AGBLAD. I N#. 9G87. Maasida» O September. A3. 1889. Leiden, 7 September. Feuilleton. De lange Hollander. PRIJS DEBBR, COURANT: Tmï Laiden per 3 mjundea*.1.19. Vium per poet1.49. Afrwderlgke Kommen9.99. geze jouraat wordt dagelijks, msi gitsondsring van (gen- en geestdagen, citgsgsven. PRIJS DER ADVERTENTIE-N: Ten 19 rogels 1.05. Icdoro regol moer 0.174. Grootore lettors neer plaat3ruimto. Tow hoi la* oeeeeeren bniton de sted wordt 0.20 borokoni. Aan hotel „du Lion d'or", op de Breestraat alhier, zUu heden afgestapt Z.Exc. mr. S. Thayer, gezant van Amerika aan ons Hof, en diens secretaris. Des voormiddags te tien uren zal morgen ochtend voor de Ned.-Herv. gemeente te Lei derdorp optreden ds. Gobius du Sart, predi kant te Benthuizen. Met vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders van Waarder, hebben Gedep. Staten van Zuid-Holland ver klaard dat de stichting van een kerkgebouw, ten dienste der Gereformeerde gemeente, en tot tijdelyke plaatsing van eene houten nood kerk op een terrein in de gemeente Waarder binnen den afstand van 200 M. van het be staande kerkgebouw der Hervormde gemeente aldaar, niet kan worden toegelaten. I De Italiaansche gezant bij ons Hof ver trekt morgenochtend van Den Haag naar het buitenland. Naar men vernoemt, zijn gisteren de over eenkomsten tusschen den Staat en de Rijn en Centraalspoorwegmaatschappij betreffende de overneming harer 1 jjnen door het Rijk, onder teekend en, behoudens goedkeuring van de Wetgevende Macht, gesloten. Het tijdstip der openstelling van het Centraal spoorwegstation te Amsterdam moet thans bepaald zijn op 23 September. Tot consul van België te Semarang is benoemd de heer L. Van Creveld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ongegrond verklaard: het beroep van A. Bouman, lid van den Raad der gemeente Pernis, ten opzichte van een bezwaar tegen de toelating van J. C. Speelman, als lid van den Raad van bovengenoemde gemeente. De Paus heeft benoemd tot commandeur der Orde van den H. Gregorius, jhr. mr. De Kuyper, commissaris des Konings in Limburg, en tot commandeur der Orde van St.-Silvester, den heer Houba, griffier der Provinciale Staten van Limburg. Door iemand, die onbekend wenscht te bljjven, is aan het Nederlandsch Museum te Amsterdam ten geschenke aangeboden eene viool, in het begin dezer eeuw, volgens een nieuw systeem, vervaardigd door Chanot. Evenals Haarlem, vierde Sneek ook het 25-jarig bestaan der H. Burgerschool aldaar. Er werd eene réunie van oud-leerlingen gehouden. De „Zutfensche Courant" wijdt een artikel aan het feit, dat gisteren eveneens de ge meentelijke hoogere burgerschool aldaar 25 jaren heeft bestaan. Hoewel dit jubilé zonder feestelijkheden zal voorbijgaan, voelt het blad zich gedrongen in 't kort de geschiedenis der burgerschool na te gaan en de beste wenschen voor haren toekomstigen bloei te uiten. Tot gemeente-secretaris te Berg Ambacht is benoemd jhr. A. H. P. C. Van Suchtelen Van de Haare, burgemeester der gemeente. De minister van waterstaat, handel en nijverheid en de ingenieur Krieger te Gouda werden het eens omtrent eenige technische voorschriften tot den aanleg en de exploitatie van een iocaalspoorweg van Gouda naar Schoonhoven, zoodat nu eindelijk eene ver leening van concessie voor dien weg weldra kan worden verwacht. De „Times" wijdt een waardeerend artikel aan Nederland en zijn vorstenhuis, ter gele genheid van de feestviering van 31 Aug. 11. Het Cityblad doet uitkomen, hoe nauw Neder land en het Huis van Oranje steeds vorbonden waren, niet alleen door den band van gelijke lotswisselingen, maar ook door de aangeboren neiging der Nederlanders voor den monarchalen regeeringsvorm. Dat gevoel van onderlinge afhankelijkheid tusschen Nederland en OraDje, zegt de „Time3", is gebleven. De koningen uit het huis van Oranje vervulden hunne constitutioneele plich ten en ook de jeugdige Prinses zal haren vader daarin volgen, indien z(j den troon bestijgt. Wat het volksbestaan van een land als Nederland verzekert, is van belang voor Europa. Het bezit al de onontbeerlijke elemen ten om als volk te bestaan en het heeft ze op waardige wijze weten te gebruiken. Prinses Wilhelmina heeft het onzekere van eene eenigszins duistere toekomst weggeno men. Stellig zal z(j blijven, wat z(j thans is vereerd en aangebeden door haar volk. Het stoomschip „Zeeland", van Rotter dam, vertrok 6 September van Port-Saïd; de „P. Caland" vertrok 5 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam. By