N°. 9077, "Vrij dag £20 September. A0. 1889. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gfin- en feestdagen, uitgegeven. Oit nommer bestest Bit TWEE Bladen. Leiden, 19 September. De laage Hollander. LEIDSCH DAGBLAD. F BUB DEZER COURANT: Tmt Ldd®n p*r t m*»nd«a...v.vrnv.". 1.10. Vnneo per poet.1.40. A£ionderl^ke Nommert0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Orootere letter» n*»r pluternimte. Voor het in- cwseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Hennla^erin^ea. Oproeping ln werkeiyken dienst. De Burgemeester der Gemeente Leidon, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Kosinga in de Provincie Zuid-Holland, van den Slaton Augustus 11., A. No. 2S58 (2de Afd.), Provin ciaal blad No. 53 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, the in dit jaar z\jn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig do 2do zinsnede vap art. 57 van het Koninklijk besluit van den 8ste» Mti 1862 (Staatsblad No. 46), na hunne inlijviDg, tot nadere oproeping met verlof zjjn gezonden, op Dinsdag den lsten October aanstaande in wcrkelijken dienst zullen worden gesteld, ten oindo te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen reohtstreeks naar hunne garni zoeneplaatsen behooren ta begeven: on dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met laBt om te zorgeb, dat zp op gomolden dag, vóór vier uren des namiddags, bij hunne oorpsen zijn aangekomen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 September 1889. DE KANTER. Onze stadgenoot, dr. W. N. Du Rieu, bibliothecaris der Ryks universiteit en secre taria der .Commission de l'histoire des Eglises wallonnes", schrjjïer van oen onlangs ver schenen „Easai bibliographique, concernant tout ce qui a paru dans lea Pays-Bas au sujet et en taveur des Vaudois", is benoemd tot eere lid der Société d'histoire vaudoise. Aan de universiteit alhier is geslaagd voor het candidaats-examen in de godge leerdheid (2de gedeelte) de heer A. L. Th. Van der Ven. De „Leidsclie Zangvereèniging" zet eene grootache onderneming op touw. Zy zal nl. dezen winter opvoeren: „Franziskus", orato rium in drie deelen, gedicht van Lodewyk De Koninck, muziek van Edgar Tinei. Het werd voor het eerst uitgevoerd te Mecheien, den 22sten Aug. 1888. Na dien tyd is het te Brussel viermalen met zeldzaam succes opge voerd in de „Concerts populaires" en in den Muntschouwburg aldaar. Het zal de eerste uitvoering hier in Nederland zyn. De „Caecilia" schreef onder anderen (dr. P., uit Brussel): „Na deze gebrekkige schildering zal er nie mand aan twyfolon, dat wy hier met oen grootsch en ernstig kunstwerk van uitmun tenden stempel to doen hebben. Wy wen- schen den toonkunstenaar van harte geluk en brengen oen woord van dank aan den dichter De Ivoninck." By koninkiyk besluit van 17 dezer is de benoeming van den lieer S. Van Dissol, te PBaBEggggggaag Leiden, tot lid der commissie, die, te rekenen van 1 Aug. 1889, gedurende één jaar belast zal zyn met het afnemen van de wis- en letter kundige examens, vermeld in art, 2 van Zr. Ms. besluit van 12 Febr. 1879 (Staatsblad No. 35), op zyn verzoek ingetrokken en zyn benoemd tot lid dier commissie de heer C. Van der Waals, leeraar aan de kweekschool voor onderwyzers te Leiden, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid dr. N. M. Kan, leeraar aan het gymnasium te Schiedsm. Men schryft uit Leiden aan hst ,Rott. Nieuwsbl." ,'t Is reeds 6 weken geleden dat onze Stadszaal afbrandde en nog is geen aanvang gemaakt met den wederopbouw. De oorzaak daarvan is, dat een plan ter sprake ie gekomen, hetwelk ongeveer 25 jaar geleden gevormd is geworden en waaruit des- tyds de Sociëteit „Musis Sacrum" is voort gesproten. Men wil nl. de nieuwe Stadszaal bouwen in het Van der-Werf park tusschen het Gymnasium en de H. B.