s3 X T E IS" Zj A W S3. S'TPauSirlSis. Generaal Boulanger zal vóór do verkiezingen niet in Frankrpk terugkeeren. Zelfs Chincholle, de Boulangistische verslaggever van de „Figaro", moet dit erkennen. Tot bewijs dezer opvatting dient in de eerste plaats het schrp- von van den generaal aan den minister-pre sident Tirard, waarin hy belooft te zullen verschijnen, indien hp wordt gedaagd voor ec-n krijgsraad of eene rechtbank, samenge steld uit gewone rechters. Over veertien dagen moeten de verkiezingen plaats hebben en natuurlijk is het zeer onwaarschijnlijk, dat nog vóór dien tijd een proces voor den krijgsraad zou kunnen worden gevoerd. De heer Chincholle heeft echter meer be wijzen. Van de meest vertrouwde vrienden van Boulanger heeft hij vernomen, dat de generaal zeer verontwaardigd is over zijne vrienden, die nog meer Bonlangistisch willen zijn dan h(j zelf is en hem willen dwingen naar Frankrijk terug te koeren. „Wat zou mij dit geven?"zeideBoulanger. „Zeker zou mjjn terugkeer romanesque schijnen en mijn vrienden vele stemmen be zorgen, maar dan? Binnenkort zou ik achter slot en grendel zitten, en natuurlijk zal het tweede vonnis van den Senaat niet anders luiden dan het eerste. Ik ben niet bang voor de zee, maar wat heb ik er aan, of men mij naar Caledonië brengt? Indien ik weg ben, wie staat er dan voor in, dat de nationale partij nog in stand blijft?" „Ik zou een mooie candidaat zijn voor Parijs" ging Bonlanger voort „indien ik in een gevangeniswagon, met handboeien aan, door de gendarmen naar Mazas werd gebracht. Noen, ik h6b het vóór en tegen rijpelijk overwogen. Mijn intocht zou zeker toejuichingen uitlokken, maar practisch nut zou mijn terugkeer niet hebben. Sedert vijf maanden heb ik onverpoosd voor de goede zaak gewerkt. Ik ben er zeker van dat wij eene meerderheid zullen verkrijgen voor onze hc-rzieningsplannen en wil daarom de zaak niet bederven. „Weet ge, wanneer ik zal terugkeeren? Niet terstond na de verkiezingen, ook al vallen dezen in mijn voordeel uit, maar eerst wanneer de nieuwe Kamer het vonnis van den Senaat heeft vernietigd. Ik ben de die naar van Frankrijk en van de kiezers. Het ligt dus in de hand der kiezers mij te doen terugkeeren. Mijn lot is by hen in goede handen en ik zal eerst terugkeeren als zp my roepen. Op het kerkhof „Père Lacbaise" te Parys is de jaarlyksche mis gevierd in de kapel op het graf van Thiers. Onder de aan wezigen waren de heeren Picot, lid der „Académie," Barthélemy St.-Hilaire en vele vereerders van den eersten president der Republiek. De geldmiddelen van Boulanger schynen uitgeput te rakeneen drukker werd mede gedeeld, dat zyne rekening na de verkiezing betaald zou worden, doch deze weigerde op die voorwaarde werk te leveren. Generaal Legitime, die na den lang- durigon stryd op Haïti voor generaal Hip- polyte plaats maakte, is met zijn gezin te Nieuw-York aangekomen en reist heden naar Frankryk. Dnltoobland. Aan de regeering is het verzoek gericht eene nieuwe gesubsidieerde stoomvaartlijn op Oost-Aziê te openen en dit ter ondersteuning van den Duitschen handel, die door de con- cessiën van den sultan van Zanzibar aan de Engelsche Oost-AfrikaansChe compagnie een zeker verval tegemoet gaat. Drie Franschen, een fabrikant, de heer Blech, en twee klerken, Clement en Humbert, te Markirch, zyn uit Elzas verbannen. De beschuldiging is, dat zp zich herhaaldeiyk over de grens hebben begeven om op Fransch grondgebied anti Duitsche betoogingen uit te lokken. De „Kreuz-Zeitung" meldt dat kapitein Wissmann naar Duitschland heeft geschreven om meer geschut en wapenvoorraad. Te Kissingen is de hoogleeraar in de geschiedenis aan de universiteit te Berlpn Weizsficker overleden. Hp was lid van de Academie van wetenschappen te München en te Berlpn. De werkstaking der timmerlieden te Han nover duurt voort. Intusschen kan ongestoord voortgegaan worden met de werkzaamheden voor 's keizers ontvangst en dat W9l door gedeeltelpke hulp van vreemde werklieden. De manoeuvres in Hanover en Westfalen zullen worden bijgewoond door militaire ge volmachtigden