9063. Dinsda"' lO ^eï>tember. A°. loss. fese jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van fêpn- en feestdagen, uitgegeven. fU Hommer bestaat alt TWEE Bladen. Uitbreiding der Gasfabriek. Feuilleton. De lange Hollander. Leiden, 9 September. A o LEIDSCH PRIJS DE EER COURANT: TMr Ltiden per 8 munda.X.lt. Vmm per postlil. AÊwtderltike Nominen.t.tö. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼en 1—regels 1.05. Iedere regol moor0.17$, Qrootere letters n**r plsstemimte. Yoor hel la- «useorcn buiten de oted wordt 0.10 borekoad. Officieel© Kenn i igerlngen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders ran Leiden brengen ter algemeen© kennis dat door CORNELIS JOHANNES COSTER, te Leidon woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Narmstraat No. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgem. 9 Sept. 1889. E. KIST, Secretaris. In handen der commissie van financiën 13 gesteld het vroeger vermeld voorstel van Burg. en Weths., strekkende om lo. te besluiten dat het bedryfkapitaal der Gasfabriek tijdelijk wordt vermeerderd met ƒ18,000, te vinden uit de opbrengst van geldleening onder de gewone bepaling, dat door de Gasfabriek aan de gemeente eene rente van 5 pet. per jaar zal worden uitge keerd; 2o. te besluiten tot aankoop ten behoeve van de Gasfabriek van een perceel grond met daarop staande gebouwen en loodsen van den heer W. Barnereld, voor de som van 20,000 3o. te bepalen dat de koopsom en de kosten te zamen geraamd op 22,000, zullen worden gevonden uit de opbrengst van geldleening en dat door de Gasfabriek aan de gemeente eene rente van 5 pet. per jaar zal worden uitgekeerd do. vast te stellen den suppletoiren staat, bij het voorstel overgelegd. Bit voorstel komt der commissie van finan ciën voor, aan gegronde bedenking onderhevig te zyn. Allereerst merkt zij op, dat het weinig duidelijk en volledig is gemotiveerd. Commis sarissen der Gasfabriek naar wier missives door Burg. en 'Weths. wordt verwezen zeggen daaromtrent slechts bet volgendedat „hun noodzakelijk (zijn) gebleken voorzorgen om in dit jaar grootere hoeveelheden voor de wintercampagne in voorraad te hebben dan anders „en dat'' een opslag van ruimere hoe veelheid kolen, welke met het oog op den actueelen toestand der kolenproductie dit jaar zeer noodig is, wil men geheel beschermd blijven tegen mogelijke herhaling van even- tueele storingen in de leverantie gedurende den winter." De commissie van financiën vraagt: welke grond is er era te veronderstellen, dat de KAAS Kl'DOLFlI LIYDVl. 22) Als een jonggezel zich bedronk, was zulks reeds erg genoeg het kon er intusschen nog door; maar dat een getrouwde man, die eene vrouw had als Edith Bawlston, zich tot een dier verlaagde, was onvergeeflijk. Geen woord scheen te sterk om aan de zedelijke opgewondenheid der kolonie over Buchner's handelwijze uitdrakking te geven. Slechts vier personen stemden niet met het koor in eigenlijk maar drie: Pratl, Morrissou en mevrouw Onslow. De heer Onslow zei ook wel niets ten nadeele van Buchner, maar dit geschiedde slechts ter wille van zijne vrouw. Als hy zijn gevoelen had moeten uiten, dan zou hij ook aan de zijde der aan klagers hebben gestaan. Een der vromen van de gemeente kwam op de gedachte, dat het de plicht der fatsoenlijke Amerikanen was om v»or mevrouw Buchner te zorgen; en daar hy by eenigen zyner laDdgenooten instemming vond, beeldde hy zich in, dat hy eene zending had te vervullen en begaf hy mynen, welke zich tot kolen-levering hebben verbonden, aan hare verplichting wel zullen kunnen en willen voldoen vóór den winter en met in den winter, dat zy in staat en genegen zullen zyn vóór den tijd en niet op tijd te leveren? Blykbaar veronderstellen commissarissen der Gasfabriek, dat de bedoelde mynen vooruit genoeg kunnen voortbrengen om aan hare winterverbintenissen te voldoen, zelfs om daaraan vóór den tyd te voldoen. Maar juist daarom is aan de commissie niet duideiyk, waarop hunne vrees voor storingen in de leverantie steunt. Staan er werkstakingen op groote schaal te vreezen? Welke feiten wyzen daarop? Is niet veeleer, na de byiegging van de geschillen in de kolendistricten in dit voorjaar, een tyd van vredigen arbeid te voorzien? En mocht al nieuwe storing dreigen, zouden dan de mynbesturen niet bedacht zyn op het houden eener reserve om in staat te biyven tot het voldoen aan beslaande ver plichtingen? Deze en dergelyke vragen dringen zich aan de commissie van