begraven do kapitein ter zee W. J. H. De Kanter. Tal van vrienden, familiebetrekkingen en zeeofficieren waren daarbij tegenwoordig. Onder de laatsten telde men den schout-by- nacht Escher, den oud-zeeofficier, burgemeester van Leiden, den heer De Laat de Kanter, den minister van marine Dyserinck, de gepensi oneerde kapitein-luitenants ter zee M. O. De Kanter en Broers en nog vele jongere zee officieren, die vroeger onder de bevelen van den overledene gediend hebben. B\j koninklyk besluit zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de lieeren E. Gugel, hoogleeraar aan de Poli- technische school te Delft, en J. K. P. F. Gonggrijp, hoogleeraar aan de gemeente-instel ling voor onderwys in de taal-, land en volken kunde van Ned. Indiê, te Delft. Men verzekert ons van eene zyde, welke, naar wij meenen, goed ingelicht kan zijn, dat, zoodra de Rijnspoorweg in handen van hr c Ryk zal zijn overgegaan, plannen aanhang gemaakt zullen worden om eene betrag aan. sluiting in het leven te roepen tu jScj10n het Hollandscho Spoor te s Graver ^age yggj- Den Haag Gouda en de Holla^sche en Staats spoorwegen te Rotterdam en d0 jyn jjgttgr. dam Gouda. Door bet m-J^en van een boog nabij bet kruispunt van den Hollandschen en den Ryn- spoorweg te 's-Hage zullen indien deze plan nen tot uitvoering komen de treinen van de Goudscbe lijn het station der Hollandscho Spoorweg-maatschappij kunnen bereiken. Om de treinen van de lynen Rotterdam Gouda in de gelegenheid te stellen het Cen traalstation aan de Delftschepoort te Rotter dam te kunnen bereiken, zou het plan bestaan van dit station af een nieuwen weg te maken, welke Noordeiyk van Rotterdam en do kern der gemeente Kralingen loopen zal, en welke voorbij het „Park Honingen" met de bestaande lijn Rotterdam-Gouda zal vereenigd worden. Het Rijnstation te 's Gravenhage zal geslo ten worden. Of het station-Rynspoor te Rotterdam ge heel zal worden opgeheven, óf dat het uit sluitend voor den goederendienst waarvoor het uitmuntend gelegen is - in gebruik zal biyven, moet nog een punt van overweging uitmaken. Het station van het Rijnspoor te Amsterdam zal voor het vervoer van reizigers geheel worden gesloten. Alle treinen zouden van en naar het Centraal station doorloopeu. De heer Schreuder, hoofilüömmies by het departement van binnenlandsche zaken, af- deeling militie en schuttery, secretaris van de ontbonden Staatscommissie voor het vraag stuk der landsverdediging, is tydeiyk gede tacheerd by het departement van oorlof om werkzaam te zyn by de voorbereiding der wetsvoorstellen betreffende den krygsdienst. Het nieuwe postkantoor te Heemstede, dat een sieraad der gemeente mag genoemd worden, zal de volgende maand in gebruik worden gesteld. Behalve eene telefonische verbinding met Haarlem, zal er vermoedelyk ook eene mot Hillegom tot stand komen. Wegens de kermis te Goes, is volgens het „Haagsche Dagbl.", de verplichte raads vergadering in verscheidene gemeenten op Zuid-Beveland niet gehouden kunnen worden. Met genoegen zal men vernemen dat onze vroegere stadgenoot de oud-hoogleeraar Veth, thans te Arnhem, van zyne langdurige ongesteldheid geheel hersteld is. Het rpkstelegraaf kantoor te Roelofarends- veen is voortaan op Zon- en feestdagen het geheels jaar open van 8 tot 9 uren 's voor- en van 1 tot 2 uren 's namiddags. „De Haagsche Stemmen" zullen voorloo- pig niet meer verschynen. De heer R. P. Thooft heeft zyn ontslag genomen als lid van den Raad van Rotterdam. Naar aan het „Hbl." wordt medegedeeld, moet de heer W. K. M. Yrolik zyn ontslag hebben gevraagd als directeur generaal der Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoor- wogen. Het stoomschip „Bantam," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 8 Sept. te Port- Said; de „Borneo," van Batavia naar Amster dam, vertrok 8 Sept. van Suez; de „Obdam," van Rotterdam naar Nienw-York, is 8 Sept. Lizard gepasseerdde „Prins Alexander," van Batavia uaar Amsterdam, vertrok 9 Sept. van Port-Said; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, is 8 Sept. Gibraltar gepas seerd; de „Veendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, is 8 Sept. Lizard gepasseerd; de „Batavia" vertrok 7 Sopt. van Batavia naar Rotterdam; do „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, is 7 Sept. St.