9087. TVÏaanclajg O ®epteiail>ei*. k\ 1889. Leiden, September. Feuilleton. De lange Hollander. fösurard wordt dagelijks, mot uitzondering van J\on- en feestdagen, uitgegeven. Ï>£UB DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden-f 1.10. Franco per pert.1.40, Aüzonderlijlie Nommera0.08. De Parkschouwburg te Amsterdam heeft in9t de wintervoorstellingen een aanvang ge maakt. De openingsvoorstelling bestond uit Yerdi's „Troubadour", waarin, behalve eenige steunpilaren van het gezelschap, zooals de heeren Pauwels, Orelio en Schmier, twee nieuwe leden optraden en wel de dames Ros. De Wulf, 1ste dramatische zangeres, en mej. Corn. Van Zanten (mezzo sopraan en alt.) Mej. De Wulf, die de partij van Leonore vervulde, beschikt, volgens het „Hbl.", over een omvangryk, ofschoon niet sterk orgaan, zingt met smaak en geeft blyken eeno goede school doorloopen to hebben. Ook als toonoelspeelster was zy niet on verdienstelijk, zoodat, indien deze zangeres ook in de andere rollen van het repertoire even goed voldoet, zy by het gezelschap eene waar dige plaats zal innemen. Mej. Corn. Van Zanten, eene landgonoote, afkomstig uit Dordrecht, sedert eenige jaren verbonden aan opera-gezelschappen in Duitsch- land, was te Amsterdam gunstig hekend door liaar vroeger optreden als concert-zangeres in „Fslix Mentis". Ais opera zangeres blijkt zij niet minder talent te bezitten. Zy vervulde de rol van Azucona althans op uitstekende wijze. De opvatting was echt artistiekhare volle, krachtige en welluidende stem heeft ze volkomen in 'nare macht, de uitspraak onzer moedertaal is zuiver en duidelijk, zij heeft de noodige zeggingskracht, kortom uit alios is merkbaar, dat men eene kunstenares van verdienste voor zich heeft. Hare verbintenis nan dezen schouwburg kan dan ook ongetwij feld als eeno belangrijke aanwinst worden beschouwd. Ook het nieuw samengesteld orkest schijnt .goed in elkander te zitten. Do begeleiding was zeer voldoonde. De heoren Pauwels, Orelio en Schmier werden by hun eerste optreden met warme "toejuichingen verwelkomd; zij vervulden hunne respectieve partijen met veel toewijding. Do mannenkoren kweten zich voortreffelijk, doch het vrouwenkoor liet te wensclien over, inzon derheid, wanneer het zich achter de schermen liet hooren in het nonnenkoor on ook in het late gedeelte van het Miserere. Overigens sloot het geheel, onder leiding van den heer C. Van der Linden, goed ineen en maakte deze eerste voorstelling in hot nieuw aange broken seizoen een zeer gunstigen indruk. Talrijk waren de bijvalsbetuigingen, welke aan de uitvoerenden ten deel violen en de zaal was op alle rangen dicht bezet. NAAR RUDOLPH LISDir. 21) Dadelyk daarop hoorde zy het rytuig weg rijden, maar na weinig minuten keerde dit reeds terug. Zy opende bet venster en zag den heor Morrisson uit het rytuig springen en door den tuin naar het huis ijlen. Nog eer hij aan de deur was, kwam z(j hem reeds tegemoet. Hij voerde haar in huis terug en riep haar toe: „Gij kunt volkomen gerust zynl Alles is in ordel" Zy haalde diep adem en zuchtte zachtkens. „Maar schrik niet „Gy misleidt my," riep zjj, plotseling weer zeer beangstigd. „Wat is er voorgevallen?Ik bezweer u: zog my hot ergste." „Er is niets ergs voorgevallen, mevrouw Buchner! Hoort u?" Zij was teruggeweken en op het punt van in onmacht te vallen. „Mevrouw Buchner, op sayn woord, uw man leeft en zal binnen weinig minuten hier zyn, en morgen even gezond wezen, als hy u heden veriaten heeft. Hjj heeft een klein PBIJS DUB AD VEB VENTTEN: Tan 10 rtgcls 1.05. Ieders reyel mut ƒ0.17). GxooUro letten nier plaatsruimte. Voor het tn- Miaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Herbenoemd is als wethouder te Lei- muiden de heer C. Roest, onlangs als raads lid aan de beurt van periodieke aftreding. Beroepen is by de Remonstrantsche Broederschap te Meppel ds. J. Herman De Ridder Jr., te Boskoop, en bij de Nod.