N9. 3070. Donderdag 12 September. A9. 1889. $eu jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. 91t nommer bestaat ait TWEB Bladen. Leiden, 11 September. Peullleton. De lange Hollander. LEIDSCI DA6BLAD. PR UB DZEXR COURANT: TlM Lilden per 8 maendea.iTTT.'i1.1 A Tmm per poet1.4*. Atefiwiflk» Kommer».AM. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Tan 1regele 1.05. Iedere regel meer/0.1TA Grooter* lettors naar plaatemimte. Toer h«4 te- oaeaceren buiten de stad wordt 0.10 Wrekead. Officieele Ken n Ijgyeringen. Patentbladen. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Fat-entbladen voor de gepatenteerden, wonende in do wgken YII, YIII en IX, benevens eenigo restanten van andere wijken overhet dienstjaar 1889/90, bij het College van Zetters, in een der vertrokken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Woondag 1 1, Donderdag 12, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 September e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn, do onafgehaalde Patentbladen ter uit reiking moeten worden gegeven aan de deurwaarders dor directe belastingen, die voor hunne moeite mogen eischen tien eents zonder meer. Leiden, De Burgemeeeter voornoemd, 10 Sopt. 1889. DE KANTER. Terwijl reeds in andere plaatsen van ons land inschrijvingen zjjn geopend voor de slacht' offers van de ramp te Antwerpen, meent het bestuur der studenten afdeeling Leiden van het „'Willemsfonds," dat het op zjjn weg ligt, in deze stad zich te willen belasten met het inzamelen van bijdragen, welke milddadige stadgenooten zouden willen afzonderen. Zy vertrouwt dat juist te Leiden velen tot dit doel zullen willen bijdragen. Wij zijn er van overtuigd dat het bestuur in dat vertrouwen niet zal beschaamd worden. Toen b. v. uit Nederland een noodkreet op ging voor Krakatau, organiseerde de Holland- sche club te Antwerpen eene inschrijving met liefdadigheidsconcert; Antwerpen schonk voor Krakatau f 4000. Nederland zal daarom niet achterblijven thans wederkeerig hulp aan Antwerpen te verleenen, en Leiden zal daartoe het streven der hier gevestigde afdeeling van het „Wil. lemsfonds" steunen. Eene opwekking onzerzijds daartoe achten we geheel overbodig. Door de verschrikke lijkheid der ramp is ieder te zeer van het gewicht der zaak doordrongen, dan dat wjj nog meer zouden behoeven te zeggen dan reeds in de achterstaande advertentie voorkomt. Hulp is het voornaamste! Daar komt het alleen op aan. Van de ontvangen en verzonden gelden zal natuurlijk verantwoording gedaan worden. Ook op een ander plan tot gedeeltelijke leniging van de gevolgen der vreeselljke ramp wenschen w(j de aandacht te vestigen. Door den heer M. Kooy, hoek Paarden- steeg en Haarlemmerstraat, is namelijk de Dinsdag der volgende week bepaald als de dag, waarop door hem zal verkocht worden ten voordeele der van alles beroofden, zoo dat ten hunnen bate komt de zuivere winst, welke van alle artikelon door elkaar 12 pet. bedraagt. Eenige heeren zullen uitgenoodigd worden voor controle. Geene verandering zal door den heer Kooy gebracht worden in do qualiteit der sigaren. Daar hij zijne sigaren uit de voornaamste Nederlandsche fabrieken heeft, kan het pu bliek verzekerd zijn, dat het uitmuntende siga ren, benevens koffie, thee en tabak ontvangt. Tot medewerking voor dit weldadig doel etroome het publiek dus op dien dag naar genoemd magazijn. Hoe grooter de verkoop is, hoe grooter het bedrag zal wezen, dat kan toegezonden worden aan de ongelukkigen. Later