Het stoomschip „Edatn," van Nieuw York naar Amsterdam, is 20 Aug. Lizard gepasseerd de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Aug. van Southampton; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Aug. van Port-Said; do „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, is 21 Aug. te Genua aangekomen. Do gewone audiëntie van den minister van marine zal op 23 dezer niet plaats hebten. Z. M. heeft aan den commies by het departement van financiën W. J. Yan Sandick, op zijn verzoek eervol ontslag uit genoemde betrekking verleend, behoudens aanspraak op pensioen; benoemd: tot ontv. der dir. bel. en acc. te Hasselt c. a. A Mulder Jr., lsten klerk bi) het dep. van financiën (afd. compta biliteit en verificatie) te 'a Gravenhagej; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Uithuizen c. a. J. Ter Haar, ontv. derzelfde middelen te Kol- lum c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Menaldum c. a. (residentie Dronrijp), P. De Bruijn, ontv. dorzelfde middelen te Lisse c. a. tot ontv. der dir. bel. en acc. te Dongen c. a. J. M. Du Cellióe Muller, ontv. derzelfde mid delen te Montfoort c. a.met 1 Oct., aan den directeur van het post- en telegraafkan toor te Winterswijk, P. Th. De Ridder, op grond van ongeschiktheid wegens lichaams gebreken, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit die betrokking. Tuinbouw en Plantkunde. Vervolg en slot.) Op de jongst gehouden vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd namens het bestuur door den heer F. S. Van de Pavord Smits verslag uitgebracht -over de den 9den Juli 11. te Enk huizen gehouden vriendschappelijke bijeen komst van ledon dier Maatschappij. De opkomst der van elders aldaar geko menen was niet groot, maar de ontvangst goed. De inwoners vlagden druk. Zoowel de stad als hare omgeving zjjn vrij merkwaar dig, Curieuze bijzonderheden werden medege deeld omtrent de uitstapjes, welke er met zeilschuitjes en trams werden gemaakt. De maaltijd, waarvan bet dessert pas begon toon het al tijd was om met den tr?in te vertrekken, muntte niet door gezelligheid uit, omdat de tafel-president er den slag niet van had, loven in de brouwerij te houden of te brengen. De meesten der Enkhuizer leden zelf zaten niet aan, maar stonden in eeno andere zaal heel gezellig to luisteren naar hetgeen er gesproken werd 1 Des rapporteurs conclusie wasdat zulke uitstapjes meer onder het bereik van een grooter aantal leden moeten gebracht worden, door ze voor de zakken of kassen minder kostbaar te maken. De Voorzitter, dr. H. Boursse Wils, gaf rapport over do excursie, door eenige leden der Leidsche afdeeling den 17den Juli naar Aalsmeer gemaakt, welk uitstapje, naar de Voorzitter reeds dadelijk verzekerde, was tegengevallen. Men kwam er op een ver keerden tijd. Boomen waren er te zien, maar geen bloemendie waren reeds verzonden. Het onthaal op een aanhoudenden „slag waterregen" was ook minder welkom. Dit hinderde evenwel niet aan den goeden geest. Toch is er nog wel iets bijzonders gezien, o. a. sommige Bux-hoomen welke meer dan eene eeuw oud waren en van den eenen kweeker op don anderen waren overgegaan. Na vervolgens, steeds te midden van voel regen, een bezoek aan Amsterdam te hebben gebracht, is men toch, trots al de wederwaar digheden, behouden te Leiden aangekomen. Conclusie: Aalsmeer is onder zulke om standigheden den tuinbouwkundigen voor een uitstapje niet aan te bevelen. Hierna bracht de heer H. Witte nog een voornaam punt voor aanstaande tuinbouw kundigen ter sprake, nl. het onderwijs in het teekenen, waarover reeds vroeger, doch zonder tot eene gowenschte overeenstemming te geraken, van gedachten was gewisseld. Het door spreker bedoelde onderwijs is van groot gewicht voor het aanleggen van tuinen (niet voor buitenplaatsen, want daarvoor moot men, zeide hy, zich speciaal op tuin-architec- tuur toeleggen). Mocht spreker vroeger een eeenigszins andere msening zijn toegedaan geweest, thans, bij nader onderzoek, acht hy alhier zulk onder wijs zeer wol mogolyk, en gelegenheid om het te vorkrijgen