hi0. 9076 Donderdag XÖ September. A0. 1889, feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Ife^iilleton. De lange Hollander. DAGBLAD PRUS DEZER COURANT: Voor Leldtn per t maanden.1.10. Franco per poetB 1.40. AfzonderLöke Nommenu0.01. PT? T.TH n TT TT aDVERTENTIEN: Tut 1—6 regel. 1.06. Ieder, regel meer/0.17f Qrootere letten neer pl..te ruim te. Toor het ln- wiMm bulten de eted wordt 0.10 buekeud. Gemengd Nieu tva. By een hevigen storm, w e 1 k e i n do Adriatische Zee woedde, ia eene stoom boot met een honderdtal passagiers, meest allen van Abbazia, naby Pola gestrand. Nader, berichten ontbreken, maar men vree.t dat verscheidene personen omkwamen. Het aantal gezinnen in Monte negro, die door het mislukken der tarwe-, maïs- en aardappeloogsten met hongersnood bedreigd worden, begroot men op 25,000. Prins Nicolaas is voornemens zyne in nood verkeerer.de onderdanen te bezoeken. Twee groote branden hebben in de Ver. Staten plaats gehad. Te Louisville werden de pakhuizen van Bamburger, Bloom Co. in de asch gelegd, waarby 6 brand- wachts omkwamen en voor 1,000,000 dollars schade werd aangericht. Te St. Joseph en Missouri werd het hoofdgebouw der tentoon- ptelling door brand vernield. Ook daar was de schade zeer aanzienlijk. De overstroomingen te Moorsh. dabad, in Britsch-Indie, verminderen. Intus- sclien is de oogst zwaar beschadigd en het vee heeft, niets te eten. De inwoners zijn ge noodzaakt zich in schuiten naar de dichtst bijzijnde markten te begeven. In vele streken van het Ertsge- bergte heeft het reeds gesneeuwd en vr(j sterk gevroren. Men meldt utt Stuttgart: De afkoeling der temperatuur, welke in de laatste nachten vooral zich deed gevoelen, heeft de wijnbouwers hier en in geheel Wurtemberg met bezorgdheid vervuld. Bovendien wordt in vele streken des lands, bjjv. in de naaste omgeving dor residentie, de wijnbouw door bladziekte sterk benadeeld en het ware zeer te wonschen geweest, dat het warme weder van de vorige week nog geruimen tijd had aangehouden. Te Buda-Pesth is nu binnen drie weken voor de vierde maal vergeefs getracht, de opera in brand te steken. Ook te Parijs heeft Zondag morgen eene ontploffing plaats gehad, en wel in de rue Popincourt, in de werkplaats van een zoon van den bekenden Corvilain. De Partjsche C. liet nl. in zijne werkplaats sedert geruimen tjjd oude looden kogels smelten, waartoe bjj vergunning had hekomen. Sedert 21 Juni evenwel werd, ten gevolge der klaoh- ten van deburen, de vergunning logetrokken, en gedurende een achttal dagen werd dan ook de arbeid gestaakt, maar daarna ging Cor- RUDOLPH LIVI»AU. vilain er weer mede voort. Zondag-ochtend nu is een op het vuur gezette ketel met 1000 kilo oude looden kogels gesprongen. Uit een onderzoek bleek dat Corvilain voor eenige dagen 5000 kilo lood, afkomstig van geweerkogels, welke zjjn vader in Spanje had gekocht, ontvangen had, met den last die zoo spoedig mogelijk te smelten. Die kogels nu moeten nog niet geheel ontdaan zjjn geweest van kruit. De arbeiders werden gelukkig niet gedeerd. Natuurlijk werd op last der politie de werkplaats onmiddellijk gesloten. Van den vuurtoren van West- kapelle wordt geseind dat een groot stoomschip met stil water op den Banjaard aan den grond is gekomen. Het heeft slagzljde. 35) Toen de Italiaan, acht dagen na het ver dwijnen van hot geld, weer in Shanghai kwam, was het onderzoek reeds afgeloopen. Noch Rawlston, noch de politie had daarbij aan Prati kunnen denken, die zij op den dag van den diefstal verre verwijderd meenden. Wel herinnerde zich de comprador, dat hij van Prati's Chineeschen bediende, die hem op reis vergezeld had, iets gehoord had van moeilijk heden met een pas, maar hjj had dit inder tijd in geen verband gebracht met den dief stal en spoedig vergeten. Ook op Ki-tschong had de vluchtige ontmoeting met Prati zóó weinig indruk gemaakt, dat h(j er later niet aan had gedacht. Hü had dienzelfden dag nog meerdere geëmploieerden van Rawlston ont moet, maar aan geen van hen als aan den vermoedelyken dief gedacht. En al bad hy toen ter tyd ook van zyne ontmoeting met Prati melding gemaakt, zoo zou dit toch geen grond tot verdenking hebben opgeleverd, daar BUITENLAND. Uranluijk. Generaal Legitime, de verdreven president van Haïti, is te Parys aangekomen en heeft met zyn gezin en gevolg zyn introk genomen in een der eerste hotels. De generaal, een prachtig gebouwde neger van 15 jaren, is voornemens een halfjaar te Parys te biyven. Naar men beweert, heeft Legitime een aardig sommetje geld uit Haiti