van Oostenrijk, Italië, Pms- land en Frankrpk (majoor Hue en kapitein Silvestre). Golpk bekend is, zal ook de Rus sische troonopvolger ze bp wonen. De manoeu vres beginnen half September nabp Hanover. De termyn tot inzending van ontwerpen voor het nationaal monument ter eere van keizer Wilhelm I is afgeloopen. Er zpn 144 ontwerpen ingekomen, waaronder 47 mot model. Dit alles wordt binnen eenige dagen voor het publiek tentoongesteld. België» De Koninklpke Vereoniging van oud-onder officieren te Antwerpen heeft in een adres aan de Kamer geprotesteerd tegen het ont werp tot wpziging der kieswet, waarbp de oud-onderofficier van do „capacitaire kiezers" dreigt te worden uitgesloten. De adressanten spreken hunne verontwaardiging over dezen „niet te qualificeeren" maatregel uit, betoo gende dat de hoedanigheid van oud-onder officier de voor het kiesrecht vereischte be kwaamheden volkomen waarborgt. Het adres is eenstemmig door de leden der Veroeniging, conservatieven en liberalen, goedgekeurd. Het diplomatieke corps te Brussel heeft aan de jeugdige echtgenoote van den minister van buitenlandsche zaken, prins D« Caraman- Chimay, ter gelegenheid van haar huwelpk, een prachtigen bloemenkorf van geciseleerd zilver geschonken, welk geschenk haar namens het diplomatieke corps is aangeboden door den Nederlandschen gezant, baron Gericke Van Herwijnen. Een groot aantal wielryders uit Ant werpen, Brussel, Leuven en Verviers zal tegen behoorlyke vergoeding aan de leger- oefeningen in België deelnemen tot het over brengen van berichten. Volgens de „Kreuzzeitung" is de koning van België van plan om eerlang eene reis naar den Congostaat te ondernemen. Te Antwerpen is eene maatschappy opgericht tot aankoop van groote uitgestrekt heden boscbgrond op Madagascar. Uit Doornik wordt melding gemaakt van den dood van generaal Daubres.se. Groat*Brltanoi8. Op 14 werven te Londen is tbans het werk hervat, zoodat er nog 46 overbiyven, waar niet wordt gearbeid. De „Daily-Telegraph" becyfert de schade, door de werkstaking reeds teweeggebracht, op omstreeks 1,500,000 pd. st., maar het spreekt wel vanzelf, dat dit niet anders dan eene ruwe raming kan zyn. De lord-mayor van Londen hield gister namiddag op Mansion-House eene bpeenkomst met kardinaal Manning, don Anglicaanschen bisschop van Londen, zoomede met Burns, Tillett en andere leiders der werkstaking, tot overweging van de middelen, waardoor eene schikking tusschen de werkstakers en de dokbesturen kan verkregen worden. De bpeenkomst was belegd op verzoek van den poortermeester, die verklaarde, hier louter als lid der burgerp op te treden en aan Burns vroeg, of de werkstakers al of niet genegen waren om den arbeid in de dokken op de vroegere voorwaarden van loon te hervatten, daar er alsdan tusschen nu en het aanstaande voorjaar eene schikking omtrent loonsverhoo- ging zou kunnen worden gemaakt. Bums verklaarde, niet te gelooven dat de werksta kers daarin zouden willen berusten en deed tevens een beroep op den kardinaal en den bisschop, met hun te vragen, of de werksta kers zich niet voortreffeiyk hadden gedragen. De kardinaal gaf hierop een toestemmend antwoord, waarop Burns hernam„dan be staat er ook geene reden om mpne mannen tot het voorjaar te laten wachten." Toen de conferentie was afgeloopen, gingen de poortermeester, de kardinaal en de bisschop naar het dokkantoor, alwaar zy met de dok- besturen eene gedachtenwisseling hielden. De dokbesturen heiben toen ook de onderhande lingen met de Theemsreeders en scheeps eigenaren hervat. Omtrent den uitslag daar van loopen de berichten uiteen. Zeker kunnen er nog hinderpalen bestaan, doordien sommige reeders weigeren mede te doen, terwpl ver schillende groothandelaars willen te gemoet komen aan het plan van reeders betreffende eene eigene scheepslossing. Een groot aantal dokwerkers, uit den dienst bp de Victoria- en Albert-dokken, hebben gisteren eene geheime bpeenkomst gehouden. Daaromtrent is uitgelekt dat deze mannen ontevreden zpn over de wpze, waarop de werkstaking wordt bestuurd. De sprekers