$eze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van fêpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Augustus. Feuilleton^ De lange Hollander. PRUS DEZER COURANT: 1ft Lsiden per S m*and«..1.10. Fraaoo por post1.40. iAwcderiyke Nomnaers0.05. Ofllcieeïe Hennlsgeringen. Volkstelling. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algeracone kennis dat, in verband met de aanstaande Volkstelling, op enkele plaatsen in de gemeente eenigc -wijziging in de hnisnummering moet plaats hebben, terwijl in herinnering wordt ge bracht art. 1 eerste zinsnede der Algemeene Politie verordening, luidende: „Alle woniDgen en erven moeten „aan bunnen hoofdingang, op eeno voor de voorbij- gangers duidelijk zichtbaro plaats, binnen acht „dagen, na vanwege de politie bekomen aanzegging, „door of vanwege don eigenaar van een op diens „aanvrage, door den ambtenaar van den Burgerlijken „Stand op te geven nommer worden voorzien, ter „grootte van minstens 45 millimeters." Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BOOL, Wetb. lo. Burg. 27 Aug. 1889. E. KIST, Secretaris. Met genoegen mochten w(j kennis nemen van twee bp den muziekhandelaar en -uitgever Joh. J. Egger8 alhier verschenen composition van onzen geachten stadgenoot den heer J. G. H. Mann. Da eene is getiteld „Poème d'amour" en de andere „Groete", beiden voor sopraan met accompagnement van piano. "Wy twyfelen er geenszins aan of deze werken zullen, zoowel wat tekst als wat muzikale opvatting betreft, eene welkome verschoning zyn, daar ze uitmunten door innigheid en door rykdom van gedachte. „Groete" is daaren boven opgedragen aan onze gewaardeerde concertzangeres on stadgenoote mej. Wia Dikema. D« prijs van heide liederen, afzon deriyk uitgegeven, is matig gesteld, terwyi de uitvoering Schreuder en Van Baak's muziek handel tot eer verstrekt. Te Utrecht zyn voor de akte Fransche taal, lager onderwys, o. m. geslaagd de dames W. Klinkert en J. S. Ryke, van Leiden. Op voorstel van de afdeeling Leiden der Noderlandsche Maat6chappü voor Tuinbouw en Plantkunde is door de 18de algemeene vergadering dier Maatsehappy het eere-diploma met daaraan toegevoegde premie toegekend aan J. Bakhuyzen, boomkweeker by de firma C. De Vos te Hazerswoude, en aan J. Bertram, beambte aan 's Ryks Academietuin te LeideD, ter herinnering aan den dag, waarop zy ge durende vyftig jaren in die betrekkingen zyn werkzaam geweest. De Rynlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Juli 11. tusschen Leiden en Katwyk 33,165 personen, met eene opbrengst van 5512.69'/,het goederenvervoer en diversen bracht 452.50'/2 op; totaal 5967.20 Van af 1 Januari tot en met uit0. Juli 1889 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 179,311, met eene opbrengst van 27891,86'/,het goederen vervoer en diversen bracht 2692.69 op, totaal ƒ30561,551/,, zynde por dagkilometer 16.02. Beroepen is by de Chr.-Geref. gemeente te Doesburg, ds. G. A. Gezelle Meerburg, te Haarlemmermeer. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der Staten dezer provincie, in het hoofdkiesdistrict Alfen, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlyden van den heer G. A. Hoogeveen, zal plaats hebben op Dinsdag den 17den September a. s., en dat de herstemming, zoo die noodig mocht zyn, zal geschieden op Dinsdag den laten October daaraanvolgende. De staatscommissie voor het maritiem vraagstuk van Indië is gisteren onder voor zitterschap van don heer I. D. Fransen van de Putte in eerste vergadering byeengekomen en heeft hare werkzaamheden aangevangen. De heer Gosselin, secretaris bij de En- golsche legatie te Brnssoi, is aan het „Hotel des Indes" in Den Haag afgestapt. Naar de Haagsche briefschryver der „Middelb. Ct." meldt, zal in de residentie eerlang nog een liberaal dagblad worden uit gegeven. De noodige gelden moeten daarvoor reeds gevonden zyn. Do Eerste Kamer hield gisteravond om acht uren eene vergadering. Ingekomen waren de laatstelyk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, welke verzonden werden naar de in deze vergadering opnieuw getrokken afdeelingen. De vergadering is daarna opgeheven. Gisteravond heeft in het gebouw van de Tweede Kamer eene byeonkomst plaats gehad van de liberale leden dier Kamer, ter verdere gedachtenwisseling over de gedrags- lyn van do linkerzyde ten opzichte van de onderwyswet. By koninkiyk besluit is de heor B. De Vries erkend en toegelaten als consul van Turkye te Scheveningen. In de Staatscourant