-Horv. gemeente te Leidschendam ds. Beekman, te Almkerk. De heer A. M. Venker, pred. te Steen- borgen, heeft gisteren den dag herdacht, waarop bij vóór 25 jaren de evangeliebe diening te Koedyk aanvaardde. Hy is nog werkzaam geweest te Brouwershaven en sedert 8 Juli 1888 in zijne tegenwoordige gemeente. Aanstaanden Zondag, 8 Sopt., zal ds. H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn, des namiddags te twee uren in do kerk der Nod.-Herv. gemeente van Hoogmade optreden. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school te Zegwaard zyn geplaatst de dames: A. V. Mulder te Schiedam, S. Verho9f te Rotter dam, A. J. E. Coops te Delft en H. Van der Pauweit te Nymegen. Tot wethouders in ne gemeente Wad- dingsvoen zyn gekozen de heoren K. Van der Torren Kz. en P. Verbruggen; do laatste nadat, staande do vergadering, de heer G. Sprnjjt had bodankt. Da gemeente begrooting van Amsterdam voor 1800 bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ11.916.911 of ƒ351.904 hooger dan die voor 18S9. De financiën der stad worden gunstig genoemd. De percentage der inkom sten belasting kan 1/4 pet., de opcenten op bot personeel kunnen 5pct. verlaagd worden. Het voorstel tot uitbreiding van het politiepersoneel, by den Gemeenteraad van Rotterdam ingediond, houdt in alsnog aan te stel'.en 1 hoofdinspecteur voor den actieven dienst, 1 inspecteur 23e klasse, 1 agent lste klasse, 11 agenten 23e klasse cn 51 agenten 3de klasse. De uitgaven zullen daardoor por jaar vermeerderen met 39.295. Daar liet tover.s wenschalyk wordt geacht deze nieuwe regeling reeds met 1 November a. s. in te voeren, zal de begrooting voor dit jaar daardoor nog verhoogd moeten worden mot 9961.67. De heer S. J. Dutoit, superintendent van het onderwijs (minister van onderwijs) in de Transvaal, thans in België verblyfhoudendo, poogt in Vlaamsch-België en Holland den staf voor eene Nedorlandsche Hoogeschool te Pre toria bijeen te brengen. In do tweede helft van September in Hol land komende om verschillende inrichtingen ongeval gehad, dit echter geene bedenkelyke gevolgen zal hebben. Geene! Hoort u? Maar wees nu ook bedaard; ik smeek u, wees be daard." Hy nam haren arm en geleidde haar naar het salon, waar zjj kermend op een stoel viel. „"Wat is er dan gebeurd?" vroeg Edith na eenige oogenblikken, nog altyd weononde, maar door Morrisson's verzekering oogen- schynlyk bedaard. „Niets verschrikkelijks, mijne lieve mevrouw HU lachte gedwongen en verlegen. „Ik vreesik vrees.voer hij voort. „maar u zult het immers zelve zien, en het ware nutteloos het voor u te willen verber gen. Ik vrees, Buchner is verdronken." Zy knikte langzaam met het hoofd. „Ik wil liever alleen zijn, als hij komt," zeide zU, na eene kleine pauzo, met zachte stem. „Ik dank u, mijnheer Morrisson." Deze verwijderde zich daarop. Na eenige minuten lag Buchner smoordron ken op het bed, waarop oen paar grinnikende koelies hom hadden neergelegdds kleoderon bezoedeld, verscheurd, doornat van don regen, hulpeloos, de haren wild om het bloeke voor hoofd, een weerzinwekkend beeld van ellende. Zy'ne oogen waren half