don Raad benoemd; ik wensch u en de ge meente van harte daarmedo geluk. U treedt in de plaats van een man, van wien ik één maal getuigde dat veel in hem verloren wordt welnu, moge hot u gegeven zijn waardiglijk zijne plaats te vervullen." (Applaus). De secretarie vroeg en verkreeg het woord. Hij sprak ongeveer aldus: „Mijnheer de voorzitter! Ik maak van de buitengewone vergunning om in deze verga dering het woord te voeren, met een gevoel van dankbaarheid, met diepgevoelde erkente lijkheid gebruik. De eer, mti in uwe laatste vergadering bewezen, door mijne benoeming tot secretaris dezer gemeente metalgemeene stemmen, is voor mij zóó groot en van zoo veel beteekenis, dat ik mij verheug in de gelegenheid te zijn hier openlijk mijn harte- 1 Ijken dank aan den Raad daarvoor te be tuigen. „Het zal mijn ijverig streven zijn u allen, maar in het bijzonder het collego van burge meester en wethouders, waarvan ik reeds zoo menigmaal blijken van sympathie mocht ondervinden, te toonen dat ik met mijne beste krachten zal medewerken om met hem en u het belang der gemeente te bevorderen, om daardoor mij de buitengewone onderscheiding waardig te maken, die mij in de vorige ver gadering is te beurt gevallen." (Applaus). Zooals wij reeds mededeelden, heeft de minister van oorlog, wenschend de proefno ming met de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te doen voortzetten, in de „Staats* Crt." nieuwe bepalingen omtrent die proef- oefeningen bekend gemaakt. Daaruit blijkt dat de gelegenheid tot deelneming aan dergelijke oefeningen, behalve daar, waar garnizoen ligt, thans ook wordt aangeboden in gemeenten, waar voor de oefeningen der schutterijen in structeurs van het leger beschikbaar worden gesteld, voor zooveel zich in die gemeenten bij den commandant der schutterij een genoeg zaam aantal jongelieden tot deelneming aan meldt en voor die oefeningen door de zorg van het gemeentebestuur over eene bruikbare localitoit en over wapenen van de schutterij ter plaatse kam worden beschikt. De regeling der cursussen heeft plaats in overleg met den commandant dier schutterij. De kapt. luit. ter zee J. Fichot, ait Oost- Indiê in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De offic. van gez. 2dekl. bij dezeemacht J. Idzerda wordt met 1 Oct. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. artillerie-instructieschip „Aruba". De ramp tc Antwerpen. Omtrent de ramp te Antwerpen, waarvan per telegraaf in ons vorig nommer in het kort molding is gemaakt, leest men in het blad „De Koophandel" het volgende: Vrijdag-middag, eenige minuten vóór 2 uren, werd heel Antwerpen in opschudding gebracht door eene daverende ontploffing, die in meest al de straten spiegelruiten er. vensterruiten verbrijzelde. Al de personen, die in huis waren, snelden verschrikt de straat op. Ieder vroeg zich af, welke schrikkelijke ramp de stad geteisterd had. Men liep in alle richtingen zonder te weten waar en wat die vervaarlijke ontplof fing geschied was en veroorzaakt had. Om slechts te spreken van de Oude Beurs, waar zich de bureelen van „De Koophandel" bevinden, vlogen do vensters open, terwijl op de verdieping de ruiten verbrijzeld werden. Die aardschok, want het was een wezen lijk geweldige aardschok, was zóó hevig, dat in onze drukkerij de letters uit de kasten vlogen en dat geen enkel onzer letterzetters op zijne plaats bleef. In een huis der Oude Beurs sloegen bloem potten, die binnen voor een gesloten venster stonden, door de ruiten de straat op. In de Koeipoortstraat werden honderden ruiten verbrijzeld en zelfs spiegelruiten van ongeveer één centimeter dikte. Tot in de Lindenstraat toe, nab(j hetMechel- scbe plein, werden ruiten verbrijzeld. In sommige straten der eerste wijk werden schoorstoenen afgerukt. In alle straten zag men stofwolken opstijgen, hetgeen het publiek natuurlijk in dwaling bracht over de plaats en den aard der ramp. Eene witte en dikke wolk steeg in de lucht, die zich weldra over