooting, dienst 1889, Tan het Geref. Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwenhuis. (192) Eerste huwelijksafkondiging van 22 September. J. W. Prinaenborg Jm. 21 j. en M. O. Wallo jd| 23 j. D. J. Thiol jm. 25 j. en E. O. Yalontgoed jd. 27 j. F. W. Biegetraaten jm. 20 j. en P. M. De Kenning jd. 26 j. W. A. Yan dor Kamp en J. C. H. Ebborlee. C. G. Yan HeuYen jm. 23 j. en C. Yan Leeuwen jd. 26 j. P. Yan Ryu jm. 23 j. en C. M. P. Comeli8f?e jd. 21 j. G. Gordjjn jm. 18 j. en C. C. Moonen jd. 23 j. J. Selior jm. 24 j. on H. M. De Haan jd. 28 j. T. Brandt jm. 21 j. en J. Piket jd. 22 j. H. Kluivers jm. 23 j. cn N. Scbenk jd. 19 j. J. De Bruyn jm. 27 J. en G. Francken jd. 21 j. BUITENLAND. CVftnkryk» By de inwyding van het nieuwe gedenk- teeken voor de Republiek hield de minister president, de heer Tirard, eene rede, waarin hy den lof verkondigde der Republiek. Frank- ryk, zeide hy, zal weldra zegevierend te voor- scbyn treden uit de beproevingen, welke het heeft te doorstaan en die de laatste zullen zyn. De Republiek levert thans de schitte rendste bewyzen van hare levenskracht, van hare liefde voor vrede en arbeid. De minister uitte de hoop, dat de dwaze verdeeldheid onder de Franschen spoedig moge ophouden. Zy zyn daartoe verplicht, zeide hy, tegen over de wereld, welke Frankryk bewondert. Hy eindigde zyne rede met de kreten„Leve Frankryk 1 Leve de Republiek 1" ESelffl*. De mail uit Congo, welke met ongeduld werd verwacht, omdat sommige te Brussel verschynende bladen ongunstige berichten mededeelden, is Zaterdag-morgen aangekomen. De daarmede aangebrachte tydingen uit Opper- Congo zyn uitmuntend. De bevelhebber van Bangalas, die voorloopig de vaart op den Congo voorby Aruwinu verboden had wegens verontrustende berichten van de Falls en slechte tydingen, door inboorlingen overge bracht, vertrok in alleryl derwaarts, vond den toestand uitmuntend en hief onmiddellyk het verbod betreffende de vaart op. Tippo Tib toonde zich meer onderworpen dan ooit en had bewyzen gegeven van zyoo trouw. De betrekkingen tusschen de Arabieren en de Eurojeanen waren van zeer goeden aard en de gezondheid der laatstgenoemden liet niets te wenschen. Te Ponta da Lenha had eene vechtparty plaat» gehad, waaromtrent de byzonderheden ontbreken. Daltaehland. In diplomatieke kringen te Beriyn is pen v*e oordeel, dat de vraag of keizer Wilhelm na zyne reie naar Athene ook pereooniyc een bezoek zal brengen aan den «ultan, afhangt

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2