financiën op en geven haar, naar zy meent, recht te twyfelen aan het afdoende der motieven, waarmede de nood- zakeiykheid van vergrooting van het bedryfs- kapitaal en van het terrein der Gasfabriek wordt betoogd. Maar aangenomen ook, dat die noodzakelijk heid bestaat, zoo komt haar toch het voorstel tot aankoop van den bedoelden grond voor de som van f 20,000 uiterst bedenkeiyk voor. De commissie van financiën zegt er niet aan te behoeven herinneren dat in 1866 het terrein, waarvan men thans de helft van den heer W. Barneveld wil koopen voor f 20,000, door de gemeente aan den heer Schretlen is verkocht voor 2626 87'/j, niettegenstaande de heer P. Du Rieu reeds toen ernstig waarschuwde tegen de vervreem ding van wat men zelf wellicht later voor de Gasfabriek zou behoeven. Evenmin, dat in 1881 het voorstel betref fende den aanleg van eene spoorlijn naar do Gasfabriek werd gegrond 0. a. op de bezwaren tegen opslag van groote hoeveelheden kool. Deze beide feiten pleiten, de flnantiëele commissie merkt het uitdrukkeiyk op, op zichzelven niet tegen het voorstel, thans door Burg. en Weths. gedaan. Integendeel, een besluit, overeenkomstig dit voorstel, zou een eigenaardig licht werpen op de handelingen van den Raad in 1866 en 1881. Afgescheiden echter van die vroegere be sluiten, acht de finantiëele commissie het voorstel tot aankoop, zooals het daar li?t, onaannemeiyk, wpl haar de gevorderde koop- prys te hoog voorkomt. Het terrein is groot 3500 centiaren. De voorgestelde koopprys bedraagt f 20,000. Neemt men aan, dat de gebouwen, op het terrein staande, eene waarde hebben van 1000, dan bluft als koopprys van den grond 16,000, d. i. f 4.57 per centiare. Nu behoort ongetwyfeld de grond, waarvan sprake is, tusschen eene yzergietery en de Gasfabriek, tot de meest ongeschikte voor bouwterrein en er is h. i. geen denken aan, dat die by openbaren verkoop ook maar onge veer het gevorderde bedrag zou opbrengen. Waar nu blykbaar de heer Barneveld den aangeboden grond, dien hy voor zyn bedryf niet meer behoeft, wenscht te gelde te maken en aan den anderen kant de gemeente dit terrein niet volstrekt noodig heeft, ziet de commissie van financiën geeno reden daarvoor aanmerkeiyk meer dan de marktwaarde te betalen. Op grond van het vorenstaande adviseert zy lo. Burg. en Weths. uit te noodigen nadere sehriftelyke inlichtingen te verstrekken om trent de gronden, welke aankoop van grooteren kolenvoorraad vóór dén winter wonscheiyk maken. 2o. Indien den Raad daaruit die wensche- iykheid mocht blyken, Burg. en Weths. te verzoeken, met den heer Barneveld omtrent den koopprys van het bedoelde terrein in nader overleg te treden. De commissie van financiën heeft onder zocht lo. de rekening van het Roomsch-Eatholiek Wees- en Oudeliedenhuis, in ontvangst a 17,496.91, in uitgaaf tot een bedrag van 17,495.14, alzoo sluitende met een batig saldo van f 1.77, en 2o. die van het Roomsch-Katholiek Arm bestuur, in ontvangst tot een bedrag van 9033.60, in uitgaaf tot een bedrag van f 9029.33, sluitende met een batig saldo van 4.27. Aangezien de commissie geene bedenkingen heeft tegen deze rekeningen, stelt zy voor die goed te keuren, onder bepaling dat van de batige saldo's in de eerstvolgende reke ning verantwoording zal behooren te worden gedaan. Ook de rekening van het Nederlandsch- Israëlietisch Armbestuur, dienst 1888, is door de commissie onderzocht en in orde bevonden. Zy geeft in overweging die rekening goed te keuren, in ontvangst ad 1008.02'/, en in uitgaaf ad 810.72'/,, zoodat het dienst jaar oplevert een batig saldo van f 197.30. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het verleend eervol ontslag aan mej. S. H. E. Prins, bieden B. en Ws. den gemeenteraad aan eene voordracht, opgemaakt in overleg met den arrondissements school opziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een derden onderwyzer aan de school der 3de klasse No. 3, op eene jaarwedde van 550, als lo. D. C. Schuyt, onderwyzer te Sass6nheim 2o. S. Broekhuyzen, tydeiyk onderwyzer aan de openbare school der 3de klasse No. 3, en 3o. A. Dirks, tydelyk onderwyzer aan de openbare school der 4de klasse No. 1. Ten gevolge van het afbranden der Stads- zaal, heeft de pachter der buffetten daarvan, de heer B. M. Duyser, tot heeren commis sarissen der sociëteit „Amicitia" het verzoek gericht om hem van 1 October 1889 tot 1 Mei 1890 af te staan het lokaal der Bnitensociëteit, ten einde daarachter een hulpconcertgebouw