Het Prlnsessefeest In Den Haag. Het avondfeest, waarmede in de residentie de feestelijkheden ter gelegenheid van den Prinsesseverjaardag weid ingewijd, is bij uit nemendheid geslaagd. Een heerlykschoone avond en eene hoog gespannen verwachting voor de zanguitvoering van 400 zangers onder leiding van Richard Hol, met accompagnement van Mann's orkest, uit Leiden, had duizenden op de been gebracht, die-zich op 't Plein 1813 hadden geschaard rondom het stand beeld van Neerlands onafhankelijkheid, voor deze gelegenheid met vlaggen en groen ver sierd, en rondom de estrade, voor de zangers opgericht aan de zjjde van de Nassaulaan. Acht electrischo booglampen, waarvan 4 op de tribune, wierpen haar licht van duizend kaarsen sterkte, voortgebracht door de ma chines der Zwem- en Èadinrichting, over het zeldzaam fraaie terrein, dat, nu en dan be schenen door een alles overweldigenden ben- gaalschen gloed, een fantastischen aanblik bood. De zangers, van uit „Diligentia" langs een omweg in optocht naar het Plein 1813 ge togen, voorafgegaan en begeleid door cava lerie en politie, en het bovengenoemd muziek corps van het 4de reg. infanterie, kwamen ongeveer te 9 uren op de plaats hunner bestemming. Een zestal tamboers had den stoet geopend, dan volgde de muziek, vervol gens de Yereeniging „Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen", met banier, de feestcommissie en vervolgens de lange rij der mannenzangers. Slechts een drietal ver- eenigingen had eene banier by zich. Groen bengaalsch licht kondigde weldra den aanvang aan van het concert. Met den krygsmarsch der Priesters, uit Mendelssohn's „Athalia", werd de uitvoering geopend en nauw waren de laatste tonen luide toege juicht, of Richard Hol besteeg, onder luiden by val, den dirigeerstoel. Hg wist met grooten tact de eenheid te bewaren tusschen zooveel heterogene elemen ten en byna onberispeiyk werden „Holland's Glorie" (Hol), „Oud Hollandsch Lied (Gevaert) en Verhulst's „Vlaggelied' ten gehoore ge bracht. Hét publiek, dat de zangers dankbaar, doch niet enthusiastisch toejuichte, was ge durende de uitvoering, ook van de groote fan taisie op motieven van de „Carmen" (door Mann) door het orkest, voorbeeldig stil en de fgnste pianissimo's, voor zooveel mogelpk met het oog op de plaats, waar men zich bevond, kwamen voldoende tot hun recht. Do feestcommissie, aan 't hoofd waarvan zich de burgemeester, eero voorzitter, bevond, was tydens de uitvoering aanwezig op de rotonde om het standbeeld. Daar waren ook aanwezig eenige autoriteiten en werd opge merkt de baron d'Erp, secretaris by de Belgi sche legatie. De orde was over het algemeen zeer goed. Slechts het doorrpden van de tram naar Scheveningen dreigde een oogenblik de goede stemming van het publiek te bederven; de dienst werd op 's burgemeesters bevel dan ook tydeiyk gestaakt. Ook al werd op den terugweg naar „Diligentia" toen 't feest te halfelf met het zingen van het Volkslied geëindigd was de orde in den stoet in die mate verbroken, dat het publiek zich met de zangers verbroederde, van eigenlyke wan orde was geen sprake. In „Diligentia" teruggekeerd, wachtte den leider, Richard Hol, eene warme ovatie. Toen hy de weinige woorden: „We hebben ons ferm gehouden. Ik dank je, heeren 1" had uit gesproken, waren de „hoezees" en het „lang zal hp leven" zóó talryk en aanhoudend, dat de begaafde componist den heeren meende te moeten waarschuwen, dat „de kelen voor heden Zaterdag-avond glad moesten blyven," hetgeen niet belette dat de ovatie nog eer.ige minuten werd voortgezet. De parades in do residentie zyn in den laatsteD tyd ware verrassingen. By de jongste wapenschouwing, ter gelegenheid van Ko ninginsverjaardag, het bekende wanordelyke tooneeltje, heden, in tegenstelling daarvan, generale opruiming in het Malieveld, ook van de personen, die uit den aard hunner betrek king vroeger op vertoon van hun bewys werden toegelaten. De schildwachten hadden, volgens verklaring van den kapitein plaatse lyken adjudant, zelfs in last, zoo noodig, van hunne wapenen gebruik te maken, terwyi een detachement in reserve stond om hen, desgevorderd, daarby te ondersteunen. Hoe