Gemengd N lenw» Sedert enkele weken ie de oude Karnemelkebrug alhier afgebroken, om door eene nieuwe vervangen te worden. Het blykt ons dat enkelen omtrent dat nieuwe in het onzekere verkeeren en meenen dat er voor het oude eene rybrug in de plaats zal komen. Naar aanleiding daarvan meenen we in herin nering te mogen brengen dat op de gemeente- begrooting voor dit jaar een post van f 3500 is uitgetrokken voor het maken van eene nieuwe brug ter vervanging van de nu ver- dwenene, met verlaging van ongeveer GO centimeter. Wel werd by het onderzoek der begrooting in de afdeelingen van den gemeenteraad door enkele leden de wenschelykheid besproken om bedoelde brug mede geschikt te maken voor de passage met rytuigen, ook in verband met eene eventueele overwulving van het Gangetje, wanneer de nieuwe vaart ter ver binding van Ryu ea Schie langs den Ouden Singel zou zjjn opengesteld, doch burgemeester en wethouders antwoordden hierop, dat, hoe zeer vervanging van de Karnemelksbrug door eene rybrug ongetwijfeld eenig gerief zoude opleveren, z(j toch gemeend hebben daarom geen voorstel te moeten indienen, op grond dat daarmede eene uitgaaf van ongeveer f 9000 zou gepaard gaan. Yan eene overwul ving van het Gangetje zal h. i. bovendien wel nimmer sprake kunnen wezen, omdat ook na de opening van de nieuwe vaart een groot aantal schepen den ouden weg zal blijven volgen. Door de politie alhier is aange- houden zekere D. B., die, na vroeger ook reeds in handen der justitie te zijn geweest, nu weder een wagen gehuurd en dezen daarna verkocht heeft, waarna hy korten tyd de stad was uitgegaan. Na opgemaakt proces-verbaal, zal hy ter beschikking van den officier van justitie wor den gesteld. Zinspelende opdeonlangsplaats gehad hebbende koninklyke benoeming van de heeren Drucker en Snouck Hurgronje (de laatste thans in Indiê) tot hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, bevat de Neder landsche Spectator" heden eene niet onaar dige plaat. Minerva is, biykbaar aan een der singels, visschende afgebeeld. In de korf achter haar bevindt zich reeds een door haar gevangen visch (Drucker), een zoodanige, dat een Leidsche jongen uitroept: „Gos, meid, dat is een kanjer!" Minerva heeft echter haren hengel opnieuw uitgegooid, en antwoordt den jongen„8t. st., daar heb ik een prachtigen Snouck beet, maar dien moet ik nog opslaan I" De plaat draagt tot titel: „De wonderbare vischvangst. (Een vacantie zootje)." Donderdag 29 Augustus a. s. zal voor het gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep worden behandeld de zaak van Taselaar, door de Haagsche rechtbank tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling op De V., te Stompwyk, welke den dood ten gevolge heeft gehad. Mr. M. P. G. Kappeyne van de Coppello is weder als verdediger den beklaagde toege voegd. Yrydag-middag ontstond ei is den Ruigenhoek, onder Noordwykerhout, brand in eene bloembollenschuur, welke spoedig ge heel afgebrand was. Door de flinke houding der buren bleef eene schelf hooi, welke er slechts een halvon meter van afstond, niet was verzekerd en een ander toebehoorde, geheel gespaard. De schuur en de bloombollen waren wel verzekerd. In de gisteren gehouden zit- ting van de Haarlemsche rechtbank ter be handeling van den diefstal van gouden medailles van den heer Krelage, kwam de subst.-officier van justitie, mr. Yon Baum- hauer, aan het woord. Deze achtte de schuld van beklaagde Verwaaye ten volle bewezen, en in aanmerking genomen de brutaliteit, waarmede het feit is gepleegd, en diens antece denten, welke het noodig maken hem voor langen tyd onschadelyk te maken, eischte hy tegen dit individu, dat op kosten van anderen borreltjes wil drinken en een lekker leventje wil leiden, acht jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, jhr. mr. P. AA". Van S'yrum, zeide dat hy het volkomen eens was met het O. M., dat, toen .het gerucht zich verspreidde dat er medailles gestolen waren bp den heer Krelage, dit groote sen satie en deelneming verwekte. Men vernam met voldoening dat de justitie de hand ge