klaagden dat het werkstakingscomité hunne belangen veronachtzaamt. Zij verklaarden, zich niet langer door dit comité to willen laten tyranniseeren, maar onafhankelijk te werk te willen gaan en in de eerste plaats onderhandelingen met de d<jkbe?tuurders te zullen openen. Honderdon handwerkslieden te Greenwich, onder anderen het personeel der telegraaf- kabelfabriek, hebben het werk gestaakt. Onder de Londensche bakkersknechts dreigt eene groote werkstaking uit te brekenzp eischen hooger loon, De radicalen zullen den socialist Bums in Londen candidaat stellen voor het Lagerhuis; vroeger was eene candidatuur te Battersea hem aangeboden, doch hy stelde toen eischen van finantiëelen aard, waaraan de kiesvereeni- ging niet kon voldoen. De heer Firth, afgevaardigde voor Dun dee in het Lagerhuis en onder voorzitter van den districtsraad te Londen, is te Chamounix plotseling ten gevolge van een zonnesteek overleden. Rusland. Twee drukpersen van nihilisten en dui zenden exemplaren van nihilistische procla maties zyn, volgens de „Daily News", te Charkoff door de Russische politie in beslag genomen, terwpl een groot aantal personen, zoowel daar als te Odessa, gevangen werd gezet. Er zouden nog 4 dergeiyke verboden drukpersen bestaan, die de politie nu tracht op te sporen. Bp keizeriyke ukase is bepaald dat de Russische zeereserve jaarlpks zes weken dienst zal doen op de Zwarte-Zeevloot. Deze nieuwe regeling zal echter eerst in het volgende jaar in werking treden. De „Times" verneemt uit Odessa dat het spoorwegongeluk, dat den Schach van Perzië overkwam, een ppnlpken indruk heeft gemaakt. De czaar heeft onmiddellpk een onder zoek gelast. De czaar heeft een nieuwen trein doen bouwen. De salons zpn pzer van buiten, en van binnen bekleed met eene kurklaag van 2 d. m. dikte, in plaats van de stalen platen, waarmede de wagens vroeger gepantserd werden. Alle salonwagens, die door eene overdekte gang zyn verbonden, gelpken als twee droppels water op elkaar, zoodat niemand zien kan, in welk rptuig de czaar zich bevindt. Bp zpne reis bracht de keizer het grootste gedeelte van zyn tyd door in een rytuig, dat er van buiten uitzag als een goederenwagen. De „Corre8pondance de l'Est" verneemt uit Odessa, dat van overheidswege aldaar aan Israëlietische onderwyzers verboden is in Chris- telpke scholen of thuis les te geven. In de straten zyn oproepingen aangeplakt, waarin de Christeiyke bevolking wordt uitgenoodigd, nooit Joodsche leermeesters te gebruiken. Aan de Joodsche advocaten is het recht ontzegd voor de pas ingestelde Rechtbanken in de Baltische provinciën op te treden. Volgens den Daily News"-correspondent te Odessa zal aanstaand voorjaar een ver bond tusschen Rusland en Frankryk, dat reeds zoo goed als gesloten is, openbaar worden. Poolsche bladen verzekeren dat in Polen, te Kiew en te Charkow een groot aantal personen, die betrokken zyn by eene samen zwering tegen den czaar, zyn gevangenge nomen. In den toestand van grootvorstin Wladi- mir, de gemalin van den oudsten broeder van den czaar, is eenige verbetering gekomen. De geneesheeren hopen dat het gevaar voor haar leven thans geweken is. Sor-rië. Het geschil tusschen de Servische regee ring en de Fransche maatschappy, die de Servische spoorwegen exploiteerde, is in dier voege opgelost, dat de regeering der maat schappy eene schadeloosstelling van 10,000,000 franken betaalt. De minister van financiën, dr. Vuics, is naar Parys vertrokken, om tot dekking van dit bedrag eene leening te sluiten. China. De „Standard" verneemt uit Shanghai, dat een keizerlpk decreet het onmiddeliyk aan vangen met den bouw van de lpn Peking Hankow beveelt, gelpktydig aan de heide uit einden. Het decreet verklaart den bouw van spoorwegen in China noodig voor China's ont wikkeling en welvaart. De keizer erkent het bestaan van wan trouwen bp het volk tegen spoorwegen, het welk echter ongemotiveerd is. Daarom gelast het keizerlpk decreet aan alle gouverneurs van provinciën, manifesten aan het volk uit 'er—r-11 te vaardigen, waarin de aard en het doel var spoorwegen