bestaat er óók. Wil zulk onder wijs vruchten afwerpen, dan zou z. i. een cursus van 52 weken, lsopende over twee jaren noodig zjjn. Het eerste jaar zou bestemd moeten wor den aan het handteekenen, waaronder hy verstaat niet het gewone, zooals van neuzen, ooren, oogen enz., maar van bloemen, bladeron enz., waardoor het maken van om trekken geleerd kan worden. In het tweede jaar zou het teekenen hoofd- zakeiyk gericht moeten zyn op hetgeen men meer byzonder in den tuinbouw noodig heeft. De jongelui, die den cursus doorloopen hebben, zou men kunnen aanmoedigen door hunne teekeningen te stellen in handen eener commissie en er certificaten voor uit te reiken. De kosten kunnen niet groot zyn. Jongelui, die het onderwys noch geheel noch gedeeltelyk kunnen betalen, zou het kosteloos moeten worden verstrekt. Van leeftyd moet geen sprake zyn. Dien moet men niet bepalen. Zoo wel jongelingen van 15 a 16 als van 21 a 22 jaren moeten tot den cursus worden toegelaten. Spr. heeft een onderwyzer, met wien hy reeds gesproken heeft en wien slechts de richting moet aangewezen worden, waarin hy werkzaam moet zyn, op het oog, en zelf wit by gaarne het toezicht op den gang van het onderwys houden. De vraag is alleen of de vaders hunne zonen, die in het tuinbouwvak worden opgeleid, het tuinbouw-teekenen willen laton leeren en zoo mogelyk ook op andere wyze het plan willen steunen. De afd. zelve dient dien steun na- tuurlyk ook niet te onthouden. Gewenschtis bovendien dat de jongelui zeiven niet weten, voor wien er wèl en voor wien er niet be taald wordt. Er moet volstrekt geen verschil gemaakt of reden daartoe gegeven worden. Het plan vond by de vergadering algemeens instemmingniemand had er iets tegen in te brengen en dr. W. P. Weebers achtte zich aller tolk, toen hy den heer Witte dank zeide voor de door dezen gegeven moeite om zulk een nuttig denkbeeld tot uitvoering te helpen brengen. Met het oog hierop, stelde de Voorzitter' voor, dat den jongelui, die aan den cursus willen deelnemen, gelegenheid worde gegeven zich vóór 31 dezer aan te melden by den heer Witte, die hun dan tevens omtrent een en ander nader kan inlichten. Spr. verwachtte daaren boven dat de leden het plan in uitgebreider kring zouden bekendmaken en het daarby niet aan opwekking zouden laten ontbreken. Hiermede eindigde deze zoo belaDgryke vergadering. Gemengd Nieuw* Zooals uit eene in dit blad ge plaatste advertentie blykt, worden voortaan dagelyks, dus ook op Zon- en feestdagen, aan het tramstation Leiden uitgegeven retourkaar- ten derde klasse naar Noordwyk voor den prys van dertig cents. De prys der retourkaarten Noordwyk - Leiden is verlaagd van ƒ0.45 op 0.30. Deze maatregel van de directie der Ryn- landsche en Noordwyksche stoomtramwegen (eigendom der H. IJ.-8.-M.) verdient ongetwy- feld goedkeuring. Het is evenwel jammer, dat hy eerst genomen wordt nu de zomer voor een groot deel voorby is en het scbynt dat de zomerdagen geteld zyn. Met den pleiziertrein naar Arn- hem vertrokken hedenmorgen van hier ruim 500 personen. Mst inbegrip der dorpen Alfen en Bodegrave maaktan langs de lyn Leiden Woerden 800 personen van dit uitstapje gebruik. Wy wenschen der 20-jarige maagd C., van wie gemeld werd dat zy door den oud-militair K. uit de Heerengracht word gered, geluk: want zy heeft niet, gelyk zy ons schryft, in het water gelegen. Het was een buurmeisje van haar, eene dienstbode, wie dit ongeluk overkwam, nl. et het redden, maar het in het water valler-. By de batter yen van het 2de rog. veld-artillorie te 's-Hago en te Leiden zyn de miliciens van de lichting van 1886 voor 4 weken voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Hedennacht is in degemeente Oogstgeest by de bloembollenhandelaren H. v. d. M. en J. T. diefstal van negen konynen gepleegd. Tot opsporing van die konynen schynen de dievon een hond gebezigd te heb ben, waarna het hok werd opongebroken. De daders zyn nog onbekend. Als eene byzonderheid wordt het volgende gemeld Door den landbouwer P. Van der Voort te Warmond werd 11. Vrydag op do markt