legd had op den vermoedelyken dader. Die dader wa3 oorspronkeiyk Consenheim, waarop de verdediger uitdrukkelyk de aandacht ves tigde. Hy wilde geene hulde onthouden aan de rechercheurs, die, zooals uit de stukken bleek, flinke ambtenaren waren, doch do vraag ishebben zy de hand op den goeden man gelegd? Het bewys is hier alleen uit aanwyzing geput. Dit is altyd zeer gevaariyk, zooals uit deze zaak ten iuidelykste bleek. In den vroegen morgen na den diefstal zagen wy Consenheim in het bezit der medailles, welke zich haast die te laten smelten. Spr. twyfelde niet, of het O. M. zou dit als eene aanwyzing gebruikt hebben tegen Consenheim om hem als den vermoedelyken dader aan te wyzen. AVaar dus Consenheim, zonder de aanhou ding van Verwaaye, op die aanwyzingen zou hebben terechtgestaan als de vermoedelyko dader, is het thans evenzeer de vraag, nu er niets dan aanwyzingen zyn, of Verwaaye de vermoedelyko dader is. Als spr. de afgelegde getuigenissen voor waar aanneemt, dan blykt daaruit dat Con senheim by den diefstal is betrokken en dat ook deze beklaagde er by betrokken is. Spr. wil zelfs zeggen, dat deze beklaagde er voor deel uit heeft getrokken, doch daarom behoeft hy nog niet de dief te zyn. De vraag isheeft de beklaagde den diefstal gepleegd? Uit de verklaringen blykt dat beklaagde op dien tyd hier is geweest. Nu kan men vragenwat voerde by, die in Amsterdam woonde, hier uit? Dit zou iets beteekenen als hy alleen dien dag hier geweest was, doch hy was ge woon reeds gedurende geruimen tyd hier te komen. Daardoor verliest zyn verblyf alhier geheel zyne bewyskracht. Het 1ste punt der aanklacht staat dus vol strekt niet vast. Het 2de punt der aanklacht is dat hy medailles, wetende dat zy door misdryf waren verkregen, zou hebben aange boden en verkocht. Is dit bewezen? Spreker geeft toe dat beklaagde een weinig sympathiek persoon is, doch daarom mag niet met eenige lichtzinnigheid eene straf hem opgelegd worden en nog wel zoo'n zware straf. Het O. M. is nieuwsgierig welke verzachtende omstandigheden spreker zal aanvoeren. Doch hp zal dit niet doen. Be klaagde is, zeoals spr. reeds zeid», een weinig sympathiek persoon. De taak van den ver dediger was nu alleen om na te gaan, of de aanklacht bewezen is. De diefstal is niet bewezen, alleen de verkoop der medailles, doch niet de wetenschap der misdadige her komst, zoodat dit niet strafbaar zal zyn. Mocht de rechtbank echter anders oordeelen, dan kan slechts eene straf van hoogstens 3 jaar opgelegd worden. Spr. ziet met ver trouwen de uitspraak tegemoet. De beklaagde trachtte hierna uitvoerig zyne onschuld aan te toonen. In het feit, dat hy terstond na den diefstal verscheidene malen te Haarlem kwam, terwyi hem bekend was dat de opkooper gevat was, ligt het bewys van zyn gerust geweten. Overtuigd dat noch te Haarlem, noch elders ooit een onschuldige veroordeeld is, verwaeht hy zyne vryspraak. De uitspraak is bepaald op 29 Augustus a. S. BUITENLAND. FrankrljU. De Parysche bladen bevatten het programma voor het groote feestmaal, hetwelk morgen door den Paryschen gemeenteraad aan alle Fransche burgemeesters zal worden aange boden. Voorafgegaan door de muziek der republi- keinsche garde, zullen de burgemeesters zich in optocht van het stadhuis begeven naar het „Palais d'Industrie," waar de maaltyd zal worden gehouden. Aan het hoofd van den stoet gaat de voorzitter van den Paryschen gemeenteraad met de burgemeesters der beide kleinste gemeenten van Frankryk, de oudste turgemeester van Algiers en de burgemeester van Tunis. Tot dusver hebben 13,000 burgemeesters de uitnoodiging aangenomen. Allen vinden eene plaats in de zeven zalen van het „Palais d'Industrie," waar in elke zaal tafels voor ongevoer 2000 gasten zyn opgeslagen. Na- tuuriyk is ook een groot aantal nood-keukens voor deze feestelpke gelegenheid ingericht. Aan het diner zullen twee officiöele rode voeringen worden gehouden, de eerste door den voorzitter van den Parpschen raad en de tweede door president Carnot. Daarna zullen de biugemeesters den heer Carnot gaan be