Grasboter, I. G. LANGEVELD, OPRUIMING A CONTANT ZUID-HOLLAND, Chocolade-Handel Vervolg der Advertentiën. LEEKAABi Gymnastiek-, Scherm- en Dansonderwijs. Wel J. STEENHAUEE l prima yersche G. J. VAN DER BURGH, Lerasferzetiiiii-llitsclapül Amsterdam, Heereugraclit 2. M. II. VAN WA VEREN, CACAO. Voor Boomkweekers. Voor Tuinlieden. Voor Particulieren. Het lests weri is Iteiioisteit Op de St.-Aldegonde's-kaai trof ons oog dezelfde verwoesting. „Wat eene verschrikkelijke ruïne!" gaf ik te kennen. „Dat geloof ik wel, mijnheer; gij kunt er zeker van wezen, dat er veel meer kapotte dan gansche vensters op dit moment te Ant werpen zijn." Ofschoon ik deze laatste bewering wel in twijfel trok, nam ik niettemin den schijn aan ook dit onvoorwaardelijk te gelooven. „Weet gij ook hoe het aangekomen is?" vroeg ik hem verder. „Neen, mynheer, ik heb alleen gehoord, wat ze alzoo vertellen." „En wat vertellen ze dan?" „Ja, zie de ge, ik weet niet of ge het zult begrijpen, of ik het u duidelijk genoeg zal maken." „Da's niks, ik zal m'n best doen; misschien lukt het wel." „Ja zie de ge, het polvermagazien is van 'n Franzoos en die het millioenen patronen gekocht, welke evenwel niet goed waren voor de leverantie. Nou wou hij toch het polver niet verloren laoten gaon en daarvoor heeft hy nu een paar honderd meisjes laoten werken om het polver uit de patronen te haolen. En nu weet de gU wel dat zoo'n patroon bestaot uit 'ne koperen huls, polver en het lood van den kogel. De maskes hadden nu maar het lood af te draaien en de polver voor zich op een hoop te leggen. Het schijnt dat de fulminat (donderpulver), die onderaan zit, door het wry ven ontvlamd is en toen ge vallen is op een van die hoopjes polver, welke een maske voor zich had. Da's toen gespron gen van dat eene hoopje is het overge sprongen naar dat van een ander maske en toen is in eene moment de heele boel ge sprongen. Jodomi, wat 'ne slag as dat wasIk stond aan de statie, ik gaf juist m'n paard 'ne stuk brood, maar m'n brood viel me uit de handen, ik ondersteboven en m'n paard stond te rillen en te beven als 'ne blad van 'ne popel (populier)." „En hoeveel ma9kes zyn er dood gebleven „Ja, dat kan ik u niet zeggen, maar toch 'n heele mas, arme kinder, de meesten zoo jong nog; en die nu dood binne, zyn er nog het slechtste niet aan toe, maar zy, die een arm of een been weg hebben, da's het onge lukkigst, da's een verschrikkeiyk malheur; dio kunnen niet meer werken, en van den arme onderhouon te worden is Jodomie ook embètant. 't Is maar te hopen, dat Onze Lieve Heer ons zoo niet meer zal bezoeken." Wy waren inmiddels den Boulevard genaderd tot vlak bij het station. Hier stegen wy uit om ons in een der talrijke restaurants ietwat te versterken. Gebarsten glazen en borden gaven duidelijk te kennen dat de verschrik- kelyke ramp zelfs ook hier zich had doen gevoelen. Nog langen, zeer langen tyd zagen wy heel in de verte de omvangryke rookwolken en te midden daarvan eene yzingwekkende vuur massa van uit het stoomende ros, dat ons nog denzelfden avond in onze veste met behouden lichaam, maar met geknakt gemoed, na het aanschouwen van zooveel ellende, te huis bracht. Mr. L. H. Nog steeds komen nadere byzonderhcden over de verschrikkelyke ramp, welke Ant werpen heeft getroffen. Den geheelen omvang van de ramp kar, men nog niet overzien, want het is zeker, dat onder de puinhoopen nog zeer vele lykon bedolven zyn, die nog niet