9049 Maandag 19 Augustus. A°. 1889. feze gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Mt nommer bestaat uit TWKM Bladen. Leiden, 10 Augustus. F'euilleton. In het zomerhuisje. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER OOTJRJLNT: ?Mr Leiden per 8 maand—».1.10. Vraaoo per poet- 1.40. Afeoaderl^ke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTUflN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regol meer0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het Im- oaeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kenniagevinffem. Pateutbladen. Do Burgemeester, hoofd yan het bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in de wijken III en IV, over het dienstjaar 1889/90, bij het Collego Tan Zettere, in een der yertrekken yan hot Raadhuis dezer gemeente, op vertoon yan het aanslagbiljet, verkrijgbaar zjjn, dagelijks des namid dags van één tot drie uren en wel op Maan dag 19, Dinsdag 20, Woensdag 21 en Don derdag 22 Augustus e. k., terwjjl na het ver strijken van dien termen, do onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders dor directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eisohen tien cents zon der meer. L ei d en, De Burgemeester voorno< md, 17 Aug. 1889. BOOL, Weth. lo. Burg. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgomoestor en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het tweede admiesie-examen voer de Hoogere Burgerschool voor Meisjes zal aanvangen op Vrijdag 80 Augustus a. 8. en do her-examens op Maandag 2 September a. s., telkens des morgens te negen uren, terwijl zij, die aan het admiesie-examen wensohon doel te nomon, worden uitgenoodigd zich bjj de directrice aan te melden vóór den 269ten Augustus a. e. in het school gebouw aan do Garcnmarkt. Burg. en We. voornoemd, Leiden, BOOL, 17 Aug. 1889. Weth. lo. Burg. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengon bij deze ter algemeene kennis, dat de passage over de Marobrug, liggende over den Ouden Singel, van Maandag 19 Augustus a. s. gedurende vier of vjjf dagen voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BOOL, Wetb. lo. Bnrg. 17 Aug. 1889. E. KIST, Secretarie. Hedennamiddag werden door ons per Engel- sche mail ontvangen de Bataviasche bladen van 8 tot 15 Juli e» de „Deli- Courant" van 10 en 13 Juli. Er loopt hier ter stede een gerucht als zou de assuran tie-maatschappy, waarbij de verbrande Stadszaal op beurs-polis verzekerd is, met de gemeente Leiden omtrent de uit- keering der gelden overhoop liggen. Naar wij stellig kunnen verzekeren, is daarvan geen sprake. Integendeel is ds zaak reeds geheel vereffend. Men schrijft uit Leiden aan het ,A. H.": Zoodra bekend werd dat bi) de verandering van bestemming van de militaire strafgevan genis nabij Leiden, ook het aloude Graven- stein op het Gerecht binnen de stad zou vrijvallen voor gemeentegebruik (tot nog toe was het door de gemeente voor f 500 aan het Rijk verhuurd ais huis van bewaring) Bloeg terstond onze gemeente-archivaris het' oog op dat gebouw, om er ons belangrik archief in te bergen, dat op de zolders van hst Raadhuis geborgen is en daar zeer te lijden heeft van vocht en knagend gedierte. eD poging van den archivaris om het gebouw of een deel er van voor zijn gebruik te krijgen zal zeker gelukken, indien zelfs niet reeds, zooals waarschijnlijk is, het plan voor een voorstel in den gemeenteraad in gereedheid is. Men schrijft ons heden uit Zoeterwoude Naar aanleiding van een verzoek van de heeren H. G. Van Sillevoldt en J. J. Van Hoeken te