meegebracht. Het Zondag in het nyverheidspaleis te Parys gegeven concert, ten voordeele der slachtoffers van de ramp te Antwerpen, heeft 10,000 fr. opgebracht. Op 15 September wasopdetentoonstelling van de opening af ontvangen 14,852,976 fr. aan toegangsgelden, of 6,564,977 fr. meer dan op hotzelfde tydstip gedurende d» ten toonstelling van 1878. De rechtbank van koophandel te Parys heeft de directeuren van het ontbonden „Comptoir d' Escompte" verantwoordeiyk ver klaard voor de verliezen van hen, die na de afkondiging van het jaarverslag van 30 Jan. 11. aandeelhouder werden, aangezien in dat verslag de toestand van de Maatschappy als bloeiend werd voorgesteld, terwyl toen reeds een bankroet onvermydelyk was. De „XIXme Siècle" deelt onder voorbe houd mede dat don llden September tijdens de manoeuvres in den omtrek van Bourges een dor kapiteins oen kogel in de heup en een tweeden kogel in den schouder heeft ontvangen, zoodat hy dood neerviel. Men staakte onmiddeliyk het vuur en er is een onderzoek ingesteld. Dultxohland. Keizerin Frederik heeft Maandag, wegens eene zware verkoudheid, haar vertrek naar Kopenhagen op het laatste uur. uitgesteld. Zy zal nu heden derwaarts gaan. Het jongste bezoek van den Duitschen gezant te Londen, graaf Hatzfeldt, aan prins Von Bismarck te Friedrichsruhe, wordt door de Duitsche bladen druk besproken. Het ge rucht loopt nl. dat het doel van dit bezoek was, de onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland betreffende Oost-Afrika tot een goed einde te brengen, waarby Enge land o. a. de eilanden Monfia en Pemba by Zanzibar aan Duitschland zou afstaan, indien nl. de sultan van Zanzibar daarin toestemde. By de opening van het congres van Duitsche oogheelkundigen te Heidelberg wydde professor Zehonder uit Rostock in zyne ope ningsrede een waardeerend woord aan do nagedachtenis van wylen prof. Donders, te Utrecht, den medeoprichter van de Duitsche ophthalmologische vereeniging. Sedert den dood van Albrecht Yon Grhfe, zeide spr. o. a., nam Donders de eerste plaats in ondor de oogheelkundigen. De aanwezigen verhieven zich van hunne zitplaatsen om Donders hulde te brengen en zyne nagedachtenis te eeren. Naar het schijnt, zal keizerin Frederik by het huweiyk van hare dochter Sofie mot den Griekschen kroonprins niet tegenwoordig zyn, doch te Kopenhagen blyven. Groot-Britanslê. Ten gevolge van de twisten tusschen ge wezen werkstakers on blyvende arbeiders in de Londensche dokken, hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad, waarby 15 dok werkers gewond werden. De goed versterkte politie herstelde ten slotte de orde en de dok inspecteurs ontsloegen 150 der onruststokers voorgoed. In eene werkliedenby'eonkomst beschuldigde Burns de dokbesturen op onedele wyze hunne plechtige beloften te hebben geschonden, door nieuwel ngen boven de oude dokwerkers te bevoorrechten. Nooit zouden de oude dok werkers, zeide hy, gemeenschappelyk willen arbeiden met hen, die tydens de werkstaking zyn aangeworven. Indien de besturen hunne houding in deze niet wyzigden, zou de werk staking opnieuw en nog in grooter omvang uitbreken. Een later bericht uit Londen meldt: Daar de werklieden, die gisteren in de Albert- en South West-India-dokken den arbeid hervatten, toch de werklieden mishandelden, die niet aan de workstaking hebben deelgenomen, heeft het bestuur de onruststokers weggezonden en alleen de niet-stakers in dienst gehouden. De prins van Wales zal de gestaakte reis van do koningin door Wales voortzetten en met de kroonprinses bezoekenRhyl, Llan dudno, Beaumaris en Carnavon, terwyl een tocht door Ierland in het vooiuitzicht gesteld wordt. Servië. De Engelsche consul en zyne echtgenoote zyn op eene jachtparty by Nisch door boeren aangehouden en naar de gevangenis geleid, waar zy mishandeld werden. De consul werd echter weldra bevryd door den prefect van het district, die vyftien boeren liet gevangen nemen. De regent Protitch deed den consul zyne verontschuldiging aanbieden, doch de consul wil zich daarmede niet tevredenstellen, naar men beweert. Uit een later bericht blykt dat de Engel sche consul een paar dagen geleden by ongeluk ee»e Servische vrouw had gewond, dat de boeren hem niet in zyne quahtoit kenden, en dat hy zich tevreden heeft gesteld met de verontschuldigingen, zoodat het incident is afgeloopen. De Russische gezant te Belgrado heeft 328 Servischen jongelieden toegezegd, datzy op kosten der Russische regeering de Rus sische universiteiten mogen bezoeken. Turkije. De nieuwe proclamatie van