te voorschyn kon den worden gebracht. De slag werd niet alloon te Mechelen en te Gent, maar zelfs te Rozen- daal gehoord. Ook dreunden door den slag te Bat, waar men, evenals in andere gemeenten in Zuid Boveland, dien slag duidelijk kon hooren, de ramen der woningen, terwyl te Hulst eveneens de dreuning werd gevoeld, waardoor op verschillende plaatsen deuren werden geopend en ramen rinkelden, zoodat velen verschrikt op straat kwamen. Ook in de omgeving van Middelburg beweren enkelen een slag te hebben gehoord. Een glazenmaker was op 2 kilometer van de fabriek bezig eene groote spiegelruit schoon te maken. De man werd tegen den grond geworpen met de ruit, zoodat hy zich doerlyk aan den hals bezeerde. Op twintig minuten van de fabriek vond men het lyk van een kind, hetwelk daar had gewerkt en blykbaar door de ontploffing zoo ver was weggeslingerd. By de ontploffing was de schok zóó hevig, dat hy tot op zes mylen afstands werd ge voeld en men aan eene aardbeving dacht. Antwerpen is in de laatste jaren herhaal- delyk door vreeselyke rampen geteisterd: de brand der Beurs, de brand van het entrepot St.-Felix, die van het petroleum-magazyn „de Gans", andere nog, maar deze overtreft verre alles. Ooggetuigen der ramp zyn er nagenoeg geene, daar allen, die in de nabyheid waren, gedood of althans, op do twee vermelde meis jes na, gewond zyn. Enkele weinige dokwerkers op meer ver- wyderden afstand hebben echter de uitbarsting gezienzy had in zulk een ondeelbaar oogenblik plaats, dat zy er zich nauwelyks rekenschap van konden geven. Plotseling, nog vóór zy den vreeselyken slag hoorden, zagen zy het gebouw als in een vuurspuwenden krater herschapen, waaruit, behalve vuurschichten en dikke rookwolken, allerlei brokken en stuk ken omhooggeslingerd werden, welke zoowel deelen van het gebouw als van menschen waren. Onmiddellyk daarna stond het geheele gebouw in brand, en in weinige oogenblikker. was dit gelyk met den grond. Een groot aantal kinderen speelde op het oogenblik, dat de brand uitbarstte, op een naburig veld. Ze werden allen gewondde een aan het oog, de ander op het lichaam of aan de ledematen; het vroolyk spelgejuich was plot seling vervangen door een akelig kryten van de arme kinderen, die door de ontploffende patronen getroffen werden. Duizenden nieuwsgierigen stroomen van alle kanten toe en trachten de plaats des onheils zooveel mogelyk te naderen. Ook de correspondent der „Köluische Zei- tung", die twee veldtochten heeft meegemaakt, verklaart dat hy nooit zulk een tooneel heeft aanschouwd. Het was, alsof de stad werd gebombardeerd en overal vond men de sporen der verwoesting. Zelfs mannen zegt hy die aan dergelyke tooneelen gewoon zyn, moesten hun geheele wilskracht inspannen om zich goed te houden, toen zy de brandende gebouwen zagen en dachten aan de vrouwen en kinderen, die tydens de ontploffing daar aan het werk waren. Wat eigenlyk de ontploffing heeft veroor zaakt, is nog niet bekend. Gemakkelyk zal dit niet uit te maken zyn, daar de getuigen allen zyn omgekomen. Men vermoedt echter dat het ongeluk is ontstaan door het vuur- vatten van het kruit, hetwelk reeds uit de Spaansche patronen was verwyderd. De jus titie heeft echter een streng onderzoek inge steld, ten einde, zoo mogelyk, op te sporen wie voor deze verschrikkelyke ramp verant- woordelyk moet worden gesteld. De heer Corvilain had patronen opgekocht, welke niet meer bruikbaar waren, daar