te plaatsen. Ter behandeling van dit verzoek is tegen a. s. Zaterdag eene algemeene verga dering der leden van genoemde sociëteit uitge schreven. De luit. W. H. C. Boellaard, van het 4de reg. inf., is, met ingang van heden, over geplaatst naar Delft. By het 4de reg. inf. te Leiden zyn voor het schrifteiyk examen tot toolating op den hoofdcursus geslaagd de sergeanten jhr. Na- huys, Klem, Kruyt, Byvoet, Ackerman, Alen- son en Pourchez. By het morgeD, Dinsdag, te Brussel te openen internationale astronomische congres zal Nederland o. a. door prof. H. G. Van de Sande Bakhuyzen uit Leiden vertegenwoordigd worden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 49, 25. ƒ4.80 en 2.45; de laagste: 49, 24.-, ƒ4 80 en 2.40. De Raad der gemeente Voorschoten heeft op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. E. Mulert, onderwyzeres aan de openbare school in het dorp aldaar. De heer J. Steeneveld, onlangs met byna algemeene stemmen als lid van den raad der gemeente Voorschoten herkozen, is ook her benoemd als wethouder. Met plechtigen eenvoud is te Haarlem zich m het volle gevoel daarvan tot mevrouw Buchner, om haar te zeggen, dat, zoo zy zich van haren echtgenoot wilde laten schei den, zy de volle sympathie der geheele kolonie tot zulk een stap zou hebben, en dat hy haar daarby ook metterdaad zou steu nen. De ontvangst, welke hem ten deel werd, overtrof de koenste verwachting van degenen, die voorzichtig genoeg waren ge weest, elke inmenging in de buiselyke aan gelegenheden der Buchner's te ontraden. Edith weee den ongeroepen beschermer, zoodra zy zyne bedoelingen had begrepen, op zulk eene nadrukkelyke wyze de deur, dat deze, een ydele en zyner waarde bewuste man, die dank en eere meende te oogsten, meerdere dagen geheel van streek was en als men hem over zyne ontmoeting sprak niets kon dan de handen samenvouwen en naar den hemel zien. Het eerste, wat hy over mevrouw Buchner uitte, was„Eene verschrik- kelyke vrouw, erger dan haar man I" Maar daarmee vond hy geen byval en werd achter zyn rug uitgelachen. De getrouwde mannen zeiden van Edith met oprechte bewondering: „Een moedig vrouwtje, dat het hart op de rechte plaats draagt I" Buchner ontwaakte eerst na vier en twin tig uren uit de zware verdooving, waarin hy gelegen had en was nog meerdere dagen ziek. Tusschen hem en zyne vrouw werd geen woord over het voorgevallene gewisseld. Op zyne wyze wa3 hy er haar erkenteiyk voor. Hy nam hare kleine hand en streelde die, zooals hy gewoon was, en zag haar daarby met dankbare oogen zwygend aan. En Edith Zy zeide„Myn arme, beate George I" Dat was zyne geheele straf. Hy trok zich het gebeurde echter zeer aan. Hy vermeed den omgang met ieder. Zelfs voor mevrouw Onslow verborg hy zich, ale deze in zyn h«is kwam. Slechts met Edith ging hy nog om en met Prati, die, zoo dikwyis zyne bezig heden zulks toelieten, by Buchner kwam en dezen als eem trouwe hond volgde, die reeds dankbaar er voor is, als hy in de nabyheid van zyn meester geduld wordt. Edith en Buchner vonden dit zeer natuurlyk Prati behoorde tot het gezin. Acht dagen na zyn herstel ontving Buchner een schryven van den heer Morrisson met eene aanwijzing voor het salaris, dat Buchner nog voor de drie volgende maanden had te ontvangeo. De brief eindigde met de woorden „Ik hoop dat de toestand uwer gezondheid u spoedig zal veroorloven uwe diensten weer aan myn huis te wyden, waarin ik uwe vroe gere betrekking vooreerst voor u openhoud." Buchner toonde dezen brief het eerst aan Edith en zeide daarby„Morrisson is een goede man I" „Dat is hy inderdaad," antwoordde Edith. Des avonds besprak Buchner met Prati het aanbod van Morrisson. Ook de Italiaan moest de welwillende gezindheid van den Engelsch- man erkennen. Toch had hy zyn vriend iets anders aan te bieden. De zaken gingen zeer goed. Prati had in het laatste jaar zyn kapi taal meer dan verdubbeldhy wilde zyne zaken thans nog meer uitbreiden en sloeg Buchner voor, zich daartoe met hem te verbinden. „Rawlston, wien ik geschreven heb," zeide hy, „vindt het goed, dat ik, afgescheiden van myne positie in zyn huis, voor myne eigen rekening zaken doe. Do eeniga voorwaarden, welke hy stelt, is, dat ik my van zyn huis ais agent bedien. Dat past my juist. Maar ik heb iemand noodig voor de correspondentie en het boekhouden. Ik wensch my ook met een vertrouwbaren tea taster (inkooper van thee) in verbinding te stellen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1