koninklyk besluit i3 bepaald dat de commissie, ten overstaan waarvan in dit jaar het examen zal plaats hebben van de onder officieren, die voor den rang van tweeden luitenant-magazynmeester der artillerie zy'n opgeleid, als volgt zal zyn samengesteld: voorzitter: de kolonel L. G. Berends, comman dant van het 2de regiment vesting artillerie; ledende majoor-magazynmeester der artil lerie te Amsterdam, J. G. J. Paravicini di Capelli, en de kapitein voor het materiöel by het 2de regiment vesting-artillerie H. F. L. Van Hoorn Janssen lid en secretaris: de eerste luitenant-maga zynmeester der artillerie by de stapelmagazy- nen J. Aalbers. Z. M. heeft, met ingang van 15 Sept. a. s., benoemd tot kantonrechter plaatsvervan ger in het kanton Amsterdam No. 4, mr. W. Boot, advocaat en procureur te Amsterdam. Benoemdtot hoogheemraad van het hoog heemraadschap de Krimpenerwaard (Zuid-Hol land) E. Boeretot heemraad van den polder Zuidland (Zuid-Holland), L. Lammerse; tot lid van het bestuur van den polder Nieuw- Hongerland (Zuid Holland), W. H. Drost. Gemengd Nienws De Oost- en West-Indische huizen, toebehoorende aan 's Ryks Ethnographisch Museum en staande op het terrein aan de opryiaan naar de Sterrenwacht, zullen morgen, Zondag, van 12 4 uren voor het publiek ter bezichtiging zyn opengesteld. In geval van ongunstig weder zal de afdeeling Neder landsch Oost Indié, Hoogewoerd 108, op dezelfde uren toegankeiyk zyn. Aan de Haven alhier werd heden- middag een jong kind aangereden door een bleekerswagen met paard. Hoewel er ont steltenis heerschte onder den kring van per sonen, welke zich spoedig gevormd had, was het kind er gelukkig goed afgekomen. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 507 zwembaden door hoeren en 23 door damos. De temperatuur van het water is 18° Celsius. Men schrpft ons heden uit Zoeter- woude Is op enkele plaatsen van ons Vaderland de kermis afgeschaft, in deze zeer uitgestrekte gemeente nog niet. Waarom zou die ook afgeschaft worden? Welk kwaad steekt er in, de poffertjeskraam van Waasdorp te bezoeken en daar van dat gebak te gebruiken? Is het niet goed om zyne vlugheid of kracht te zien zegepralen op een koek? Voor wie nooit of zelden de aardige goochel toeren van den bekenden en geachten Bamberg gezien heeft, was het aangenaam te vernemen dat B. in den Speeltuin „Vreewyk", voor slechts 10 cents per persoen, eene voorstelling zou geven en by don heer L. Angonent voor 30 cents per persoon zyne handhabiliteiten zou ten beste geven. Wie was echter alweder de verstoorder van al die onschuldige vreugd? De drankduivel! Den eersten dag van de kermis alhier, Maan dag, hebben er al schermutselingen plaats gehad en daarom vraagt men zich afkon de kermis hier niet verkort worden? Zy duurt tot en met Vrydag. Kan zy niet verschoven worden in de week van de Leidsche kermis? Te Reeuwyk, by Gouda, is dit laatst gedaan 't is zeker aanbevelingswaardig. Driar vallen de kermissen van Gouda en Reeuwyk te zamen. Gisteren, Vrydag-avond, heeft te Zoeter- woude by gelegenheid van de kermis weer eene ernstige vechtparty plaats gehad, thans tusschen militairen van Leiden en burgers. Men was met koekkneppels gewapend. Een zekere L. werd zóó getroffen, dat hy hevig bloedde. De brievenbesteller J., wonende te Leiden, belast met de gedeeltelyke bestelling der postery te Zoeterwoude, werd, op den Vliet komende, plotseling ongesteld, zoodat hy door een ander moe6t vervangen worden. Op Maandag 16 September, des namiddags te 6 uren, zal ten huize van den logement houder L. Angenent de aanbesteding plaats hebben van het gedeelte! yk vernieuwen van het verlaat van den grooten Westeindschon polder. Te Sassenheim zal den 18den Sep tember een volksfeest plaats hebben. Do be- noodigde gelden zyn ingezameld tn eene com missie heeft zich reeds gevormd. Eene harddravery van paarden, welke nooit een prys gewonnen hebben, alsmede eene rlngrydery zullen de voornaamste nummers uitmaken van het nog niet definitief vast gestelde programma. De ongeregeldheden te Kampen by het optreden van het Leger des Heils duren voort. Donderdag-avond moet de politie zelfs, ter ontzetting van een kapitein van het leger, van de sabel gebruik gemaakt hebben. By die gelegenheid ontving de sigarenmaker v. S. een houw over de wang. Een hevige brand vernielde gister nacht in korten tyd te Hoorn twoe huizen. De brandweer, gesteund door de vrywillige brandweer, was spoedig de vlammen meester en wist de belende perceelen te behouden. Een kleine jongen, in een gezin in de Piet-Heinstraat te Utrecht, heeft zyn tweejarig zusje, by vergissing, loog in plaats van melk doen drinken. Ofschoon dadelyk geneeskundige hulp werd ingeroepen en het kind een braakmiddel word toegediend, is het weldra aan de gevolgen overleden. (17. D.) NAAR RUDOLPH I.IYDVl. 