gaarne de residentiebewoners evenwel het militaire schouwspel bewonderen, getuigden de duizenden menschen, die het paradeveld omringden; niemand gevoelde lust om aan de bajonet geregen te worden en dus bleef ieder op eerbiedigen afstand. Van uit de verte aanschouwd, week de wapenschouwing in niets van hare voorgang sters af. Generaal Klerck inspecteerde de troepen, die daarna voor hem defileerden. De troepen te voet in den gewonen pas, de ar tillerie in stap en in draf, de huzaren in stap en galop. By den staf stonden opgesteld eene deputatie van het „Eereteeken voor belangryke krygs- verrichtingen" en de cadetten der Kon. Mil. Academie en de adelborsten. Een vlekkeloos blauwe hemel welft zich over de feestvierende residentie. De Oranje zon werpt wel wat warme stralen neer op de met vlaggen getooide straten en op de kruinen der met oranje versierde wandelaars, wier feestelyke stemming hen toch al niet byzonder „koel" liet. Alles werkt mede om het Prinsessefeest by uitnemendheid te doen slagen. De burgery door de versiering der straten, de feestcom missie door de verschillende voor oud en jong, doch bovenal voor jong, georganiseerde vermakelykheden; het burger Comité door den optocht der Vakvereenigingende gemeente door illuminatie en versiering van het Voor hout; "Witte Sociëteit en Dierentuin door con certen in hunne respectieve gebouwen; het Scheveningsche Kurhaus door muziek en vuurwerk, kortomalles en allen zyn er op u t om te toonen dat het hun ernst is om den verjaardag van Prinses "Wilhelmina der Neder landen te maken tot den nationalen feestdag bij uitnemendheid. Het eerste nummer van het feestpogramma voor heden zy het dan ook niet van het officiëele feestprogramma was de optocht der Vakvereenigingen. De deelnemers daaraan kwamen te 9 uren daartoe in de Hoogduitsche Schouwburgzaal bijeen ter organisatie Tan den stoet. Alvorens de corporatiën zich naar buiten beg wen, werd door den voorzitter van het „burger-Comité" voorlezing gedaan van een telegram aan Z. M. den Koning, waarin de hartelykste wenschen worden geuit voor de gezondheid van het geëerbiedigd Hoofd van den Staat en de vorstelyke telg de geliefde Kroonprinses wier geboortedag door elk rechtgeaard Nederlander met geestdrift wordt gevierd. Levendige toejuichingen begroetten deze mededeeling. Ongeveer te halfelf zette de stoet zich in be weging, welke een zeer goeden indruk maakte en getu'gde van lit fJe tot het Vorstenhuis, terwyl hy tevens deed zien wat onderlinge samenwerking, zelfs in een korten tyd, zoo als hier beschikbaar was, vermag. Duizenden en duizenden, langs de wegen, welke de optocht nam, opgesteld, begroetten de werklieden met luide byvalsbetuigingen. De optocht hield op zyn weg eenige oogen- blikken stand voor de woning van den bur gemeester, in de Javastraat. Onder het spelen van het „Wien Neer- landsch bloed," kwam de burgemeester naar buiten en bedankte voor de buide hem, ge bracht, en voor de gevoelens van sympathie, die het burger-Comité voor onze jeugdige Prinses bezielde. Ook by het Paleis des Koning s werd een oogenblik vertoefd en het Volkslied gespeeld. Esn der aardigste nommers van het pro gramma der feesten was voorzeker de opr tocht der ongeveer 1000 kinderen. Te twee uren ving de optocht aan; de kinderen, in hunne beste pakjes, met oranje sjerpen, -strikken en -strikjes versierd, en tal van groote en kleine vlaggen met zich voerende, marcheerden flink, ondanks de warmte, óf op de tonen van de muziek der dd. schutterij uit Leiden, welk corps aan het hoofd ging, óf op het maatgeluid van de trom men van een zestal tamboers, in 't midden van den stoet geplaatst, óf wel op de vroo- lyke marschen van de trompetters der veld artillerie, in burgerkleeding, die in 't derde gedeelte zich bevonden. Na een langen marsch werd de Maliebaan bereikt, waar de jeugdige feestgenooten werden onthaald en een portret der Prinses ontvingen. Nadat Ten Kate's „Prinsesselied" uit volle borst had weerklonken, werd de terugtocht naar 't Voorhout waar de geïmproviseerde kermis in vollen gang was ondernomen en de stoet daar ontbonden. Hedenmorgen ontving Prinses "Wilhel