i- H""""rTn aanleiding van het hieiboven medegedeelde verhaal, hetwelk eerst als gerucht de ronde deed, werd do geneeskundige der politie met een onderzoek belast, die verklaart niet do minste teekenen van mis handeling te hebben waargeno men. In welk gezin bovendien krijgt een kind niet eens een klap, wanneer het zich bevuilt! Ook dit is hier gebeurd en vandaar het bovenbedoelde verhaal der geburen. Made gelukwenschon en geschen ken, welke de vaste eerste knecht in 's Ryks Academietuin, J. Bertram, die reeds op zyn 13de jaar by genoemde inrichting in dienst trad, bij gelegenheid van zijne 50-jarige werk zaamheid aldaar van den directeur, prof. dr. "VV. F. R. Suringar, den hortulanus, den heer H Witte, en van zijne collega's overdag had ontvangen, wachtte hem ook nog gisteravond eene aangename verrassing. Vele bloemisten brachten hem namelijk een bezoek en boden hem, bij monde van den heer J. D. Speet, namens de gezamenlijke bloemisten uit deze gemeente en den omtrok, als huldeblijk eene fraaie klok (regulateur) aan, waarvoor de nog steeds vol ijver werk zame jubilaris niet minder erkentelijk was dan voor de overige geschenken. Voor do Noord-Zuid-Hollandsche stoomtram was het jl. Dinsdag een ongeluks dag. In den andern zoo geregelden dienst ontstond 's morgensvroeg gedeeltelijke stil stand door het derailleeron van een der treinen van Hillegom naar Leiden. Door den velen regon was er eene verzakking in don weg ontstaan. Des avonds reed de locomotief te Sassen- heim eene groote hooveolheid keien uit de pas nieuw gestrate dorpsstraat en geraakto daardoor zóó bekneld, dat de trein noch vóór noch achteruit kon rijden. In den slechten toestand van de dorpsstraat is door de Tram weg-maatschappij in de laatste dagen wel emige verbetering aangebracht, maar toch moet er nog veel aan gewerkt worden, voordat die straat in goeden staat is. Een pleiziertrein 2de en 3de klasse van Amsterdam bracht heden onge veer 900 personen in de residentie. Een jongetje van negen jaren, wiens ouders te Arnhem wonen, had heden ochtend het ongeluk bij de Wagenbrug te 's-Hage door eene vigilante te worden over reden. Deerlijk aan beide beonen gekneusd, werd hemin eene nabjjzijnde tapperij de eerste hulp verleend, van waar hy naar zijne tijdelijke woning in de Van der-Duynstraat werd overgebracht. Een vijfjarig meisje, dat in he. Elzemoerstraatje te 's-Gravenbage, waar hare ouders wonen, 6poelde, raapte een hard, wit voorwerp - men zegt: een stukje kalk - van de straat, slikte 't in en begon te braken. De hulp van een geneeskundige werd ter stond ingoroependeze scbreof een middel voor, maar het kind was weinige oogen- blikken later reeds gestorven. Twee huurlieden op de Voldersgracht al- daar, die in niet te beste verstandhouding leefden, kregen gistermiddag twist, waarvan eene vechtpartij hot gevolg was. De een bracht don ander, een jonkman, met een beitel een zóó bevigen slag op 't hoofd toe, dat overbrenging naar het Gemeente-zieken huis noodig werd, daar de man ernstig verwond was. De dader werd gearresteerd. Ter gelegenheid van de land- bouwtentoonstelling zal er op Vrijdag 13 September te Haarlem eene harddraverij worden gehouden met paarden van zessen klaar. De prijs is ƒ300, en de tweopremiên belragon respectievelijk 150 en uO. Do inmrijving wordt gesloten op 12 September, 's avonds te 10 uren. Het reglement der Nederlandsche Harddraverij en Renvereem- ging zal worden gevolgd. Door de politie te Haarlemis gearresteerd Casper Hermanus Van Es, oud 17 jaar, kleermaker, gesignaleerd in het „Algo- meen Politieblad" wegens diefstal van eeno portemonnaie met geld en een diamanten steen, tijdens h'j te Amsterdam woonachtig was. Sedert Februari van dit jaar was hij tevergeefs gezocht. By de oefening in het sch\)f- schieten van het 5de reg. infanterie, in het fort Vossegat te Utrecht, is gistermiddag een ko'el over de borstworing heen gekomen, en heeft R., die in het weiland aldaar werkzaam was in' het been getroffen en het vleesch doorboord. De toestand van den getroffene is naar omstandigheden zeer voldoende. Uit Tilburg wordt aan de „N.R. C. gemeld: In den trein, welke te 