Oegetgeest, waarbij zi) te kennen geven concessie te willen aanvragen tot aanleg van eene drinkwaterleiding in de gemeenten Zoeterwoude, Leiderdorp, Oegetgeest, Rijns burg en Noordwijk, maar, alvorens daartoe over te gaan, verlangen te weten of burge meester en wethouders dier gemeenten, dus ook van Zoeterwoude, instemmen met dat plan en eene vergoeding, berekend tegen f 200 voor elke gemeente, zouden willen toestaan tot het bestrijden der voorloopige kosten van opmetingen en teekenloonen, welke zouden worden teruggegeven als de concessie wordt verleend, werd door- het Dagelyksch BeBtuur van Zoeterwoude overwogen dat deze gemeente weinig of geen belang heeft bij het aanleg gen dier leiding, aangezien het deel der ge meente, dat daaraan de meeste behoefte zou hebben, met name de Heerenstraat enz., reeds van duinwaterleiding is voorzien en dat nog niet gebleken is, dat deze onvoldoende is. Mitsdien is door den Raad dezer gemeente besloten adressanten mee te deelen dat de deelneming voor deze gemeente te gering zou zijn om tot de voorgenomen drinkwaterleiding mee te werken. De door den Raad vastgestelde rekening voor 1888 bedraagt in ontvang f 34,835.01 in uitgaaf f 32,239.11 en sluit dus met een batig saldo van f 2595.93'/,. Ged. Staten keurden die rekening goed. Deze week was hot 25 jaar geleden, dat de heer H. Reuyl HJzn. in dienst trad by den heer W. G. Boele, sigarenfabrikant te Kampen. Zoowel van zyn patroon als van zyne kantoorvrienden ontving de julilaris by deze gelegenheid prachtige geschenken, als een bewys van achting en waardeering voor zjjne nauwgezette plichtsbetrachting. De heer Reujjl bekleedt sedert jaren den post van boekhouder by den heer Boele en is door zijne accuratesse en onvermoeide werkzaam heid een waardig voorbeeld van zijne jongere collega's. Z. M. heeft pensioen verleend aan J. Hou- waard, zich schrijvende J. Houwaart, postbode te Noordwijk, f 231L. H. J. J. Mazel, eervol ontslagen hoofdingenieur 1ste kl. van 's Ryks waterstaat te 's-Gravenhage, f 3000; P. E. Fischer, eervol ontslagen opzichter van den waterstaat 1ste kl. te Moerdijk, f 11Ï3 's jaare. Gemengd Nieuws. Den 28sten Augustus a. s. zal des morgens te halfzes aan de Haven alhier gelegenheid zijn zich per stoomboot „W. Bus," waarop muziek, te begeven naar Alkmaar. Verdere bijzonderheden komen voor in eene in dit blad geplaatste advertentie. Wy veron derstellen dat dis tocht door de merkwaardige Zaanstreek ook veel aangenaams zal opleveren. Tevens wordt ons verzocht mede te deelen dat de boot, welke Donderdag 22 Augustus a. e. naar Marken zal vertrekken (zie L. D. van 15 Augustus jl.) niet des nachts, maar uiterlijk des avonds te elf uren de Haven alhier zal binnenloopen. Men kan dns dan nog vrij vroeg thuis zyn. De wedrennen teClingendaal, welke in de eerste jaren van hun bestaan zeer in den smaak vielen, hebben later wel wat van hunne bekoring verloren. Vaak werkte het weder niet mede en by nat weder is èn de tocht naar het een uur van 's Graven- hage gelegen terrein èn het verblyf op die open vlakte allesbehalve aangenaam. Gisteren was het gelukkig voor de lief hebbers zonnig en droog, zoodat zeer velen in rytuigen of te voet het renperk opzochten. Ais baan hesft het Clingendaal-terrein een zeer goeden naam by kennerser wordt dan ook veel zorg aan besteed. De aanblik van die honderden rytuigen of equipages in het middelgedeelte van de aanvankeiyk slecht, maar later boter gevulde groote tribune, waarop de dames de eerste ryen innamen, van de dooreenwarrelende menigte op het uitgestrekte