LEIDSCI DAGBLAD. H\ 9063. Woensdag 4 September. A0. 1889. $82$ jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van {Son- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat nit TWEB Bladen. Leiden, 3 September. Feuilleton. De lange Hollander. PRIJS DUTTKTt OOTOUTTi Mr Leidon per 8 mt&ndta140. r*aoo per post1.40. PBIJB DER ADVERTENTIEN: Vau 10 regel, f 1.05. Iedere regel meer/0.17*. Grootere letter, neer pleetsmimte. Voor h. oeeeeeren buiten de eted wordt 0.10 Werekewd. AUo vaderlandsche liederen werden met luider stemme en met geestdrift gezongen en brachten »ns in eene ware feeststemming. Niet weinig droegen ook hiertoe by de rijtui gen, voerende de Hollandsche vlag, getrokken door vurige viervoeters, die ook rijkelijk met Oranjelinten waren versierd, gereed om de feestvierenden naar 't nabijgelegen Pieff te voeren. De rijtoer kenmerkte zich door vroolyken kout, fikschen zonneschijn en buitengewone opgewektheid. Aan t diner, dat bier altjd tegen lialf- twee plaats heeft, werd een krachtig en ge past woord gesproken door dr. De Vr. Eerewijn werd met milde hand geschonken. De vroo- lijkheid der Belgen steeg ten top. Een kruis vuur van speeches volgde. Na aflo*p togen we en barquette, wederom met de driekleur in top, naar Hony, waar we volop genoten van de schoone natuur. Lieflijk weerklonken de vaderlandslievende tonen eener viool, als begeleiding van eenige zangnummers, welke door de weiwillenden werden ten beste gegeven. Behouden teruggekeerd, begon men te eou- peereneen schitterend menu, op uitstekende wijze bereid. Ook hierbij werd door verschillenden bet woord gevoerd. Vóór het dessert stonden allen op en werd eene cramignon gezongen- Met de Hollandsche vlag voorop, toog men hand aan hand aan 't wandelen, al zingende op de wjjze van eene bekende Waalsche cra mignon: „On dimègne qui y copof," etc. etc. Elk zing' met odb thzne laid ter eer van 't dior- [baar pand, Wien 't hart van liofde voor ona jong Prinsesje brandt, 't Prinsesje blijft voor ons do hoop van 't vaderland. Ook in Esneux verneemt men aan den Oerthekant Ook hier juicht lustig menig echt Oranjekwant 't Prinsesje blijft voor ons de hoop van 't vaderland. Hierop volgden nog vele coupletten. 't Dessert werd gedeeltelijk in den steek gelaten, want de Belgen en de Franschen uit het hotel begonnen met verlangen naar onze tegenwoordigheid In hun midden uit te zien met 't „Wien Neerlandsch bloed" werden we begroot. Het hotel was a giomo geïllumineerd. Wederom klonk een kanonschot en een schitterend vuurwerk vormde een waardig slot van dezen alleraangenaamsten feestdag. De 31ste Augustus 1889 zal nog langen tjjd voortleven in de herinnering van de Hol landers, die hier verblijf hielden en van de bewoners van 't schoone en onvergetelijke Esneux. Ti Officieel© Ken n I «geringen» Patentbladen. De Burgemeester, hoofd van het bestuur der ge meente Leidon, brengt tor kennis ran do belangheb benden, dat do patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in wijk VI, over hot dienstjaar 1889/90, bij het College van Zetters, in een der vertrokken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 2, Dinsdag 3, Woonsdag 4 on Donderdag 5 September e. k., telkens dos namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstreken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladon ter uit reiking moeten worden gegeven aan de deurwaarders der directe belastingen, die voor hunno moeite megen eischen tien cents zander meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 81 Aug. 1889. BOOL, Weth. lo. Burg. Prof. M. J. De Goeje is benoemd tot ridder der Medjidie-orde 2de kl., en de heer A. P. M. Van Oort, firma Brill, te Leiden, tot commandeur dier orde, naar aanleiding van het Oriëntalisten-congres te Stokholm. Behalve de Bataviasche bladen van 30 Juli 3 Aug., per Fransche mail, ontvingen we hedenmiddag eok nog de „Deli-Crt." van 31 Juli 3 Augustus. (Zie 1ste en 2de blad.) Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 2 September zjjn benoemd in de commissiën, in het najaar van 1889 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 66, onder a, van de wet van 17 Aug. 1878 (Staatsbl. No. 127) in: Zuid-Holland: a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Botterdam b. tot leden de schoolopzieners in het district Dordrecht en in de arrondissementen Woerden, Gouda en Schiedamc. tot leden plaatsver vangers de schoolopzieners in de arrondisse menten Delft, Leiden, Ylaardingen, Dordrecht en Gorkum. Door den minister van waterstaat, han del en nijverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren bjj de administratie der posterijen, te rekenen van de achter hunne namen ver melde tijdstippen, hunne functiên zullen uit oefenen als volgtde commiezen der 2de kl. A. Franken op het spoorweg-postkantoor No. 1, 1 Sept.A. W. Boon te Arnhem, 1 Sept. de commiezen der 3de klasse: P. De Koock op het spoorweg postkantoor No. 3,16 Sept. J. F. Abbema Copes van Hasselt te Groningen, 15 Sept.W. G. A. Feltzer te Leiden, 1 Sept. J. Waale Jr. te Gees, 1 Sept. NAAK RUBOLPH 15) Zjj viel hem om den hals en zeide„Slechts weinig woordeD, James I Tueschen ons mag geen haat bestaan. Ik ben en blijf uwe trouwe zuster. Maar vooralsnog mag niemand dit weten dan gy en ik en mevrouw Onslow. Vaarwel! Tot weerziens 1 Moge het u goed gaanl" „Eén woord, Edith," zeide Eawlston. „Neen, James, laat my myn vrede. Het is verkeerd van my, dat ik zonder George's toestemming tot u gekomen ben. Maar ik kon niet anders; het was my onmogelyk u te laten vertrekken, zonder my met u te heb ben verzoend. Maar verder wil ik ook niet gaan. En dus, vaarwel, myn beste, lieve broeder!" Zy omarmde hem nog eenmaal. „Schryf aan George, maar niet over dit ons samenzyn Dadeiyk daarop was zy wog. Hunne samen komst had slechts eenige minuten geduurd. Twee dagen later bracht Prati den langen Hollander eon brief. Deze herkende aan het Op de voordracht voor onderwyzer aan de lste openbare school te Wassenaar zyn geplaatst de heerenG. Zorgdrager, van West- TerschellingJ. A. v. d. Grpp, van MonBter, en P. Minderhoud, van Koudekerke, op Wal cheren. By gouvemements-be8chikking is de waarneming der betrekking van kolonialen ontvanger te Curasao opgedragen aan den heer A. Statius Muller, adjunct-commies ter administratie van financién aldaar. De rechter jhr. mr. Schuurbeque Boeye is, naar men ons uit 's-Hage meldt, benoemd tot rechter commissaris, belast met de in structie van strafzaken. Jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoet wegen, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van ons hof te St.-Petersburg, is heden in Den Haag aangekomen en heeft zyn intrek genomen in het „Hotel paulez." De heeren Goeman Borgesiue, Dyk- meester, Gleichman, Hartogh, Heldt, Kerdyk, Van Kerkwyk, Rooyaards v. d. Ham en Zaayer hebben voorgesteld in het ontwerp- Schoolwet een art. 79bis op te nemen, lui dende „Ouders of voogden zyn verplicht hunne kinderen of pupillen lager onderwys te doen genieten, naar de regelen, in deze wet om schreven". Voor het geval dit amendement mocht worden aangenomen, zou een artikel 7a worden ingelascht, luidende: „Vóór 1 Januari 1893 wordt door Ons de wetteiyke regeling, bedoeld in genoemd ar tikel, by de Tweede Kamer der Staten Gene raal aanhangig gemaakt." Aan de Kamer is ingediend een wets ontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1883. Daarby wordt voorgesteld de uitgaven over dat jaar va3t te stellen op f 1,102,528.51, de ontvangsten op f 1,268,501.87 '/2 en het nadeelig slot op f 131,023.63'/!. Zondagvoormiddag is in de kapel van het paleis 't Loo eene godsdienstoefening gehouden door den hofprediker dr. C. E. Van Koets veld van 's-Gravenhage, welke werd byge- woond door H. M. de Koningin, de Prinses, de hofhouding en een vyftigtal ingezetenen uit Apeldoorn. Het kerkgezang werd, in plaats van door het gewone orgel, begeleid door een orgel van de firma Ansingh Co., te Zwolle, het welk bespeeld werd door den heer Henri F. R. Brandts Buys, voormalig penaionaire van Z. M. den Koning, thans ts Amsterdam. adres het handschrift van Rawlston en hield het geschrift besluiteloos in de bevende hand. „Nu, lees maar! Iets onaangenaams bevat het schry ven nietdat weet ik zeker. Rawlston is vanmorgen vroeg naar Californië afgereisd." Daarop brak Buchner den brief open. Hy bevatte het volgende schryven „Geëerde heer! Ik wil Shanghai niet ver laten, zonder u geluk te wenschen met uw aanstaand huweiyk met myne zuster. Het noodlot heeft u in den laatsten tyd hard ver volgd, maar toen het u de liefde van Edith gaf, wa3 het u gunstig gezind, en daarin ver heug ik my. Wil gelooven aan myne onveranderlyke, vriendschappelyke gezindheid. Oprecht de uwe, J. R." Onder het lezen van dezen brief bewoog zich geen spier in Buchner's gelaat. Prati, die hem opmerkzaam had aangezien, scheen iets anders verwacht te hebben en zeide ver drietig „Het is werkelyk niet gemakkelyk u te voldoen." Bxchner zag zyn vriend een tydlang met groote oogen, zwygend, starend aan en ant woordde