hun kaliber grooter is dan die, welke nu gebruikt worden. Zyn doel was deze patronen los te maken en het koper der hulzen te verkoopen. Natuurlyk is dit een zeer gevaarlyk werk. De werkman moet eerst den kogel er uit halen, en dan het kruit. Deze bewerking moet met de grootste voorzichtigheid ge schieden, daar de minste schok eene ont ploffing kan teweegbrengen. Elke patroon bevat 5 gram kruit, zoodat de 50,000,000 patronen 250,000 kilogr. kruit bevatten. En deze geheele hoeveelheid is ont ploft, zoodat de hevige schok, welke uren ver in den omtrek werd gevoeld, zeer goed verklaarbaar is. Toen de ontploffing gebeurde, hadden de bewerksters na den maaltyd juist den arbeid hervat. Vermoedelyk is by het werk eene onvoorzichtigheid begaan, waar door de voorraad kruit vuur vatteen 35,000,000 kogels in de lucht werden geslingerd. Dat door deze projectielen, die overal neervielen, niet moer ongelukken zyn gebeurd, is wer- kelyk nog een wonder. De minister van binnenlandsche zaken, de heer De Volder, die het terrein bezocht, heeft terstond aan koning Leopold geseind, hoe by den toestand heeft gevonden. De minister bracht hulde aan de toewyding, welke allen, die by het reddingswerk hielpen, daarby be toonden. „Allen", zeide de minister, „hebben hun plicht vervuld en ook de verpleging in de hospitalen laat niets te wenschen." De koning antwoordde terstond en betuigde, ook namens de koningin, zyne deelneming over de ontzettende ramp, welke Antwerpen had getroffen. Gelyk reeds is gemold, bestaat het grootste gedeelte der slachtoffers uit vrouwen en kin deren. Eene moeder met drie dochters was juist op den dag der ontploffing voor het eerst in de fabriek aan het werk. Allen kwamen om. De vader is matroos en kwam don vol genden dag thuis. Toen hy in zyne woning kwam, vond hy slechts de lyken van zyne vrouw en kinderen. Particuliere berichten van Zaterdag avond van het „Hbl." melden nog het volgende: 9 uren. De brand kan als gebluscht worden beschouwd. Van de 76 lyken, welke ik in een der ziekenhuizen zag, zyn niet meer dan 14 herkend. Het aantal der gekwetsten be draagt 118. Van deze zyn reeds 40, na ver bonden te zyn, naar hunne woningen terug gekeerd. Overal zyn inschryvingen geopend ten behoeve van de betrekkingen der slachtoffers, waarop ruim wordt geteekend. Reeds is inge schreven voor 25,000 franken. De bank van Antwerpen gaf 5000 fr., de „Banque Cen trale" 3000 fr., de firma Speth 5000 fr. Drie personen, die het tooneel der ramp bezichtigden, zyn ernstig gewond door het orjtploffen van drie kardoezen, welke zy von den en die ontploften toen zy er onvoor zichtig moe omgingen. Allen zyn in het zie kenhuis opgenomen. 10 uren. Van een tweeden correspondent. Ten aanschouwe van eene talryke menigte belangstellenden zetten de geniesoldaten het werk voort om de lyken der slachtoffers te voorschyn te brengen. De petroleum-bewaar- plaatsen branden nog, maar het gevaar is geweken. Men laat den brand uitwoeden, daar deze toch geen verdere schade kan aanrichten. Nog steeds ontploffen patronen en eenige kinderen, die in de stad patronen opraapten en daarmede speelden, werden ernstig gekwetst. Voor twee weken heeft in dezelfde fabriek eene ontploffing plaats gehad, hoewel van ge ringer beteekenis dan nu, maar toch werden toen twee werklieden daardoor gedood. Nu echter bedraagt het aantal der slachtoffers meer dan honderd. Heden, Maandag, worden de lyken ter aarde besteld. Aan de H. B.