veld en op de duinen in de om geving blyft aardig. De stemming was dit maal opgewekt en werd verhoogd, toen de muziek van het 3de reg. huzaren weerklonk, welke ook de opening van den kampstryd aankondigde. De minister van binnenlandsche zakeD, baron Mackay, woonde enkele ritten by. i Even vóór halftwee op tyd vangen de sportsmen gewoonlyk niet aan begon de harddravery (Sweep-Stakes voor 3-jarige Nederlandsche hengsten). Alle 5 op het program vermelde paarden waren opgekomen. De .Congo" (eigenaar H. Van Wickevoort Crommelin) was reeds dadeiyk vóór en bleef nummer één. Hy won den prys. Premie „Merlatti" van denzelfde. Derde aankomende .Tabor III," eigenaar K. Swaag. II. Noordzee Stakes. Niet opgekomen 1, 3, 5 en 9. Slechts 6 paarden namen deel. Prys .Measaline", van luit. Brondgeest; tweede „Buveuse," van luit. Metelerkamp; derde „Valéda", van luit. Mockvierde .Dell", van mr. Erzey. IH. Sweepstakes. Merriën. Alle paarden opgekomen. Prys .Jeanne Lorette," van H. r. W. Crommelin; premie „Ada", van H. F. Bultman; derde aankomende .Miss Booth", van H. v. W. Crommelin. „Jeanne Lorette" legde de baan in 2 m. 40j/5 sec. af. IV. Clingendaal-Stakes. 3 opgekomen. Prys „Periwinkle" van G. De Lichtervelde, tweede „the Sharper" van baron M. Van Tuyll, derde „Messaline", van luit. Brondgeest. V. Scheveningen-Stakes. 2 opgekomen. Prys „Germaine" van captain Williams, tweede „Bouiette" van graaf De Ribaucourt. VI. Internationale harddravery. Prys „N. N." van H. v. W. Crommelin, eerste premie „Trotaway" van denzelfde, tweede premie „Flora" van G. De Gier; vierde aan komende „Telegraaf" van M. De Jong. VII. Groote militairo wedren. Prys „Bronze" van luit. Motelerkamp; tweede „Tbeodoric" van luit. Rörner; dorde „Houpia" van ritm. v. d. Mersch. Er was, behalve op „Bronze" voor zeer belangryke bedragen, door één kenner zelfs f 5000 ook op „Tbeodoric" nogal gewed. Het „Sportblad" meldt dat het besluit dat den officieren onder zekere voorwaarden weder wordt toegestaan, in de "wedrennen mede te dingen, een gevolg is van het adres, door alle renvereenigingen aan den Koning aan geboden en waarop door den minister van oorlog gunstig werd geadviseerd. De wedloopen, welke heden werden gehou den, mochten zich niet in zulk een druk be zoek verheugen als gisteren. Trouwens de sterke wind maakte het op het terrein niet aangenaam en belemmerde de ruiters. De muziekdirecteur Trenkler te Dresden is tot drie maanden vestingstraf veroordeeld en is daartoe reeds naar den Königstein gegaan! Novelle aan 't Noordzeestrand. Sfof.) Velen der aanwezigen merkten het en ik zag dat zij elkaar aanstieten, knipoogjes gaven en iets toefluisterden, hetgeen den consul zeker zeer onaangenaam was. Het werd hoe langer hoe voller, de wind nam toe in kracht en rukte plotseling, met een knal als een geweerschot, een gedeelte van het dak weg. Iedereen week, om zich tegen den regen te beschutten, naar één kant, en nu kwam er een nog zwaarder slag. De houten vloer helde naar de deur over en zakte voor de helft in. Er ontstond een vreeselyk gekerm en gegil. De jonge heeren, die op de tafel zaten, gleden op den schoot der oude damesvele anderen struikelden en gleden naar de deur; onder hen bevond zich ook juffrouw Marga- retha, en die viel juist tegen den kapitein aan deze had in den eersten schrik de armen uit gespreid, misschien wel om zyn evenwicht te bewaren, en het meisje viel juist in die armen, met haren mond op zyn mond. Hy sloeg de armen om haar heen en kuste de lippen, welke op de zynen terechtkwamen en Margaretha