-School voor meisjes en wel met het front naar het stand beeld van Van der Werf. De voordooien, aan dat plan verbonden, zyn, dat het terrein rui mer is met betere gelegenheid om door middel eener porte-cochère aan de Raamsteeg de rytuigon te laten voorkomen, ten tweede dat het daar rustiger is voor hot geven van cor.- oerten dan aan de Breostraat, waar trams en rytuigen te veel gedrnisch veroorzaken, ten derde dat de Maskerade commission niet elke vpf jaren ongeveer tien 5 twaalf duizend gulden zullen behoeven uit te geven voor een houten gebouw, dat hoogstens 8 dagen ge bruikt wordt en ten vierde, dat de ccmmis- siën voor de contra-party dan kans hebben zonder het gewone aanzienlyke tekort hare rekening te sluiten. Een yzeren hek aan de twee open zyden (Doezastraat en Garenmarkt) zou gelegenheid moeten geven by feesten het terrein af te eluiten. De vrykomende ruimte aan de Breeetraat zou uitstekend geschikt zyn voor bouwterrein, als zynde het mooiste punt der stad. Ook voor een schoolgebouw zou het dienst kunnen doen. Wordt dit plan verwezenlykt, dan zou de stoommachine van het Liernurstelsel, die op eenige meters afstands van de Raamsteeg is geplaatst, de beweegkracht kunnen verschaf fen voor de electrieche verlichting van het nieuwe gebouw. Door het gemis der Stadszaal, die 1100 a 1200 personen kon bevatten, zullen dezen winter de vermakelijkheden een groot be zwaar -oadorvinden, want wy bezitten gecne enkele groote zaal. De schouwburg, die 600 a 700 zitplaatsen heeft, biedt nu de meeste ruimte aan, maar is veel te klein by voorbeeld voor de drie Toonkunst-concerten, die gowoon- lyk door 1000 5 1200 toehoorders worden bezocht." Men meldt aan de „N. R. C." dat de Leidsche hoogleeraar Yan der Hoeven in com missie met twee hoofdofficieren van de zee- on landmacht (den kapitein ter zee Bogaert en den kolonel der infanterie Hennus), een nieuw reglement voor de krygstucht hebben ontworpen voor de marine en voor het leger hier te lande. Door de Ned. Rynspoorweg Maatschappy is aanbesteed de levering van 200,000 KG. haver, 275 HL. duiven- of paardenboonen en 120,000 KG. stroo. Voor de haver waren 12 inschryvingsbiljetten ingeleverd, waarvan het laagste ad ƒ6.73 per 100 KG., van Jac. Van Konynenburg te Groningen; voor de boonen 4 biljetten, waarvan het laagste ad 7.09 per 100 KG.=80 HL., van A. Van Lith te Utrecht, en voor het stroo 7 biljetten, waarvan het laagste ad ƒ23 49 per 1000 KG. van den heer J. A. Heus te Leiden. Gisteren werd door het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel aanbesteedhet leveren en stellen van den bovenbouw voor eene yzeren ophaalbrug over de Overtoom voor de Kosterstraat. Ingekomen 5 biljetten, met toekeningen, vanPeun Bauduin, te Dor drecht, 3460Jacob Ten Hom, te Yeetidam, 2380; G. J. Wespelweg, te Zwolle, 3184 W. Barneveld Co., te Loiden, 3490, met ge goten poort ƒ3250; „Kon. Ned. Grofsmederij," te I.siden, 3450. Aanstaanden Zondag, 22 September, zal de godsdienstoefening in de kerk der Nod.- Herv. gem. van Hoogmade aanvangen des namiddags te twee uren en geleid worden door den beer Gobius du Sart, predikant te Benthuizen. Ds. G. A. Gezelle Meerburg, te Haar lemmermeer, heeft het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Doesburg aangenomen. Bedankt is voor het beroep naar de Nod. Geref. gemeente te Oosterend door den heer O. L. F. Van Schelven, te Oude- en Nieuwe-Wetering. By de gehouden stemmingen te Alfen zyn uitgebracht voor den gemeenteraad 249 Btemmon, waarvan op de heeren A. Kok (a.