-Vin- cent gepasseerdde „Leerdam," van Rotterdam j naar Buenos-Ayres, is 7 Sept. te St.-Vincent binnengeloopen met brand in den kolenbu Z. M. heeft aan G. Cool, op z-^n daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de strafgevangenis te Sneek, onder dankt,etuiging voor dein die betrekking bewezen d:,ensten - - benoemd met 8 Sept., tot burgemeester ran Sommelsdyk A. J. De Graaff, ^Prrfttaris dier gemeentemet 26 Septembe-t"ot burgemeester van Zuidhorn E. Butt'^gg,^ secretaris dier gemeente; met 27 Se-^ a s tüt burgemeester van Hooge en Jjag0 Zwaluwe, D. J. baron Van Heeckerea van Brandsenburg, en tot burgemeest'jr yan Lieshout, J. Van den Heuvel, secretaris dier gemeente; met 28 Sept. a. s., tot b'/Vgemeestor van Ylymen, P. A. Zwaans d'jn 2den luit. G. F. Brantsma, van het 1ste reg. inf., in zyn rang overgeplaatst by het regiment grenadiers en jagers; pensioen verleend aanR. Remmelts, adj.-commies late kl. prov. griffie Drente, f 787A. Entrop van Poeteren, expediteur by de comptabiliteit der „Nederl. Staatscourant" en hot „Staats blad," f 275. Gemei gd Nieuws. Wy vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van den heer J. J. Groenewoud, die daarin bekend maakt dat met October a. s. de danscursus zal hervat worden. Zoowel ouderen als kinderen kunnen by dien heer les in het dansen ontvangen. Tevens vangt by hem met 1 October a. s. het gymnastiek- en schermondorwys, sedert jaren gunstig bekend, aan. Voor de op den a. s. gedenkdag van Leiden3 Ontzet te houden uitdeeling, heb ben zich op de gisteren door de 3-Octobor- Vereeniging gehouden inschryving ruim 6000 personen aangemeld, d.i. ongeveer 600 meer dan verleden jaar. De inschry viug begon om elf uren en was eerst te kwart over vieren afgeloopon. Niettegenstaande den grooten toevloed, heeft ze nog nooit zoo geregeld plaats gehad als thans, dank zy den door het bestuur genomen maatregelen. Vanwege de „Leidsche Wielryders- Vereeniging" werd gister-, Zondag-morgen, een onderlinge wegwedstryd gehouden over den straatweg tusschen Leiderdorp en Alfen. De te ryden afstand bedroeg heen en terug 25 K. M. Hoewel het weder zich in den beginne hoogst ongunstig liet aanzien, bevonden de posten zoowel als de deelnemers zich op den bepaalden tyd op de hun aangewezen plaatsen. Toen tegen halfelf het weder droog gewor den was, begaven de ryders zich op weg en de uitslag van den nuvólgenden stryd was: dat de eerste pry's, eene verguld zilveren medaille, werd behaald in 1 u. 10 min. 4*/5 8-i de tweede prys, eene zilveren medaille, in 1 u. 10 min. 5 sec.; en de derde prys, eene bronzen medaille, in 1 u. 14 min. 30 sec. Op voorstel van de jury werd aan een vierden deelnemer, die door den regen niet tydig op de plaats van afrit had kunnen zyn en die den weg aflegde in 1 u. 13 min., een extra derde prys toegekend. Oezameniyk reed men nu naar „Zomer- zorg," alwaar de eerste voorzitter, nadat men zich aan een en ander tegoed had gedaan, de prijzen, benevens twee voor - afstandritten behaalde medailles, uitreikte. Na een vervolgens nog gehouden rit, be sloot een gezellig samenzyn van vele leden des avonds dit eerste feestje van do nog zoo jeugdige Vereeniging. Een weetgierig beest. Eenige koebeesten werden Zaterdag avond op de Hoogewoerd alhier door een paar mannon voortgedreven en marcheerden rustig voor waarts, toen opeens één der runderen van het rechte pad afweek en den schoenen- en laar zenwinkel van den heer P. L. aldaar binnen trad. Het beest beschouwde in dat magazyn alles zeer nauwkeurig en beoordeelde zelfs de qualiteit van dames- en heerenschoeisel met den bek, om zich daarna heel netjes om te keeren en zich uit den winkel te verwy- deren, zeker wel voldaan over de producten der huiden van wylen zyue rasgenooten en gestreeld door het vooruitzicht, dat ook een maal zyne huid, aldus ten nutte der menschen- voeten aangewend, by dezen of genen schoenen handelaar zal pryken. Eene 15-jarige Leidsche dienst- bode, die heden voor de Arrond.-rechtbank te 's-Hage terechtstond, kan er zich op be roemen al heel wat personen tot hare dupes te hebben gemaakt. ---- -f--""- -.