te Leiden eene koe verkocht aan den landbouwer Onderwater, wonende in de Zuidbunrt te Zoo- terwoude, die het dier by zyne tehuiskomst in het land deed, alwaar het zich des avonds om acht uren nog bevond. Naar het scheen was de koe met die ver andering toch niet erg ingenomen, want in den nacht verliet het dier het land en des morgens om halfvier was het weer by den ouden eigenaar te Warmond in de weide. Men behoeft dus nu niet meer te zeggen „zoo dom als eene koe." Wegens hare gehechtheid heeft dan ook do vroegere eigenaar het dier weer van den nieuwen eigenaar teruggekocht. Te 's-Hage heeft eene vergade ring plaats gehad der feestcommissie voor de viering aldaar van den verjaardag der Prinses. Medegedeeld werd o. a., dat de aubade niet zal doorgaan, maar een kinderoptocht zal worden gehouden, en dat by de avonduitvoe ring in 't Gebouw het voornemen, om eenige plastische standen te vertoonen, moest worden opgegeven. Het voornemen bestaat voor die uitvoering circa 800 uitnoodigingen te zenden en overigens kaarten a 1 beschikbaar te stellen. Voor de uitvoering zullen 409 zangers medewerken. Aan de schoolkinderen zal worden uitgereikt het portret der Prinses met een feestlied, door den dichter Ten Kate op de wyze van 't Wien Neerlandsch Bloed gedicht. Het meer en meer gebruikelyke middel om in de gevangenis te komen werd hedenochtend, met eene kleine afwyking in den gewonen loop van zaken, door een man op het Spui te 's-Hage toegepast. Na eerst poolshoogte genomen te hebben dat er alle kans bestond om gesnapt te worden, trok hy zyn zakmes, sneed daarmede het touwtje door, dat eene uitstalling van manufacturen by elkaar hield en wilde er met eene rol stof van door gaan. De winkelier schoot naar buiten en pakte den dief by zyn kraag, waarby deze hem met zyn mes dreigde. De politie, in de onmiddel- lyke nabybeid, nam den dader in arrest. In den afgeloopen nacht werd door de politie te 's-Hage een beschonken huzaar uit het water aan den N.-W. Binnen singel gehaald. Daar de man erg dronken was, kostte het den agenten zeer veel moeite hem op den wal te krygen en naar de kazerne te brengen. Commissarissen van de „W i 11 e Sociëteit" te 's-Hage, hebben het naast de sociëteit op het Plein gelegen huis van den graaf Van Limburg Stirum aangekocht, met het oog op eene in uitzicht zynde vergrooting der lokalen. Ook twee huizen, volgende op dat van den graaf v. L. S., behooren reeds aan genoemde sociëteit. Do koopprys van het nu aangekochte per ceel bedraagt, naar het „Vad." verneemt, ƒ100,000. Zes korders, welke gistermor gen te Scheveningen aan het visschen op garnalen bezig waren, vingen in korten tyd 20 mand garnalen; by zulk eene overvloe dige vangst daalden terstond de pryzen. Voor eene mand, welke den vorigen dag nog 3 gold, was nu slechts 0.50 tot 0.60 te maken. Uit Scheveningen wordt aan de „N. R. C." medegedeeld: By de politie alhier is door eene in het „Hotel Garni" logeerende dame aangifte gedaan, dat haar vermoedelyk zyn ontvreemd Duitsche bank biljetten van 500 en 100 mark, eene porte- monnaie met Duitsch en Hollandsch geld, waaronder een stuk van 10; voorts gouden sieraden, als: broches, ringen enz. enz. De nommers der bankbiljetten zyn niet bekend. Nader meldt men ons dat de diefstal is gepleegd ten nadeele van twee op de eerste verdieping van genoemd hotel logeerende bui- tenlandsche familiön. De dader of daders hebben al den tyd ge had om op hun gemak twee, wel op één corridor, maar door een zes- of zevental andere vertrekken gescheiden appartementen te doorsnuffelen en twee van hechte sloten voorziene koffers, waarschynlyk door middei van zoogenaamde koubeitels, te openen. Nadat door de betrokkenen by de politie aangifte was gedaan van dezen diefstal, is een gestreng onderzoek ingesteld, 't eerst in de richting van het personeel, dat evenwel vreemd aan de zaak schynt te zyn. Het onderzoek wordt yverig voortgezet. Op hotbuitenverbiyf Wester- hout" van mr. D. Visser van Hazerswoude, aan don Wagenweg, onder Heemstede by Haarlem, is een aloë (agave americana), welke