gesloten en hy was ongevoelig voor alles. van onderwijs en wellicht ook Doetinchem en Wageningon te bezoeken, zal hy alsdan gaarne voor belanghebbenden te spreken zyn. Tevens zal hy in België en Holland trachten een comitó voor emigratie naar Transvaal in het leven te roepen, welke eomitó's den steun zullen hebben der Transvaalscho regeering. Bij do volkstelling van 1880 bleek het, dat de bevolking der gemeente IJzendijke boven de 3000 zielen was geklommen en toen moest de gemeenteraad met 4 leden worden vermeerderd. Nu is met het oog op de aanstaande volks telling eene voorloopige opneming der bevol king gedaan en daaruit bleek, dat die thans bedraagt 2893. De Raad zal dus na de volks telling weer met 4 leden moeten worden ver minderd; hoe dat moet geschieden, is eene vraag, die moeilijk is op te lossen, daar hier omtrent in de wet niet is voorzien. Aan H. K. H. Prinsos Wilhelmina der Nederlanden Gaarne wilde ik nog eens iets uit den Bijbel verhalen, on liefst aan U h6t eerst. Ik weet dat onze lieve Koningin U graag uit den Bijbel leert, en ook Uw Koninklijke Vader het goed keurt. Want alle boeken worden oud, maar do Bybel blijft altyd jong. De bijen lezen honig uit alle bloemen, en een vroom hart vindt overal het goode in den Bijbel. Wie dat nu vroeg loort en nog laat betracht, die blijft zegt een apostel een kind in de boosheid, maar in 't verstand volwassen. Dat wenscht U mijn ganscho hart. De zon van Uw tiende jaar ga vroolyk voor U op! Voor mi) .gaat zy reeds onder. Maar 't is dezelfde zon, het licht van Gods Vaderliefde. Uw grjize doopvader, C. E. Van Koetsveld. Aldus luidt do opdracht van het bij de Haagsche uitgeversfirma Cremer Co. uitge geven werk, getiteld: „De kinderen in den Bijbel," voor onze Kinderen geschetst, lste dool, het Oude Testament. Dit keurige werkje van den grijzen Evangeliedienaar en hofpre diker dr. Van Koetsveld bracht hy Zaterdag persoonlijk naar bot Koninklijk paleis op 't Loo om hot Neerlands jarige Kroonprinses aan te bieden. Den volgenden morgen hield hy in de hofkapel eene rede voor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina, hoofdignitarisson en eenige genoodigden, naar aanleiding van Mattheus 13: 1-9. Ter vervanging van wijlen jhr. A. C. Tb. Gevers, onlangs overleden, is door Z. M. tot directeur der zaken van weldadigheid Edith scheen geen oog te hebben voor het weerzinwekkende van hot beeld, dat vóór haar lag, maar alleen voor hot jammerlijke er vanin haar bleek gelaat vertoonde zich geen trek van verachting en afschuw; slechts erbarming en treurigheid waren er op te lezen, en deze treurigheid had iets eigenaar dig rustigs, kalms. Zooals zij in do mat vor- lichte kamer zonder gedruisch rondliep, op doelmatige wijze voor den bewusteloozen man zorgend, tot wiens verpleging zy geene vreemde hulp had willen toelaten, geleek zy eene dim- vrome helpsters, die zich met onuit puttelijke barmhartigheid voor het iy'den der kranke menschheid opofferen. Nadat de arme, kleine vrouw een halfuur moeitevol was bezig geweest, was Buchnor's uiterlijk geheel anders geworden. Zijn bleek hoofd rustte op een zacht, wit kussen en geleek in zyne koude onbeweeglijkheid op dat van een man, die na zwaar lijden eindelijk ruste heeft ge vonden. Edith scheen zich gehee! in zijn aan blik te verdiepen. Hare trekken, welke door de smart verstijfd waren geweest, worden zachter, totdat ten laatste eene uitdrukking van kinderlijke, harttoeronde, hulpelooze treurigheid zich daarover uitspreidde en zy zaeht