-.-'/-—tyr ziet gelukte haar toch in de mkanden Juni en Juli jl. van verschillende winkeliers, onder voorgeven door dese of gene dame te zyn gezonden, mede te krijgen een aantal goederen, laarzen en kousen en ook vruchten, zonder dat haar daartoe eenig bevel of last was gegeven. Zy gebruikte alles ten eigen bate. Het was blykbaar niet voor 't eerst, dat bekl. aldus handelde. Zy verklaarde immers dat zy reeds op haar negende jaar dergelyko handelingen pleegde. Het O. M., by monde van subst.-off. van just. mr. Ort, meende dat bekl. had gehan deld met oordeel des onderscheids en vor derde hare veroordeeling tot 3 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak heden over 8 dagen. Niet alleen de aangevallene, maar ook de Leidsche artillerist is Vrijdag avond te Zoeterwoude zwaar verwond. Er loopen aldaar steeds nog honden rond, welke nu by dezen en dan weer by genen kippen of konynen doodbyten. Het vorig bericht uit Sassen- heim was niet geheel juist. Aldaar zullen volksspelen, ringryden en des namiddags om 2 uren harddravery door paarden, welke nooit een prys gewonnen hebben, plaats grypen op Donderdag den 19den September. Voor de 2de reis zyn van de haringvisschery te Katwyk aangekomen KW 12 „Fierman Eduard," van den reeder F. E. Meerburg, met 315 kantjes en 7000 stuks steurharing, en KW 39 „de Jonge Abram," van den reeder D. Ouwehand Az., met 260 kantjes en 5000 stuks steurharing. In den nacht van 1 op 2 Juni werd een gezin te Noordwyk aan Zee onaan genaam uit zyne nachtrust gewekt door het geklop van een nachtwacht, die aan de dochter des buizes mededeelde dat het winkelraam opengeschoven, de ruit verbryzeld en eenig suikergoed en andere zoetigheid, een gedeelte van den inhoud van glazen stopflesschen, welke in den regel voor 't raam stonden op straat verspreid waren. By onderzoek bleek zich in een kamertje, aan den winkel grenzende, te hebben inge sloten een inwoner derzelfde gemeente, die daar niet was met toestemming der bewoners en blykbaar ook niet met eerlyke bedoelingen, althans eenig geld was uit de toonbanklade naar zyne zakken verhuisd. De zaak diendo heden voor de arrond.- rechtbank te 's-Hage. Het O. M., de feiten als zeer ernstig qualificeerende, vorderde tegen den niet verschenen beklaagde 18 maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over acht dagen. Twee van de militairen, een tamboer en een huzaar, die wegens de be weerde ongeregeldheden ln de Passage, in de residentie, voor den krygsraad zouden ge bracht worden, zyn bereids vrijgesproken, althans buiten verdere vervolging gesteld. De zaak van den derden beklaagde, een tamboer, is nog niet door den militairen rechter afgedaan. De uitslag der op den 7den dezer te Hoofddorp gehouden wielerwedstryden is als volgt: lo. Leden van de vereeniging „Rechtuit;" afstand 2 kilometers (Handicap): lste prys, zilveren medaille, O. Bultman; 2de prys, bronzen medaille, J. Van -de Roemer; Sde prys, bronzen medaille, D. A. J. G. L.Eggink. 2o. Leden van den A. N. W.-Bond; af stand 6 kilometerslste prys, verguld zil veren medaille, K. Pander Jr., in 11 m. 60 sec.2de prys, zilveren medaille, Houtman, in 12 min. 12 sec.; 3de prys, bronzen medaille, H. Roosdorp, in 12 min. 38 sec. De pryzen z(jn door den heer H. F. Bult man, na eene toepaseelyke aanspraak, uitge reikt. Daarna werden door den consul van den Bond, na eene toespraak, zilveren me dailles uitgereikt aan de heeren A. Van den Berg, H. Van den Berg en M. Ruizendaal, voor het afleggen per wieier (vélocipède) van 200 kilometer binnen den tyd van 24 uren. Rynlands geheel vernieuwd stoomgemaal te Halfweg nadert zyne vol tooiing. Deze machine zal de dubbele hoe veelheid water kunnen verplaatsen van de vorige, zoodat het hoogheemraadschap thans over vier flinke stoomgemalen kan beschikken, nl. Gouda, Katwyk, Spaarndam en Halfweg, alle machines met de nieuwste constructie en met aanzieniyke waterverplaatsing. Te Alfen a/d. Rp is van de werf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten de yzeren stoom-dekschuit genaamd „Lastdrager," gebouwd voor rekening van do Maatschappy van Schroefstoomboot- dienst, directeur