mina, behalve vele andere kostbare ge schenken van haren koninklyken vader een span goudvossen, geheel overeenkomende met die, welke der Koningin op den 2den Augus tus werden aangeboden. Gemengd Nieuws. By de hedenmiddag gehouden oefening voor kinderen, door het „Leger des Heii8" alhier, werd aan elk kind een gedicht met portret van het jarige Prinsesje uitge reikt, hetwelk onder luide jubelkreten der kleinen werd in ontvangst genomen. In de sloot tusschen het Schut- tersveld en den Rynsburgsclien singel, naby de brug, welke dat veld met dien singel ver bindt, lag gisteravond een ongeveer twaalf jarige jongen naast de schuit, waarin hy eerst gezeten had, te spartelen, om weldra kopje-onder te geraken. De heer G., woonach tig in de Aloëlaan, bracht hem, zich aan de brug vasthoudende en met de boenen in het water, met moeite boven de sloot-oppervlakte en hield hem vast totdat men met ladders van verschillende grootte was komen aanruk ken. De modder in de sloot was oorzaak dat met omzichtigheid moest gehandeld worden om den knaap te redden. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 324 zwembaden door heeren en 19 door dames. De temperatuur van het water i3 18° Celsius. Door het maken van eene keur, is het zomerpeil van den Room- en Meer burgerpolder, onder Zoeterwoude, gesteld op 1 M. 58 cm. beneden A. P., terwyl het vroeger zonder keur aan het bestuur werd overgelaten. Volgens telegrammen uit We e- r.en, hebben zich twee gevallen van cholera voorgedaan in Hongarye, waarvan één met doodelijken afloop. Nog duurder dan het Centraal station te AmsterdamHet grootste, maar ook het duurste station der wereld is dat te Bombay, in Engelsch-Indië. Het heeft 47 mil- lioen gulden gekost en men heeft er niet minder dan tien jaren lang aan gewerkt. Wegens het mislukken van den oogst heerscht, volgens den correspondent van de „Standard" te Pesth, volslagen hongers nood in het district Maros Torda, in Penn- sylvanië. Telegrammen. ATHENE, 31 Augustus. Andermaal zyn versterkingen voor de Turksche troepen op het eiland Creta aangekomen. Chakir-Pacha heeft weer eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hy mededeelt, dat de Turksche troepen naar het binnenland zullen oprukken, ten einde de orde te herstellen. De weerspannigen zullen terechtstaan voor een krijgsraad. LONDEN, 31 Augustus. Drie duizend smids gezellen te Keigley (in het graafschap Yorks hire) hebben den arbeid gestaakt. Hetzelfde werd gedaan te Deptford, by Londen, door 2500 molenaarsknechts. De directie der dokken heeft bekend ge maakt dat zy niet verder zal gaan dan de concessies, welke door haar zyn aangeboden. LONDEN, 31 Augustus, 10 uren. (A. JJ.) De „Standard" betoogt dat uit het manifest, hetwelk de leiders der werkstaking gisteren uitvaardigden en waarin zy alle werklieden te Londen aansporen, Maandag den arbeid te staken, blykt dat de oorsprong der werksta king te zoeken is in eene socialistische bewe ging op groote schaal. Daarom spoort het blad de regeering aan, zich voor te bereiden op eene krachtige onderdrukking der eerste ongeregeldheden. Hedennacht hielden de reeders weer eene byeen- komst, waarin zy andere voorstellen ontwier pen, ten einde tot eene schikking te geraken. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. LONDEN, 31 Augustus. 2 uren. De corresp. van het „Hbl." verneemt van de dokdirectie, dat zy nog steeds in besprek is met de kaai werkers, maar tot dusver is nog geene schik king getroffen. Sommigen verwachten dat de werkstaking heden zal eindigen, maar dat komt nog niet waarschyniyk voor. Vyftienduizend werkstakers hielden een op tocht in de City, maar de orde werd daarty niet verstoord. Burns zegt dat er Maandag een zoo groote opgewondenheid zal heerschen, dat óf de di rectie der dokken moet toegeven óf de regec- ring tusschen beiden moet komen. LEIDEN, 31 Augustas. Hedenmiddag om twee uren had in het gebouw der „Loge" de openbare promotie plaats der leerlingen van het gymnasium alhier, alsmede de daarmede gepaard gaande prysuitdeeling. Behalve leerlingen, curatoren en leeraren was een groot aantal belangstellenden, w. o ook dames, opgekomen, zoodat