worden uiteengezet. Li Hung Chang moot eene groote buiten landsche leening gesloten hebben voor den aanleg zijner Ipnen. Gemengd Nleuwa Weer brak binnen den tyd van vier weken, ten tweeden male, een felle brand uit op de hofstede, bewoond door de wed. De Ruiter, te Oegstgeest. Werd destpds de be huizing met stalling gespaard door het flink optreden der brandweer, en ging alleen de hooiberg, geheel met hooi gevuld, verloren, zoo gingen nu het woonhuis, do stalling enz. geheel in vlammen op. Zooals toen, is ook nu de oorzaak nog onbekend. Van don inboedel, aan de bewoonster bohoorendo, was niets verzekerd, wel de hofstede en aanhoorigheden, eigenares douairière Gevers van Endegeest. Gistervoormiddag is te Sche- veningen, ter hoogte van de plaats, waar de kinderen der „Sophiastichting" baden, eene flesch aangespoeld, inhoudende een brief van 12 a 13 regels in Duitsch schrift, waarin te kennen wordt gegeven dat de schrpver van het briefje kapitein was van een schip, dat vergaan is. De flesch werd gevonden door een der badknechts en in handen der politie gesteld. Te Rotterdam is een persoon in de Oude Plantage gevonden, met een deerlyk verminkt hoofd, en een pistool naast zich. Hy is door de politie naar het ziekenhuis vervoerd. Eene juffrouw uit Den Haag werd deze week te Rotterdam door een persoon gevolgd, toen zy zich aldaar naar het station Delftsche Poort begaf. Terwpl zp in den waggon wilde stappen, duwde deze persoon haar naar bin nen, zeggende„Maak wat voort, alsjeblieft." Het bevreemdde de juffrouw echter, hoewel' het haar tevens geruststelde, dat de kerel niet mede in den waggon ging, maar verdween. Onderweg bemerkte zij dat hare portemonnaie, inhoudende f 55, haar ontroofd was. Zoodra zp in Den Haag was aangekomen, werd hier van kennis gegeven aan do Rottordamsche politie, wie tevens het signalement van den verdachte werd opgegeven, doch deze is nog niet gevonden. Maasb Gistermorgen vertrok de derde groep werklieden, uitgezondendoor de Amster- damsche commissie, met den eersten trein naar Parys, tot het brengen van een acht- daagsch bezoek aan de Wereldtentoonstelling. Deze groep bestaat uit 26 beoefenaren van verschillende vakken, begeleid door den heer A. W. Rosendahl, lid van 't uitvoerend comité, terwyi de heer C. D. Yan Waalwyk, bereids te Parys aanwezig, zich daar als hoofdleider by de groep zal voegen. Ook ditmaal werden de vertrekkenden, allen met de Nederlandsche cocarde op den hoed, aan 't Centraal-Station door eenige leden van 't uitvoerend comité, de heeren Gosschalken mr. Katz, van de laatste inlichtingen voorzien en uitgeleid. Het dezer dagen uit de Amster- damsche vaart opgehaalde lpk is thans door de familie herkend. De verdronkene was kan- 1 toorbediende te Amsterdam, in welk beroep hy, ten nadeele van zyn patroon, gelden heeft weten te verkrpgen. De vrees voor straf schynt hem tot den zelfmoord gebracht te hebben. Blykens een uitknipsel uit een Duitsch blad, ons zonder vermelding van de bron toegezonden, zoodat wy de eer voor het schryven niet kunnen geven aan wien zp toekomt, worden bp ons te lande de meisjes ten huwelpk gevraagd met behulp van eene sigaar. (Het is zooals het blad terecht zegt „niet oninteressant, dit te verne men" ook voor Hollanders.) „In geheel Holland" dus verhaalt die Duitsche welingelichte belt de verliefde jongeling, die zich declaroeren wil, by het meisje zyner keuze aan en vraagt dan om een beetje vuur voor zyne sigaar; en drie malen achtereen voert hy deze manoeuvre uit; is hy welkom, dan krpgt hy het vuur ook ten derden male; maar is men niet van de vryery gediend, dan wordt hera het vuur geweigerd en de deur voor den neus dichtgeslagen.' Men wil weten dat de berichtgever van dat Duitsche blad de Hollanders verward heeft met de Anterikaansche roodhuiden, die de vredespijp rooken, of misschien met ds Nieuw-Zeelandors of zoo iets. Baagsche Crt.) Het theater Monthabor te Milaan werd door een hevigen brand geheel verwoest. Menschenlevens zpn gelukkig niet te betreuren.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10