groeten. Eon der bladen rekent uit, dat de president vyf uren noodig zal hebben, indien hy eiken burgemeester de hand wil geven. ItalIS. Koning Humbert heeft de vestingwerken bij Spezia bezocht. In de laatste tien jaren zyn omstreeks 36,000,000 gld. aan de ver sterking der baai uitgegeven en deze ls dan ook nu volgens deskundigen onneembaar. Na de bezichtiging der vestingwerken had een spiegelgevecht van torpedobooten plaats, dat door den koning werd bygewoond. De koning en zpn zoon Victor Emanuel werden overal door de bevolking met harte- lyke blpken van verknochtheid ontvangen. De minister Crispi zal zich te Napels by den Koning voegen. Gisternamiddag heeft de koning van Italië, vergezeld van den kroonprins en den minister van marine, ook de versterkingswerken van Madalena in oogenschouw genomen en is daarop naar Caprera vertrokken om een krans te leggen op het graf van Garibaldi en het huis te bezoeken, waar Garibaldi woonde. Heden zal de reis naar Napels worden aanvaard. De directeur eener bank te Turyn, de heer Corrado Noli, heeft zich van het leven beroofd. Eene groote paniek was hiervan het gevolg, maar de Beurs sloot vry vast. Groot-I3rttn*ntA In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting verklaarde de heer Lewisham: Het Hollandsche vee is van dien aard, dat geene reden bestaat om de uitvoering der ver ordening, waarby machtiging wordt verleend tot den invoer van vee uit Holland zonder slachting of quarantaine, tot na het vastge stelde tydstip, 1 September, te verdagen. Omstreeks 2500 arbeiders van de Oost en West-Indische dokken te Londen hebben het werk gestaakt. Tenzy hunne eischen niet worden ingewilligd, vreest men dat de beweging zich tot de nieuwe „Tilbury-Docks" zal uitbreiden. Om mogelyke ongeregeldheden te onderdrukken, is de politiemacht in deze wyk versterkt. Ci i-i<-Ueiilnutl. De berichten betreffende den opstand op het eiland Creta luiden gunstiger. De Porte heeft zelfs besloten het zenden der beide pantserschepen, welke moesten dienen om de gemeenschap tusschen het eiland en Grieken land te beletten, voorloopig uit te stellen. Dat Chakir-Pacha na zyne aankomst te Canea begonnen is met den staat van beleg af te koudigen, is reeds gemeld. Tevens vaardigde de gouverneur het bevel uit, dat allen, die uit de dorpen naar de steden zyn gevlucht, terstond naar hunne woonplaatsen moeten terugkeeren, daar hy voor hunne be scherming instaat. Telegrammea. BERLIJN, 16 Augustus. Keizer Wilhelm en zyne gemalin met gevolg zyn hedenavond naar Bayreuth vertrokken. PARIJS, 16 Augustus. In den heden ge houden Ministerraad deelde de minister van oorlog De Freycinet mede dat hy in den eerst- volgenden Ministerraad, te houden op Dinsdag 20 Augustus a. s., de maatregelen zal bekend maken, welke hy tegen de officieren of de beambten van het departement van oorlog zal nemen, die zich daaraan blootgesteld heb ben door de groote vriendschap voor Boulanger. LONDEN, 17 Augustus. In het Lagerhuis vroeg de heer Labouchère inlichtingen over de betrekkingen tusschen Engeland en de verbonden Midden-Europeesche Staten. De af gevaardigde wenschte te weten, of lord Salis bury in zyn onderhoud met keizer Wilhelm en graaf Von Bismarck, Engelands verhouding tot het drievoudig verbond duidoiyk heeft kun nen omscbryven en of hy toen verklaringen heeft afgelegd, waaruit men kan opmaken, dat Engeland, in geval van oorlog, zich by het verbond zou aansluiten. De minister Fergusson antwoordde dat hy reeds had medegedeeld, dat de Engelsche regeering zich by eventueele verwikkelingen volkomen vryheid van handelingen voorbe houdt. De regeering heeft geene andere over eenkomsten gesloten betreffende het gebruik der Engelsche strydkrachten dan die, welke het Lagerhuis bekend zyn. Geen land heeft, meer dan Engeland, belang by de handhaving van den vrede. In antwoord op de vraag van den heer Labouchère, of er niet eene geheime overeen komst tusschen lord Salisbury en de drie mogendheden is getroffen, welke gericht is i tegen Frankryk, verklaart de minister Smith ernstig, dat de Engelsche