toen zacht: „Het kan nooit weer goed worden." Daaror, als tot zichz9lven i In het Haageche departement der „Maat- scbappy van Nyverheid" is gisteravond, na zeer uitvoerige beraadslaging, met 12 tegen 9 stemmen besloten, het bestuur te mach tigen mede te onderteekenen een adres aan den gemeenteraad, door verschillende Haagsche nyverheidsvereenigingen in te zenden, ten einde aan te dringen op subsidie voor eene uitzending van werklieden naar de Parysche tentoonstelling. Vooraf was met algemeene stemmen toe stemmend de vraag beantwoord: of er prac- tisch nnt in gelegen kan zyn, voor de Neder- landscho nyverheid in het algemeen en voor werklieden in het byzonder, om bekwame werklieden daarheen te zenden onder leiding van patroons. Ook toestemmend, doch met 13 tegen 7 stemmen, werd de vraag beantwoord of er nut kan gelegen zyn in de uitzending ge durende 7 dagen heen en weer. In den loop van het debat werd door hen, die geruimen tyd ter tentoonstelling hadden doorgebracht, in hooge mate betwyfeld of de regeling van den verbiyftyd te Parys, zooals die te Amsterdam was aangenomen, doel treffend was. Naar wy vernemen, is de toestand van majoor Froger, die wegens een val door de spoorwegbrug te Kuilenburg verwond werd, verre van gunstig. De gekwetste moet o. a. eene rib hebben gebroken, die in de longen is gedrongen, ten gevolge waarvan hy her- haaldeiyk reeds bloedspuwingen heeft gehad. Hoop op behoud is nochtans niet verloren, (ff.) De kapt.luit. ter zee P. Zegers VeeckenB, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Men schryft ons uit Esneux, dd. 31 Aug. Esneux is in nevelen gehuld en ternauwer nood kan men de huizen aan den overkant der snelstroomende Oerthe onderscheiden. Eenige uren later echter is de mist ver- dwenen en heeft plaats gemaakt voor een onbewolkten, helderblauwen hemel, welke ons veel warmte en veel genoegen voorspelt. Een kanonschot weerklinkt, weldra gevolgd door tien anderen, ten teeken dat het feest esn aanvang heeft genomen. De kanonnen waren niet van groot kaliber, maar de holtes maakten leven genoeg om op de Esneutois en Esneutoises indruk te maken. Fier wapperde de Hollandsche driekleur en met vreugdevol gelaat werd 't schoonkleurig dundoek door de aanwezige Hollanders, allen getooid met het geliefde Oranje, onder luid hoezee begroet. sprekend, vervolgde hy„Vannacht droomde ik dat ik veroordeeld was en in de gevan genis zat. Dat vond ik niet zooveel erger, dan het leven, dat ik nu leid. Liefst was ik geheel alleen, ver van hier, en zag niemand, die my kent." „Hoe kunt gy zoo ondankbaar en onbiliyk zyn? Ook Edith Rawlston zoudt gy niet meer wenschen te zien?" „Het zou beter voor haar zyn, als ik ook haar nimmer weerzag," zeide hy somber. Hy stond langzaam op, streek zich met de hand over het verhitte voorhoofd en naderde het buffet. Prati sloeg zyne bewegingen opmerkzaam gade. De lange Hollander nam weer eene groote dosis van zyn geliefd ge neesmiddel. „Gy drinkt onvermengden brandewyn by deze hitte?" merkte Prati op. „Doe dat niet; het is schadelyk voor uwe gezondheid. Ik drink nooit iets anders tot opwekking dan wyn met water." Buchner had het glas langzaam geleegd en haalde bevredigd adem. „Ik drink ook niets opwekkends, goede vriend," zeide hy op een geheel anderen, vriendelyken toon „maar iets kalmeerondsl" „Maar brandewyn kan toch niet kaimee- rer:d zyn De ander knikte met het hoofd en knipte daarby vertrouwelyk met de oogen, waarop Prati zich bezorgd verwyderde. De toe- wyding, welke de Italiaan aan den langen Hollander betoonde, was werkelyk roerend, te meer, daar Prati andere volstrekt geen toeschieteiyk man washy scheen integen deel eerder terughoudend, en hoewel by ge zien was om zyne wellevendheid en zyn aan- genamen omgang, had hy vroeger geen intie- men vriend in de geheele kolonie gehad. Weinige dagen later had het huweiyk tus- schen Edith Rawlston en George Buchner in het huis van Onslow plaats. Op verzoek van Buchner waren slechts weinig uitnoodigingen verzonden, maar Prati was natuuriyk niet voorbygegaan. Het jonge paar maakte eene huwelyksreis van vier weken naar Nagasaki en keerde daarop naar Shanghai terug. Prati en mevrouw Onslow maakten zich dien tyd ten nutte om de woning in te richteD, welke Buchnor in een stil gedeelte van do vreem- delingenwyk gehuurd had. Het was een aardig, nieuw, klein huis, dat Prati vóór eenige maan den gekocht had en dat hy zyn vriend voor een betrekkeiyk billyken prys verhuurde. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1