6 u. 43 m. gistermiddag van Venloo alhier aankwam, be vond zich een Duitsch salonrijtuig, waarin zich dr. Metzger met zijne familie bevond, naar men zegt op reis naar Domburg. Een jongen van 12 jaren, die steenen stond te bikken, geraakte te Niouwe- schans met een been onder eon met steenen geladen spoorwegwaggon, waardoor het tot ver boven de knie verbrijzeld werd. Per trein werd hij naar Groningen gebracht. Zijn toe stand is hoogst bedenkelijk. Liljegren, een man van bijna 39 jaar, is, om zijne dochter te bezoeken, te Toet van Oldenzaal naar Emmerik gegaan. Na een marsch van 2'/a dag kwam hij er behouden en wat moe aan. Te Harderwijk heeft gister- namiddag eene poging tot brandstichting plaats gehad in de woning van zekeren G. Als verdachte is aangehouden diens vrouw E. F. Ch., welke, na eene woordenwisseling met haren man gehad te hebben, in opge wonden toestand dat feit zou gepleegd hebben. Zij heeft reeds eeno volledige bekentenis afgelegd en zal heden gevankelijk naar Zwolle worden overgebracht. Gisterochtend is teZevenaai, met den trein van tien uren, aangekomen en door de Duitscbe politie aan de rijks politie uitgeleverd de persoon van Jean Gerardus Neijssen, welke persoon zich in ons land aan een zwaar misdrijf moet hebben schuldig gemaakt. In den nacht van 12 op 13 Aug.U. ontstond te Purmerend brand In eene kamer van een huis, hetwelk door meerdere gezinnen be woond was. De buren bomerkten spoedig den brand, welke op vier plaatsen tegelijk in die kamer was uitgebroken. Na hetblusschen bleek dat verschillende goederen, welke gedeeltelijk verbrand waren, sterk roken naar terpentijn en drank of spiritus. De kamer werd bewoond door een arbeider H. d. V., met vrouw en vier kinderen. De Haarlemsche justitie stelde gisteren tor plaatse een onderzoek in en deed H. d. V. daarna overbrengen naar de govan- gonis te Haarlem, als verdacht van den brand opzettelijk gesticht te hebben. De troepen zullen dit ja3r bii do wedrennen op Clingendaal wederom dienst doen om het terrein af te zetten. Op beide dagon (16 en 17 Augustus) zal 'door het regiment grenadiers on jagers een detache ment worden verstrekt, sterk 1 officier, 4 sergeanten, 8 korporaals, 1 hoornblazer en 120 soldaten. Naar de „Figaro" beweert, heeft een Amsterdammer eene weddenschap aan gegaan, dat hij op rolschaatsen de reis naar Parijs zal doen. Maandag iB hij van Am sterdam vertrokken en moet a. s. Maandag te Parijs aankomen. Met don excursie-trein van Amsterdam over don Oosterspoorweg naar Nijmegen en Kleof vertrokken gisteren ruim 900 reizigers. Door eene nog onbekende oorzaak zfin Dinsdag te Husscheberg (L.) twee wonin gen met oen gedeelte der schuren en stallen, t jebehoorende aan P. Notten en J. Barens, door brand vernield. De meubelen werden grootendeels geborgen. Niets was verzekerd. Het eerste bezoek, hetwelk Edisom te Parijs bracht, gold den Eiffeltoren. De in genieur vertoefde er zes uren, bezichtigde het geheele werk zeer nauwkeurig en nam daarna deel aan een déjeuner, hetwelk te Zijner eer werd gegeven. Als eene merkwaar digheid wordt gemeld, dat Edison bij deze gelegenheid voor het eerst in zijn leven wyn heeft gedronken. Vrouw Souahin, de kindermoor denares, van wie gisteren werd gemeld dat zn door hot Hof van Limoges ter dood is veroordeeld, deed bij haar verhoor niets dan snikken. „Ik weet het niet, ik herinner mij niets was in den regel het antwoord op de vragen, welke tot haar werden gericht. Het bleek dat zi) herhaaldelijk onderstand had bekomen voor zich en hare kinderen en dat hot plan om de kinderen te dooden reeds lang b\j haar vaststond. Ook bleek het niet overtuigend, dat vrouw Souahin ernstig van plan was geweest zich na den moord zelve van het leven te borooven. Na de voorstolling in het F ür- steutheator op het Prator te Weenen, schoot do actrice Karoline Arthur-Schultz zich dood, wegens ongelukkige liefd6, zegt men. Eene paniek, welke gelukkig geene treurige gevolgon had. Des avonds om acht uren had een vijftiental, personen te Parijs plaats genomen in de lift Ottis, in den Eiffeltoren, aangebracht in den noordelijken pjjlor, met het doel van het tweede