de heer W. Bus, t6 Haarlem. Machine en ketel, hiervoor benoodigd, worden vervaardigd door de machinenfabriek „Delfts haven" te Rotterdam. Een 7 0-jarig werkman van den heer A. S., zekere Verschoor, wonende aan den Kruisweg te Haarlemmermeer, is van een wagen gevallen en heeft zyn dybeen gebroken. Op 31 Augustus waren de vol gende hoeveelheden haring aangebracht: Scheveningen 32,697, Maassluis 35,598 en Vlaardingen 66,233, te zamon 134,528 ton, tegen 55,750 ton in '88, toen in Scheveningen slechts 6886 ton was aangevoerd. Op den Amstel, by Amsterdam, werd Zaterdag de internationale wedstryd om het championaat van Nederlanders voor lief hebbers in „Single Sculling Outriggers" ge houden. Rechter was de heer J. H. Furstner Jr.; het uitvoerend comité bestond uit de heeren W. H. Blauw, G. Zegeier en B. W. Van Vloten. De verdediger van het cham pionaat was de heer F. Schilling, van de Roeivereeniging „Fortuna" te Amsterdam, die reeds drie jaren champion was. De deelnemers waren: 1. de heer F. Schil ling, met de skiff „Enchantress"; 2. George Jurrjens, van de Roei- en Zeilvereeniging „De Am3tel", met de skiff „Sperwer." 1. A. Brockhoff, van de „Bonner Ruderver- ein" te Bonn; 2. J. J. H. Ooms, van de Roeivereeniging „Neptunus", te Amsterdam. By de eerste race tusschen Jurrjens en Schilling was de eerste dadelyk een „haar" vóór, en na eene minuut ongeveer l1/, bootslengte. By het zoogenaamde „yzeren hek" aan den Amstel, ging Jurrjens de baan uit, stootte byna tegen eene modderpraam en moest even stoppen, doch niettegenstaande dit alles bleef hy flink vóór en won deze race in 8 minuten 30 sec. Schilling deed over de kaan 12'/s sec. langer. Daarna gingen Brockhoff en Ooms van de boei. Ooms was in het begin eene halve boots lengte vóór, doch Brockhoff kwam in zyn vaarwater en de beide skiffen stootten tegen elkaar, zoodat de kampioenen naar de boei terug moesten om den stryd opnieuw te be ginnen. Dit laatste zou echter slechts eene beleefdheid des heeren Ooms geweest zyn, daar de Duitscher uit zyn vaarwater geraakt was en in dat van zyn medestryder was gekomen. De heer Ooms weigerde om opnieuw den stryd aan te binden. De Duitscher was voornamelyk uit zyn stroom gekomen, omdat hy onvast roeide, daar hy telkens omkeek naar den beer Ooms. Na lange besprekingen roeide ten Blotte Ooms tegen Jurrjens. Jurrjens was reeds dade lyk vóór; by de Zweminrichting zelfs twee bootslengten. Even voorby die inrichting raak ten beiden vast aan eene schuit, doch waren Bpoedig los. Jurrjens won door dit ongeluk opnieuw eenige bootslengten en zoo werdhy voor dit jaar de kampioen van Nederland. Door een handelsreiziger uit Utrecht is aangifte gedaan, dat hy aan iemand op de Da Costakade te Amsterdam heeft afge zonden eene kist met priestergewaden, ter waarde van f 2000, waarmede de persoon epoorloos i3 verdwenen. By het lossen van eene locomo bile op het terrein van den spoorweg te Haarlem had Zaterdag-morgen een treurig ongeluk plaats; een jongen werd nl. zwaar aan het hoofd verwond, zoodat hy bewus- toloos werd weggedragen. De zaak moet zich volgenderwyze hebben toegedragenToen het zware werktuig werd nedergelaten, kon op een oogenblik niet worden verhinderd dat het tegen een yzeren afsluithek stootte, dat uiteen geslagen werdde knaap stond daar juist naar het lossen te kyken. Een naast hem staande man kwam met den schrik vry. Te Asten is aan Leonarfiuq Van Heugten, fabrieksarbeider, 43 jaar, aan de voordsur eener herberg een slag met een stoel tegen den buik toegebracht, ten gevolge waarvan hy is overleden. De vermoedelyke dader L. M. H., smid, oud 23 jaar, is aange houden om ter beschikking te worden gesteld van den officier van justitie te Roermond. Te Barneveld is het driejarig zoontje van den heer M. J. De L. overreden het was byna onmiddellyk dood. In Z wi t s erl an d h ebbe n h e vige stormen gewoed, welke vooral in Bern, Aargau, Wallis en Lucem groote schade aan den veld en den wynoogst toebrachten. In Lucern werden verscheidene boerderyen door den blik sem getroffen. De czaar en zyn gevolg zyn, naar uit Kopenhagen gemeld wordt, per extra-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2