beantwoordde onder snikken die kussen. Toen de vloer, op het zand terechtkomende, niet vorder zakken kon, en het wankelende huisje niet instortte, ontstond er eene pyniyke stilte, alleen afgebroken door het snikken der consulsdochter en de hartstochtelyke kussen van den kapitein. Ik keek naar den consuldie had zyn even wicht verloren en lag op de knieën, bleek en strak naar zyne dochter, in de armen van den kapitein, starende. Het publiek had het zonderlinge tafereel natuurlyk ook opgemerkt. Eenige jongelieden waren, zoodra het verdachte gekraak begon, over de borstwering gesprongen, maar in het tentje bevonden zich nog genoeg menschen, die, nadat zy den eersten schrik te boven waren, zwegen en nieuwsgierig afwachtten, wat er nu zou gebeuren. ^Het geheele voorval had, met alles wat ik hier beschreven heb, niet langer dan ééne minuut geduurd, maar het was zóó verrassend en de toestand, die er zich uit ontwikkelde, zóó be- langryk, dat alle aanwezigen er een goed ge spoeld bedryf van een treurspel in zagen. De consul stond op, zag om zich heen, klom over de rechtopstaande, verbrijzelde planken naar zyne dochter toe, nam haar by den arm en voerde haar als eene slaapwandelaarster naar buiten in den thans minder wordenden regen. De kapitein volgde langzaam, evenals ik en de andere kennissen van den consul. „Mynheer de consul," begon de kapitein ernstig en bescheiden„deze ontmoeting was geene afspraak, maar louter toeval." „Dat weet ik," antwoordde de heer Walter en zag den gezagvoerder strak aan: „gyhebt u dit toeval zeer goed ten nutte gemaakt." „De hartstocht overmeesterde my. Wat zoudt gy gedaan hebben, mynheer Walter, wanneer u het meisje, dat gy innig en trouw bemint, zoo onverhoeds in de armen en op den mond gevallen ware?" vroeg de kapitein. „En gy hebt dit toeval ook voortreffelyk te pas gebracht," zei de eonsul op zachten, verwytenden toon tegen zyne dochter. „Ik dacht dat wy allen moesten sterven," antwoordde Margaretha, met tranen in de oogen, „en ik wilde zóó met hem omkomen." „Hm!" eene fraaie vertooning voor het publiek," siste de consul; „gy zyt vooraltyd gecompromitteerd," ging hy toornig voort, nam zyne dochter onder den arm en stapte naar het strand. Nu was het tyd voor my om op te treden. Ik wenkte den kapitein, dat hy ons zou vol gen, greep den tweeden arm van den consul, trok dien door den mynen en sprak kort en overtuigend „Mynheer do consul, dat was eene publieke verloving; de hemel zelf heeft de gelieven by elkaar gebracht en gy kent het Bybelwoord „Wat God vereent, zal de mensch niet schei den." Dat zou ook niet goed meer gaan. Gy hebt gelyk, uwe dochter zou voor de geheele wereld gecompromitteerd zyn, indien gy niet bonne mine a mauvais jeu maaktindien gy thans niet als fijne diplomaat optreedt en als een fait accompli bekend maakt, wat toch niet meer te veranderen is. Verbeeld u, morgen weet niet alleen uwe geboortestad, maar Ham burg, Lübeck, Beriyn en wie weet hoeveel andere steden nog, die hier badgasten heen zonden, wat er voorgevallen is. Wees verstandig, mynheer Walter, en sla den eenigen weg in, dien hot verstand voor- schryft. Gy wint daarmede ons aller sympathie, want iedereen is altyd op de hand der gelieven en uwe kennissen hier zyn dit vooraldat heb ik reeds gemerkt en dan is de zaak voor alle partyen ten beste geschikt. De consul stond eensklaps stil, zag my een oogenblik strak aan en toen zyne dochter; daarop keerde hy zich om, zag naar den kapitein, die ook op eenigen afstand was

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1