-r.) 132, J. W. Clant (1.) 74 en J. v. d. Akker (a.-r.) 41. Verkozen is dus de heer A. Kok. Voor de Provinciale Staten waren uitge bracht 1995 stemmen, waarvan op de heeren EtKSOLFH I.I.VDAl'. 36) „Genadige Hemel!" zei Buchner zacht on zonk in den stoel terug, waaruit hy zich by het binnenkomen van zyne vrouw had opgericht. Deze, er niet op lettende hoezeer haar man door het bericht getroffen was, wellicht zulks in hst geheel niet opmerkende, vertelde haastig alles wat zy zooeven van mevrouw Onslow had vernomen. Buchner hoorde haar zwijgend aan. Van tyd tot tyd schudde lip het hoofd. „Die arme man!" zeide hy, toen Edith geëindigd had; „wat moethy geledon hebben 1" „Arme man?" riep Edith verontwaardigd uit. „Die ellendeling, die huichelaar, die u en my ongelukkig heeft gemaakt!" „Hy heeft er zwaar voor geboet." Edith was eenige oogenblikkon sprakeloos. „Die soort van edelmoedigheid," zeide zy eindoiyk driftig, „kan ik my met begrypen." „Ja," zeide Buchner, „ik vreos dat wy het daarover niet eens zullen wordsn. Gy hebt golyk." Maar verheugt gy u dan niet was hot ook maar alleen om mynontwille dat gy nu in aller oogen gerechtvaardigd zyt?" „Ja, ik verheug my workeiyk om uwent wille. My is het onverschillig ik ben gereed." „George, bezondig je niet!" „Ik ben gereed, gereed, gereed!" herhaalde hy en zag haar met wydgeopende oogen vreemd aan. Hy sloeg zich daarby meer malen met de hand op de borst. „Ach, Edith, als gy wist hoe ze mij allen gekweld hebben!" „Allen? O George!" „Neen, gy niet: gy waart trouw - gy - en Prati „Noem jny niet in één adem met dien nietswaardige 1" „Gy hebt geiykvorgoef myl" Hy voelde dat ze elkander niet verstonden. Het was inmiddels donker geworden. „Ik wil nog wat in do buitenlucht gaan," zeide hy zacht. Edith zag hem hoofdschuddend na. Zy was vertoornd ever zyn zwak voor Prati. In de eerste dagen werd den langen Hol lander het geld teruggegeven, dat by op het Amonkaansch consulaat gedeponeerd had. ter vrye beschikking van de heeren Rawlston en Co., tot den dag, dat zy woder in het bezit der gestolen tion duizend dollar zouden ge komen zpn. Die gelden zouden nu uit de nalatenschap van Prati worden gerestituëord. Die nalatenschap bleek niot zoo groot te zyn als men verwachtte en als zo moest zyn, in evenredigheid met de winsten, welke hy aan Buchner als diens aandeel had uitgekeerd. Het scheen dus dat Prati aan dezen op die wyzo het verlies had willen vergoeden hetwelk hy door zyn diefstal geleden had. Edith had er tegen opgozien om Buchner voor te bereiden op hot bozoek der commissie uit den handelsstand. Zjj vreesde zyne menschenschuwheid. Met veel omhaal maakte zy haren man met hot voorgenomen bezoek bekend van de eero gave zwoeg zy geheel en verzocht hem, de heeren te willen ontvangen. „Doe hot ter liefde van mij en behandel hen vriendelyk! Ze zyn my ver vreemd, maar hot zal my gemakkelyk zyn weer op don ouden voet met hen om te gaan, als lk eerst gezien hob, hoe hoog gy in hunne achting staat." „Ik ben het u schuldig en doe het gaarne," had Buchner goantwoord on daarby was het gebleven. Eindelyk was de dag daar, waarop do afgezanten dor vr8emdolingenkolonie aan Buchner het aangekondigde feestelyke bezoek zouden brengen. Edith had alles béhoorlyk N. D. Kemink (a.-r.) 1538, A. Oosthoek (1.) 