RESERVOIR-BADKACHEL. Gas of Vuur. Schoolboekhandel. afé „Buitenzorg." CREYGHTON. IÉBE. C. J. Breuklijders VOORHANDEN: PROGRAMMA'S VOORHANDEN. De Gracieust, Pry's per kwartaal fUfk. Nieuwe Bessensap, N#. 9052. Donderdag; 33 Augustus. A*. 1889. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. In 15 minuten een warm Bad. Firma J. L. CREYGHTON, Aalmarkt 25, Leiden. Gelden op 1ste Hypotheek De 's-Gravcnhaagsche Hypo theekbank voor Nederland Antwerpen, 35 Groenplaats. alle SCHOOLBOEKEN, ATLASSEN, WOORDENBOEKEN en verdere benoodigdheden voor de H. B.-School -voor Jongens en Meisjes Het Gymnasium, Kweekschool, Muziekschool, Vereeniging Kennis is Macht." Weder GEOPEND. Carl Bongs. N. K. SWEIV1ER, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ?oor Leidon per 8 maanden1./0. Franco per post1.40. Afisonderljjk» Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: V«n 1—6 regêls 1.06. Iedar. regel meer ƒ0.171. Grootore lettere neer pleatermmte. Voor het in- eaeaeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Gemengd Meuwau Een vorstelijk juweelkistje. Her. verzoekt ons 't volgende te plaatsen Allermerkwaardigst, zoowel voor de verzame laars van oudheidkundige voorwerpen als voor de musea en historische verzamelingen, is het kostbaar voorwerp, waarvan de beschrijving hier volgt. Het is een kistje geheel van barnsteenveel van het barnsteen is wit gevlamd, met ge schiedkundig uitsnjjwork en beeldjes op camées, welke medaillonvormig zijn ingelegd. Zoo vinden wij dit kistje reeds beschreven bij Eveljjn in zijn „Mémoires", vol. II, pag. 38, en in de aanteekeningen van prof. R. Fruin op „Coen- raetz Droste's Overblijfselen van geheugenis." Dit kostbare kistje is vorvaardigd in de pro vincie Pruisen en volgens Francois de Jon- court, Marquis d'Ausson, werd het in Aug. 1686, op den verjaardag van Prinsos Marie, gemalin van Willem III, haar ten geschenke gegeven door den Burggraaf van Branden burg, die toon ons land bekocht. Het werd bjj het opmaken der nalatenschap van Prinses Marie getaxeerd op acht en veertig duizend gulden (zegge f 48,000). In 16S8 ontving de stadhouder Willem III insgelijks een geschenk in barnsteen, namelijk een fichesdoos, die, naar wij meenen, nog berust in het zoogenaamde roode salon van het paleis van wijlen Prins Frederik te 's-Gra- venhage, maar dit stuk is op verre na niet zoo schoon als dat, wat wij hierboven be schreven. Van het kistje zijn 4 photographieën genomon, welke met het prachtige kleinood te zien en te koop zjjn gesteld bjj den heer Horloos, kunsthandelaar, Faardonateeg 7, te Leiden. Omtrent de herkomst kunnen wij nog me- dedeelen dat de Stadhouder Prins Willem III, later Koning van Engeland, die kinderloos stierf, zijne nalatenschap vermaakte aan Jan Willem Friso, en zoo is dit kunststuk over gegaan tot in do nalatenschap van Koning Willem II; toen word het aangekocht door de familie Van Leyden van Gaal, kamerheer des Konings, wiens zoon, nu ongeveer 40 jaren geleden, in hoogen ouderdom overleed en uit wiens inboedel dit kistje, door aankocp in het bezit eener Leidsche familie is gekomen. Daar men zich nu beijvert eene verzameling aan te leggen van alles, wat op den Stad houder Prins Willem III als Koning van Engeland betrekking heeft, is dit juweelkistje voorzeker als eene hoogst belangrijke bijdrage daartoe te beschouwen. Tusschen 2 en 12 September zullen in den omtrek van den Leidschendam, door het garnizoen der residentie, manoeuvres in het vuur met twee partijen tegenover elkander worden uitgevoerd. Men is begonnen de in het „Museum Prins Hendrik," door den heer L. J. Lefèbre te 's Gravenhage bijeengebrachte verzameling van instrumenten onder den hamer te brengen. Hoe kostbaar deze weten schappelijke verzameling ook zij, er wordt weinig geld voor gebodende innerlijke waarde wordt niet gewaardeerd en grootendeels wordt gekocht naar de waarde van het metaal. Den 23sten Juni van dit jaar kwamen drie personen op het erf van een boer in de gemeente Wassenaar. Onder hen bevond zich een vroegere knecht van den boer, van wien hij beweerde nog 6 weken loon tegoed te hebben, en hjj vorderde be taling daarvan. Een tweede persoon trachtte den boer tot betaling te nopen door zich uit te geven voor rechter van instructie, doch -de landbouwer liet zich niet misleiden en weigerde te betalen. Toen pakten de gewaande „rechter van instructie" en de voormalige knecht den boer bij de keel en mishandelden hem, daarin nog bijgestaan door den dorden persoon. Het O. M. vorderde gisteren voor den ge wezen knecht en den pseudo rechter van instructie voor ieder éóne maand en voor den derden helper zes dagen gevangenisstraf. Een man, die zich, nabjj de Koekamp, in het Haagsche Bosch, had te slapen gelegd, werd in den nacht van 29 op 30 Juni door een persoon van zjjn geld beroofd, doch door een inspecteur en hoofdagent van politie werd c'e zakkenroller op heeterdaad gesnapt. Gisteren stond ook hij terecht en vorderde de subs.