de zaal t( klein was om allen te kunnen bevatten er velen zich met eene staanplaats in de vestibuli moesten vergenoegen. Tot inleiding der plechtigheid hield de rector dr. H. W. Van der Mey, vooraf eene korti toespraak, waarin hy allereerst herinnerdi aan het feest, onlangs gevierd door dr. D. D< Loos als directeur der Hoogere Burgerschoo voor jongens, aan welke inrichting hy 25 jarer was verbonden geweest. Die herinnering gin) met de hartelykste gelukwenschen vergezeld Ook vond spr. er aanleiding in om in he verdere gedeelte zyner toespraak eenige be scheuwingen te wyden aan de eischen de wetenschap in den tegenwoordigen tyd er hoe vooral in het oog moet gehouden wordei de grens, welke er tusschen de hoogere bur gerscholen en de gymnasia moet bestaan, niet tegenstaande dezen en genen die grenzen we reeds door elkaar willen doen verwarren en ei al aan de middelbare scholen (4de klasse) reedi rechten zyn toegekend, welke vroeger allee: op het gymnasium konden verkregen worden De eischen, aan de wetenschap gesteld worden steeds uitgebreider, want naast de H. B.-S. voor jongens heeft men die ook voor meisjes gekregenmaar of men ooit ook gymnasiums voor de vrouwelyke jeugd zal zien verryzen, valt uit den aard der bestem ming van het aldaar gegeven wordend onder wys te betwyfelen, al zyn er reeds enkele lieftallige jonge dames, die er de lessen van bywonen. Na verder nog te hebben aangetoond hoe het Latyn steeds de wereldtaal is geweest en zal blyven, evenals het oude Grieksch dat insgelyks reeds zooveel aanvallen te ver duren heeft gehad, ook van hen die andere leerwyzen en andere talen verlangen, wekte spr. de leerlingen by den aanvang van den nieuwen cursus tot nieuwen werklust op. Zyne belangryke toespraak werd, ook dooi den humor, waarmede zy doorspekt was, her- haaldelyk, maar vooral aan het einde, luide toegejuicht. Daarna werd door den rector medegedeeld dat zyn bevorderd: Van de 1ste klasse tot de tweede: W. C. Schuylenburg, J. H. Zaayer, Emilie Dücker, J. C. E. Van Herwerden, A. D. H. Feckema Andre®, H. K. Offerhaus, H. Schippers, L. Godefroy, W. M. Van Kluy ve, H. Ch. J. Sanders, \V. Martin, D. A. Heynsius, J. D. Blanken berg, J. C. Fontein, P. De Haas, C. J. A. Van Iterson, M. Van der Horst, H. J. Eggink, M. De Carpentier "Wildervanck en H. Ch. Gooszen. Van de 2de klasse tot de derde: A. L. Zaalberg, G. H. Kaiser, J. D. Rutgers Van der Loeff, A. J. Hooiberg, R. Oort, H. Van Manen, J. A. J. Greidanus, A. C. Vreede, E. B. Couvée, P. J. J. Coebergh, J. Cornelissen, A. Van de Sande Bakhuyzen, S. Van Ronkel en G. J. H. Wagner. Van de 31e klasse tot de vierde: C. J. Warners, J. H. Wagener, W. A. Vermaas, J. J. Kutsch Lojenga, J. Van Oordt, J. Ph. Bosman, L. G. Chavannes, J. B. Zuurdeeg, F. Muys Van de Moer, J. Groen, F. C. Van Geer, J. C. Byieveld, F. C. Unger, J. D. De Stoppelaar, H. A. M. Coebergh, M. Steffelaar, O. Cahen, J. Ph. Verloren Van Themaat, H. C. Obreen en H. J. Holwerda. Van de 4de klasse tot de vijfde: J. C. Van Ronkel, A. Van Wyk, A. A. Oudegeest, L. M. F. Plate, C. De Roon Swaan, A. A. Ladage, H. B. Van Ryn, T. Lekkerkerker, G. Aal- hersberg, Th. H. Van de Velde, A. Van Wave- ren, G. G. Van der Hoeven, B. W. Rutgers Van der Loeff, J. E. Tulleken, B. J. Beuker, H. B. Heyrmans en F. De Laat de Kanter. Van de 5de klasse tot de sesde: H. H. Cornelissen, W. A. Kuenen, A. Kist, H. J. Wagener, A. De Stoppelaar, Z. H. Van der Hern van den Bos, A. W. J. Fockens, J. A. G. Kuneman, J. A. Van Dyk, S. E. Boorsma, J. A. L. Heenk, W. Wybrands, L. H. Feenders en J. W. Bremer. Vervolgens had de uitreiking der pryzen plaats. De gratiarum actio werd daarby achtereen volgens uitgesproken, namens de 1ste kl.door W. C. Schuylenburg, in het Nederlandsch namens de 2de kl.: door A. L. Zaalberg, in het Franschnamens de 3de kl.door C. J. Warners, in het Hoogduitsch; namens de 4de kl. door J. C. Van Ronkel, in het Engelsch, en namens de 5de kl. door H. H. Cornelissen, in het Latyn. Ten slotte bedankte de rector, naméns de jeugd, de aanwezigen voor de door hen in deze plechtigheid betoonde belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6