heel de stad uit- strekto als eene gevaarlijke onweerswolk. Do ontzetting op do Beurs was onbeschrijf lijk; al de beursbezoekers vluchtten onder de gaanderijen, te midden van een regen van verbrijzeld glas. De schade, in dit lokaal aan gericht, is zeer groot. Telegraaf- on telefoondraden werden bijna allen verbroken. De telegrafisten, donkenke dat de Beurs instortte, vluchtten allen naar beneden. Eindelijk werd ten stelligste verzekerd dat de ontploffing had plaats gehad in het kar- doezenmagazijn van den heer Corvilain, buiten do Eockersche poort. Do schade, in den omtrek aangericht, moet onbeschrijflijk zijn. In den omtrek der dok kon zjjn verscheidene huizen bouwvallig; anderen gescheurd, van hunne ramen, daken of schoorstoenen beroofd. Latere bijzonderheden. Wy zijn naar het tooneel van de ramp gesneld, want eene wezenlijke ramp is het, en misschien wel de afgrijselijkste, waarvan ooit Antwerpen het schouwspel is geweest. Hst gebouw, waarin de ontploffing is ont staan, is een depot van kardoezen en bus kruit, dat uit de kardoezen wordt gehaald; in dit depot, hetwelk toebehoort aan den heer Corvilain, van Antwerpen, berustten, zegt men, ongeveer 50 millioen kardoezen, komende uit Spanje. Hoe en door welke oorzaak de ontploffing is ontstaan, is nog niet bekend; maar zeker is het, dat talrijke werklieden en personen, die zich daarin of daaromtrent bevonden, op slag werden gedood of afgrij selijk gewond. Op het oogenblik, dat wjj ons daar bevonden, zagen w(j gedurig ljjken en afzichtelijk gewonden op berries en in rijtuigen naar de stad voeren. Hot gesprongen gebouw stond achter het laatste droge dok, in den polder, nabij onze dokken, en wel zóó dichtbij, dat het schip „La Prince Albert de Belgique", hetwelk slechts weinige meters van daar ligt, met zijne vlaggen assistentie vraagt. In de weiden rondom het gebouw liggen talryke lichamen, eenigen van hun hoofd, de anderen van armen en boenen beroofd; sommige zyn nog slechts eene afziclitelyke massa verbrand en verkoold vleesch. Het schouwspel is hartverscheurend. In den omtrek der dokken en langs heel de werf zyn alle huizen zwaar beschadigd; het is er eene volledige verwoesting. Niet alleen zyn er al de ruiten verbryzeld, maar ook de jaloezieën, de gordynen verscheurd en do houten totaal binnen de kamers saam- geslagen. Van talryke huizen is zelfs geheel hot dak verwoest of weggenomen. Het gebouw, waarin zich de machines dor waterdrukking bevinden, is gedeeltelijk ver nield en de machines zyn zóó beschadigd, dat ze niet meer bruikbaar zyn. Ook de woning van den sluismeester der nieuwe dokken is deeriyk gehavendschier al zyno meubelen zyn verbryzeld. De schok der ontploffing was zóó groot, dat zyne kinde ren werden weggeslingerd en gewond. Zoodra de slag, die heel do stad en den omtrek deed dreunen, gehoord was, spoedden zich de burgemeester, schepenen, raadsleden, andere overheden, alsook de politie, ter plaatse, waar weldra de pompiers en de troepen ook aankwamen, om de orde te handhaven en over te gaan tot hot nemen van maatregelen, ten einde de voortzetting der ramp tegen te gaan. De personen, die op honderden meters af stand staan, hooren nog gedurig geknal en geknetter. Sommigen beweren dat het nog kardoezen zyn, die ontploffen; anderen dat het petroleumvaten zyn in de magazynen der hoeren Rietli en Co., die vuur gevat hebben. Wy kunnen niets verzekeren. P. 5. Op het oogenblik van ter perse te gaan, zweeft eene onmetelyke wolk zwarte rook over onzo stad, die haar gansch in do duisternis dompelt alsof het avond ware. Deze rook komt voort van de petroleummagazynen van Itieth en Co., welke door de ontploffing in brand zyn geslagen. Overal in den omtrek liggen geheele of ontplofte kardoezen verspreid, zelfs tot tegen den Brouwersvliet. De beweging in de straten in de richting der dokkon is buitengewoon groot. Onmogeiyk is het de schade op te sommen, die heel de stad door aangericht ismen kan zeggen dat geeno straat