weenendo naast het bed neerzonk. Z(j hoorde niet hoe do deur geopend werd en des Koniqgs benoemd de gepensionneerde majoor van het reg. grenadiers en jagers E. A. M. Bjjleveld, thans werkzaam aan Zr. Ms. particuliere bibliotheek. De heer Drabbe, pastoor en deken der H. Jacobuskerk in de Parkstraat te 's Graven- hage, ligt te Valkenburg zeer ernstig onge- stold. De toestand moet zelfs van dien aard zyn, dat men alle hoop op horstel reeds heeft laten varen. De heer Moens zal als inspecteur van het Lager Onderwijs wegens ziekte tijdelijk vervangen worden door mr. J. Gerdenier te Amsterdam. Omtrent het gevecht bij Kotta-Pohama (Atjeh) ontleent de „N. R. Ct." aan een schrij ven van een Indisch officier het volgende: Nadat, zooals gemeld is, Kotta-Pohama hevig door den vjjand was beschoten, rukten lste luit. Veerman met 34 man infanterie en lste luit. Hageman met 12 man genietroepen uit om te trachten den vijand te verdrijven. Eone eerste benting werd zonder moeite ge nomen; daarna stuitten echter onze troepen op eene daarachter gelegen versterking, die niet dadelyk te forceeren bleek. Onze soldaten moesten tot aan de knieën door het mooras wadon en werden eik oogenblik door ijzer- draad-versperringen tegengehouden, terwijl aan do zijde van don vijand zelfs vrouwen en kinderen het vuur op onze troepen onderhiel den. Luitenant Veerman wordt door oen kogel in het hoofd getroffen en stort neer. Een paar minuten later valt ook luitenant Hageman, die het commando had overgenomen. Aan alle zijden vallen doodon en gewondon, en ons kleine groepje, dat heldhaftig vocht, was nu wel genoodzaakt langzaam terug te trekken. Later kreeg men versterking en word, zooals bekend is, de noodlottige benting in Tjadó Kedjooroean genomen, niet dan ten koste vati nieuwe verliezen onzerzijds. De gewonden en de lijken der gesneuvelden worden medegevoerd; alleen het lijk van lui tenant Hageman en dat van een onderofficier kondon nog niet teruggevonden worden. In den gemeenteraad van Kralingen kwam Dinsdag ook aan de orde de beëediging van den benoemden gemeente secretaris, den heer P. La Maison van Ileenaliet. Na den zuiverings- oed, voorgeschreven by de grondwet, en den eed, ingevolge art. 100 der gemeentewet, in handon des voorzitters te hebben afgolegd, wenschte de voorzitter den nieuwbenoemde in hartelijke bewoordingen geluk met zyne nieuwe betrekking. „U zyt," zoo sprak hy, „als bewys van sympathie, met algemeeue stemmen door Prati binnentrad. Hij bleef eenige oogenblik ken bjj don ingang staan en naderde daarop voorzichtig de weenende vrouw, die, toen zy zjjne nabijheid opmerkte, eerst verschrikt opstond, vervolgens met een stom gebaar van vertwijfeling op don ongelukkige wees en eindelijk in een luid, bittor weonen uitbrak. „Wat is er voorgevallon vroeg Prati. Zy antwoordde niet. „Zal ik een dokter roepen Zij schuddo afwijzend het hoofd. „Er trad eene lange pauze in. Daarop droogde Edith hare tranen, en, Prati de hand reikend, zeide zij met gevoel: „Ik dank u, beate, trouwe vriend 1" Iets erbarmeiykers dan de uitdrukking op hot gelaat van den Italiaan by deze hartelyke woorden laat zich nauweiyks denken. Den volgenden dag wa3 Buchnor's ODgeval het praatjo der stad. De door Morrisson uit gezonden politiedienaren hadden hem in het matrozenkwartier, in de nabyheid van eene ellendige kroeg, op de straat liggend, gevon den en van daar naar zyne woning bezorgd. De veronlwaaidiging was algemeen in de kolonie. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5