van 27 Augustus is opgenomen een koninkiyk besluit van 7 dezer, tot onteigening van percoelen en per ceelsgedeelten in de gemeente Haarlemmer meer, welker bezit, ten behoeve van den vestingbouw, veroischt wordt tot het maken van werken in den Haarlemmermeerpoider. De Koningin woonde Zondag voormiddag te Apeldoorn de godsdienstoefening by in de Hervormde kerk, onder het gehoor van ds. Gronemeier, predikant te Amsterdam. Des namiddags maakte H. M. een rytcer met prinses Wilhelmina in een open rytuig, be spannen met twee van het zadel gereden paarden en voorafgegaan door een voorryder. In verband met de geweer-bewapening van de vesting-artillerie, bestaat het voornemen by die corpsen, zoomede by het corps torpe- disten, geweermakers aan te stellen. De heer Du Toit, de Transvaalsche minis ter van onderwys, is uit België naar Amster dam vertrokken. Het stoomschip „Obdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, is 26 Aug. Lizard ge passeerd; de „Koningin Emma," van Amster dam naar Batavia, is 27 Aug. te Padang aangekomen; de „Celebes," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Aug. Gibraltar; de „Drente," van Rotterdam naar Java, arri veerde 25 Aug. te Southamptonde „Sema- raug," van Java naar Rotterdam, arriveerde 26 Aug. te Marseille; de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, is 25 Aug. Ouessant gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 29 dezer niet plaats hebben. Z. M. heefl benoemd tot commies by het departement van justitie, J. G. Tinbergen, Th. A. Van Ginkel, W. Oosterland en L. F. Carrière, thans allen adjunct commies by ge meld departement. Aan mr. C. A. H. Ebbinge Wubben, op zyn verzoek, met ingang van 1 September 1889, eervol ontslag verleend als notaris te Staphorst. Voor het tydvak van 1 September 1889 tot en met 31 Augustus 1890, tot ondersteuning van hunne studiën, van Rykswege eene beurs van 800 toegekend aana. J. W. Jonny Weyarman Jr., student in de faculteit der geneeskunde; N. Groen, student in de facul teit der lettoren en wysbegeerte, beiden te Leidenb. J. H. Schuurmans Stekhoven, stu dent in de faculteit der geneeskunde en der wis- en natuurkunde; P. N. W. Van Dam, student in de faculteit der wis- en natuurkunde, beiden te Utrecht; en c. mejuffrouw J. C. Spruyt, studente in de faculteit dor genoes- kunde, en J. Prak, student in de facultoit'der wis- en natuurkunde, beiden te Groningen. Don ritmeester A. W. H. K. Van Bothnia Andreae, instructeur by het 3de regiment i huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag j bepaald op 1825 's jaars. Benoemdby het wapen der inf., en wel j by hot 6de reg., tot eersten luit., den tweeden luit. C. C. Van Alter.a, van het corps; by PRIJE DER ADVERTENTIEN: Van 16 rogala 1.05. Iedere regel meer 0.17$. örootor© lettere nn*r plaateruimte. Voor i®- ofteaeeren buiten de stad wordt 0.10 berokead. hot wapen der cavalerie, by het 1ste reg. huzaren, tot eersten luit., den tweeden luit. R. E. Dittlinger, van het corpsby het 3de reg. huzaren, tot ritmeester, den eersten luit. J. C. Van Alphen, van het 2de rog. huzaren. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Zype C. A. J. A. Bleusen, thans te IJzen- dyke; te Heusden C. A. G. J. Van Soest, thans te Kesteren. Gemengd Nieuwe. NAAR RUDOLPH IJMIAl. 7) „Maar, mevrouw!" „Hoe lang kent gy Buchner?" „Sinds zes jaron." „Hebt gy ooit redenen gehad om aan zyne eeriykheid te twyfelen?" „Neen 1" „En iemand van de politie, die de wereld alleen van de zwartste zyde kent, die overal dieven en moordenaars bespeurt, die Buchner nooit heeft gekond, en die nu plotseling uw vertrouwde is geworden zulk een man ver dient meer geloof dan uwe eigene, door lange jaren bevestigde, persoonlyke overtuiging van de eerlijkheid van een onbesproken man? O, meneer Rawlston, is dat edel? Is datbillyk? Is dat niet integendoel afschuwelyk onrecht vaardig? lomand van een diefstal te ver denken, eenvoudig, omdat het niet onmogelyk is, dat hy dien pleegde! Wat spreekt tegen Buchner? Dat hy in uw huis woont en den sleutel dor kast bezit. Maar wooDt gy niet eveneens hier in huis, 6n bezit gy niet eveneens een sleutel? Waarom verdenkt die politieman u niet?" „Dat zou onzin zyn „Ja, dat zou het inderdaad wezen! Maar het andere, het verdenken van een onbespro ken man, weet gy wat dat is? Dat is slecht I" „Beste mevrouw, ik vrees, dat wy het op deze wyzo niet eens zullen worden." „Daaraan heb ik al dadelyk getwijfeld. Ik hen daarvoor echter