ges# <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Augustus. De lange Hollander. PRIJS DEZJJB COURANT: Tmt Leiden per 8 maandNL.. 1.19. Wnmoo per postLéi. AÊWBderl^ke Nommers.9.96. PRIJS DER ADVERTENTI33N: Ton 19 regols 1.05. Iedere regel meer/0.17V Grootore lettors naar plaatsruimte. Yoor he* ia- OMaeeren bniton de stad wordt 0.10 berekend. 9856. I3iiifssc!oo; Aiigti&ttLfi*. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Officieel© Hennlggerinjfen. Vergadering ran den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 29 Aug., des namiddagB te drie uren. Punten tor bebandoling: 1°. Verzoek van A. G. Kloote om eone stoepzerk te leggen voor het perceel Oude Vest No. 235. (173) 29. Yooretel om eene toelage uit de gemeentekas te verleenen aan mej. J. M. Yan Wyk, wed. Yeld- huyzen. (174) 8°. Bekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1888. (168, 169 en 175) 4°. Idem van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. (171) 5°. Idem van de Stedelijke Gasfabriek. (172) Overeenkomstig de bepaling van art. 219 der wet van den 29sten Juni 1851 (Stebl. No. 85), leggen B. en Ws. aan den gemeente raad over de rekeniDg'en verantwoording der Inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1888, met de daarby behoorende bescheiden, welke hun door den ontvanger ter hand zyn gesteld. Ter opheldering van het verschil tusschen de eindcjjfers der begrooting en die van de rekening wordt o. a. het volgende opgemerkt. Beginnende met de ontvangsten blijkt dat min der is ontvangen eene som van 145,622.53'/,, daar het totaal by de begrooting is geraamd op de som van 746,700, welke som even wel krachtens verschillende raadsbesluiten is verhoogd met een bedrag van 164,925.09 en alzoo gebracht op 911,625.09. De posten, waarop minder ontvangen is dan de daarvoor op de begrooting geraamde sommen, bestaan o. a. in de navolgende: Plaatselijke directe belasting 2196 87. Opbrengst van schoolgeld lager onderwijs ƒ1322.90 en van de bewaarschool ƒ106. Aanleiding tot de mindere ontvangst heeft gegeven de verbouwing van enkele lokalen der bewaarscholen in de Scheistraat en aan de Oude Vest, ten gevolge waarvan die scholen gedurende den verbouwtijd niet kon den worden bezocht, terwijl gedurende dien tijd geene schoolgelden zijn geïnd. Bovendien is het aantal kinderen in de 1ste klassen minder geweest dan in het vorige jaar. Belasting op de honden 289. Evenals het vorige is ook nu weder de opbrengst beneden de raming gebleven, door verminderiug van het aantal honden, ten gevolge van het verbod om honden zonder muilkorf te laten losloopen. Vergoeding van het Rijk overeenkomstig art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 (Staats blad No 127), van dertig ten honderd der by art. 44 dier wet bedoelde kosten van het lager onderwijs 7958.83'/5. - Het verschil wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door het lage cijfer, waarvoor de bouw van de school der 3de klasse No. 4 aan de Langebrug, alsmede van het gymnastieklokaal in de Van-der-Werfstraat bij openbare aanbesteding is aangenomen. Bovendien moet nog ontvangen worden het bedrag der Ryksvergoeding ad 1017.09 be treffende den laatsten betalingstermijn van de verbouwing van het gymnastieklokaal in de Van-der-Werfstraat en van den eersten termijn meubilair van de school aan de Langebrug. De op den betrekkelijker post overschietende gelden, ten bedrage van 22,977.41, worden op den dienst 1889 overgebracht, om daarvan de nog in dat jaar verschljnonde betalings termijnen en verdere kosten in zako den bouw van laatstgenoemde schooi te voldoen, waar voor eveneens subsidie vanwege het Ryk wordt verstrekt. Geldleening tot voorziening in de behoefte aan kasgeld 65,000. Gedurende dit jaar is slechts een bedrag van 10,000 behoeven te worden opgenomen. Daarentegen hebben o. a. de navolgende posten meer dan de raming opgebracht, als Opbrengst van schoolgeld van de Latynsche Bchool (hooger onderwys) 227.50. Opbrengst van schoolgeld (middelbaar onder wijs) 587.50. De beide inrichtingon van middelbaar onderwijs zyn gedurende het jaar door een meerder aantal leerlingen bezocht dan aanvankelijk geraamd is. Bovendien wor den de schoolgelden van leerlingen, voor wie restitutie is verleend, voor het volle jaar in omvang gebracht en niet meer van dezen post afgetrokken, doch per mandaat in uit gaaf geleden, hetgeen mede tot eene meerdere ontvangst heeft bijgedragen. Opbrengst van collegegeld van de inrich ting tot opleiding