Chakir-Pacha op Kreta, met bedreigingen omtrent het dra gen of leveren van ammunitie en levensmid delen aan de insurgenten, wordt algemeen als een bewys te meer beschouwd van zyne teloelingen om niet met zachtheid de zaken te regelen. Do Ttirksche troepen moeten weer te Selino tot ongeregeldheden aanleiding ge geven hebben. De gouverneur, vergezeld van de Engelsche en Fransche consuls, zyn er heengegaan om een conflict te voorkomen. Bnlgar(]e. De voorzitter der Bulgaarsche Sobranja Zacharias Stojanow, is plotseling te Parys, waarheen hy zich begeven had om do ten toonstelling te bezoeken, overleden. Do heer Stojanow, een yverig bevorderaar van de vereeniging van Bulgarye met Oost Rumeliö in 1885, was, ook als publicist, in zyn land zoor populair. Bulgarye heeft besloten tot herwapening met repetitie-geweren, klein kaliber Baron Rose uit Luik, sloot een contract af over de levering binnon eenige maanden van 30,000 geweren en eene hoeveelheid ammunitie. de omstandigheden zyn kortstondig vertoef te Shanghai volkomen ophelderden. Rawlston was geheel verslagen, toen Buchner's onschuld hem zoo eensklaps duide- ïyk werd. Hat verwijt, dat anderen hem meermalen hadden gemaakt, dat hy Buchner had te gronde gericht, trad hem in al zyne scherpte tegen. Byna speet het hem, dat de waarheid aan het licht was gekomen. Maar deze eerste indruk maakte schieiyk voor betere gevoelens plaats, die hem drongeu, den gekrenkte elke mogelyke genoegdoening te verschaffen. Hy begaf zich onmiddeliyk naar Morrisson, by wien hy eene gelyke gezindheid vond en mot wien hy, na eene korte bespre king, overeenkwam, dat de geheels vreemde lingenkolonie, die, opzettelyk of niet, mede schuldig wa» aan de krenking, die Buchner had ondergaan, thans hare welmeenende deel neming openiyk en plechtig moest toonen, en wel in den gebruikelyken vorm, door de overreiking eener eere-gave. Rawlston en Morrissen behoorden tot de invloedrykste lieden der kolonie. Zy twyfelden niet, of hun voorstel zou algeheels instem ming vinden, en daarin bedrogen zy zich niet. Nadat beiden met eenigen van de rykste koop lieden hadden gesproken, werd eene lyst, waarop men werd uitgenoodigd voor een .testimonium" voor den hoer George Buchner t» teekenen, in omloop gebracht, welke spoedig met tal van handteekeningen, velen voor oen aanzienlyk bedrag, was voorzien. Shanghai was toen ter tyd ryk, en kleingeestig te zyn in geldzaken was niet het zwak der „pionière". De bydragen stegen schieiyk tot ruim negen duizend dollar, die door Rawlston en Morrisaon op tien duizend werden afgerond. Daarop hiel 1 men eone „meeting" in de club, waarop Lesloton werd dat eene oommiasie van tien heeren aan Buchner die gelden zou over brengen, als .een teeken van de deelneming en de hoogachting der kolonie voor hun ge- eerd medelid, den heer George Buchner." Buchner en Edith hadden van het voorge vallene nog niets vernomen, En hoowel men zich hst genoegen wilde geven, Buchner aan genaam te verrassen, zoo diende hy toch eenigszins te worden voorbereid. Mevrouw Onslow nam op zich, Edith van de ontdekking en van de voornemens der heeren op de hoogte te stellen en noodigde haar daarvoor tot een bezoek by zich. Toen zy Edith eon en ander had medegedeeld, was deze ontzet en verheugd. Verheugd over de eer, welke men haren man wilde bewyzen. Het geld was haar onverschillig. Zy had zich nooit arm gevoeld en het ontbrak baar aan de juiste schatting van geld en geldswaarde. Maar zy verheugde zich dat haar man voort aan weer met opgeheven hoofd door do straten van Shanghai zou kunnen gaanzy was er trotsch op, dat allen hem eoro wilden bewyzen 1 De gevoelens, welke Edith ton aanzien van Prati bezielden, waren aanvankeiyk uiteen loopend. In de eerste oogenblikken, nadat zij het voorgevallene had vernomen, had zy alleen ontsteltenis getoond: Prati, de trouwe vriend, de steun van haren man, Prati een dief! Het scheen ongeloofiyk en toch was het zoo. Die ongelukkige! Maar dadelyk daarop bad het billyke gevoel dor echtgenoote de overhand genomen. Prati dus was schuldig aan het ongeluk van haren geliefden George. Die ellendeling. Vol verontwaardiging ylde zy naar huis terug, om haar gemoed te ontlasten. Zy vergat daarby met die verschooning te han delen, welke zy, met het oog op Buchner's toe stand, steeds sinds baar huweiyk in acht nam. .George 1" riep zy, zoodra zy hem zag, hem tegen, „de dief is ontdekt!" Hi1 zag haar verwonderd aan. „Prati, - ja, |Prati is de dief!" [Wordt vervolgdt

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5