zullen de namen bekend gemaakt worden van de personen, die den heer Kooy a. s. Dinsdag ter zijde zullen staan en die hi) zal trachten te verkrijgen uit de netste burgers van Leiden. Met drie helpers kan heel wat worden omgezet. Mocht die omzet reusachtig zijn, dan is de wensch ook in dezen vervuld iets tot leniging der ramp te hebben bijgedragen. Van de sigaren, welke boven de 100 gulden per mille verkocht worden, zal 20 pet. in de kas voor de noodlijdenden vloeien. De natuur was het „zeker laatste h«aBonie- eoncert," gisteravond door do stafmuziek~van het vierde regiment infanterie onder leiding van den heer Mann op „Zomerzorg" gegeven, bijzonder gunstig. Het weder op dezen Sep- temberavond kwam met het laatste harmonie concert hierin overeen, dat het, evenals dit, in alle beteekeniasen buitengewoon was. Wel hing er een vochtige nevel, welke zijn in vloed gelden Het op tafeltjes en programma's en vooral duidelijk was waar te nemen over het achter Zomerzorgs tuin gelegen Schutters veld, doch de in talrijken getale opgekomenen hadden alle reden om ingenomen te zijn met de weersgesteldheid, om zich te verheugen in de volkomen windstilte en in den aanblik van den wolkenloozen hemel, waaraan later op den avond maan en sterren zich in vollen glans vertoonden. Niet enkel evenwel was men naar „Zomer zorg" opgegaan om van de schoone natuur, te midden eener schoone omgeving, te genieten, men was daartoe tevens bewogen door het uit zicht op het smaken van kunstgenot, dat het muziekprogramma beloofde te zullen aan bieden. In die verwachting werd men dan ook geenszins teleurgesteld en wij gelooven niet te veel te zeggen als wjj beweren dat het muziekcorps van den heer Mann zich wederom uitmuntend heeft gekweten van z(jne taak. Met opgewektheid opende dit corps het con» eert met Lau's vrooljjken marsch „Souvenir de Rembrandt", om daarop gevoelvol ten ge- hoore te brengen, en wel, naar het programma vermeldde, op verzoek„Nachklftngo von Ossian", van Niels W. Gade en de eerste afdeeling te sluiten met Wieprechts fantaisie op „La Juive", mede verdienstelijk ten ge- hoore gebracht. Zonder iets op de uitvoering der andere com- positiên of op die werken zeiven af te din gen, bepalen wü ons by de vermelding, dat Mann's fantaisie uit Von Webers „Freischütz" met recht een daverend applaus ten deel viel en dat dit nommer ongetwijfeld het schoonste was, dat uitgevoerd werd op zeer loffe lijke wijze. „Toréador et Andalouse", van Rubinstein, bleek bij vernieuwing indruk te maken op de hoorders; het moest herhaald worden. Het voorspel tot „Parsifal" van Wagner mocht eveneens veel bijval verwerven. Het valt niet te betwijfelen of dit concert is door allen beschouwd als een waardig slot der vorige concerten, en mocht soms iemand eene onaangename gemoedsstemming hebben bekropen, dan was deze zeker alleen ddéraan toe te schrijven, dat het weldra met den zomer en, na de uitvoering morgenavond op „Musie", met de zomerconcerten, in casu met die van het corps des heeren Mann, gedaan is, dat de zomerkostuums en -toiletten welhaast geene voldoande beschutting meer zullen aan bieden voor het naderende koele weder en dat deze of gene zaal binnen een niet ver verwijderd tijdstip hare deuren zal moeten openen om concertliefhebbers te ontvangen. Als om elke weemoedige gedachte voor gisteravond te bannen, de concertbezoekers opgewekt de woningen te doen opzoeken en thuisgebleven huisgenooten met vreoiyk gelaat te gemoet te doen treden, speelde