van Oost-Indische ambte naren 5. Vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank 26.25. Aangezien er van de bovenbedoelde ƒ911,625.09 slechts is uitgegeven eene som van 780,331.55'/,, bestaat er in de uitgaven een verschil van ƒ131,293.531/,, veroorzaakt door mindere uitgaaf op een aantal posten, o. a.Jaarwedden van de bouwkundigen en van de opzichters 237.50. Het verschil laat zich verklaren doordien de eervol ontslagen hoofdopzichter eene jaarwedde van 1500 genoot, terwijl de nieuwe titularis eene jaar- lyksche bezoldiging ad 1200 geniet, inge gaan zijnde 15 Maart. Jaarwedde van de sluiswachters, bruggen- ophaalders en dergelyken ƒ446.80. Door mindere behoefte aan kieedingstukken voor de brugwachters, waarvan de kosten uit dit artikel worden bestreden. Reis- en verblijfkosten 215,62'/,. Door het geringe bedrag, dat voor reiskosten is uitgekeerd aan de personen, in het Dagelijksch Bestuur der gemeente werkzaam. Gedurende het jaar zijn voor reis- en verblijfkosten uit betaald 20 aan den burgemeester ter zake van gehouden conferentiSn, 3,20 aan den archivaris tot het doen van onderzoekingen, en ƒ11,17'/, aan den gemeente-architect voor gehouden inspectiën. Onderhoud van bruggen en overzetveren ƒ1112.65. Hoofdzakelijk door de mindere spm, waarvoor by openbare aanbesteding is aangenomen de vernieuwing van de brug over het Levendaal by de Rynstraat, alemede het vernieuwen van dekken van Benige bruggen. Kosten van toezicht en van Invordering der plaatselyke belastingen 289,80'/,. Het overschot is eensdeels verkregen door het niet uitbetalen der gelden voor het hou den van toezicht op de verhuizingen voor het opmaken der suppletoirs kohieren, ten gevolge van het overlyden van den daarmede belast geweest zijnden persoon, terwyl die werkzaamheden als proef aan een der Buurt- commissarissen zyn opgedragen. Ook de be zoldiging van den ykmeester, bestaande in de te ontvangen ykioonen, heeft miDder be dragen dan geraamd was, terwyl op de overige verschillende onderdeelen van dezen post minder is behoeven te worden uitgegeven. Belooning en premiën aan de brandspuit- lieden en -beambten 1647,70'/,. Hoewel slechts ter zake het gewone bedrag is ge raamd, zyn de uitgaven toch beneden die raming gebleven, doordat het aantal branden geringer was en de branden van minder omvang zyn geweest. Van de toelage uit de gemeentekas voor de behoefte der schuttory ad 8988 is slechts beschikt over 7812,67'/,, zoodat een over schot van 1175,32'/, aanwezig is. Toelagen en bydragen tot opleiding van onderwyzers ƒ1376.34. Evenals ten vorigen jare is ook nu weder een minder aantal toe lagen aan de kweekolingen uitgekeerd dan IPemlletoii. NAAR MDOLFH LI.YIt il 6) Genoemde dame, de vrouw van oen aan- zienlyken Amerikaanscben koopman, was in het vreemdenkwartier zeer bemind om hare weldadigheid en goedheid, maar ook een wei nig gevreesd om de oprechtheid, waarmee zy by voorkomende gelegenheden anderen hunne gebreken en verkeerdheden onder het oog bracht, waarby zjj zich ook door geene drog redenen of verontschuldigingen liet misleiden, maar met een helderen blik op den man af ging. Bijzonder geduldig was zy op dit oogenblik niet, want toen zy vyf minuten gezeten was, schelde zy en droeg aan den bediende op om eenige boden uit te zenden naar den heer Rawlston, en dezen te melden, dat mevrouw Onslow hem in zyn huis opwachtte, om hem eene gewichtige mede- ^deeling te doen. De bediende deed, wat hem gelast werd, en een der uitgezondenen had het geluk zyn heer dicht by huis aan te treffen en dus spoedig aan de opdracht van mevrouw Onslow te kunnen voldoen. Rawlston spoedde zich dadeiyk naar haar toe; hy hoopte van haar berichten óverzyne zuster te vernemen. Toon James Rawlston het salon binnentrad, knikte mevrouw Onslow hem stuursch toe en beduidde hem met eene handbeweging, dat by zich over haar zou plaatsen. Rawlston wist wat hem te wachten stond en zette zich gelaten op de aangewezen plaats neder. Hierop volgde eene pauze, waarin mevrouw Onslow haren gastheer met hare blikken mat, wat Rawlston zich aanvankelyk liet welgevallen, tot hy zyn ongeduld te ken nen gaf, door met de vingers een marsch op zijn stoel te trommelen. „Houd u bedaard!" zei mevrouw Onslow toornig. Rawlston wierp een blik op zjjne bezoek ster. Hy bezat een sterken zin voor humor, en mevrouw Onslow begon, in weerwil van zijne slechte luim, dien zin op te wekken. Onwillekeurig trok een lach hem om oogen en mond. „Lach niet, mynheer; er is