364 en H. Le Coultre (1.) 77. Verkozen is dus de heer N. D. Kemink. De vacatures waien ontslaan door het over lijden van den heer G. A. Hoogeveen. Aan den Raad der gemeente Alkemade Is door den districts-schoolopziener de vol gende voordracht aangeboden ter benoeming van een hoofd der openbare school te Oude- WeteringP. A. De Lange, onderwyzer te Dordrecht; W. G. F. Bauer, onderwyzer te Delft; A. Van Wielink, onderwyzer te Hessem, gemeente Dalfsen, en J. F. De Ren, hoofd der school te Nederhemert. By kon. besluit van 14 dezer is 's Konings commissaris in Gelderland gemachtigd tot het buitengewoon byeenroepen van de Staten dier provincie op Dinsdag 24 September a. s., om dan aan de orde te stellen do verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staton- Generaal, in do plaats van wyion mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye. De Staatscourant van heden beval het koninkiyk besluit van 18 dezer, waarby, voor het tydperk der tegenwoordige zitting, tot voorzitter vau de Tweede Kamer der Staten- Generaal wordt benoemd jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland. De beurs van 400, welke om de drie jaren wordt beschikbaar gesteld door de Hol- landsche Maatschappy van Landbouw, tor opleiding aan de Rykslandbouwschoo) te Wage- ningen, is na afgelegd vergelykend examen toegekend aan Cornells Bakker, te Venhuizen- Verplaatst zyn: de belastingcontroleur G. Drooglever Fortuyn, van Akeel (Tter Neuzen) naar Drachten; P. De Haan, van Gennep naar Aksel; J. Van Wicheren, van Dokkum naar Gonnop; H. Oallenfels, van Koevorden naar Dokkum; C. Mirandolle, belast met de waar neming dor contröle te Utrecht, naar Koe vorden. Het atoomschip „Noord-Holland," van Batavia naar Rotterdam, is 18 Sept. te Suez aangekomende „P. C3land," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 18 Sept. Wight; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 18 Sept. te Marseille; de „Zeeland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 18 Sopt. van Marseille; de „Prinses Wilbelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Sept. van Port-Said; de „Obdam" arrivoerdo 18 Sept. van Rotterdam to Nieuw-York; de „Zaandam" vertrok 16 Sept. van La Plata- rivier naar Rotterdam. Z. M heeft banoomd tot lid van hot college van regenten over het huis van be- mif/au—a^H—uai.ai NaavZiOM i - voorbereid. De nette eetzaal bonoden, het grootste vertrek van het huis, was overgovuld met bloemen en kransen, welke door de vroe gere vrienden als een toeken van deelneming dien morgen waren gezonden. De lange Hol lander had het kalm toegelaten, dat men hem, in plaats van zyne gemakkelyke huiskleeding, zyne beste kleederen had noergelegd, en by had die, zonder eenige opmerking te maken, aangetrokken. Met klokslag twaalf uren verschenen de leden der commissie, zwart gerokt en wit godast en met de feestelyke hooge hoeden op. Aan het hoofd ging Francis Morrisson, die onder den arm eene groote portefeuille droeg. Zy plaatsten zich statiglyk aan de eene zyde der zaal en droegen toen aan den Chineeschen bediende, die hen met stomme verwondering had aanschouwd, op, den heer en mevrouw Buchner to zeggen dat men hen verwachtte. Dadeiyk daarop werd de deur geopend en trad Buchner, gevolgd door zyne in het wit gekleeds vrouw, de zaal binnen. Hy bleof een oogonblik by de deur staan, maakte eene diepe buiging en zeide zacht, maar zéé, dat allen hem konden ver staan: „lk dank u, myne hoeren, voor de groote eer, die gy my bewyst." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1