het muziek corps ten slotte met vuur en geestdrift Van Erps welbekenden populairen marsch „Le Pére la Victoire", zijnde in onze taal vrjj overge bracht: „Nederlands Invalide." Op de Landbouwtentoonstelling te Haar lem zijn o. a. bekroondC. G. Oolie, te Bos koop Leerhoeve voor zuivelbereiding, te Ouds- hoom; gebr. De Bruyn, te HazerswoudeA. N. J. M. baron Van Brienen v. d. Groote Lindt, te Wassenaarwed. Van den Akker, te Stomp- wjjk; C. Van Haasteren, te Zoeterwoude; F. Van Vliet, te Venr; P. Segaar, te Sassenheim W. Rijnsburger, te Voorhout; I. Verklei), té Hazerswoude; J. Godefroy, te Sassenheim; P. D. M. Scholten, te Haarlemmermeer; H. F. Bultman, aldaar; A. De Zeeuw, aldaar ;C. Beersen, te HillegomD. Van Konijnenburg, te Noordwijk; A. Heemskerk Czn., te Hille gom; jbr. J. H. Gevers, te Noordwijk; W. J. De Jongh, te Haarlemmermeer; J. A. De Raay, te OegstgeestP. S. Van Vliet, te Oudshoorn en D. Spaan, te Bodegrave. Dr. J. Herman De Ridder, te Boskoop, heeft het beroep naar de Remonstr. Broeder schap te Meppel aangenomen. Mr. J. K. Hummel, benoemd tot advocaat- generaal bi) het hof van justitie te Curasao, is heden uit Den Haag naar Weet Indië ver trokken. De prins en de prinses Von Wied z(jn hedenochtend te 10.il per trein van den Hollandschen spoorweg van Domburg in de residentie aangekomen, waar zij eenige dagen denken te vertoeven. De vorstelijke personen waren vergezeld van Graaf Van Limburg Stirum, hofmaarschalk van wijlen Prins Fre- derik. Ter begroeting was aan het station o. m. tegenwoordig de hofmaarschalk des Konings, baron De Constant Rebecque. Na eenige oogenblikken in de wachtkamer le hebben vertoefd, namen HH. KK. HH. en het gevolg plaats in de voor hen gereedstaande rijtuigen. In den ouderdom van 82 jaren is op 9 dezer te Haarlem overleden de heer H. Hemkes Kzn., vooral op onderwijsgebied be kend. HU vervulde o. a. nog met groolen ijver de betrekking van lid der plaatseluke schoolcommissie en was vroeger hoofdonder wijzer te Voorburg. Nader wordt thans medegedeeld dat de indienststelling van het Centraalpersonen- station te Amsterdam met 1 October a. s. zal plaats hebben. Naar wU vernemen, is men hier te lande voornemens uit te geven een geïllustreerd gedenkblad ten voordeele van de noodlUdenden door de vreeselUke ramp te Antwerpen. Dit gedenkblad, getiteld„Hollaad-Antwerpen," zal bijdragen bevatten van de voornaamste Nederlandsche en Belgische letterkundigen, schilders, toonkunstenaars, enz. Naar men aan de „N. R. C." meldt, moet bU de overneming van dan Rijnspoor weg door de rageering besloten zyn, dat aan alle hoofdambtenaren, die niet wenschen over te gaan, bU de nieuwe regeling eene schade- KAAK RUDOLPH LIXDAU. 24) „Zendt hy geene berichten in, of verneemt gU, dat hy weer begint te drinken, dan laten wy hem dadeiyk terugkomen. Maar één keer moeten wy beproeven, of hy aan zichzelven kan worden overgelaten, en, myns inziens, is het daarvoor nu de juiste tyd." Het was niet gemakkelyk Edith te bewe gen zieh voor meerdere maanden van haren man'te scheiden. Eindeiyk gelukte zulks toch aan de vereenigde pogingen van mevrouw Oaslow en Prati. Geen offer was der jonge vrouw te groot, als het ten beste van haren man moest worden gebracht, en toen zy een maal overtuigd was, dat het ter volkomen genezing van Buchner noodzakeiyk was, dat hy Shanghai een tydlang alleen verliet, werd zy Prati's bondgenoote, om te bewerken dat Buchner in Mei naar Japan ging. Tot voor wendsel strekten