£eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van féfin- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. In het zomerhuisje. Leiden, 16 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Tmt L*iden per S maand».1.10. #raaoo per postLM. Afttndfrltjv" Komment.W. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ten 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17i. ^rootcr© lettors neer plaataruimte. l'oor hei Im- ren buiten de eted wordt f 0.10 berekend. OfHeleele Ken n 1 wgerlDgen. I De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeentefin zyne vergadering van den 28sten Maart 1889, ia vastgesteld de volgende Verordening: RAADSBESLUIT houdende wijziging van het Raadsbesluit van den llden November 1880, regelende de heffing van school geld op de openbare lagere scholen te Leiden, goed gekeurd bij koninkl. besluit van 24 Januari 1882, No. 4 (Gemoentoblad No. 9 van 1882) en gewijzigd bij Raadsbesluit van 18 October 1887, goedgekeurd bij koninkl. besluit van 1 December 1887, No. 29 (Gemeenteblad No. 1 van 1888). De vierde zinsnede van art. 1 van het Raadsbesluit van 11 November 1880, goedgekeurd bij koninkl. besluit van 24 Januari 1882 en gewijzigd bij Raads besluit van 13 October 1887, goedgekeurd bij konkl. bosluit van 1 December 1887 No. 29, regelende de heffing van schoolgeld op de openbare lagere scholen •(Gemeenteblad No. 9 van 1882), wordt gewijzigd als volgt: De voorbereidende school der tweede klasse, de laagste afdeeling, bestaande uit de laagste drie klassen, der meisjesschool van de 2de klasso, en de laagste afdeeling, bostaande uit de lsagste drie klassen der jongensschool van de 2de klasse, vier guldon por drie maanden. Op de hoogste afdeeling, bestaande uit de hoogste •drie klassen der jongensschool, en op de hoogste af deeling, bestaande uit d© hoogste drie klassen der meisjesschool van de 2de klasse, zes gulden per drie maanden. Gedaan te Leiden, ter openbare Raadsvergadering -van den 28ston Maart 1889. De Burgemeester, DE KANTER, De Secretaris, E. KIST. Zijnde de heffing van deze belasting goedgekeurd bij koninkl. besluit van 1 Mei 1889 No. 10, waarbij -tevens is aangehaald de Verordening, regelende de invordering dier belasting, van 11 November 1880. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 15den Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Aug. 1889. E. KIST, Secretaris. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het tweede admissïe-examen en de herexamens voor de Hoogere Bnrgerechool voor Meisjes zullen aanvangen •op Maandag 2 September a. s., des morgens te negen uron, terwijl zij, die aan het admissie-examen wen- schon dcol te nemen, worden uitgenoodigd zich bij -de directrico aan te melden vóór den 2tlsten Aug. a. s. in het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burg. on We. vooroemd Leiden, N. L. J. VANBUTTINGHA WICHERS, 16 Aug. 1889. Weth. lo. Burg. E. KIST, Secrotaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat op hedeu aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier is tor hand gesteld het primitief hohier der personoele belasting van do wijken 8 en en restanten, dienst 1889/90, en executoir verklaard den 15den Augustus 11. en herinnert voorts de be langhebbenden aan hunne verplichting om den aan slag op den bij de wet bepaalden voet to voldoen, Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 Aug. 1889. DE KANTER. Novelle aan 't Noordzeestrand. 7) De woordenrijke jongeling schrikte van die tamelijk luid uitgesproken vraag, welko hjj verkeerd opvatte en bleef my het antwoord schuldig, door zich behendig tot eene der dames te wenden, die Margaretha omgaven. Zoodra de consul zich van zijne kennissen ontdaan had, kwam hij naar mij toe, nam mij vertrouwelijk onder den arm en liep den heelon middag met mij, riep Margaretha tot zich en zorgde dat zy wel een uur met mij liep. Hjj was best in zijn schik, omdat zijne doch ter zoo vroolijk was zy praatte nu ook heel druk met mij, doch zonder mij aan te zien; zij keek overal heen, maar niet naar mij. Eens echter betrapte ik haar dat zij mij lang en vorschond aanzag; in dien'blik lag een moed en eene vastberadenheid, wolke mij verbaasden. Het was avond. De zon verdween achter eene bank, een lila glans breidde zich over de zee uit, de duinen en het strand lagen in een bruinachtig rood waas. Wy wandelden in dat plechtige avondlicht naar de houten trap, welko De minister van binnenlandsche zaken brengt tor algemeene kennis dat op 15 October a. s. en volgende dagen te Leiden, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222), alsmede te Utrecht, tot