platform te dalen, toen, op twintig meter van den grond genaderd, de lift eensklaps bleef vast zitten. De pogingen om haar los te maken, bleven vruchteloos. De passagiers waren ge vangen als in eene kooi en hingen twintig meter in de lucht. Er ontstond onder hen eene groote paniek. Do vrouwen schreeuwden en eenigen van haar vielen in zwijm. Eonige ingenieurs, spoedig naar boven geklommen, wisten er raad op om de monschon te verlossen. Do persteParijB. Vraag: Hoe veel verschillende dagbladen, overzichten en periodieke tijdschriften verschijnen er te Parijs? AntwoordVijftienhonderd drie en zeventig. De politieke bladen bogen op het getal 55 (groot formaat) en 35 (klein formaat). Verder ver schijnen van tijdschriften, gewijd aan weten schappen, 65, sport 24, tooneel 23, schoone kunsten 26, handel 60, rechtspraak 78, ge neeskunde 120, mode 80. Het aantal geïllus treerde bladen bedraagt 75. Te Hamburg is aangehouden de kassier van de Rijksbank aldaar, Otto Nehring. Deze inhechtenisneming geldt onderscheidene onregelmatigheden in het kasbeheer, waarbij niet onbeduidende bedragen betrokken zijn. De heer Nehring was sedert veertien jaren in betrekking by de Bank. Frankrijk schynt niet meer het eenige land te zyn, dat rookvry kruit bezit, Ook in Zwitserland is het uitgevonden en, dank zy prof. Scheibier, zal Duitschland het eveneens verkrijgen. In militaire kringen is men het echter volstrekt niet eens over de voordeelen van een kruit, dat geen geluid en geen rook geeft. De tegenstanders beweren dat de verkon- ningsdionst zeer verzwaard zal worden. Ook vreest men dat het een slechten invlosd zal hebben op de troepen, voor wie kruitdamp steeds een grooten prikkel vormt. Het Fransche „Journal Offi- ciel" deelt do geheele akte van beschuldiging mede, welke de procureur-generaal tegen ganoraal Boulanger heeft opgemaakt. Het breedvoerige stuk beslaat niet minder dan 148 kolommen of 49 bladzyden. Een beoefenaar der statistiek heeft reeds uitgerekend dat, wanneer de kolommen van het „Journal Officiel", welke het requisitor bevatten, op elkaar worden geplaatst, zy byna 39 meter hoog zouden zyn, en dat, indien hetzelfde geschiedde met de regels, het stuk van den heer De Beaurepaire nog byna 500 meters hooger zou zyn dan de Eiffeltoren. Daarbij rekende hy uit dat het requisitor bestaat uit 13,167 regels, 92,174 woordenen 3,236,000 letters. Indien de heer Quesnai de Beaurepaire werd betaald geiyk Patti, die 4.75 franken ontving voor elk woord, datzy zong, dan zou het voorlezen zyner akte van beschuldiging den procureur generaal een aar dig fortuintje hebben opgeleverd. Op St.-Pierre, eek Fransche kolo nie voorby Newfoundland, werd zekere Neel wegens moord ter dood veroordeeld. Maar mon had geene guillotine en toen die, zoo goed het ging, gemaakt was, kon men niemand vinden, die als beul wilde fungeeren. De Fransche regeering heeft nu den beul uit Algiers gelast daarheen te gaan. De 5 1-jarige Belgische minister van buitenland6che zaken, prins De Chimay, zal don 5den Sept. trouwen met de 22-jarige mile. De Barandarian, dochter van den vroe- geren gezant van Mexico te Parys. BUITENLAND. XTs-saalzr-ffk. Generaal Boulanger heeft weer een brief geschreven aan dc-n heer Henri Rocbefort, waarin hij nog eens terugkomt op do niet verantwoorde geldeD. Boulanger herhaalt daarin zyne bewering, dat de procureur-gene raal Quesnai de Beaurepairo hem opzettelyk door valsche getuigenissen van verduistering van gelden heeft beticht. Het Hooggerechtshof heeft de heeren Dillon on Rochefort medeplichtig verklaard aan de misdaad van aanslag tegen do veiligheid van den Staat. Nadat vervolgens de aanklacht van verduis tering en knevelary was onderzocht, werden Boulanger, Dillon en Rochefort veroordeeld tot deportatie binnen eeno versterkte plaats. De hoer Lóón Say, de bekende gematigde republikein, zal voor zyn zetel in den Senaat bedanken, om by do aanstaande algemeone verkiezingen de candidatuur te aanvaarden voor een district van Pau. Het fraaie huis van Secretan te Parys is voor 2 millioon fr. verkocht. Edison vond by zyne aankomst te Parijs in do phonograaf een phonogram van konin gin