handelsondernemingen, welke Buchner in Yokohama grondig zou onderzoe ken, en waarvan Prati verzekerde, dat hy uitstekende uitkomsten voorzag. „Laat maar niemand bemerken, wat bet eigeniyke doel is," zei hy geheimzinnig. „Zeg liever dat gy als ïyder komt, om uwe ge zondheid te herstellen. Bemoei u veel met dokter Jenkins, die een aangename man moet zyn. Ik zal u eene introductie by hem ver schaffen; onder de hand kunt gy dan nauw keurige inlichtingen over de zyde-cnltuur in het binnenland inwinnen en de theemarkt nagaan. Rawlston en Co. doen te San-Francisco en te Nieuw-York uitgebreide zaken in Japan- sche theeën. Schryf my geregeld en uitvoerig; Ik zal u van hieruit nadere aanwyzingen geven, al naar den toestand van de markt." Buchner knikte Instemmend. „Ik heb u goed begrepen," zeide hy; „verlaat u op my." „Als op myzelven." „Dat kunt gyi" „Buchner, nog Iets.als gy het niet kwaiyk neemt." De lange Hollander zag zyn vriend vragend en beangst aan. „Gy moet daar leven als hier, in elk opzicht: niet roo- ken en Hy vervolgde niet. Buchner werd rood en zag verlegen vdér zich. „Kan ik my op u verlaten?" Er ontstond eene korte pauze. Daarop zeide Buchner zachtkens, maar vast„Myn woord er ep." „Dan is het goed," zei Prati, harteiyk de hem geboden hand drukkende. En zoo ging de lange Hollander naar Japan, in Mei 1862, vier maanden vóór ik aan boord van de „Aurora Belisle" kennis met hem maakte en hem vryen overtocht naar Shanghai aanbood. Bucbner had in Yokohama gedurende de vier maanden, welke hy er verbleef, rustig geleefd; hy had er bepaald niet gedronken. Maar opgeruimd en gezellig was hy niet ge worden. Behalve met dokter Jenkins, had hy met geen Westerling omgang gehad. De reden hiervan was deze: Jenkins had Buchner in de club willen introduceeren, en daar deze voornemens was meerdere maanden in Japan te blgven, ais lid willen voordragen; maar eenige jongelieden, die zyn verleden konden, hadden den neus opgetrokken; hy was van diefstal verdacht geweest, was een drinker en maakte zyne vrouw ongelukkigte Shan ghai kwam hy reeds sinds jaar en dag niet meer in de club, omdat hy vreezen moest, dat men hem zon uitwerpen, en als hy voor de club te Shanghai te slecht was, was hy voor die te Yokohama ook niet genoeg. De sociëteit in Japan stond even goed op bare eer als die in China. Dokter Jenkins was by de vreemdelingen in Yokohama zeer gezien, maar hy behoorde niet tot de leiders der publieke meening. Zyn vak bracht mee dat hy gaarne met ieder wél was. Hp had geen lust om ten behoeve van den vreemde uit Shanghai in stryd te komen met oude kennissen in Yokohama, ja, wel licht ze van zich te vervreemden. Hy liet den storm tegen Buchner zyn loop, en ver genoegde er zich mee dezen op verschoonende wyze mede te doelen, dat hy best zou doen, als hy de club niet bezocht. Jenkins was een goedmoedig man, maar die eerst aan „nummer één," aan zichzelven, dacht. Dat doen de meeste menschen en men mag den dokter daarom niet hard vallen. Toch vond hy het voor zichzelven eenigszins beschamend, en scheen het hem, dat hy tegenover Buchner iets had goed te maken, wat hy uitte door den hem aanbevolene met de meeste hartelykheid te ontvangen. Hy voor zich twyfelde geenszins, of de verdenking van ontrouw, waaraan Buchner had blootge staan, was ongegrondwat zyne drinkzucht betrof, wist Jenkins, als arts, dat de lange Hollander die met zeldzame energie trachtte te beheerschen. (Wordt verool-gd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1