-officier bjj de Haagsche rechtbank 3 maanden gevangenisstraf. Ter gelegenheid van den a. s. verjaardag van Prinses Wilhelmina zal het Voorhout te 's-Hage in den avond van 31 Aug. van gemeentewege verlicht worden. De wedstrijd om den beker-La ming door de verschillende Hollandsc-he cricket clubs is te 's Hage Zondag voor dit jaar be ëindigd door een strijd tusschen een Amster- damsch en een Haagsch elftal, welk laatste, verleden jaar winner, ditmaal den beker had te verdedigen. Den Haag was wederom overwinnaar mot oen meerderheid van 82 punten in twee innings en blijft dus dit jaar in 't bezit van den beker, die eerst na drie maal gewonnen te zijn, eigen dom wordt. De hevige storm, welke giste- ron tegen één uur afwisselend uit het Westen en Zuidwesten woedde en in hevigheid toe nam, veroorzaakte algeheele stoornis in het strandleven te Scheveningen. 't Baden moest tegen halftwee worden gestaakt, de badkoetsen op den straatweg in veiligheid worden gebracht, vooral met 't oog op het tegen den avond intredend hoog water, en de stoelen werden weggeruimd. Hier en daar is schade berokkend aan 't strand, terwijl het staketsel voor de vuurwerken is omvergeworpen. De zee, welke zeer hoog stond, bood een prachtig schouwspel aan. Op den Prinsessowal to 's Hage is een boom omgewaaid. De stam brak b(j den grond af. De telefoongeloiding van Hil- legom naar Lisse zal eerlang tot stand komen. Door het Rijk is het zetten van eene nieuwe palenrj) met het aanbrengen van den draad reeds uitbesteed. Te Utrechtzal naarmenzegt van gemeentewege eene wielerbaan aange legd worden. Men meldt aan het „Wb 1. v. H." van vertrouwbare zjjde, dat dezer dagen met de stoomboot „Voendam" ruim duizend kisten bloembollen naar Amerika zjjn verzonden. Schat men dat elke kist eene waarde van 100 vertegenwoordigt, dan bedraagt de waarde meer dan 100,000. Zeker eene kapi tale som 1 Z at er dag-a v on d is op den spoorweg tusschen Bergen op-Zoom en Rozendaal een ongeluk gebeurd. Een stoker uit Vlissingen, De Jong gehee- ten, bevond zich met zijne vrouw onder de passagiers, op reis naar Rotterdam, om aldaar kermis te vieren. Te Woensdrecht was de vrouw even uit den trein gegaan en bij het haastig weder instappen niet in dezelfde coupé terechtgekomen, waar haar man in gezeten was. Deze had zulks bemerkt en haastte zich te Bergen-op-Zoom om zich b(j zijne vrouw te voegen. Daar hij niet onmiddellijk de coupé vond, maar juist vóór het afrijden, stapte hjj in, juist toen de trein afreed, zonder op hel slui ten van bet portier te letten. Nauwelijks was de trein in beweging, toen de vrouw uit het raam ging leunenhet portier, niet gesloten zijnde, sprong open, en de vrouw verdween voor de oogen der verschrikte passagiers uit den trein. De noodrem werd in beweging en de trein spoedig tot staan gebracht. Weldra werd de ongelukkige gevonden, vreeseljjk verminkt. Zjj was overreden en bjjna onmiddellijk een lijk. Naar men verneemt, zijn er te Leeuwarden, toen de stoommeelfabriek aan de Dokkumer Ee afgebrand is, dadelijk zulke bezwarende vermoedens gerezen tegen een dor eigenaren, F. W., en tegen den boek houder J. B., dat een rechterlijk onderzoek is ingesteld, dat van des avonds 7 uren tot des nachts 3 uren heeft geduurd en geëin digd is met de voorloopige aanhouding van FABRIKAAT- Alle soorten van baden, voor eiken leeftijd. Eventueel niet voorradig, worden zij in 8 dagen of korter gemaakt. beschikbaar a 4 en 4'/4 pCt., tot hoogstens 60 pCt. der getaxeerde waarde van het onderpand. verstrekt gelden ter leen onder 1ste hypothecair verband op huizen en landerijen. Inlichtingen te bekomen ton kantore der Bank, Gedempte Raamstraat Ha, te 's Graven hage on bij den Heer J. DE CRAA1T, wonende aan de Spanjaards brug, by Leiden. Volkomen® genezing der Sreuken, speciale inrichting voor Vrouwenziekte», genezing der verzwakkingen en verplaatsing der Baarmoeder. Eene Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot-Officier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 gouden Medailles en Eere-Diploma's. Aanbevelend, UEd. Dw. Dienaar, heele flacon ƒ0.20, halve flacon ƒ0.11, benevens Frambozen-, Braam- en Zwarte Bessensap, Frambozen- en Citrocn- Lii monade. MARE 56. Puddingpoeder in 7 smaken, 10 Cts. p. p.; Vanillesuiker 5 Cts. per pakje (de plaats innemende van stokjes Vanille). Veikrygb. in alle Krulden.- en Comest.-Winls,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5