ook niet gekomen, maar alleen om de opdracht van myne jonge vriendin uit te voeren." „En die is?" „Uwo zuster wenscht dat onder myne lei ding zekere goederen van haar worden inge pakt, die zy noodig heeft om zich by ons huiseiyk in te richten." Rawlston dacht eenigo oogenblikken na. Aan eene dadelyke verzoening met zyne zuster was niet te denken: haar karakter en zyne gevoelens druischten er tegen in, om haar te dwingen in zyn huis te verbiy ven. By mevrouw Onslow, in wie zy eene moederlyke vriendin bezat, zou Edith volkomen op hare plaats zyn en aan het gebabbel, waartoe de zaak leidde, was nu eenmaal niets te doen. „Het zal geschieden, zooals myne zuster wonsebt," zeido Rawlston bedaard. „Ik hob slechts één boding: Edith mag Buchnor niet ontmoeten. Dit verbied ik bepaald!" „Gy verbiedt dit, meneer Rawlston? En met welk recht? Zyt gy Edith's voogd?Zy is, zoover ik weet, meerderjarig en hare eigen meesteros. Gy hebt alle macht over haar verloren; daarby laat ik my door u niets voorschryven en neem do geheels verantwoor- delykheid op my van Edith's doen en lat6n in myn huis." „Gy wilt dus verwydering brengen tusschen ons, die tot dusverre steeds als broeder en zuster in liefde en eendracht hebben geloefd? Dat is niet christelijk 1 „Dienaangaande behoeft gy my geene lessen te geven, meneor Rawlston; dat zal ik met mijn geweten uitmaken!" De verbittering had aan beide zydeti hare hoogte bereikt. „Uw dienaar I" zei Rawlston en verliet de kamer mot eene buiging. Als Amerikaan viel het hem niet moeilyk, tegenover eene oudere dame steeds de beleefdheid in acht te nemen. Mevrouw Onslow vond dit zooais het be hoorde on schonk hem geen dank voor zyne bescheidenheid. Innerlyk boos ging ook zy heen, om zoo schielyk mogelyk Edith's goed uit het ongastvrye huis te bezorgen. Torwyl z'J daarmede bezig was, scbreof Het programma der wedstryden, op den aanstaanden Gedenkdag van Leidens Ontzet vanwege de 3-October-Vereeniging te houden, is thans aldus vastgesteld: Vllegcrtentooiistelling en -wedstrijd voor Leidsche jongens en meisjes beneden 16 jaar. 1. Fraaiste vlieger: prys ƒ5, lste premie ƒ3, 2de premie ƒ1. 2. Grootste vliegerprys 5, lste premie ƒ3, 2de premie ƒ1. 3. Geestigste vlieger: prys ƒ5, lste premie ƒ3, 2de premie ƒ1. 4. Vreemd model meest kunstig bewerkte vliegerprys 5, lste premie 8,2de premie ƒ1. 5. Hoogststaande vlieger in elk der vier bovengenoemde afdeelingenprys 5, lste premie ƒ3, 2de premie ƒ1. Waterfeest. Baan: van de Stadswerf tot de Heerengracht. 1. Roeiaken, door één man geroeid: prys 8, l3te premie 4, 2de premie 2. 2. Roeiaken, door man en vrouw geroeid: prys 10, lste premie 5, 2de premie 3. 3. Dokschuiten, geboomd door 2 man, met man of vrouw aan het roerprys 10, lste premie 5, 2de premie 3. 4. Visschermansbakjes, door één man ge roeid prys 5, lste promie 3, 2de pre mie 2. Baan: Oude Singel. 5. Roeiwedstryd, gekostumeerd en in ver sierde schuitjes: prys voor roeien ƒ3, lste promie voor roeien 2, 2de premie voor roeien ƒ1. Fraaiste bootprys 10, premie 5. Aardigst kostuum, prys ƒ5, premie ƒ2.50. Harddraverij op de Hooigracht. 1. Gekostumeerde Steople-Chaso van var kens voor hondenkarren, gemend door een koetsier: prys 15, lste promie 10, 2de premie ƒ5. Aardigst kostuum koetsier ƒ5, aardigste versiering varken 2.50. 2. Harddravery om den laatste van paarden Rawlston in groote opgewondenheid een kort briefje aan Buchner. Den ongelukkigen kassier werd daarin op koelen toon keDnis gegeven, dat de hoeren Rawlston en Co. voor het ver volg niet meer van hem wenschten te zyn gediend. Dienovereenkomstig werd hem ver zocht, in den loop van den dag zyne boeken en kas over te dragen aan den eersten boek houder Wallice. Toen Rawlston dien brief geschreven had, sloot hy hem in zyn lessenaar. Hy wist dat hy daarmede Buchner veroordeelde, en schroomde het geschrevene te verzenden. Een tydlang zat hy nadenkend neder. Zes jaron lang had hy Buchner als een trouwe, be proefde dienaar van zyn huis beschouwd. Nog vóór acht dagen zou hy hem, zy het ook niet van ganscher harte, want hy wilde voor zyne zuster hooger op, toch hoffelyk en welwillend als aanstaande zwager hebben begroet; en nu wees hy hem als een onwaardige de deur. De woorden V3n mevrouw Onslow schoten hem te binnenmoest zijn oordeel over het karakter van Buchner, na zes jaren van persoonlyke ervaring, niet zwaarder wegen dan de meening van den politie-beambto? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1