20) Het was niet meer te ontveinzen, dat Buchner dronk. Wel had niemand zyner be kenden hem nog beschonken gezien, maar aan geheel zyn uiteriyk en wezen was het voor de vele zaakkundigen der kolonie duide- lyk, dat Buchner een drinker van de gevaar- lykste soort, een stille dronkaard was. Zyn verstand versufte, zyne werkkracht vermin derde. Meermalen reeds had hy als boekhou der fouten gemaakt, die zyn patroon wel geene schade hadden berokkend, maar toch diens koopmanstrots hadden gekrenkt. „In myne boeken mogen geene fouten voorkomen," had hy eens verdrietig gezegd. „Het kwam vroeger nooit voor en mag ook in het ver volg niet meer geschieden! Gy moet u beter in acht nemen, Buchner 1" Buchner nam zich zooveel mogelyk ln acht, maar het hielp niet. De abuizen vermeerderden en op zekeren dag, nadat hy weder een abuis gemaakt had, stond hy een tydlang radeloos, giDg toen in mynheer Morrisson's kantoor en verklaarde dezen, dat hy ziek was en zich onbekwaam gevoelde om te beantwoorden aan de billyke eischen, welke men hem mocht stellen, en daarom zyn ontslag verzocht. Buchner was niet meer gezien in Shanghai. De heer Morrisson, die zyne heden goed be taalde, maar daarvoor ook goed werk ver langde, was verheugd een onbetrouwbaren boekhouder kwyt te worden en vergenoegde zich met te zeggen dat hy hoopte, dat Buchner spoedig weer herstellen mocht. Dan zou hy hem wellicht ook weer kunnen plaatsen. Voor het oogenblik stond het hem vry te gaan en zich te doen verplegen. Zyn salaris zou hem nog voor de eerste drie maanden worden uitbetaald. Aan den avond van dien dag wachtte Edith reeds langen tyd tevergeefs op haren man, die tusschen vyf uren en halfzes te huis placht te komen. Het werd zeven uren en nog was hy er niet. Het was in Novem ber, de avond reeds lang gevallen en het weer stormachtig. Het regende en de hemel was met donkere wolken overdekt. Edith werd ongerust. Zij zond een bediende naar den heer Morrisson om te vragen, of haar man spoedig thuis zou komen. Zy vermoedde dadelyk eenig ongeluk, toen, na verloop van een klein uur, de heer Morrisson zelf, dien zy in haar huwelyk niet weer gezien had, zich by haar liet aandienen. „Is er een ongeluk gebeurd?" riep Edith, zoodra zy Morrisson zag. „Ik hoop van neen," zeide deze aarzelend. „Och, zeg het my spoedig!" verzocht Edith. Morrisson vertelde nu korteiyk wat er tus schen hem en zyn boekhouder was voorge vallen, daarby aangevende, dat hy voornemens was Buchner, na zyne herstelling, opnieuw aan te nemen. Deze had, voegde hy er by, het kantoor op het gewone uur, tegen vyf uren, verlaten, en toen gezegd dat hy den volgen den dag terug zou komen, om de boeken aan zyn opvolger over te dragen. „God zy my genadig," fluisterde Edith. Zy was doodsbleek, maar behield hare be zinning. „Zyt gy met een rytuig gekomen?" vroeg zy. „Het staat voor de deur," antwoordde Morrisson. „Dan smeek ik u dadelyk naar hetpolitie- bureel te ryden, opdat er dadelyk naar hem worde gezocht." „Het was myn eerste werk, dat te bezorgen, zoodra uw bediende by my kwam. Op dit oogenblik is reeds de gelieele politie in de weer om naar Buchner te zoekenook al myne lieden zyn daarop uit." „Ik dank u," zeide Edith. Zy trad aan hot venster. Het regende by stroomen. Daarna keerde zy zich weer om, en was, zooals zy daar met de handen op de borst gevouwen stond, een toonbeeld van jammer. „tVat kan ik doen?" vroeg zy. „Voor het oogenblik niets dan afwachten," antwoordde Morrisson deelnemend. „Stel u gerust, myne lieve mevrouwer is geene reden om iets noodlottigs te vreezen. Buchner heeft zich misschien in de club verlaat!" „Hy gaat nooit in de club." Zy schelde en zeide den binnentredenden bediende„Spoed u naar mynheer Pratitracht hem te vinden, waar hy ook zyn mag. Ik moet hem dadelyk spreken I" Daarop ging zy, koortsachtig opgewonden, de kamer op en neer. Morrisson volgde hare bewegingen met deelnemende blikken. „Ik zal naar het politiebureel ryden," zei Morrisson eindeiyk. „Zoodra daar eenig bericht komt, breng ik het u." „Ik dank u hartelijk! Och ja, doe dat!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9