het afleggen van de practische examens van arts en tand meester, bedoeld in de artt. 2 en 8 der ge melde wet. Zy, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 7 October a. s. schrifteiyk aanmelden by den voorzitter der examen-commissie, en welte Leiden by den hoogleeraar dr. T. Zaayer; te Groningen by den hoogleeraar dr. D. Huizinga; te Am sterdam by den hoogleeraar dr. W. M. Gunning te Utrecht by den hoogleeraar dr. L. C. Van Goudoever. By bedoelde aanmelding moet worden over gelegd het getuigschrift, waaruit blykt dat het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg door de examinandi is afgelegd, of dat zy aan eene Nederlandsche universiteit den graad van doctor in de geneeskunde heb ben verkregen of tot de promotie in dit vak zpn toegelaten. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand September of October a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewyzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschap pen, om te worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222). Zy, die tot bet leveren dier bewyzen wen schen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 September a. s. schrifteiyk kennis geven aan don voorzilter der commissie, krachtens art. 5 van het Koninklyk besluit van 12 Februari 1879 (Staatsblad no. 35) met bet afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. De Loos, directeur van de hoogere burgerschool te Leiden. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk heden avond om 10 uren bezorgd zyn. ons naar de dorpsstraat over de afgeplatte duinen voerde. In den vuurtoren was het draailicht reeds ontstoken en een reusachtige stralonkrans, die zich steeds langzaam, statig verplaatste, wierp lichte strepen door de met neveidampen ver vulde lucht, over het dorp en het geheelo eiland heen. De consul had weer vele kennissen ge vonden. Margaretha had myn arm genomen en bleef thans, zooals ik merkte, met opzet een weinig achter. Eensklaps haalde zy diep adem en zy sprak, eerst beschroomd, doch hoe langer hoe vrymoediger: „Dokter, ik moot u spreken! Myn vader wil my volstrekt uithuwolyken, altyd aan menschen, die ik niet hebben wil; hy kwelt my vreeselyk daarmedeeigenlyk heb ik geen oogenblik rust van zyne plannen. Nu heeft hy zyn oog weer op u laten vallen en ik heb myn hart reeds weggeschonken. Gy zyt een knap, verstandig, ontwikkeld man, maar myn hart behoort al lang aan een ander, al tang en voor eeuwig. Ik ben doodongelukkig, want myn vader verfoeit dien man, omdat hy arm is en vroeger een weinig lichtzinnig was. Doch nu is hy zeer degelyk en oppassend en verdient eeriyk, met hard werken, zyn brood - De wyze van verzending behoort duldeiyk op het adres vermeld te worden. De commissie, door directeuren der „Nederlandsche Maatschappy ter bevordering van Nyverheid" benoemd, om de hulpmiddelen te onderzoeken, en eventueel voorstellen te doen, welke er toe zouden kunnen leiden om, zoowel in onze woonhuizen als in fabrieken, de rookvrye verbranding te bevorderen, is thans samengesteld uit de heerenD. Van der Horst, directeur van de stedelyke gas fabriek te Leiden, M. Symons, civiel-ingenienr te Rotterdam, en J. G. Teunissen, ingenieur by het stedelyk gasbureel te Amsterdam. Het suppletoir kohier van den boofde- lyken omslag is door den Raad van Zoeter- woude vastgesteld op een bedrag van f 346.98. Gisteren vierde de heer Eldering, pastoor te Hoofddorp (Haarlemmermeer) den dag, waarop hy vóór 25 jaren de priesterwyding ontving. Namens zyne parochianen, wier achting en liefde hy gedurende zyn tienjarig verblyf aldaar ruimschoots verwierf, werden te dezer gelegenheid twee transparante kerk ramen geplaatst en hem tevens verschillende kostbare geschenken aangeboden. Als aandenken aan dezen dag schonk de pastoor aan de kerk mede een transpa rant raam. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Buenos-Ayres, de heer Van Riet, voor het laatst tydens zyn verblyf hier te lande, aan 's Ministers departement te spreken zal zyn op Dinsdag en Woensdag 20 en 21 Augustus e. k., des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren. Door den minister van koloniën zyn de heeren J. B. Van der Houven van Oordt, H. Selleger, B. T. W. Van Hasselt, A. Mulder, J. P. W. Houtman, G. Engelberts, C. Canne, K. Wybrands, T. Brouwer, H. Doeff, W. A. J. Noltenius van Elsbroek, H. Van Santwyk, J. A. H. S. Van Hanozet Gordon, J. A. Ver stege, P. D. Mons Fiers Smeding, J. M. Masset, H. T. M. Pino Post, G. H. T. Wiggers van Kerchem en L. U. Yan Stenis gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om in administra tieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Het stoomschip „Obdam" vertrok 15 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 15 Aug. van Genua; de „Borneo" ver trok 14 Aug. van Batavia naar Amsterdam; sedert een jaar. Vader wil echter niets van hem weten; zyn naam mag niet genoemd worden. En nu moet ik u een dringend ver zoek doengeef u geene mosite voor my, stoor u niet aan de aanmoediging van vader, want daardoor vermeerdert gy myn leed en het is toch tevergeefs. Ik smeek u, laat my met rust en ga niet op de wenschen van myn vader in 1" Tot zoover had zy gejaagd, angstig ge sproken, toen haar vader eensklaps zyne vrien den verliet, zich omkeerde en naar ons toe kwam. Hy wierp eerst een blik op zyne dochter en toon op my, die zeker een zonder ling verlegen gezicht zette, want zyn gelaat nam eene hoogst minachtende, toornige uit drukking aan. Hy greep zyne dochter byna onzacht bji den arm, liep snel en stilzwygend met haar vooruit en liet my vry onbeleefd achteraankomen. Ik voelde my zeer weinig gesticht op dat oogenblik en speelde op dien terugtocht eene bepaald tragisch-komische rol. Ik herinnerde my dat mynheer de consul een zeer fijn gehoor had en zyne dochter had waarschynlyk in hare zenuwachtigheid wat luid gesproken, zoodat hy alles gehoord had. Wy namen by de deur met eene korte be groeting afscheid. "diem I," van West-Indië naaf1 de „Prins Wk Amsterdam, vertu k 15 Auff' van Havre' Gemengd N i©uw «u Een weerbarstig L."idaoh tJam" paard. De koetsier van oenen. 6na Üheid der Plantage, op de Hoogewoerd, zy*. 0 tram' welke van hst spoorstation kwam, bespv urde gisteravond dat oen paar buitengewone tramt, gevuld met terugkeerende bezoekers van „Musis," hem tegemoetreden. De man besloot, ten einde eene botsing te voorkomen, daar hy niet in staat was uit te wyken, hot paard af te spannen en te verspannen, om daarna tot den wissel terug te keeren. Het beest liet zich wel af- en verspannen, maar weigerde daarna den wagen voort of terug te trekken. De zweep noch andere middelen hielpende koetsier moest, wilde by zyn dool bereiken, met den conducteur en een aantal jongens, de paardetaak op zich nemen. Toen de wissel bereikt was, werd het van kwaadheid bevende ros weer voor de tram gespannen en nu draafde het zóó wild en woest atalwaarts, dat men het geraden achtte het maar uit te spannen. De wagen werd nu nogmaals door men- schenkrachten naar het eindpunt van den rit voortbewogen. Welk een wispelturig beest! Hedenn a middag viel oen twee jarig kind, van op den wal liggende steen- houwerssteenen, in het Lovendaal. Ofschoon het reeds in zinkenden toestand was, mocht men er toch in slagen het te redden. De weduwe Van den B., wonende onder de gemeonte Oegstgeest, vond in den vroegen morgen, toen zy hare kippen van de vrye natuur wilde laten genieten, een vyftien- tal dier beestjes dood in het hok liggen. Men denkt dat deze of gene zoo wreed is ge weest, die onschuldige dieren te vergiftigen. By den heer J. J. Keyzer, wonende in de Leidechebuurt, gemeente Oegstgeest, is een pompoon te bezichtigen, welke oen gewicht lioeft van 39'/j oude ponden, voorzeker eene byzonderheid op pompoen-gebied. Uit Zoeterwoude schrjjft men ons hedonEen inwoner van Wassenaar, aan verstandsverbystering iydende, laat do zorg van vrouw en kinderen, die zich hier bevinden, aan zyn vrouws-vader over en zwerft zelf rond. Door V. E., wonende aan de Bloemistenlaan alhier, 13 aangifte gedaan van het volgens zyne verklaring tegen den muur duwen van zyne vrouw door een Leidschen deurwaarder. Hiervan is proces-verbaal opgemaakt. Op myne ongezellige kamer, by eene flikke rende kaars gezeten, luisterde ik naar het loeien en huilen van den weer opgestoken wind en dacht over myn zonderling avontuur na; or was wederom een deel van het raadsel in de uitdrukking op het gelaat myner schoons reisgenoote opgehelderd zy was bang voor my als mogelyke aanbidder. Hare oogen namen telkens de uitdrukking van angst aan, zoodra er een jongmensch in de nabyheid van haren vader kwam, in wien deze een geschikte man voor zyne romantische dochter zag. De manier, waarop het meisje tegen my gesproken had, was aandoenlykhet vertrou- won, dat zy in my stelde, streelde my en toch is het voor niemand zeer aangenaam te hooren dat eene jonge, lieve, mooie dame hem niet tot haren man begeert, vooral, wanneer hy hot verstand en de schoonheid dezer dame bewondert, zy net ook op plato nische wyze. In deze stemming sliep ik in. Den volgenden morgen hoorde ik beneden zeer hard spreken en herkende de stem van den consul. Margaretha weende. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1