vóór ongeveer tien weken een bloemstengel heeft ontwikkeld en thans eene hoogte heeft van 24 voet. Aan dezen stengel bevindt zich een der tigtal bloemtrossen, waarvan enkele meer dan 100 knoppen bevatten. Men verwacht dat, ingeval van warm weder, deze zeldzame witgele bloemen binnen een paar weken zullen uitkomen en in al hare pracht gedu rende ongeveer anderhalve maand zullen te bewonderen zyn. Te Groningen is gisteravond aan het Gedempte Zuiderdiep een bloedig drama afgespeeld. Zekere C. F. leefde ge scheiden van zyne vrouw, die hare toevlucht had gezocht by hare ouders, omdat haar man zich aan sterken drank te buiten ging en' haar dan mishandelde. F. deed echter geen afstand van zyne vrouw en kwam her- haaldelyk by zyne schoonouders om haar te bewegen weder by hem te komen. Zoo kwam hy gisteravond omstreeks acht uren ook weer in beschonken toestand daar, en niettegenstaande hem herhaaldelyk was te kennen gegeven dat hy weg moest gaan, beleedigde hy, op straat staande, zyn schoon vader. Deze geraakte in drift, liep naar buiten met een mes en bracht F. daarmede twee steken in den rug toe. Hevig bloedende zonk F. ineen en werd daarna naar het politie- bureel en vervolgens naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De dader, zekere D. B., oud 54 jaren, arbeider, wonende aan het Gedempte Zuider diep, werd spoedig daarna in verzekerde be waring genomen, onderging onmiddeliyk een verhoor, doch ontkende alle schuld. Eerst laat in den avond mocht het gelukken hern tot eene volledige bekentenis te brengen. Zonder bykomende omstandigheden zyn d& wonden van F. niet levensgevaarlyk. (N. G. C.)> Het Duitsche stoomschip „Johan- nes," van Danzig naar Duinkerken, is heden, zoo wordt uit Nieuwediep gemeld, op de Ra zende Bol gestrand. De bemanning is door de sleep- en reddingboot gered en te Nieuwediep aangebracht. De redacteur van een Duitsch blad te Londen, Lachmann, heeft zyne vrouw en kind en daarna zichzelven doodgeschoten. Het schynt dat huiselyke oneenigheid de naaste oorzaak was van het drama. Lach mann was 40 jaren oud en officier by het Ooste'nrykscbe leger geweest. In eenesteenkolenmynteDor- nau, in Hongarye, is een voorraad dynamiet- patronen ontploft, waardoor vyf arbeiders gedood en twee gewond werden. In eenemyn teChell, in Noord- Staffordshire, heeft eene gasontploffing plaats gehad, waarby drie werklieden gedood en twee anderen gewond werden. Van den Eiffeltoren is eene kopie gemaakt ter grootte van 1 meter, en wel uit diamanten. Een ryke Amerikaan zal dien koopen. Meer dan 60,000 diamanten werden voor dit torentje gebruikt, dat in No. 32 rue de Trévise te Parys te zien is. Te Karlsruhe zag de Schach Sigrid Amoldson in den schouwburg. Op de vraag wie zy was, luidde het antwoord: „DeZweed- sclie nachtegaal". „Een ryk land, dat Zweden," zeide de Schach droogjes, „waar nachtegalen zooveel diamanten dragen 1" Te N i e u w-Y o r k heeft een hevige brand gewoed, waarby 9 personen het leven verloren en verscheidene gewond werden. Twee mannen, die in de onderverdieping woonden en verdacht worden den brand te hebben gesticht, zyn gevangengenomen. By den proeftocht naby Shan ghai van eeno stoomboot, waarvoor de machi nes in China gebouwd waren, is de ketel gesprongen. Dertig der opvarenden, allen Chineezen, werden gedood. Zesvoudige moord. By Corn- wallis, in de Vereenigde Staten, zyn een pachter, zyne jonge vrouw, hare twee bruids meisjes, zyn „best man" en nog een jong meisje, die van de trouwplechtigheid terug keerden naar zyne hoeve, allen vermoord. Welke de reden van dien moord is, wordt nog niet gemeld. Te Exmouth zyn eene moeder en drie kinderen by een brand omgekomen. Twee kinderen werden gered; de vader werd zwaar gewond. buitenland. rrankiilk. Ten gevolge van zyne veroordeeling zal Boulanger worden geschrapt uit de orde van het Legioen van Eer. Maar de raad der orde moet daaromtrent door den kanselier worden gehoord en de raad zal daartoe nog in deze maand eene buitengewone vergade ring houden.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2