gespaard is gebleven. De groote geschilderde glasramen der O. L. Vrouwenkerk zyn erg beschadigd. Ook het „Antwerpsch Handelsblad" beval omtrent de ramp verscheidene byzonderbeden, voornamelyk de volgende: Hot is onmogelijk den verschrikkelyken in druk te beschryven, dien deze ramp in de stad teweegbracht. Duizenden en duizenden men schen stroomden naar de Werf; vigilanten, j open rijtuigen en trams brachten gedurig nieuwsgierigen aan. Van de Werf stroomde het volk naar Austruweel, waar de brand zich liet bemerken. Aan de dokken werd do menigte tegengehou den men verwittigde dat or nieuwe ontplof fingen konden plaats hebben en het gevaar dus allergrootst was. Zoo'n slag, zoo'n vernieling heeft men Antwerpen niet meer beleefd, sedert de boot van Van Speyck, tydens de revolutie van 1830. in de lucht vloog. Eene paniek heerscht aan de dokken, zoo als men er nooit eene zag. Weenende vrou wen en kinderen loopen de rytuigon achterna, welke de dooden en gekwetsten naar de vel schillende gasthuizen brengen. De telefoongemeenschap is afgesneden. De schade, aan huizen, entrepots en winkels aangericht, moet millioenen bedragen. Daken zyn ingestort; de muur van den Pruisischen hangar helt meer dan een voet over; dui zenden en duizenden ruiten worden met Volle wagens opgeschept en vele huizen aan de Werf staan bouwvallig, zoodat de bewoners des nachts oen ander onderkomen moeten zoeken. De rookwolk wordt gedurig dikker; teS1/, uur deelt men ons mede dat de tweede petroleumloods vuur vat, alsook gansche stapels leege tonnen, welke onder de hangars liggen. Overal in den omtrek raapt men leege en zelfs nog gevulde kardoezen op, die hoog en ver door de lucht geslingerd waren. Personen, die van Stuivenberg komen, melden ons dat dooden en gekwetsten tot in hondenkarren en op platforms worden aangebracht. Men ziet er verschrikkelyk ver minkten. Van eene vrouw waren de borsten letteriyk afgerukt. Al de gekwetsten zyn zwart als kool. Hun gekerm verscheurt het hart van de voorby- gangers. De rytuigen, waarin vreemdelingen zitten, worden gerequireerd, om de gekwetsten te vervoeren. De dienst voor de gekwotsten is goed in gericht. Dokters en geestelijken zyn ter plaatse; al de wiegen der gasthuizen zyn daar; de rytuigon zyn niet voldoende om de dooden en gewonden te vervoeren. Een aantal personen is gewond door het breken der ruiten, het vliegen van dakpannen en het vallen van steenon. Men ontmoet ieder oogenblik personen, die aan hoofd of handen verbonden zyn. Het gejammer der vrouwen, die denken dat zy kinderen of mannen tusschen de slacht offers hebben, is hartverscheurend. De winkels aan de dokken en werf zyn grootendeels gesloten, ten gevolge van het breken der spiegelruiten. Op het oogenblik dat wy dit schryven, duurt de brand in de petroleummagazynen gedurig voort en neemt in hevigheid toe. Gedurig hoort men een dof gerommel, even alsof men in de verte een bombardement denkt waar te nemenhet zijn petroleumvaton, die springen. Het gebouw van het loodsbestuur is erg ge havend; de ruiten zyn uitgeslagen, het dak is vernield. Dit is overigens langs alle kanten hetzelfde. Op den toren waren voor het minst een vyftigtal personen, die van daar het grootsche schouwspel wilden zien. De vlam neemt gedurig toe. Do pompiers en de soldaten werken aan het ophalen van dooden en gewonden. Latere byzonderheden, 4 uren. Men haalt lyken op van onder het puin; men voert karren weg, waarop zes en acht dooden liggen. Het ie onmogelyk van deze ramp, voor het oogenblik, een volledig verslag te geven. De pompiers zyn met alle blusebgerief ter plaatse, doch men kan tegen het geweld der vlammen niets uitrichten. Van alle kanten komen soldaten en gen darmes aan, om de redding kloekmoedig voort te zetten. Berichten, die ons van rechts en links toe komen, onder anderen van Lier, melden ons dat de slag tot daar toe gehoord werd en overal de huizen als geschud werden. By iedere aankomst der treinen komen er van buiten nieuwsgierigen aan. Het volk in den omtrek der ramp kan op honderdduizenden geschat wordenmen ver dringt zich aan alle kanten, en zelfs daar, in dien drang, is het gevaar groot. Voorts wordt uit St.