hier niets te lachen. Het geldt hier het geluk uwer zuster I Lach niet, maar luisterGy moestu schamen I" Dat werkte. Rawlston's gelaat werd dade- lyk ernstig, en verdrietig zeide hy„Mijne lieve mevrouw Onslow, dat is vandaag nu de derde of vierde maal, dat men my zegtGij moest u schamen. Dat bevalt my niet! By al de achting, die ik eene dame en byzonder u schuldig ben, veroorloof ik my toch de opmerking, dat ik persoonlyk wensch te be- oordeelen, wanneer en waarover ik my te schamen heb. Zyt gij dus voornemens my daarover uwe zienswyze nader te doen ken nen, dan verzoek ik verlof, my te verwyde- ren. Beschouw myn huis als het uwedoch ook ten uwent mag ik my niet onwaardig laten behandelen veroorloof my. Rawlston ging opstaan, doch was niet voor nemens te gaan, want er lag hem aan gele gen, van zyne zuster te hooren; cm het ge sprek niet af te breken, beging hy de fout, dit door eene vraag te vervolgen „"Waarover moet ik my dan eigeniyk schamen 7" „Waarover hy zich schamen moest?" Mevrouw Onslow haastte zich niet, hem dit mede te deelen, maar sprak over zyne zuster Edith en vroeg hem of deze niet eene lief tallige jongedame was, goed, edel, rein, ver standig, in het kortalles bezittende, wat een meisje beminnenswaardig maakt? En was zjj waarop gerekend was, hetgeen eene mindere uitgaaf heeft teweeggebracht. Kosten van stichten van schoollokalen en onderwyzerewoningen ƒ22977.41. - Hoofd- zakeiyk door de niet onbelangryke mindere aannemingssom verkregen by de aanbesteding van don bouw der school 3de klasse No. 4. Bovendien moet de uitkeering van enkele belastingstermyuen nog plaats hebben, terwyl eindelyk voor de verdere voltooiing van het werk nog gelden benoodigd zyn. Kosten der bewaarscholen ƒ214.56. - Het overschot op dit artikel is voornamelyk ont staan ten gevolge van de mindere toelagen, aan de kweekelingen der bewaarscholen uit gekeerd. Kosten van de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren 86 42'/,. Subsidie aan de werkinrichting 1000. Het door bestuurderen aangevraagd subsidie is gebleken niet geheel noodig te wezen. Kosten van verpleging in het ziekenhuis der Ryks-universiteit 1192.50. Over het lste halfjaar is voor verpleegkosten van be hoeftige personen, die voor rekening dezer gemeente waren opgenomen, betaald 1651.50 en over het 2de halfjaar 1356, samen 3007.40, terwyl toegestaan is 4200. Aflossing van de tydeiyke geldleening voor kasgeld 65000. Vermits van de ter zake toegestane 75000 slechts een bedrag van 10000 is opgenomen, behoeft de som van 65000 niet te. worden afgelost. Voor aanleg, vernieuwing en herstelling van duinwaterleidingen ten behoeve van de verschillende gemeente-eigendommen is uit betaald 1302,70, terwyl voor het verbruik van duinwater in de openbare scholen, go- bruwen en aan straatkranen, gedurende hot geheole jaar aan de Duinwatermaatschappy voreehuldigd is een bedrag van ƒ1306,28, zoodat een tekort van 188,70 aanwezig is. Voor kosten van behoeftige personen, die voor rekening dezer gemeente in de gestichten verpleegd worden, is verschuldigd 15061.38, terwyl daarvoor is toegestaan ƒ13500, ten gevolge waarvan een tekort van ƒ1561.38 aanwezig is. Uit de door de Ned.-Herv. Diaconie over gelegde rekeningen is gebleken, dat de be grafeniskosten van behoeftigen bedragen 64. Vermits hiervoor op de begrootiDg is uitge trokken 50.50, is er alzoo een tekort van ƒ13.50. Kosten voor openbare vermakelykhedon en I feesten ƒ14.53, deze meerdere uitgaaf is veroorzaakt door de ten Raadhuizo gehouden niet zyne zuster? Had zy ooit gefaald in hare plichten jegens hem? Was hy niet haar natuurlyke beschermer, en was hij daarin niet te kort gekomen, toon hy haar, eene alleen staande jonkvrouw, op ruwe wyze uit zyn huis had verdreven? Rawlston sloeg de handen te zamen en de oogen ton hemel, als om hulp by zulk eene valsche beschuldiging. „Ik Edith verdreven- Maar, mevrouw, Edith zelve is immers tegen myn wil wegge- loopen, nadat zy my gedreigd had, uit het venster te zullen springen?" „Gy verwachttet misschien, dat Edith het rustig zou aanhooren, hoe gy haren aanstaande beschimptet." „Myne lieve mevrouw Onslow, maar het is immers onmogeiyk, dat myne zuster zich met een man zou verloven, die verdacht wordt van diefstal?" „Wie verdenkt hem? gy! En dit juist is het schandelyke!" „Gy vergist u; de inspecteur van politie sprak die verdenking uit." „En gy hebt dadelyk daarmee ingestemd. Het is stuitend." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1