regeering op den voet van volkomen vriendschap staat met de Fransche rogeering, ondanks de pogingen van eenige afgevaardigden om deze vriendschap- pelyke betrekking te verstoren. De heer Mac Arthur verlangt dat de bezol diging van den Engelschen gezant te Rome worde verminderd bywyze van protest tegen de ontwykende antwoorden der regeering, maar dit voorstel werd met 118 tegen 61 stemmen verworpen. PARIJS, 17 Augustus. De heeren Boulanger, Rochefort en Dillon hebben weer een lang manifest uitgevaardigd, waarin zy beweren dat het vonnis van het Hooggerechtshof de uitslag is van eene overeenkomst, door de Kamer met den Senaat gesloten. De leden der Kamer zeggen tot de senatoren„Verlost my van den man, die onze herkiezing be dreigt, en dan zullen wy den Senaat laten bestaan." Het volk echter zal zich niet laten bedriegen, wat betreft de beweegredenen, welke tot dezen schandeiyken maatregel hebben geleid, en daarom blyven de leiders der nationale republikeinsche party den uit slag der verkiezingen met vertrouwen te gemoet zien. „De uitslag van het schandeiyk onderzoek, hetwelk tegen ons is ingesteld", aldus luidt het manifest o. a., „is eene be- leediging voor het algemeen stemrecht, maar de tyd van omkooping en belastering spoedt ten einde. Ondanks de nieuwe staatsgrepen, welke in het duister worden uitgewerkt, stellen wy volkomen vertrouwen op de flink» heid der Fransche kiezers." ATHENE, 17 Augustus. Volgens berichten uit Creta heeft Chakir Pacha den leiders van het verzet doen weten, dat hy tot het nemen van strenge maatregelen zal overgaan, daar door het afkondigen van den staat van beleg de militaire gouverneur in plaats van den burgerlyken gouverneur is getreden. Chakir-Pacha heeft de omstreken van Canea door soldaten laten bezetten. LEIDEN, 17 Aigmfiu. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: zuidwestenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 18 Celsius 64.4° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 19° C. 66.2' F.; 's midd. 12 uren 22° C. 71.6° F.; 's namiddags 4 aren 21° C. 69.8' F. Voor het examen te 's Hage middelbaar Duitsch slaagde heden voor akte A. mejuffrouw A. J. Van Loghem, van Goes. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Rot terdam naar Java, vertrok 15 Aug. van Suez de „Amsterdam" is 16 Aug. van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. INGE JONDE IV. Uynheer de Redacteur I De verhooging der vleesehpryzen is the topic of the day. Ik heb de volgende verkla ring gehoord, welke my vry zonderling toe- schynt: Er is veel gras en heel veel hooi, en dat moet toch worden verorberd. De boeren kunnen dat moeilyk zeiven opetenzy hebben daarvoor vee noodig, hetgeen de landbouwers elkaar betwisten tot verhoogden prys. Die arme vleeschhouwers (ik heb tot in het diepst myner ziel medelyden met hen) kunnen daar toch niet de dupe van worden 1 Zy slaan natnur- lyk de pryzen op en niet zoo erg weinig, omdat ze misschien anders over 14 dagen of langer opnieuw zouden moeten opslaan. Wordt met 1 Sept. de invoer van levend vee in Engeland toegestaan, dan is opnieuw ryzing te wachten. In het belang van minder met aardsche goederen bedeelde stadgenooten, ambachtslieden, leden van Eigen Hulp en allen, die van een vast traktement moeten leven, is het te hopen, dat het verbod van invoer in Engeland gehandhaafd blyvoanders gaat het er inderdaad nog treuriger uitzien. Mochten de heeren vleeschhouwers by abuis vergeten zich het volgend jaar eenige klassen hooger aan te geven voor de inkomsten-be lasting (de heeren verkeeren over het algemeen nogal in goeden doenzie het door de firma De Breuk Smits uitgegeven „Inkomsten boekje"), dan hopen wy dat de Commissie van Bystand voor de plaatselyke belasting of HH. Burgemeester en Wethouders er hen aan zullen herinneren. De heeren kunnen toch moeilyk hunne winkels naar Leiderdorp, Oegstgeest of Zoeterwoude overbrengen! Ebn slachtoffer. P. S. De prijzen waren gisteren, Vrydag, op de Leidsche veemarkt 2 cents per half kilo lager.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6