-Nikolaas gemeld dat aldaar de huizen daverden op hunne grond vesten; deuren vlogen open. Heel de bevol king liep te zamen. De ramp, welke deze stad gisternamiddag trof, is vreoselyker dan men vermoedde. Do in de lucht gesprongen buskruitfabriek, waar men bezig was met patronen te ledigen, behoorde toe aan Corvilain. In die fabriek be vonden zich een paar honderd werklieden, meest jonge meisjes. Men haalt dezen op dit oogenblik gekwetst of dood onder bet puin vandaan. Draagbaren, ambulance-wagens, ry tuigen, alle3 wat by de hand is, doorkruist de stad. De buskruitfabriek lag achter de dokken by Austruweel. Naar den kant der stad be vindt zich de onmetelyke stapelplaats van petroleum. Deze werd door de patronen, welke als regen neervielen, in brand gestoken, en is op dit oogenblik eene vuurzee. Dikke rook stijgt in eene ontzaglyke kolom boven do stad en verduistert het zonnelicht. Wild slaan do vlammen er door. De schepen in de droge dokken, op eenige schreden afstand van het tooneel dor ramp, kunnen niet te water gelaten worden en loopen gevaar. Heel de voorraad petroleum is verloren. Des avonds te 6 urenOp dit oogenblik zyn in de drie gasthuizen der stad 58 dooden en 140 gekwetsten binnengebracht. Een ge deelte daarvan komt voort uit het dorp Aus truweel, alwaar huizen zyn ingestort. Des avonds te 8 u. 59 m.De ontploffing heeft plaats gehad In de werkplaats voor het ledigen van oude patronen. Daarvan waren er 50 millioen stuks; de helft daarvan was reeds afgedaan. Het aantal dooden bedraagt ongeveer 150. De meeste slachtoffers zyn werklieden. De brand is overgeslagen op de groote loodsen, waarin nagenoeg uitsluitend petro leum ligt opgeslagen. De oppervlakte, waar thans alles in gloed staat, heeft de grootte van ongeveer een hectare. De vlammen slaan ter hoogte van meer dan 200 meters op. Men hoort ook thans nog gedurig ontplof fingen, naar men vermoedt van pakken patro nen, welke by de groote uitbarsting naar alle kanten zyn weggeslagen. Het dakwerk van het beursgebouw is ge deeltelijk beschadigd, maar niet ingestort. Op dit oogenblik staan er ongeveer 60,000 vaatjes petroleum In vlam. INGEaONDEN. 3-Oclobcr-TlerIng. Mynheer de Redacteur! Naar aanleiding van het programma voor de feestviering op 3 October veroorloven wy ons een tweetal vragen: lo. Wordt er by het vervoer naar en van de kampplaats, zoomede gedurende den wed- stryd, gewaakt tegen mishandeling der mede dingende dieren (vooral der varkens)? 2o. Moet do wedstryd met varkens dienen om de pogingou te ondersteunen der Vereeni- gingen tot voredeling van het volksvermaak U dankend voor do plaatsruimte. Leidbn, Uw dienstw. dienaren, Sept. 1889. Duo. (Wy kunnen den inzenders mededeelen dat, wat de mishandeling betreft, het bestuur, voor zoover het iets te zeggen heeft, hiertegen zal waken, zooals uit de vast t« stellen be palingen biyken zal. Veredeling van het volksvermaak", in de tweede vraag bedoeld, is naar veler meening een groot woord, waartegen niet veel volks vermaken bestand zyn. Red.) In dc tiled. Werklnr. zijn opgenomen DATUM. DAGEN. Yolw. pers. Kinde ren. Totaal. 1 Sept. Zondag 40 9 49 2 Maandag. 69 17 76 3 Dinsdag 66 17 82 4 Woensdag 62 17 89 5 Donderdag 67 16 83 6 Vrijdag 72 17 89 7 Zaterdag. 60 16 76 O.-I. HAILDIKXSTEX. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 13 en 27 Sept. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 20 September; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 10 en 24 September; laatste lichting aan hot postk. 's avonds 5.55. Via Marseille (Ned. Mail) 17 September; laatste lichting aan het postk. 's avonds 5.55. Via Marseille (Fransche Mail) 7 en 21 Sspt. laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.55.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6