Victoria, die hem met zijne uitvindingen gelukwenschto. MUe. De Sombreuil is tot 15 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zy ander maal op Fransch gebied was gekomen. De Zwitsers te Parys hebben thans een eigen orgaan „La Croix fédérale", een stuivorswoekblad. Er wonen ongeveer 36,000 Zwitsers te Parys. Dultaohland. De keizer van Oostenryk heeft by zyn be zoek te Berlyn aan het mausoleum een groote.i lauwerkrans op het graf van keizer Wilhelm neergelegd. De gala-tafel was ongemeen schitterend en de gesprekken waren zeer levendig; vooral tusschen graaf Kalnoky en prins Von Bis marck. Dat de vorsten op de gezondheid hun ner wederzydsclie ministers dronken, maakte, zoowol als de keizerlyko verbroederings- toosten, oen grooten indruk. De tekst van die toosten werd op den laten avond in een extra nummer van de „Reichsanzeigsr" open baar gemaakt. Keizer Frans Jozef had in het paleis -van den Rykskanselier een langdurig onderhoud met prins Von Bismarck en graaf Kalnoky. By de gisteren te Spandau gehouden manoeuvres is voor het eerst op groote schaal het nieuwe niet rookende buskruit toegepast. De uitkomsten waren zeer verrassend. Het scheen alsof de vooruitgeschoven troepen linie geen doel nam aan het spiegelgevecht. De manschappen schenen werkeloos op den grond te liggen, ofschoon zy wel degelyk vuurden. Op driehonderd meter afstands ziet men niet den minsten rook, en slechts vlak iD de nabyheid ziet men dunne wolkjes, welke zeer snel vervliegen. Ook is de knal zwakker en korter van duur. Des morgens te negen uren nam de groote manoeuvre van het gardecorps oen aanvang. De vaart op de Havel was gesloten. Alle troepen, die aan de parade deelnamen, voer den een aanval op Spandau uit. De keizer begaf zich met den keizer van Oostenryk naar de hoogten voor het fort Hahneberg. De troepen uit Potsdam grepon Spandau over land aan, terwyl het garnizoen uit Berlyn langs de Havel voorwaarts drong. De pon tonniers sloegen verschillende bruggen over deze rivier voor het troepenvervoer. Reeds vroeg in den morgen was eene ontzettende menigte naar buiten gestroomd om getuige te wezen van dit militaire schouwspel. De keizer van Oostenryk werd allerwegen met het grootste onthusiasme begroet. Toen de troepen naar huis gingen, werden zij door een hevig onwoder overvallen. De bliksom sloeg te midden van een piket ulanen, en doodde een man en een paard, terwyl vier soldaten en vele paarden letterlyk verlamd werden. Keizer Frans Jozef zal zyne terugreis niet over Praag nemen, doch keert terug naar Ischl over Regensburg, waar hy door den prins regent van Beieren zal begroet worden - Keizer Frans Jozef bewoont in 't koninklyk paleis te Berlyn den aan het park grenzenden en op de musea uitzienden vleugel en wel de eerste verdieping, waarheen eene marmeren trap leidt. Er is echter ook eene lift voor den. keizer gemaakt. Naast het salon i3 de werk kamer voor den hoogen gast gelegen; een lessenaar in den Empire-styl staat voor een der op de straat „Unter den Linden" uitzicht gevende venstersdaarnaast ligt het slaap- vortrek, met een bed met blauw zyden gor dijnen en dekensin eone der kleine kamers, die aan 't slaapvertrek grenzen, is eeno bad kamer ingericht. Do vertrekken van graaf Paar, 's keizers adjudant-generaal en graaf Kalnoky liggen naast die van Z. H., torwyl oen corridor ze van de door keizer TVilhelm bewoonde appartementen scheidt. Aartshertog Ferdinand bewoond op de tweedo étage een deel van den oostelyken vleugel van 't paleis, dat op de Spree uitzicht geeft. Dit gedeelte is byna geheel in antieken styl gemeubeld en o. a. vindt men fraai geschilderde ven sters in de kamer met erkerbouw, die als werkvertrek voor den aartshertog is bestemd. Groot-BrltóoiilS. In het Eugolsche Lagerhuis zal h6den de quaestie betreffende den invoer van vee uit Nederland weer ter sprake komen. De heer Birbeck is voornemens tot de regeenng de vraag te richten, in hoever zy geneigd is het verbod, om Nederlandsch vee toe te laten, te handhaven. Tevens zal deze afgevaardigde het voorstel doen, dat de toepassing der wetten

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2