-School met vyfjarigen Cursus en de Burger Avondschool te Goes, zal eerlang vaceeren de betrekking van in de §chcikunde en lVatuurlijke Histo rie, aan welke betrokking, by volledige be voegdheid, eene jaarwedde van negentien honderd Gulden is verbonden. Sollicitatiën tot en met den 20stcn Sept. a. s., franco aan den Burgemeester van Qoes. OUDE SINGEL 72. De ondergeteekende heeft de eer kennis te geven, dat met October a. s. de BASIS CURSUS weder zal hervat worden en noodigt Ouders, Voogden en Belanghebbenden, die hunne kinderen, pupillen of zeiven van dien Cursus gebruik wenschen te maken, beleefd uit hiervan vóór October kennis te willen geven, ten einde do verschillende klassen enz. te organiseeren. Ook bestaat er gelegenheid, zoowel voor volwassenen als kinderen, om en familie les te ontvangen. Tevens neemt hy do vryheid Uwe aandacht te vestigen op het Gymnastiek- en Seberm- onderwijs (Privaat en Klassikaal), waarvan met 1 October de IVintercursus aanvangt. Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, J. J. GROENEWOUD. MANDENMAKERSSTEEG 4, BIJ »E WAAG, noteeren tot a. s. Zaterdag: ad ƒ1.50 per K.G. PS. Nog voorhandenzeer fijne oude Leidsche- en Goudsche Kaas. VAN Zomerhandschoenen, Kousen, Tricot- Tailles, Galons, Heerendassen enz., enz. BIJ MAAUSMA1VSSTEEG. gevestigd te VIANEN. BIJKANTOOR Commissarissen: I. G. AIKEMA, te Amsterdam L. A. Baron VAN ITTERSUM, te Vianen W. HARMENS Cz., te Harlingen. Directeur: Mr. II. W. WAARDENBURG. Dc Maatschappij sluit overeenkomsten voor elk soort verzekering op het menschelijk leven. DE POSTHOORN, levert in fijnste qualiteiten, tegen billyke prij zen: Export CWürzburger), miinebe- ner-, Beicrsch-, Pllsener-, Lager-, Be legen Gerstc-, Bubbel Gerste-, Gerste en Oudbier. Deze bieren worden alleen op fust afgeleverd. VAN Mare &4=. VAN HOUTEN's, DRIESSEN's en BLOOKER's BLOOKER's en DRIESSEN's JPOEJDEIfc. voor ƒ3.— in plaats ƒ4 HAKBlf, Handboek voor Boom- kweekers en Tuinlieden, naar den 8sten druk vry bewerkt door Mr. Baron VAN HÖEVELL TOT NEIJENHUIS, met opmerkin gen, op zyne ondervinding gegrond, en versierd met ÏOÏ kopiefn der naar de natuur geteekende platen. Dit beste en uitge breidste van alle Handboeken voor Tuinbouw en Boomkweekkunst, geheel nieuwe uitgave van dit jaar, dit keurig werk kan door niemand, hetzy boomkweeker, tuinier, of elk, die een tuin of boomgaard bezit, gemist worden. Wylen de Heer OTTOLANDER gebruikte de eerste uitgaven reeds als Handboek by de lessen voor zyne leerlingen. Voor ieder, die zyne vruchtboomen zelf wil behandelen en iets weten wil omtrent de konnis der boomen, planting, snoeiing, over piramiden, leiboomen, het kwee ken van den wyngaard, stru iken, stammen, enten der vruchten, kortomomtrent duizen derlei zaken, bevat dit work alles gomakke- lyk en bevattelyk, zoodat het door een kind kan begrepen worden. Het is een dor gemak- keiykste on duidelijkste boeken, die er voor tuinlieden, boomkweekers en particulieren be staan. Het werk is geheel nieuw. Het werk is zeer nitgcbrcid. Het werk bevat 107 fraaie platen. Bet werk 1$; van ƒ4.-en kost nu ƒ2.-. Zoolang de voorraad is, tydelyk voor ƒ2.— franco tegen postwissel, waarop staatQroot Tuinbouwboek"Later wordt de prys weer ƒ4.-. Verkrygbaar by GEBlt. E. 4 COHEN, Magazynen van Goodkoope Boeken te Arnhem of te Nijmegen, Lbidbm, ter Boekdrukkerij vu A. W. SUTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6